مهاجرت به کشور اتریش

مهاجرت به اتریش 2023 برای ایرانیان

مهاجرت به اتریش 2023 برای ایرانیان

همانند هر کشور دیگری شرایط مهاجرت به اتریش 2023 برای ایرانیان هم از راه های متنوعی برای که مایل به اخذ اقامت هستند صورت می پذیرد. در ابتدا برای مهاجرت به هر کشوری شما بایستی مشخص نمائید هدف از حضور و اقامت شما در آن کشور کدامیک از این اهداف است. معمولا هدف هایی افراد دستیابی به اقامت دائم این کشور است. در ابتدا با اخذ ویزاهای بیش از 90 روز برای اهداف بلند مدت درخواست می گردد.

 • آیا می توان از طریق ازدواج با یک تبعه اتریشی به این کشور مهاجرت نمود و اقامت دائم گرفت؟
 • برای تحصیل در دانشگاه های دولتی و کم هزینه اتریش، ایرانیان نیازمند چه شرایطی هستند؟
 • آیا برای کار در اتریش باید پیشنهاد کاری داشت؟
 • چگونه ویزای جستجوی کار این کشور را می توان گرفت؟
 • پروسه تمکن مالی اتریش چیست و برای ایرانیان انجام می شود؟

می توان از طریق ازدواج با یک اتریشی حتی تابعیت این کشور را دریافت کرد. اگر مایل به تحصیل در دانشگاه های دولتی کم هزینه اتریش هستید. باید شرایط و مدارک خاصی فراهم سازید. مایل هستید با بهترین نوع ویزا برای کار در این کشور اقدام نمائید. پیشنهاد کاری همانند اکثر ایرانیان ندارید. از این رو برای ویزای جستجوی کار در مشاغل مورد نیاز اقدام نمائید. ضمنا اتریش برای سرمایه گذاری نیز راهکارهای متنوع مهاجرتی داراست. در ادامه با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت همراه باشید. این نوشتار کامل در مورد مهاجرت به اتریش را برای شما گردآوری نموده است.

درباره کشور اتریش

اتریش در اروپای مرکزی واقع شده و با 8 کشور آلمان، چک، اسلواکی، مجارستان، اسلوونی، ایتالیا، سوئیس و لیختن اشتاین هم مرز است. موقعیت مرکزی آن و اتصالات حمل و نقل بسیار مناسب، اتریش را به یک پایگاه عالی برای سفر به سایر نقاط اروپا تبدیل کرده است. دوستداران کوهستان خوشحال خواهند شد که بدانند کوه های آلپ 65% از کشور اتریش را تشکیل داده اند. شایان ذکر است که تقریبا 43% این کشور را جنگل های انبوه تشکیل داده اند. به طور کلی، مهاجران با مهاجرت به کشور اتریش آب و هوایی مختلط تحت تأثیر هر 2 شرایط اقیانوسی و قاره ای تجربه می کنند. در حالی که شرق اتریش به دلیل زمستان های سرد و تابستان های گرم و بارندگی بسیار کمی در تمام طول سال شناخته شده است. آب و هوا در غرب اتریش با زمستان های معتدل، تابستان های گرم و عموما با باران بیشتر است.

مزایای زندگی در اتریش

کیفیت زندگی در اتریش بسیار بالاست. در واقع، یک مطالعه جهانی در سال 2019 ، اتریش را در رتبه دوم کیفیت زندگی قرار داد. علاوه بر این، وین برای 10 سال متوالی در صدر فهرست قابل زندگی ترین شهرهای جهان قرار دارد. اتریش همچنین در زمینه آزادی مطبوعات، حقوق زنان و حقوق بشر در رتبه بالایی قرار دارد. بین هوای تمیز کوهستانی، حمل و نقل عمومی کارآمد، و مراقبت های بهداشتی و آموزش با کیفیت بالا ، اتریش قطعا ساکنان خود را تحت تاثیر قرار می دهد. سیستم آموزشی در اتریش با کیفیت بالا و توسعه یافته است. با ارائه مدارس عمومی، پیش دبستانی و عمومی ابتدایی و متوسطه رایگان، جمعیت اتریش تحصیلات خوبی دارند. مراقبت های بهداشتی در اتریش جهانی و در دسترس است. اکثریت قریب به اتفاق نگرانی‌های بهداشتی و داروها تحت پوشش قرار می‌گیرند و درمان با کیفیت بالا و کارآمد است.

معایب زندگی در اتریش

هزینه زندگی در اتریش و به ویژه در شهرهای بزرگ مانند وین می تواند بسیار بالا باشد. در واقع، یک مطالعه در سال 2020 نشان داد که اتریش بیست و یکمین شهر گران قیمت جهان است. یافتن مسکن مقرون به صرفه به ویژه دشوار است. در واقع، بیش از %60 از ساکنان وین فقط به همین دلیل در خانه های یارانه ای زندگی می کنند. نتیجه برای مهاجرانی که در اتریش زندگی می کنند این است که بسیاری از کارفرمایان حقوق و دستمزد بالایی برای جبران هزینه های بالای زندگی ارائه می دهند. میانگین حقوق ماهانه در اتریش بسته به شهر بین 1700€ تا €2200 (یورو) است. به دلیل یارانه های دولت در مسکن، آموزش، بهداشت و حمل و نقل، این مبلغ معقول است. با این حال، برای مهاجرانی که در مکان‌ های دیگر پول بیشتری به دست می ‌آوردند، این می ‌تواند افت قابل توجهی به نظر برسد.

محیط و فرهنگ اتریش

وجود جمعیت چند فرهنگی و بین المللی در بسیاری از شهرهای اتریش این کشور را به یک انتخاب محبوب برای مهاجران تبدیل می کند. وین پایتخت کشور اتریش، مقر بسیاری از سازمان های بین المللی از جمله سازمان ملل، اوپک و آژانس بین المللی انرژی هسته ای است. از این رو لازم به ذکر است که وجود فرصت های شغلی مختلف در این شهر مدرن باعث شده تا وین تبدیل به مقصد اکثر مهاجرانی شود که قصد مهاجرت به اتریش را دارند. اتریش یک کشور توریستی است. سالیانه میلیون ها نفر با هدف توریستی وارد این کشور می شوند. در سال های اخیر نیز مهاجران زیادی چه برای بازدید و گردش و یا برای اقامت و زندگی وارد این کشور شده اند. اتریش یکی از با فرهنگ ترین مردمان اروپا را داراست.

طرق مهاجرت به اتریش 2023

مهاجرت به کشور اتریش در سال های اخیر از سوی ایرانیان به جهت سختگیری کمتر شده است. در این سال ها افراد به طرق متفاوت مخصوصا از طریق تحصیل به اتریش مهاجرت می کردند که با تغییر سیاست های این کشور به دلیل تغییر نخست وزیر اتریش مهاجرت به این کشور برای ایرانیان همانند سابق راحت نیست. مهاجرت به کشور اتریش به طرق ذیل می تواند اتفاق افتد:

 • مهاجرت جهت تحصیل در اتریش
 • مهاجرت برای ازدواج با تبعه اتریشی
 • مهاجرت جهت سرمایه گذاری در اتریش
 • اخذ اقامت و مهاجرت از طریق تمکن مالی (بسیار سخت و ناشدنی برای ایرانیان)
 • مهاجرت پناهندگی به اتریش (به هیچ وجه توصیه نمی شود.)
 • مهاجرت برای کار در اتریش

به یاد داشته باشید که زندگی کردن در اتریش به عنوان یک کارگر ماهر که با کسب پیشنهادکاری به این کشور مهاجرت کرده است. با کسب کارت قرمز سفید قرمز امکان پذیر است. به یاد داشته باشید که این کارت 12 ماه اعتبار دارد. همچنین مهاجرت به اتریش بدون کسب پیشنهادکاری و در صورت نداشتن کارفرمای معتبر، با کسب ویزای جستجوی شغلی امکان پذیر است. این ویزا به متقاضیان خارجی این اجازه را می دهد تا به مدت 6 ماه در کشور اتریش بمانند و اقدام به کاریابی کنند. در صورت یافتن شغل مناسب، متقاضی قادر است با کسب مجوز کار و اقامت در اتریش، ساکن این کشور شود.

در نمودار زیر روند کلی مهاجرت به اتریش را مشاهده می کنید:

روند کلی مهاجرت به اتریش

مجوزهای مهاجرت به اتریش 2023

شهروندان اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا روند ساده تری را برای ورود به خاک اتریش تجربه می کنند. این مهاجران برای ورود به کشور اتریش نیازی به ویزا ندارند. از این رو برای زندگی، جستجوی کار یا استخدام شدن در مراکز مختلف جهت اشتغال نیاز به اقامت یا مجوز کار ندارند. شهروندان کشورهای رومانی و بلغارستان به راحتی می توانند با بازار کار کشور اتریش دسترسی داشته باشند. برای اتباع کشور کرواسی، محدودیت های خاصی در مورد مجوزهای کار هنوز برقرار است. با این حال، تمام شهروندان اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا که قصد دارند بیش از 3 ماه در اتریش ساکن باشند. همچنین باید طی 4 ماه بعد از زمان ورود خود برای اقامت دائم درخواست کنند. کسب اقامت دائم از طریق دفاتر دولتی امکان پذیر است. برای کسب اقامت دائم، متقاضیان باید توان مالی خود را اثبات کنند.

مهاجرت به اتریش از کشورهای ثالث

اگر شهروند اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا نیستید. ممکن است برای ورود به اتریش به ویزا احتیاج داشته باشید. علاوه بر این، متقاضیان باید مدراک شناسایی، پاسپورت و همچنین مدارک لازم برای اثبات مالی خود ارائه دهند. کسب ویزای اتریش برای اتباع کشورهای ثالث که توافق آزادسازی ویزا با کشورهای عضو شنگن حاصل نشده اند. اتباع کشورهای ثالث که با کشورهای عضو شنگن به توافق نامه آزادسازی ویزا رسیده اند. اما از ورود به اتریش یا هر کشور شنگن دیگر رد شده اند الزامی است. اگر قصد سفر به اتریش را برای مدت اقامت کوتاه (حداکثر 90 روز) دارید، باید درخواست ویزای اقامت کوتاه شنگن به اتریش بدهید که به ویزای نوع C نیز معروف است.

این نوع ویزا برای اهداف کوتاه مدت درخواست می شود از قبیل:

 • سفر جهت گردشگری در اتریش و اروپا
 • سفر جهت بازدید اقوام و دوستان در اتریش
 • سفرهای کاری کوتاه مدت شرکت در برنامه های آموزشی

مهاجرت به اتریش از کشورهای ثالث

انواع ویزاهای کوتاه مدت اتریش

بسته به هدف خود می توانید یکی از انواع ویزا را برای اتریش دریافت نمائید:

 • ویزای ترانزیت اتریش:

با کسب ویزای ترانزیت اتریش، متقاضیان خارجی می توانند از طریق یک فرودگاه در کشور اتریش به یک کشور در خارج از منطقه شنگن سفر کنند.

 • ویزای توریستی اتریش:

ویزای توریستی اتریش برای کسانی است که مایل به سفر به اتریش برای تعطیلات یا گشت و گذار هستند.

 • ویزا ویزیتور اتریش:

ویزا ویزیتور اتریش برای مسافرانی است که می خواهند از دوستان یا اعضاء خانواده ساکن اتریش دیدن کنند.

 • ویزای تجاری اتریش:

ویزای تجاری اتریش برای افرادی است که نیاز به شرکت در فعالیت های مربوط به اشتغال در اتریش دارند.

 • ویزای اتریش برای بازدید رسمی:

ویزای اتریش برای بازدید رسمی برای نمایندگان رسمی است که در یک سفر رسمی به اتریش می آیند.

 • ویزای پزشکی اتریش:

ویزای پزشکی اتریش برای افرادی است که به دنبال معالجه پزشکی در اتریش هستند.

 • ویزای تحصیلی کوتاه مدت اتریش:

این نوع ویزای تحصیلی برای دانشجویانی است که مایلند برای کمتر از 3 ماه در یک موسسه آموزشی در اتریش شرکت کنند.

مهاجرت به اتریش 2023 جهت تحصیل

یکی از بیشترین میزان درخواست برای مهاجرت به اتریش را از سوی ایرانیان ویزای تحصیلی اتریش داشته است. دلایل زیادی باعث این محبوبیت شده اند. شاید اصلی ترین دلیل، هزینه های پایین تحصیل در این کشور است. شهروندان خارجی و ایرانیان نیز می توانند با مبلغی کمتر از 1000€ (یورو) در سال به تحصیل در دانشگاه های اتریش بپردازند. یکی دیگر از عوامل محبوبیت اتریش برای تحصیل عدم نیاز به مدرک زبان است. دانشگاه های این کشور و سفارت برای اخذ ویزای تحصیلی به مدرک زبان احتیاج ندارند. یکی دیگر از عوامل درخواست بالای اتریش برای تحصیل نیز ارائه ویزای همراه برای دانشجویان است. البته بعد از سال 2017 شرایط اخذ ویزاهای اتریش با روی کار آمدن نخست وزیر جدید تغییرات زیادی داشته است.

در حال حاضر افرادی که برای تحصیل در اتریش اقدام می کنند. از این رو بایستی بر خلاف گذشته اگر فاصله تحصیلی مهم نبود. حتی الامکان فاصله تحصیلی نداشته باشند. برای تحصیل در برخی رشته ها ارائه مدرک زبان اجباری است. برای اخذ ویزای همراه دیگر به صورت همزمان نمی توان اقدام نمود، همچنین برای اخذ پذیرش بهتر است در یکی از دانشگاه های دولتی یعنی روزانه یا شبانه صرفا فارغ التحصیل شده باشید. همچنین مدارک مالی که برای اخذ ویزا ارائه می کنید بسیار ریز بینانه بررسی می گردد. همچنین بهتر است در اینباره بیشتر تحقیق و مشاوره نمائید.

مهاجرت به اتریش 2023 از طریق ازدواج

راه ورود به کشور اتریش برای شهروندان خارجی از طریق ازدواج با یک مرد یا زن اتریشی نیز می تواند فراهم باشد. البته اینکه شما بخواهید با یک ایرانی که در این کشور اقامت دائم یا پاسپورت اتریشی دارد نیز ازدواج نمائید. از این رو هم می تواند منتهی به اخذ اقامت یا پاسپورت برای شما نیز گردد. در این راستا راهکارهای متفاوتی برای ازدواج با یک تبعه وجود دارد. اینکه بخواهید با ویزای کوتاه مدت به اتریش سفر نموده و در خاک آن کشور ازدواج نمود. بدین ترتيب یا آن شخص به ایرانی بیاید و در خاک ایران ازدواج نمود. در این راستا ازدواج با یک مرد غیر مسلمان شرایط خاص قوانین ایران را به دنبال دارد. از این رو برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله مهاجرت به اتریش از طریق ازدواج مراجعه نمائید.

سرمایه گذاری در اتریش 2023

اتریش مبلغ بسیار کلانی را برای سرمایه گذاری در این کشور و اخذ اقامت و پاسپورت مشخص نموده است که کمتر شخصی به سوی این نوع اقامت و سرمایه گذاری می رود. چرا که بایستی به مبلغ 800000 تا سقف 10 میلیون € (یورو) در کمک به پروژه های عمومی و یا ایجاد یک بیزینس فعال سرمایه گذاری نماید. این نوع سرمایه گذاری شامل خرید املاک و اوراق قرضه دولتی نمی شود.

اتباع خارجی می توانند جهت سرمایه گذاری در اتریش به طرق زیر اقدام نمایند:

 • ثبت شرکت در اتریش
 • ایجاد استارت آپ

البته ایجاد یک کار نوآورانه به عنوان استارت آپ بایستی مورد تائید اداره کار و مراجع مشخص با نوع بیزینس شما باشد. همچنین برای ایجاد شرکت بایستی از پیش نسبت به نوع شرکتی که می خواهید ثبت نمایید اشراف کامل داشته باشید. برای ثبت شرکت بهترین زمان موقعی است که شما در خاک اتریش باشید. با مشورت یک وکیل صادق اقدام به این موضوع نمائید. مراقب مشورت با افراد سودجو که حق الوکاله های خیلی کلان برای این موضوع هم مشخص نموده اند باشید.

مهاجرت به اتریش 2023 از طریق تمکن مالی

نوعی اقامت در اتریش و برخی کشورهای اروپایی وجود دارد که به آن تمکن مالی گفته می شود. در این حالت فرد اجازه اقامت در آن کشور را بدون اجازه اشتغال دریافت خواهد کرد. البته این نوع اقامت شامل حال افرادی می شود که بتوانند اثبات کنند که در کشور خودشان از پشتوانه مالی خیلی خوبی بهره مند هستند که این موضوع از طریق راه های مشخصی قابل اثبات می باشد. تا قبل از سال 2016 این نوع اقامت برای ایرانیان قابل اخذ بود. اما با شرایط کنونی و سیاست های نخست وزیر این کشور این نوع اقامت با ظرفیت محدود برای برخی شهروندان خارجی قابل اخذ است. از این رو ایرانیان شانس خیلی پایینی برای دریافت این نوع اقامت دارند.

شایان ذکر است که اخذ اقامت اتریش از طریق تمکن مالی دارای یک سیستم ظرفیت بندی است. سالانه به میزان 170 پرونده شانس موفقیت در این پروسه از سرتاسر جهان دارند. در مجموع می توان گفت که شانس پذیرش در این پروسه بسیار برای ایرانیان محدود می باشد. بهتر است که قبل از وارد شدن به این پروسه با وکلا و کارشناسان خبره مشورت نمائید. زیرا عدم مشاوره و آگاهی دقیق از این رویه منجر به هدر دادن هزینه های گزاف و آوار شدن سقف آرزوها در خصوص مهاجرت به این کشور می باشد. در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت پرونده ای در خصوص اقامت از طریق تمکن مالی اتریش پذیرفته نمی گردد.

مهاجرت به اتریش از طریق کار

برای افرادی که مایل هستند برای کار به اتریش مهاجرت نمایند. راه های متفاوتی از سوی اداره مهاجرت این کشور پیش بینی شده است. به طور کلی می توان این افراد را به 2 دسته تقسیم نمود: افرادی که پیشنهاد کاری دارند. افرادی که بدون پیشنهاد کاری مایل به مهاجرت به اتریش هستند. در رابطه با هر 2 مورد شرایط خاصی تعریف گردیده که می توانید با مراجعه به مقالات ویزای کاری اتریش توضیحات لازم را متوجه شوید.

در جدول زیر به نرخ بیکاری این کشور اشاره شده است:

نام کشور نرخ بیکاری 
بلژیک5.6 %
اتریش4.6 %
آلمان3.1 %

هزینه زندگی در اتریش 2023

میزان هزینه کرد شما به عنوان یک مهاجر در اتریش به نوع اقامت شما نیز بستگی دارد. اگر شما در اتریش اقامت دائم دارید می توانید از برخی حق و حقوق و استفاده از برخی کمک هزینه ها بهره مند شوید. یا اگر به عنوان دانشجو در این کشور اقامت دارید می توانید از کمک هزینه هایی که برای رفت و آمد و خدمات بیمه درمانی بهره مند شوید.

ما در اینجا برای خرید مایحتاج اولیه نیز هزینه ها در این جدول برای شما تا حدودی آورده ایم:

اقلامهزینه ها به یورو
یک وعده غذا در رستوان معمولی€11.00
غذا برای 2 نفر در رستوران معمولی€50.00
McMeal در McDonalds€7.90
کاپوچینو€3.09
کوکا / پپسی (بطری 0.33 لیتر)€2.74
آب (0.33 لیتر بطری)€2.11
شیر، (1 لیتر)€1.08
یک قرص نان 500گرمی€1.84
1کیلو گرم برنج سفید€1.74
تخم مرغ 12 عدد€2.67
1کیلوگرم پنیر محلی€11.14
1کیلوگرم سینه مرغ€10.34
1کیلوگرم گوشت گاو€16.31
1کیلوگرم سیب زمینی€1.35

اخذ ویزای اتریش برای ایرانیان 2023

برای کسب ویزا جهت ورود به خاک کشور اتریش ارائه مدارک و اسناد مورد نیاز الزامی می باشد. برای کسب هر یک از ویزاهای ذکر شده در بخش قبلی، متقاضیان و مهاجران خارجی می باید مدارک خاصی ارائه دهند. اما به طور معمول، مدارک کلی برای کسب ویزای اتریش جهت مهاجرت یا سفر به این کشور شامل موارد زیر می باشد:

 • فرم درخواست کامل شده
 • پاسپورت معتبر
 • عکس با اندازه پاسپورت (2 قطعه)
 • بیمه مسافرتی با حداقل پوشش 30000€ (یورو)
 • رزرو پرواز و برنامه سفر کامل
 • رزرو هتل یا اثبات محل اقامت
 • نامه عدم اعتراض کارفرما و صورت های بانکی از 3 ماه قبل

هموطنان محترم برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط زندگی در اتریش و راه های مهاجرت به اتریش 2023 می توانید با مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس بگیرید. با هماهنگی های قبلی به دفتر موسسه مراجعه کنید. مهاجرت به هر کشوری نیاز به علم و آگاهی کامل از شرایط روز مهاجرت به آن کشور دارد. شرایط مهاجرت به این کشور تغییرات زیادی داشته که همچنان برخی عزیزان از این تغییرات آگاه نبود. از این رو همانند شرایط سابق برای مهاجرت به این کشور اقدام می نمایند. توصیه می شود قبل از هزینه کردن نسبت به شرایط انواع مهاجرت اتریش آگاه شوید.

سوالات متداول درباره مهاجرت به اتریش

در این بخش از مقاله به بررسی متداول ترین سوالات  شما در بخش مهاجرت به اتریش می پردازیم:

 • انواع روش های مهاجرت به اتریش کدام اند؟ مهاجرت از طریق تحصیل، کار، سرمایه گذاری، ازدواج و تمکن مالی
 • مدارک لازم جهت اخذ ویزای اتریش شامل چه مواردی خواهد بود؟ تکمیل فرم درخواست ویزا، پاسپورت، عکس، بیمه مسافرتی، رزرو هتل و پرواز
 • مهاجرت از طریق سرمایه گذاری در اتریش از چه طریقی امکان پذیر خواهد بود؟ از طریق ثبت شرکت و برنامه استارت آپ
 • انواع ویزاهای کوتاه مدت کشور اتریش کدام اند؟ ویزای ترانزیت، ویزای توریستی، ویزای تجاری و ویزای ویزیتور
5/5 - (3 امتیاز)

3 دیدگاه برای “مهاجرت به اتریش 2023 برای ایرانیان

 1. Mohsen گفت:

  با سلام، من 35 سالمه و حدود 7 سال سالقه کار حسابداری با بیمه دارم. میخواستم بدونم طبق شرایط تحصیلی و کاری خودم میتونم برای مهاجرت به اتریش و گرفتن ویزای کار اقدام کنم؟

  1. صادقی گفت:

   سلام برای ویزای کاری اتریش باید شرایط شما بررسی شود. در خصوص مشاوره با شماره 02191003232 تماس بگیرید.

 2. قزاولی گفت:

  پروسه مهاجرت به اتریش چقدر زمان می برد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *