مهاجرت به کشور اسپانیا

مهاجرت به اسپانیا

مهاجرت به اسپانیا

اسپانیا در زمره کشورهای پرتقاضا برای مهاجرت ایرانیان است. طرق مختلفی برای مهاجرت به اسپانیا وجود دارد که در این مقاله بررسی می گردد. در تاریخ 27 (September) سپتامبر 2013 میلادی قانون اجازه اقامت برای اتباع خارجی در این کشور مصوب گردید. بر طبق قانون 14/2103، افراد خارجی مجاز به مهاجرت به این کشور بوده و ضمن سفر به کشورهای اتحادیه اروپا و شنگن (به ازای هر 6 ماه، 3 ماه اقامت)، حق دارند به صورت آزادانه در این کشور سرمایه گذاری و به صورت دائمی زندگی کنند. جزیره قناری از مکان های معروف و توریستی کشور این کشور می باشد. این کشور در گروه کشورهای با هزینه زندگی پایین تر نسبت به سایر کشورهای اروپایی قرار گرفته است. همچنین تحصیل در این کشور رایگان بوده و مزایای دیگری مانند بیمه و خدمات درمانی مناسب را نیز شامل خواهد شد.

 • انواع روش های مهاجرتی به این کشور چگونه می باشد؟
 • این کشور هر ساله شاهد چه تعداد مهاجر بوده است؟
 • آسان ترین روش مهاجرتی به این کشور کدام روش می باشد؟

هر ساله افراد زیادی اقدام به اقامت بلندمدت و کوتاه مدت در این کشور می نمایند. وجود دانشگاه های عالی رتبه، زمینه های مناسب اشتغال به کار و سرمایه گذاری در این کشور از علاقمندی های خارجیان بوده و آنها را به سمت این کشور می کشاند. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت آمادگی خود را اعلام می دارد که در زمینه های مختلف مهاجرتی به ارائه مشاوره های لازم به متقاضیان بپردازد.

طرق مختلف مهاجرت به اسپانیا

شاید شما هم به دنبال آسان ترین روش های مهاجرت ایرانیان به این کشور باشید. در فرآیند مهاجرت به این کشور روش های متعددی وجود دارد که افراد خارجی از هر نقطه جهان و با در نظر گرفتن شرایط فعلی خود می توانند نسبت به آن اقدامات لازم را به عمل آورند. انواع این روش ها عبارتند از:

 • مهاجرت تحصیلی
 • مهاجرت کاری
 • مهاجرت از راه سرمایه گذاری (ثبت شرکت، خرید ملک، سرمایه گذاری در بازار کسب و کار)
 • مهاجرت از طریق تولد فرزند
 • مهاجرت به روش ازدواج با شهروند اسپانیایی
 • مهاجرت از طریق پناهندگی
 • مهاجرت از طریق تمکن مالی و به همراه بردن همسر و فرزندان

5 شهر اصلی اسپانیا بر اساس جمعیت عبارتست از:

شهر جمعیت
مادرید 3.255.944
بارسلونا 1.621.537
وانسیا 814.208
سویا 703.206
ساراگوسا 674.317

تولد در اسپانیا

شهروندان اتحادیه اروپا که در هنگام مسافرت به ا زایمان می کنند، طبق قوانین این کشور تحت پوشش قرار می گیرند و کارت بیمه درمانی اروپایی آنها معمولا کافی است. در راستای سایر مناطق شنگن، سایر بازدیدکنندگان به اسپانیا باید از بیمه نامه مسافرتی استفاده کنند. بطور معمول این نوع بیمه هزینه ها را پوشش می دهد. اما اگر فکر می کنید که در طول مدت سفر خود ممکن است فرزندتان به دنیا آید بهتر است با بیمه گر خود چک کنید. زیرا ممکن است هزینه بیشتری نیاز داشته باشبد. در صورت نیاز به انجام زایمان زودتر از موعد در مواقع اضطراری شماره 112 پاسخگو خواهد بود.

رشد تولد در این کشور در سال های اخیر با تغییراتی رو به رو بوده است که در نمودار زیر چند سال گذشته را مورد بررسی قرار می دهیم:

رشد تولد در اسپانیا

اخذ تابعیت اسپانیا

دغدغه ای که برای افراد خارج از اتحادیه اروپا وجود دارد بحث قانون تابعیت از طریق خاک یا خون است. اکثر کشور های دنیا در حال حاضر بر اساس قانون خون هستند. قانون خون بیان می کند که فردی فارغ از اینکه در چه کشوری به دنیا آمده است تابعیت کشوری را به دست می آورد که پدر یا مادر متقاضی تابعیت کشوری را دارا هستند. به عنوان مثال طبق قانون ایران فرزندی که از پدر و مادر ایرانی در هر جای دنیا که چشم به جهان باز کند ایرانی محسوب می شود. قانون خاک نیز بیان می شود: فرزندی که در خاک کشوری به دنیا می آید فارغ از اینکه پدر و مادرش تابع چه کشوری هستند تابعیت کشوری که در آن متولد شده را به دست می آورد. حال با این تفاسیر می توان گفت که قانون این کشور در این خصوص تابع خون است.

مهاجرت به اسپانیا از طریق ازدواج در سال 2022

ازدواج در این کشور به 2 صورت عروسی های مدنی و عروسی های مذهبی شناخته می شود. ازدواج افراد هم جنس در سال 2005 نیز در این کشور قانونی شده است. تقاضا درخواست ازدواج مدنی در اسپانیا باید مستقیما به ثبت احوال اسپانیا یا دادگاه منطقه ای که ازدواج در آن برگزار می شود، انجام می شود. تشریفات مدنی فقط در صورتی امکان پذیر است که حداقل یکی از زوج ها تابعیت این کشور را داشته باشند یا حداقل یکی از آنها اقامت 2 ساله داشته باشد. مراحل درخواست ازدواج های پروتستان، اسلامی و یهودی همانند عروسی های مدنی است. لذا مقدمات این ازدواج های مدنی باید انجام پذیرد و به ثبت برسد. همچنین 1 نفر به عنوان ناظر باید این ازدواج را به ثبت برساند.

مدارک لازم جهت مهاجرت از طریق ازدواج به اسپانیا

طبق اصول قانون مدنی اسپانیا، هر 2 طرف باید بالای 18 سال سن داشته باشد و افراد رضایت دهند. هر 2 ازدواج مدنی و شرعی قانونی تلقی می شوند. اما یکی از الزامات آن حداقل اقامت 2 ساله این کشور است. بدین معنی که حداقل یکی از زوجین بایستی 2 سال قبل از ازدواج در این کشور اقامت قانونی داشته باشد.

مدارک لازم برای ازدواج در این کشور شامل موارد ذیل است:

 • گذرنامه های معتبر طرفین ازدواج
 • شناسنامه یا پاسپورت
 • اثبات اینکه هر 2 طرف مجرد هستند، که ممکن است لازم باشد از سفارت یا کنسولگری خود تهیه کنید.
 • در صورت وجود، گواهی طلاق، فسخ و یا مرگ
 • گواهی اقامت (حداقل 2 سال یا تابعیت اسپانیا)
 • ارائه گواهی عدم سوء پیشینه
 • ارائه گواهی سلامت
 • ارائه گواهی ازدواج قانونی در این کشور

مهاجرت به اسپانیا از طریق سرمایه ‌گذاری

نوعی مهاجرت به این کشور در سال 2022 وجود دارد که از طریق سرمایه گذاری در این کشور انجام می گیرد و مختص افرادی است که در وضعیت مالی مناسبی قرار دارند اما تمایل دارند سرمایه خود را به کشورهای خارجی و اروپایی انتقال دهند. مشروط بر این که اهداف اولیه آنان مشخص باشد. خرید ملک در اسپانیا یکی از روش های سرمایه گذاری در این کشور محسوب می گردد که نیاز به حداقل 500000€ (یورو) می باشد. فرد خارجی از این طریق می تواند در مدت زمان 6 ماه ویزای شنگن اخذ کند.

از روش های دیگری که برای مهاجرت به اسپانیا و سرمایه گذاری در این کشور وجود دارد، سرمایه گذاری در زمینه کاری بوده که اقامت دائمی را برای وی به دنبال خواهد داشت. مشروط بر این که حداقل به مدت 3 سال در این کشور زندگی کند. سرمایه مورد نظر متقاضی در زمینه های مشخصی وارد بازار کسب و کار این کشور می گردد و برای او سود دهی دارد.

ثبت شرکت از روش های موثر مهاجرت به اسپانیا

ثبت شرکت در این کشور از دیگر روش هایی است که با هدف سرمایه گذاری در این کشور امکان پذیر می باشد. مشخص نمودن نام شرکت، اخذ کد مالیاتی برای شرکت ثبتی، تعیین سرمایه اولیه جهت راه اندازی و به ثبت رساندن شرکت از مراحل انجام این فرآیند می باشد. اکثر متقاضیان خارجی شرکت هایی را به ثبت می رسانند که از نوع شرکت با مسئولیت محدود می باشد. چراکه ایده آل ترین نوع شرکت ها به شمار می رود. در این روش متقاضیان می باید از تمکن مالی مناسبی نیز برخوردار باشند.

مهاجرت به اسپانیا از طریق تحصیل 2022

اعزام دانشجو به این کشور و تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی از دیگر روش های مهاجرت به اسپانیا محسوب می گردد که ایده آل ترین و مناسب ترین گزینه مهاجرتی تلقی می گردد. امکان تحصیل در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا می باشد. چرا که دانشجویان ضمن این که مدارک تحصیلات عالیه خود را از دانشگاه های اروپایی اخذ می نمایند، پس از فارغ التحصیلی می توانند در مشاغل مرتبط با رشته تحصیلی خود در کشور اسپانیا یا سایر کشورهای اروپایی اشتغال یابند. بنابراین این روش، آینده تحصیلی و شغلی آنان را تضمین می نماید.

تحصیل در مقطع کارشناسی در اسپانیا در سال 2022

دانشجویانی که با هدف تحصیل در مقطع کارشناسی وارد این کشور می شوند، بایستی مدرک تحصیلی دیپلم دبیرستان را از قبل اخذ نموده باشند. در صورتی که به زبان اسپانیایی مسلط بوده و مدرک آن را نیز داشته باشند، شانس بالایی جهت صدور ویزای تحصیلی اسپانیا خواهند داشت. شایسته است دوره های یادگیری زبان را در کشور ایران پشت سر بگذارید. چرا که ضمن صرفه جویی در زمان، هزینه های کمتری را پرداخت می نمایید. در هزینه های دانشگاهی این کشور سیر نزولی دیده می شود. به عبارت دیگر، میزان شهریه ای که در مقطع دکترا می پردازید، نسبت به مقطع کارشناسی ارشد و کارشناسی کمتر خواهد بود. زبان تحصیلی در دوره کارشناسی، عموما انگلیسی است.

مهاجرت به اسپانیا از طریق کار در سال 2022

مهاجرت کاری به این کشور از روش های مورد علاقه بسیاری از خارجیان محسوب می گردد و هر ساله تعداد زیادی از آنان به ویژه اتباع ایرانی جهت اشتغال به کار در زمینه های شغلی مختلف، وارد خاک این کشور شده و در نهایت به اقامت دائمی اسپانیا دست می یابند. از اولویت های مهاجرت کاری به اسپانیا، داشتن نامه دعوت به همکاری یا پیشنهاد شغلی از سوی کارفرمای اسپانیایی است که البته کمی دشوار به نظر می رسد.

در خصوص مهاجرت از طریق کار به این کشور متقاضیان بسیاری به این کشور مهاجرت نموده اند که در نمودار زیر به بررسی این اعداد و ارقام پرداخته ایم:

میانگین اشتغال زایی و بازارکار اسپانیا

در روش مهاجرتی از طریق کار به این کشور می باید مدارک معتبری اعم از پیشنهاد کاری مربوطه را از کارفرمای این کشور دریافت نمایید. پیشنهاد کاری می باید بر روی سربرگ رسمی و به همراه جزئیات حقوق دریافتی، مهر و امضاء کارفرما نیز باشد. برخی از مشاغل در کشور اسپانیا نیاز بیشتری احساس می شود که در زیر بیان می کنیم:

 • اساتید دانشگاه
 • اساتید زبان انگلیسی
 • مهندسان صنایع
 • مهندسان عمران
 • مهندسان مکانیک
 • پزشکان عمومی
 • کارشناسان فروش
 • هتلداری و توریسم
 • رشته حسابداری
 • مدیریت گردشگری

مهاجرت به اسپانیا از طریق کار

نرخ بیکاری در اسپانیا 2022

یکی از عواملی که در انتخاب کشور مقصد در خصوص مهاجرت کاری حائز اهمیت می باشد، میزان نرخ بیکاری است. نرخ بیکاری این کشور در سال 2019 حدود 13.96% بود. در مقایسه با سال 2018، حدود %1.3 کاهش داشته است. نرخ بیکاری این کشور در سال 2018، 26.15% بوده که نسبت به سال 2017، حدود 1.97% کاهش داشته است.

در این بخش از مقاله به بررسی نرخ بیکاری در این کشور می پردازیم:

کشور  نرخ بیکاری کشور  نرخ بیکاری
اسپانیا 4.1% نروژ 3.6%
آلمان 3.4% آمریکا 3.6%
اتریش 3.6% کانادا 4%
هلند 3.6% دانمارک 5.4%

مشاغل پردرآمد 2022 در اسپانیا

هر ساله دولت این کشور فهرستی از مشاغلی را که نیاز به مهارت و تخصصی دارند و در آنها با کمبود نیروی انسانی مواجه است، اعلام می دارد که متقاضیان می توانند با ارائه رزومه کاملی از خود، در شغل مورد نظر مشغول به کار شود. سپس با گذشت 10 سال کار و زندگی در این کشور به تابعیت و شهروندی اسپانیا دست یابد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص درآمد در این کشور به میزان حداقل و حداکثر دریافتی در این کشور توجه فرمائید:

حداقل و حداکثر درآمد در اسپانیا

در آمد مشاغل مختلف در اسپانیا متفاوت است. در این جدول به بخشی از آنها اشاره می کنیم:

معرفی شغل حقوق و دستمزد ماهیانه به یورو
متخصص قلب و عروق 19800€
متخصص بیهوشی 15200€
مدیر مالی 10900€
پزشک CCU 10500€
معاون رئیس جمهور 9480€
مدیر عامل 9200€
مدیر املاک و مستغلات 8870€
مدیر ارشد بازاریابی 8640€
بازاریابی برند 8460€
مدیر فروش 8100€
مدیر بانکداری آنلاین 7750€
قاضی دادرس 7590€
مدیر حساب کاربری 6090€

در صورتی که موفق به اخذ ویزای کاری اسپانیا شوید، مدت اقامت 1 ساله به شما داده خواهد شد که هر ساله قابلیت تمدید دارد. اگر تمایل دارید از این روش برای مهاجرت به اسپانیا اقدام کنید، لازم است جزئیات بیشتری را در این خصوص بدانید.

هزینه زندگی در اسپانیا

برای مهاجرت به اسپانیا از هر روشی دانستن هزینه زندگی در این کشور از اهمیت بسیاری برخوردار است. در هر صورت فرد متقاضی بررسی می نماید تا بداند این هزینه ها مناسب حال او هست یا خیر. به همین خاطر در جدولی که در ذیل آمده است هزینه زندگی در اسپانیا را به طور کلی مطرح نموه ایم. با اطلاع از آن دید بهتری از زندگی در این کشور خواهید داشت.

اقلام  هزینه ها به یورو
شیر 1 لیتری 0.78€
قرص نان 0.94€
12 عدد تخم مرغ 1.63€
پنیر 1 کیلوگرم 8.85€
سیب یک کیلوگرم 1.56€
اجاره آپارتمان 1 خوابه در مرکز شهر 671€
آپارتمان 1 خوابه خارج از مرکز شهر 526€
آپارتمان 3 خوابه در مرکز شهر 1069€
آپارتمان 3 خوابه خارج از مرکز شهر 787€

مهاجرت به اسپانیا از طریق پناهندگی

مهاجرت به این کشور از روش های مختلفی امکانپذیر است. روش هایی چون پناهندگی روش مناسبی برای مهاجرت نیست. چون کشورهایی از قبیل اسپانیا علیرغم اینکه در حوزه شنگن هستند اما در زمینه پناهندگی شرایط مطلوبی ندارد. ضمن اینکه فرد پناهنده باید بتواند شرایط نامطلوب خود را اثبات نماید. طبق تعریف قانون پناهندگی نیز فرد پناهنده باید جانش بنا به دلایلی در کشور خود در خطر باشد تا امکان پناهنده شدن داشته باشند. به همین دلیل این قانون شامل حال ایرانیان نمی شود. همچنین می باید در نظر داشته باشید که یکی از پرریسک ترین روش های مهاجرتی، انتخاب روش پناهندگی می باشد.

ویزای همراه برای اسپانیا

اخذ ویزای همراه امکان پذیر بوده و دانشجوی متقاضی می تواند همسر و فرزندان کمتر از 18 سال خود را به کشور اسپانیا ببرد. دانشجویان خارجی جهت تامین هزینه تحصیل در اسپانیا مجاز به انجام کار به مدت 20 الی 30 ساعت در هفته هستند. مدارکی ویزای تحصیلی برای این کشور عبارتست از:

 • گواهی سلامت پزشکی
 • سند اثبات عدم سابقه کیفری
 • نامه تمکن مالی
 • رزومه تحصیلی قوی
 • نامه پذیرش تحصیلی در دانشگاه انتخابی

حال شاید این سوال پیش آید که آیا اسپانیا کشوری مهاجر پذیر است؟ پاسخ به این سوال را می توان در نمودار زیر یافت. در اوایل دهه دوم قرن 21، به دلیل مشکلات اقتصادی بوجود آمده در اروپا که اسپانیا را به شدت تحت تاثیر قرار داد، جمعیت قابل توجهی از مهاجران خارجی اسپانیا را ترک کردند ما شرایط در رفته رفته دچار تغییر شد.

جمعیت مهاجرین در اسپانیا

ضمنا کلیه مدارک تحصیلی متقاضی بایستی به صورت ترجمه شده ارائه گردد. کارشناسانی حاضر در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت شما را راهنمایی می نمایند که چه مدارک و اسنادی در این زمینه لازم بوده و فرآیند این روش به چه صورت انجام می گیرد. البته سایر مشاوره های لازم برای مهاجرت به دیگر کشورهای خارجی نیز ارائه می گردد که در صورت تمایل می توانید از آن بهره مند گردید.

سوالات پرتکرار در خصوص مهاجرت به اسپانیا

سوالات پرتکرار در خصوص مهاجرت به اسپانیا در سال 2022 عبارتست از:

 • هزینه مهاجرت به اسپانیا از طریق تحصیل چقدر است؟ تحصیل در اسپانیا رایگان نیست، اما بسیار کم است و شما بایستی 3000€ (یورو) سالیانه می ‌توانید در دانشگاه ‌های دولتی این کشور تحصیل کنید. شهریه دانشگاه‌ های خصوصی ممکن است به 20000€ (یورو) سالیانه برسد.
 • شرایط مهاجرت به اسپانیا از طریق کار به چه صورت است؟ یکی از اصلی ترین پارامترهای حائز اهمیت در خصوص مهاجرت کاری به اسپانیا داشتن دعوتنامه شغلی است. زمان اخذ ویزای این کشور از 1 ماه الی 11 ماه اعلام شده است. کار در اسپانیا عموما نیاز به داشتن تخصص کافی دارد و اخذ ویزای کاری کمی زمانبر است
 • اخذ پاسپورت اسپانیا بعد از چند سال امکان پذیر است؟ برای اخذ پاسپورت این کشور باید 7 الی 10 سال از اقامت شما گذشته باشد. ارائه مدارکی دال بر میزان درآمد مناسب در این خصوص الزامی است. اقامت در این کشور با هدف ازدواج در زمان کمتر از 3 سال می ‌تواند صورت بگیرد.
 • شرایط مهاجرت به اسپانیا از طریق کارآفرینی به چه صورت است؟ مهاجرت به اسپانیا برای کسانی که ایده ‌های خوبی در ذهن خود دارند می ‌تواند بسیار عالی باشد به صورتی که می‌ توانید به سادگی فضای درآمدزایی را برای خود فراهم سازید. در نظر داشته باشید که بیش از 95% از کارآفرینان در این کشور به رضایت خوبی رسیده ‌اند یک موضوع بسیار مهم این است که کشور اسپانیا از دسته کشورهای کارآمد در زمینه ‌های مختلف محسوب می ‌شود.
5/5 - (19 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *