مهاجرت تحصیلی اسلواکی

مهاجرت تحصیلی به اسلواکی

مهاجرت تحصیلی به اسلواکی

همان‌طور که می‌دانید جهت مهاجرت تحصیلی به اسلواکی می‌بایست کلیه جوانب را در نظر گرفت. مسائلی از قبیل نوع دانشگاه‌ها، مخارج تحصیلی، رشته‌های تحصیلی، روش اخذ ویزای تحصیلی و… بنابراین شایسته است جهت اطلاع از جزئیات این کار، مقاله ذیل را مطالعه بفرمایید و سپس تصمیم به مهاجرت بگیرید.

درباره اسلواکی

کشور اسلواکی در اروپای مرکزی قرار گرفته است. شهر براتیسلاوا پایتخت آن بوده و دارای جمعیتی در حدود پنج میلیون پانصد هزار نفر است. این کشور از لحاظ تحصیلی و شغلی در رده بالایی قرار دارد. دانشگاه‌های این کشور مورد تایید اروپا و سراسر جهان از جمله ایران هستند.

این دانشگاه‌ها هر ساله دانشجویان زیادی را از سراسر دنیا پذیرش می‌نمایند. زبان رسمی اسلواکی، اسلواک است. این کشور در گذشته، کمونیست بود و نهایتا اعلام استقلال کرد. دین رسمی این کشور مسیحیت بوده و نژاد مردمش اسلواکیایی است. به طور کلی اسلواکی، منطقه‌ای‌ کوهستانی و رودهای فراوانی دارا می‌باشد. . اقتصاد اسلواکی به آلمان مرتبط است و اقتصاد این کشور با یورو محاسبه می‌گردد.

مهاجرت تحصیلی به اسلواکی‌

ادامه تحصیل در دانشگاه‌های کشور اسلواکی از جمله اهداف بسیاری از علاقمندان به تحصیل است. البته روش‌های گوناگونی جهت مهاجرت به این کشور وجود دارد. اما روش مهاجرت تحصیلی به اسلواکی از بهترین و مناسب‌ترین روش‌هاست. چه بسا این روش طرفداران بسیاری نیز دارد. در ادامه مقاله به دلایل این پرطرفداربودن اشاره می‌نماییم.

مدارک موردنیاز جهت دانشگاه‌های اسلواکی

 • ارائه مدرک پایان دوره تحصیلات متوسطه جهت ورود به مقطع کارشناسی، الزامی است.
 • جهت انجام برنامه مطالعاتی درجه سطح 2 نیز، می‌بایست ارائه مدرک پایان تحصیلات متوسطه همراه با “maturita”باشد.
 • جهت ورود به مقطع کارشناسی ارشد، می‌بایست مدرک پایان دوره تحصیلات کارشناسی ارائه گردد.

شرایط پذیرش دانشجویان بین‌المللی مشابه دانشجویان داخلی است. بنابراین ارائه مدرک تحصیلات دیپلم بین‌المللی جهت موسسات آموزش عالی الزامی است. ناگفته نماند هر دانشگاهی جهت پذیرش دانشجو قوانین خاص خود را دارا می‌باشد.

بررسی شهریه دانشگاه‌های اسلواکی

دانشجویان اسلواکیایی و عضو اتحادیه اروپا مشغول تحصیل دوره‌های مطالعاتی در دانشگاه‌های دولتی و عمومی، از پرداخت شهریه معاف هستند. اما دیگر دانشجویان بین‌المللی می‌بایست شهریه تحصیلی سالانه بین مبلغ 2000 تا 5000 یورو را پرداخت نمایند.

روش تدریس در دانشگاه‌های اسلواکی

 • روش‌های آموزشی در دانشگاه‌های اسلواکی از راه‌های مختلفی انجام می‌گیرد.
 • روش‌های از جمله سخنرانی‌، سمینار، تمرین، امور آزمایشگاهی، انجام پروژه‌ها، کارگاه‌های عملی، مشاوره و… می‌باشند.
 • آموزش‌ها و برنامه‌ریزی‌های درسی به صورت تمام ‌وقت، مطالعه از راه دور، پاره ‌وقت و یا ترکیبی از همه این‌ها انجام می‌پذیرد.
 • دروس ارائه شده از سوی دانشگاه‌ها، ممکن است در دانشگاه‌های مختلف، متفاوت باشد.
 • نکته دیگر این که مدارسی جهت آموزش دانش‌آموزان زیر 18 سال تعیین گردیده است.
 • زبان انگلیسی در تدریس برخی دروس دانشگاهی دانشگاه ‌های این کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد. زبان اسلواکی و انگلیسی، از زبان‌های تدریس در اسلواکی هستند.

آموزش فنی‌وحرفه ای در اسواکی

مدارس متوسطه در اسلواکی وجود ندارد و آموزش فنی و حرفه‌ای جایگزین آن می‌باشد. دانش‌آموز می‌بایست دوره 4 ساله آموزش فنی و حرفه‌ای با سپری نموده و سپس دوره کار آموزی را آغاز نماید.

مدارک لازم جهت ویزای دانشجویی چیست؟

دانشجویانی قصد اقامت بیشتر از 3 ماه در کشور اسلواکی را دارند، می‌بایست “ویزای دانشجویی این کشور را اخذ نمایند. جهت اخذ مجوز تحصیلی کلیه مدارک را به سفارت اسلواکی در کشور مبدا تسلیم نمایند. مدارک لازم به شرح ذیل می‌باشد:

 • تکمیل و ارائه فرم درخواست ویزا به زبان اسلواکیایی
 • ارائه پاسپورت دارای اعتبار
 • تعداد 2 قطعه عکس به صورت پاسپورتی
 • نامه پذیرش از محل تحصیل در اسلواکی که دلیل اقامت متقاضی را اثبات نماید. این نامه می‌بایست به زبان اسلواک ترجمه گردد.
 • گواهی یا اسناد تمکن مالی که ثابت نماید فرد متقضای از عهده مخارج زندگی خود بر می‌آید. بیانیه حساب بانکی یا نامه بورس تحصیلی می‌تواند گواه این موضوع باشد.
 • ارائه مدرک زبان اسلواک و اثبات به تسلط بر آن
 • ارائه اجاره نامه یا سند مالکیت جهت سکونت
 • ارائه بیمه‌ نامه درمانی
 • ارائه گواهی عدم سوء پیشینه یا سابقه کیفری

شرایط مهاجرت تحصیلی به اسلواکی چیست؟

مهاجرت تحصیلی به اسلواکی مستلزم فرآیند خاصی است. زمانی که متقاضی اجازه اقامت تحصیلی خود را دریافت نمود، می‌بایست ظرف مدت 80 روز وارد خاک اسلواکی گردد. سپس طبق مقررات، ظرف سه روز کاری ورود خود به این کشور را به پلیس یا وزارت مربوطه اطلاع دهد.

گزارش ارسالی از سوی متقاضی به اداره پلیس، می‌تواند به تایید خوابگاه یا محل اقامت فرد برسد. ضمنا با گذشت سه روز از دریافت مجوز اقامت، می‌تواند بیمه سلامت دریافت نماید. سفارت اسلواکی جهت بررسی و ارزیابی دانشجو، او را به مصاحبه به زبان اسلواکیایی و یا هر زبان دیگری دعوت می‌نماید.

پس از انجام مصاحبه و تایید مدارک و اسناد فرد دانشجو، اقدام به اعطای ویزای D به دانشجویان بین‌المللی می‌نماید. ویزای D به صورت بلندمدت بوده که مختص حوزه شنگن است. این نوع ویزا این امکان را به دانشجو می‌دهد که مجاز به اقامت 6 ماهه در اسلواکی باشد.

هزینه زندگی دانشجویی در اسلواکی چقدر است؟

افرادی که متقاضی مهاجرت تحصیلی به اسلواکی هستند، می‌بایست از دو جنبه به هزینه‌ها نگاه کنند. هزینه‌های تحصیلی و هزینه‌های زندگی. هزینه‌های تحصیلی به‌نوع دانشگاه انتخابی وهمچنین نوع رشته تحصیلی مرتبط بوده و از مبلغ 2000 تا 5000یورو متغیر می‌باشد.

دارا بودن یک زندگی مناسب و راحت دانشجویی، از اهداف پیش‌روی دانشجویان این کشور است. اگر خواستار زندگی راحت و آسان دانشجویی در اسلواکی هستید، می‌بایست ماهیانه تقریبا مبلغ 800یورو هزینه را مدنظر داشته باشید. دانشجویان دانشگاه‌های این کشور می‌توانند پس از فارغ‌التحصیلی، جویای شغل متناسب با رشته خود شوند. سپس اقدام به اخذ ویزای کار نمایند. در نهایت پس از مدت 5 سال سابقه فعالیت شغلی در این کشور می‌توانند موفق به اخذ اقامت دائم گردند.

پرداخت مالیات از شروط لازمه اخذ “اقامت دائم اسلواکی است. موسسه سفیران سروش سعادت با دارا بودن متخصصین آگاه، زمینه مهاجرت تحصیلی به اسلواکی را برای شما هموار می‌سازد. بدین صورت که می‌توانید به صورت تلفنی یا مراجعه حضوری ارتباط برقرار نموده و از مشاوره‌های تخصصی بهره بگیرید. ما پاسخگوی هرگونه سوال یا ارائه اطلاعات بیشتر و تکمیلی در زمینه “مهاجرت به اسلواکی و زمینه‌های مرتبط با آن خواهیم بود.

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *