شرایط لیتوانی

هزینه های تحصیل و زندگی در لیتوانی

هزینه های تحصیل و زندگی در لیتوانی

هزینه های تحصیل و زندگی در لیتوانی شامل چه هزینه هایی است؟ جهت پاسخ به این سوال شایسته است درخصوص کشور لیتوانی اطلاعاتی را در اختیار داشته باشید. کشور لیتوانی در شمال شرقی اروپا و در حوزه بالتیک قرار گرفته است. بنابراین یک کشور اروپایی با واحد پول یورو می باشد. سوئد، دانمارک، بلاروس، لتونی و لهستان در همسایگی این کشور و هم مرز با لتوانی هستند. زبان رسمی مردم لتوانی، دو زبان انگلیسی و لتوانیایی است. در مطالعه ادامه این مقاله می توانید به این اطلاعات دست یابید.

شرایط هزینه های تحصیل و زندگی در لیتوانی

شخصی که قصدتحصیل در لیتوانی را دارد، اولین و مهمترین دغدغه او هزینه های تحصیل و زندگی در لیتوانی است. بنابراین در قدم اول می بایست بررسی ها و آنالیزهای لازم در این خصوص صورت گیرد. شرایط جوی در مناطق مختلف این کشور متفاوت از یکدیگر هستند. حوزه اقتصادی لیتوانی بر مبنای صادرات و واردت پایه ریزی شده است.

در گذشته واحد شمارش پول، لیتاس تعیین گردیده بود. اما اکنون به واحد یورو تبدیل شده است. در زمینه صادرات می توان به مواد شیمیایی، صنایع چوبی و مواد غذایی و… اشاره نمود. واردات لیتوانی نیز شامل ماشین آلات و تجهیزات و… می باشد.

بنابراین تمامی این موارد می تواند در هزینه های تحصیل و زندگی در لیتوانی تاثیرگذار باشد. بر طبق آمارهای به دست آمده هزینه های زندگی در لیتوانی نسبت به زندگی در ایران، تقریبا 70/20 درصد بالاتر است. جهت دستیابی به اطلاعات و جزئیات بیشتری در این مورد می توانید به “مقاله هزینه زندگی در لیتوانی رجوع کنید.

اقامت و زندگی در لیتوانی

 • در موضوع هزینه های تحصیل و زندگی در لیتوانی، می‌توان گفت کشور لیتوانی کشوری ارزان و مقرون به صرفه است.
 • به طوری که با مبالغ 489 یورو در ماه و 5868 یورو در سال می‌توان به‌راحتی در این کشور زندگی کرد.
 • هزینه های خوابگاه نیز مبلغی حدود 70 یورو به طور ماهیانه است. انتخاب خوابگاه جهت سکونت نسبت به منازل شخصی بسیار ارزان است.

بورسیه های تحصیلی در لیتوانی

 • دانشجویانی که در موسسات آموزش عالی مشغول تحصیل هستند، امکان استفاده از بورسیه های تحصیلی را خواهند داشت.
 • بنابراین بخش بزرگی از هزینه های تحصیل و زندگی در لیتوانی از طریق دریافت این بورسیه ها تامین می گردند.
 • از سویی دیگر برنامه های تبادل بین المللی مانند اراسموس برای دانشجویان وجود دارد.
 • آنان با شرکت در این برنامه ها الزامی به پرداخت مبالغ و هزینه های اضافی نیستند.

مزایای تحصیل در دانشگاه‌های لیتوانی

در حال حاضر رشته های تحصیلی ذیل بسیار مورد توجه واقع شده و همواره در حال توسعه هستند:

 • فناوری لیزر
 • اطلاعات و بیوتکنولوژی
 • معماری
 • هنر
 • پزشکی و دندانپزشکی

اکثر متخصصان تحصیلات عالیه و تخصص خود را در موسسات آموزش عالی این کشور اخذ نموده اند. هر ساله شمار دانشجویان بین المللی در این کشور افزایش می یابد. طبق آمارها در سال 2015 تعداد دانشجویان مشغول به تحصیل در لیتوانی 4652 دانشجو بوده است. همچنین ابه چندین هزار دانشجو نیز از سوی دانشگاه بورسیه های تحصیلی اعطا گردیده است.

در نظرسنجی‌های انجام شده مشخص گردید 2/94 درصد از دانشجویان بین‌المللی، تحصیل در لیتوانی را به دوستانشان پیشنهاد می دهند. در سال 2015 رشته پزشکی مانند سال های قبل، مجددا رشته محبوب این دانشگاه بود. شهریه ای که دانشجویان در این رشته می پردازند، مبلغی بین 6000 الی 12000 یورو به طور سالیانه است. ناگفته نماند دوره های تحصیلی دیگری در زمینه های مهندسی، مدیریت و کار اجتماعی نیز دارای محبوبیت بین دانشجویان هستند.

هزینه های تحصیل و زندگی در لیتوانی

هزینه های تحصیلی موسسات آموزشی به طور سالیانه طی ابلاغیه های مختلفی انجام می گیرد. به‌طور کلی هزینه های تحصیل در این کشور مبلغی حدود 1000 تا 5300 یورو در هر سال تعیین گردیده است. هزینه ها در مقاطع مختلف تحصیلی مراکز آموزشی به قرار ذیل می باشد:

 1. مقطع تحصیلی کارشناسی، هزینه ای بین 2200 تا 6500 یورو در سال را در بر دارد.
 2. هزینه مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکترا  نیز به طور سالیانه مبلغ 7100 الی 8500 است.

شرایط کار ضمن تحصیل دانشجویان چیست؟

طبق قوانین کاردانشجویی لیتوانی، دانشجویان عضو اتحادیه اروپا و یا کشور سوئیس حق کار ضمن تحصیل در لیتوانی را ندارند. اما دانشجویان بین‌المللی و غیراروپایی جهت تامین هزینه های تحصیل و زندگی در لیتوانی اجازه کار در این‌کشور را دارند.

همان طور که گفته شد فعالیت شغلی دانشجویان به رشته و مقطع تحصیلی آنان بستگی دارد. اما به طور پاره وقت مجاز به کار به مدت 20 ساعت در طول هفته می باشند. وزارت کار و امور اجتماعی شرایط حاکم بر دریافت مجوز کار را اعلام و صادر می نماید.

مدارک لازم جهت دریافت مجوز کار کدامند؟

دانشجوی خارجی برای فعالیت شغلی در لیتوانی نیاز به مجوز کار در این کشور دارد. بنابراین می بایست مدارک ذیل را تهیه و ارائه نماید:

 • پرداخت هزینه های مربوط به اخذ مجوز
 • کپی اجازه اقامت موقتی دانشجو در لیتوانی
 • ارائه گواهی از سوی موسسه آموزش عالی که دانشجویی شما را در سال دوم یا بالاتر به اثبات برساند.
 • تصویر قرارداد شغلی فیمابین کارفرما و دانشجو و یا موافقت نامه کتبی از سوی کارفرمای لیتوانیایی

بیمه درمانی به دانشجو تعلق می‌گیرد؟

از دیگر هزینه های تحصیل و زندگی در لیتوانی، مبحث بیمه درمانی دانشجویان خارجی است. دانشجویان غیر اروپایی می بایست جهت اخذ بیمه درمانی به سفارت خود در کشور لیتوانی مراجعه نمایند. دارا بودن بیمه بهداشتی فردی در کشور لیتوانی از الزامات است که می توانند در لیتوانی یا کشور خود دریافت کنند.

حق دریافت بیمه و درمان های پزشکی برای دانشجویانی که 18سال به بالا هستند، رایگان در نظر گرفته شده است. مشروط بر این که اسنادی را تحویل صندوق بیمه بهداشت و درمان نمایند که وضعیت دانشجویی آنان به اثبات برسد. در مراحل ثبت نامه بیمه، تکمیل و ارائه فرم درخواست ویژه و همچنین کارت شناسایی ملی عکس‌دار دانشجو الزامی است.

با ارائه این مقاله، تلاش موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت بر این است‌که اطلاعاتی به روز در اختیار شما قراردهد. چنانچه نیاز به جزئیات بیشتری در مورد هزینه های تحصیل و زندگی در لیتوانی دارید، با کارشناسان ما تماس بگیرید. تماس تلفنی رایگان و یا مراجعه حضوری جهت کسب مشاوره های تخصصی در زمینه مهاجرت امکان ‌پذیر است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *