مهاجرت به کشور اسلواکی

پناهندگی در اسلواکی

پناهندگی در اسلواکی

به طور کلی پناهندگی در اسلواکی یا سایر کشورها در بدترین شرایط انجام می‌گردد. بنابراین توصیه ما این است که در مورد “روش مهاجرت خود به اسلواکی تجدید نظر نمایید و راه‌های بهتری را انتخاب کنید. این مقاله به شما کمک می‌نماید تا از شرایط حاکم بر پناهندگی آگاه شده و مناسب‌ترین گزینه مهاجرت را انتخاب نمایید.

پناهنده چه کسی است؟‌

پناهنده به شخصی گفته می‌شود که در زمینه‌های مختلفی در کشورش دارای امنیت نباشد. بسیاری از افراد از سراسر دنیا به دلایلی از قبیل آزار و اذیت‌های جنسی، قومی و نژادی، عدم آزادی مسلم در مسائل سیاسی و… به سمت پناهندگی در کشورهای دیگر روی می‌آورند.

کشور اسلواکی کشوری مهاجرپذیر است که پناهندگی در اسلواکی را به این افراد ارائه می‌نماید. این در شرایطی است که فرد بتواند به صورت مستند، ادعای خود را ثابت نماید. قانون دوبلین در کلیه کشورها از جمله اسلواکی حاکم می‌باشد. برطبق این قانون فردی که به‌طور غیرمستقیم به اسلواکی مهاجرت نموده باشد، می‌بایست مجوز پناهندگی خودرا ازکشور مبدا اخذ نماید.

بدین معنا که نمی‌تواند در ابتدا وارد مجارستان شده و سپس به اسلواکی ورود نماید و پناهندگی اسلواکی را درخواست نماید. او طبق قانون دوبلین به کشور مجارستان برگردانده شده و می‌بایست در همان کشور اخذ پناهندگی کند.

پناهندگی در اسلواکی

اگرچه مهاجرت به صورت پناهندگی قانونی است، اما این راه هیچ‌گاه از سوی وکیل یا کارشناس مهاجرت توصیه نمی‌گردد. فرد پناهنده در صورتی که بتواند در خطر بودن خود عدم آزاد‌ی در کشورش را به اثبات برساند، مجاز به اخذ پناهندگی در اسلواکی می‌گردد.

براساس ماده 53قانون اساسی مصوب اسلواکی شخصی که ازلحاظ سیاسی و آزادی امنیت نداشته باشد، می‌تواند پناهنده این کشورگردد. اما شخصی وجود داردکه خود قانون حقوق بشر را نقض کرده و موجب سلب آزادی شخص یا اشخاصی شده است. کشور اسلواکی بر طبق قوانینش به این شخص مجوز پناهندگی ارائه نمی‌نماید.

بر طبق قانون پناهندگی در 3 صورت شخص مجاز به اخذ پناهندگی اسلواکی می‌باشد:

 • در کنوانسیون ژنو به صورت کامل شرایط و وضعیت پناهندگان جهت اخذ پناهندگی تشریح شده است. درصورتی که فرد پناهجو شرایط مندرج در کنوانسیون ژنو را را دارا باشد، می‌تواند پناهندگی اسلواکی را اخذ نماید.
 • در صورتی که این پناهندگی‌ به سمت و سوی اهداف بشر دوستانه انجام گرفته باشد. این مورد در قسمت 9 قانون پناهندگی آمده است.
 • در صورتی که فرد پناهجو جهت الحاق به خانواده خود در اسلواکی درخواست پناهندگی ارائه نموده باشد. این مورد در قسمت 10 قانون پناهندگی بیان شده است.

مراحل پناهندگی در اسلواکی چگونه است؟

اولین جایی که پناهجو در کشور اسلواکی می‌بایست جهت معرفی خود به آنجا مراجعه نماید، مدت زمانی که دراین خصوص به او مهلت داده شده است،‌ ظرف 24 ساعت پس از ورود به خاک اسلواکی است. اداره مهاجرت وزارت کشور است. وزیر کشور در این خصوص برای او تصمیم‌گیری می‌نماید. در صورت هرگونه اعتراض می‌تواند به دیوان عالی کشور رجوع کند.

او در این مراجعه می‌بایست گزارش دهد که هدف او اخذ پناهندگی در اسلواکی است. اکنون متقاضی وارد مرحله بعدی پناهندگی می‌گردد. این که به دلایل اطمینان از سلامت وی، می‌بایست در اردوگاه یا کمپ قرنطینه پزشکی مستقر شود. ضمنا خروج او از اردوگاه در این مدت ممنوع است.

مرحله سوم، انجام مصاحبه است. این مصاحبه توسط نماینده کمیسیون عالی سازمان ملل متحد انجام می‌گیرد. براساس قوانین مصوب کشور اسلواکی، در مصاحبه کودکانی که کمتر از سن قانونی دارند، حضور سرپرست یا قیم الزامی می‌باشد. در غیر این صورت، این عمل غیرقانونی محسوب می‌گردد. در صورتی که درخواست پناهندگی وی مردود اعلام گردید، او حق اعتراض به این رای را دارد.

تازمان صدور رای مجدد، دولت موظف است او را دربخش مسکونی اردوگاه پناهندگان ساکن نموده ومخارج زندگی‌اش را تامین نماید. این هزینه‌ها شامل مسکن، خوراک، پوشاک و… می‌باشد.

مراحل تصمیم‌گیری برای پناهندگان کدامند؟‌

 • تصمیم اولیه اداره مهاجرت وزارت کشور جهت پذیرش پناهجو، مدت 90 روز است.
 • این مدت می‌تواند براساس نظر این وزارتخانه قابل افزایش باشد.
 • در صورتی که پناهجو به رای صادره اولیه اعتراض نماید، مدت تقریبا 56 روز طول خواهد کشید تا رای مجدد صادر گردد.
 • در مرحله آخر بازبینی و بررسی مجدد انجام می‌گیرد و تصمیم نهایی توسط دیوان عالی کشور صادر می‌گردد.

به طور کلی، فرآیند پناهندگی تا مدت 6 ماه هم طول خواهد کشید. اعتبار مجوز پناهندگی به پناهجو به مدت 5 سال است و پناهجو حکم شهروند اسلواکی را دارد. اما حق رای یا اجازه انجام خدمت سربازی یا نظامی را ندارد.

مشکلات در فرآیند پناهندگی چیست؟

همان‌طور که اشاره شد فرد پناهجو ظرف 24ساعت پس از ورود به خاک کشور اسلواکی موظف به معرفی خود است. بنابراین می‌بایست به اداره مهاجرت اسلواکی مراجعه نموده و نسبت به معرفی خود اقدام نماید. اما مشکلی اینجاست که تعداد زیادی پناهجو در ساعات اولیه ورود به اسلواکی، توسط اداره پلیس مرزی دستگیر می‌شوند. مدت دستگیری و بازداشت آنها حداقل 30 روز می‌باشد. ضمنا در مدت 30 روز اجازه هرگونه اعتراض یا تجدیدنظر از آنان سلب می‌گردد.

روش اخذ اقامت از طریق پناهندگی در اسلواکی بسیار دشوار و ریسک‌پذیر می‌باشد. چراکه اتفاقات زیادی می‌تواند دامن‌گیر فرد پناهجو شود. من جمله این که بیمار گردد یا داشته‌های مالی و حمایتی او از بین برود. همچنین تعداد زیادی از پناهندگان در این راه جان خود را از دست می‌دهند.

شرایط پناهندگی در اسلواکی چگونه است؟

 • مساله حائز اهمیت در روش پناهندگی این است که در صورت عدم موافقت با پناهندگی، فرد به کشورش برگردانده می‌شود.
 • این موضوع می‌تواند مشکلات زیادی برای فرد متقاضی ایجاد نماید.
 • زیرا با بازگشت به کشورش، شرایط زندگی سخت‌تر از گذشته در انتظار او است.
 • دلیل نگارش این مقاله آگاهی شما از عواقب و خطرات پناهندگی در سایر کشورهاست.

با توجه به مطالبی که گفته شد، اکنون متوجه شدید که پناهندگی در اسلواکی روش مناسبی برای مهاجرت نیست. از این رو توصیه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت این است که روش بهتری را برای مهاجرت انتخاب نمایید.

روش‌هایی مانند “مهاجرت از طریق تولد فرزند در اسلواکی، “مهاجرت کاری به اسلواکی، “مهاجرت تحصیلی به اسلواکی از این قبیل هستند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه‌ها با وکلای آگاه و کارشناسان مجرب ما به صورت تلفنی یا حضوری تماس بگیرید. با اخذ مشاوره‌های تخصصی کارشناسان موسسه بسیار آسان‌تر به اهداف خود برسید.

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *