مهاجرت به کانادا
صفحه اصلی » کشورها » اسلواکی » تحصیل در اسلواکی

تحصیل در اسلواکیتحصیل در اسلواکی یکی از گزینه های جالب و مورد توجه به منظور تحصیل در خارج از کشور است. پایین بودن هزینه تحصیل و زندگی، عدم پیش شرط مدرک زبان برای پذیرش، عدم آزمون ورودی، واقع شدن در مرکز اروپا و صدور ویزای شینگن و … از جمله عواملی هستند که باعث جذابیت اسلواکی به عنوان مقصدی برای تحصیلات عالیه می شوند.

اسلواکی، در مرکز اروپا واقع شده و با کشورهای چک، اتریش، مجارستان، اوکراین و لهستان مرز مشترک دارد. این کشور، عضو اتحادیه اروپا و پیمان شینگن می باشد. به دست آوردن اقامت اسلواکی به معنای کسب ویزای شینگن و اجازه زندگی و کار و تردد در بخش عمده ای از اروپا می باشد که خود این امر افق های گسترده ای را پیش روی افراد می گشاید.

تحصیل در دانشگاه های این کشور به زبان اسلواکی رایگان می باشد و تنها دوره های آموزش به زبان انگلیسی مستلزم پرداخت هزینه است. هزینه زندگی در اسلواکی نیز به نسبت سایر کشورهای اروپایی، هزینه ی پایین تری می باشد.

همچنین امکان انتقال تحصیلی به کشورهایی مانند آلمان و اتریش و ادامه تحصیل بصورت رایگان در آن کشور ها می باشد.

برای پذیرش تحصیلی در اسلواکی شرط سنی خاصی وجود ندارد ولی معمولا برای مقطع کارشناسی تا 25 سالگی و برای کارشناسی ارشد تا 30 سالگی امکان تحقق و اخذ ویزای بلند مدت تحصیلی وجود دارد.

اسلواکی دارای سیستم آموزشی استاندارد و دانشگاه های معتبر در سطح جهانی است. برخی از دانشگاه های اسلواکی و مدارک صادره توسط آن ها، مورد تایید وزارت علوم ایران نیز می باشد.

 

تحصیل در اسلواکی و شرایط آن

سیستم آموزشی اسلواکی بدین صورت است که ابتدا دوازده سال تحصیلات عمومی و در سه مقطع ارائه می گردد که بطور رایگان و فراگیر بوده و شامل تمامی شهروندان آن کشور می باشد. دانش آموزان با اتمام این دوران می توانند در صورت تمایل وارد دانشگاه شده و به تحصیلات عالیه بپردازند.

بطور کلی، نظام آموزش عالی در اسلواکی به دو بخش تقسیم می شوند : تحصیلات آکادمیک و تحصیلات غیر آکادمیک. تحصیلات آکادمیک توسط دانشگاه ها و موسسات ذی صلاح در هر سه مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می شود و تحصیلات غیر آکادمیک نیز توسط مراکز دیگری و صرفا در مقطع کارشناسی و معطوف به مهارت آموزی ارائه می گردد.

در این کشور، دوره لیسانس همانند بسیاری کشورهای دیگر، سه تا چهار سال می باشد. کارشناسی ارشد، یک تا دو سال و دوره ی دکترا نیز حدود چهار سال به طول می انجامد.

برای ورود به دانشگاه و تحصیلات عالیه، نخست لازم است که متقاضی، دوره تحصیلات عمومی دوازده ساله را به پایان رسانده و مدرک دیپلم داشته باشد و یا آن که در سال آخر مشغول تحصیل باشد و متعهد شود که مدرک دیپلم خود را در پایان ترم جاری، اخذ و  ارائه خواهد نمود.

همانند بسیاری از کشورهای اروپایی، تحصیل در اسلواکی در مقطع کارشناسی به زبان اصلی آن کشور یعنی اسلواکیایی است ولی در برخی دانشگاه ها، دوره های به زبان انگلیسی نیز حتی در مقطع کارشناسی وجود دارد. نکته ی قابل توجه در این باره این است که ارائه ی مدرک زبان برای دانشجویان بین المللی ضروری نیست و بدون آن نیز پذیرش انجام می شود ولی قاعدتا برای یادگیری، دانستن زبان ضروری می باشد بنابراین چنانچه درخواست متقاضی مورد پذیرش دانشگاه قرار بگیرد، لازم است که آن متقاضی قبل از ورود به دوره های اصلی آموزش، دوره های یادگیری زبان را بگذراند و هزینه آن را نیز بپردازد.

دانشجویان بین المللی که متقاضی تحصیل در اسلواکی بوده و واجد شرایط هستند، لازم است که طی مکاتبه با دانشگاه مورد نظرشان در اسلواکی، اقدام به اخذ پذیرش تحصیلی نمایند و سپس با نامه ی پذیرش از سوی دانشگاه و به همراه کلیه ی مدارک مورد نیاز برای صدور ویزا، به جهت اخذ ویزای بلند مدت تحصیلی به کنسولگری اسلواکی مراجعه نمایند و نهایتا وارد خاک اسلواکی شده و ضمن ثبت نام، شروع به تحصیل در دانشگاه نمایند.

برای پذیرش دانشگاهی در اسلواکی، اصولا آزمون ورودی و همچنین شرط سنی و شرط معدل وجود ندارد ولی عملا در شرایط یکسان متقاضیان از سوی دانشگاه و صدور ویزای بلند مدت تحصیلی از سوی کنسولگری، سن متقاضیلحاظ می گردد و گپ سنی، نمره ای منفی می باشد.البته دوره دکتری مطلقا محدودیت سنی نخواهد داشت.

 

تحصیل در اسلواکی و هزینه های آن

دانشگاه ها و بطور کلی موسسات آموزش عالی در کشور اسلواکی رایگان می باشند که البته دوره ها نیز به زبان اسلواکیایی است. دوره های آموزش به زبان انگلیسی نیز وجود دارد که البته آن ها رایگان نمی باشند و مستلزم پرداخت هزینه هستند.

هزینه تحصیل با توجه به رشته و  دانشگاه و مقطع تحصیلی، طبیعتا متغیر است ولی می توان مجموعا عددی بین 2000 تا 10.000 یورو در سال دانست. اجمالا به این نکته اشاره کنیم که امکان تحصیل رایگان و بورسیه تحصیلی در این دوره ها نیز وجود دارد که شرط آن، داشتن رزومه تحصیلی بسیار قوی شامل نمرات عالی و سوابق پژوهشی ارزنده می باشد.

همان طور که سابقا گفتیم پذیرش دانشگاه، مشروط به داشتن مدرک زبان از سوی متقاضی نیست ولی قاعدتا دانستن زبان به منظور فراگیری دروس ضروری می باشد. بدین منظور، متقاضیان بین المللی که پذیرفته شده ولی مدرک زبان ندارند، لازم است در دوره های مقدماتی زبان (اسلواکیایی یا انگلیسی) که از سوی دانشگاه برگزار می گردد شرکت کنند. این دوره ها هزینه خاص خود را دارند حتی دوره های زبان اسلواکیایی. یعنی گر چه تحصیل در دوره های به زبان اسلواکیایی رایگان است ولی دوره های مقدماتی آموزش زبان اسلواکیایی برای دانشجویان بین المللی رایگان نیست و باید چیزی در حدود 6 تا 7 هزار یورو در سال برای آن پرداخت.

هزینه زندگی نیز همچنین بسته به سبک زندگی افراد، متغیر است ولی بطور متوسط برای زندگی دانشجویی می توان عددی در حدود 600 تا 800 یورو در ماه دانست. این مبلغ شامل هزینه های اسکان، غذا، رفت و آمد، و هزینه های ضروری است.

مانند سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا، اسلواکی نیز به دانشجویان اجازه ی کار پاره وقت می دهد و آن ها می توانند بدین ترتیب بخشی از هزینه های خود را تامین نمایند. دانشجویان در مقطع کارشناسی تا 10 ساعت در هفته، در مقطع کارشناسی ارشد تا 20 ساعت در هفته و در مقطع دکتری نیز تا 30 ساعت در هفته اجازه ی کار دارند و برای هر ساعت نیز چیزی در حدود 8 تا 10 یورو دریافت می کنند.

 

جمع بندی

تحصیل در اسلواکی با توجه به موقعیت آن در اروپا و عضویت در آن اتحادیه، در حالی که هزینه های پایین تری برای تحصیل و زندگی نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی دارد، سبب می شود که انتخاب بسیار مناسبی برای تحصیلات عالیه باشد. تحصیل در هر یک از کشورهای عضو اتحادیه اروپایی و به دنبال آن، کسب اقامت آن کشور یعنی دسترسی به امکان کار و زندگی در سراسر کشورهای عضو. در واقع، اسلواکی از این منظر می تواند دروازه ای برای ورود به اروپا و کسب اقامت اروپا باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *