مهاجرت به کشور اسلواکی

مهاجرت به اسلواکی

مهاجرت به اسلواکی

کشور اسلواکی در اروپای مرکزی واقع گردیده و مهاجرت به اسلواکی در سال 2019 برای بسیاری از اتباع خارجی هدفی مهم تلقی می گردد. چراکه آنها قصد دارند اقامت اروپا را به دست آورده و پایه های زندگی خود را در کشورهای اروپایی مانند اسلواکی بنا کنند. کشورهایی مانند مجارستان، اوکراین، جمهوری چک، لهستان و اتریش با اسلواکی مرز مشترک دارند. نرخ بیکاری در این کشور بسیار پایین بوده و به 6.6% می رسد و در سال های اخیر شاهد روند نزولی آن بوده ایم و همچنان این روند ادامه دارد. برای مهاجرت به اسلواکی از طرق مختلفی می توانید اقدام نمایید که جزئیات و شرایط آن در اختیار کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت است که طی برقراری تماس رایگان تلفنی یا مراجعات حضوری می توانید به اطلاعات لازم دسترسی پیدا کنید.

طرق مهاجرت به اسلواکی

اتباع خارجی دقت داشته باشند که برای مهاجرت به اسلواکی از طرق متعددی می توان اقدام نمود که بستگی به شرایط فرد متقاضی دارد. روش هایی که جهت این امر امکان پذیر است در ذیل آورده شده است:

  • مهاجرت کاری به اسلواکی
  • مهاجرت تحصیلی به اسلواکی
  • مهاجرت از طریق سرمایه گذاری
  • مهاجرت از طریق ازدواج با یکی از شهروندان اسلواک
  • مهاجرت از طریق تولد فرزند
  • مهاجرت به روش پناهندگی در اسلواکی

مهاجرت به اسلواکی از طریق تحصیل

این امکان برای اتباع خارجی وجود دارد که با هدف شرایط تحصیل در اسلواکی به این کشور اروپایی مهاجرت نمایند. آنها می توانند در دانشگاه های خصوصی و دولتی این کشور در رشته مورد علاقه خود ادامه تحصیل دهند. متقاضیانی که در زبان مورد نظر دانش کافی ندارند می توانند در دوره های یادگیری زبان در اسلواکی شرکت نموده و با جبران این نقصان به آمادگی لازم برسند. ارائه کلیه مدارک تحصیلی در دوره های پیشین به همراه ریز نمرات جهت پذیرش تحصیلی در اسلواکی الزامی است.

تحصیل کارشناسی در اسلواکی

دانشجویان به منظور مهاجرت به اسلواکی و گذراندن دوره کارشناسی بایستی 3 الی 4 سال زمان صرف نمایند. برای این که بتوانید وارد این مقطع شوید، ملزم به شرکت در آزمون Maturita می باشید که پس از اتمام تحصیلات در مقطع دبیرستان از متقاضی گرفته می شود. روند آموزشی که برای دانشجویان این مقطع در نظر گرفته شده است شامل شرکت در کنفرانس ها، فعالیت های آزمایشگاهی، سمینارها، بیانیه ها و… خواهد بود. گفتنی است تحصیل دوره لیسانس به دو صورت نیمه وقت و تمام وقت انجام پذیر است و هزینه ای که بابت شهریه تحصیلی از دانشجو دریافت می گردد، برای دانشجویان بومی و عضو کشورهای اتحادیه اروپا به صورت رایگان می باشد اما دانشجویان خارجی بایستی مبلغی بین 2000 الی 5000€ (یورو) بپردازند.

تحصیل کارشناسی ارشد در اسلواکی

مدت زمانی که جهت تحصیل کارشناسی ارشد در اسلواکی طول می کشد عموما بین 1 الی 3 سال خواهد بود و از شروط لازم جهت ورود به این دوره تحصیلی، پایان تحصیلات در مقطع کارشناسی و ارائه مدرک آن خواهد بود. هر یک از مقاطع تحصیلی، شهریه های جداگانه ای را شامل می شوند که در مقطع کارشناسی ارشد بین 2000 الی 8000€ (یورو) بوده و بایستی پرداخت گردد.

اخذ ویزای تحصیلی اسلواکی برای دانشجویان بین المللی جهت تحصیل در این کشور الزامی است. در این راستا ویزای بلندمدت تحصیلی نوع D برای آنها در نظر گرفته شده است. اما ممکن است دوره تحصیلی دانشجو بیش از 90 روز به طول بیانجامد. در این شرایط لازم است به کنسولگری کشور مبدا در اسلواکی مراجعه نموده و جهت دریافت مجوز اقامت اسلواکی درخواست خود را ارائه دهند. فرم مربوط به درخواست ویزا بایستی شخصا و حضورا توسط متقاضی به مسئولان کنسولگری یا سفارت اسلواکی به همراه سایر مدارک تسلیم گردد.

تحصیل دکترا در اسلواکی

برای ادامه تحصیل به صورت تخصصی در رشته های خاص، بایستی وارد دوره تحصیلی دکترا (PH.D) شوید که با توجه به رشته تحصیلی بین 3 الی 4 سال طول خواهد کشید. داشتن استاد راهنما یا سوپروایزر جهت انجام پروژه های مطالعاتی و تحقیقاتی در گذراندن مقطع دکترا الزامی است. در اکثر کشورهای جهان، دانشجویان مشغول تحصیل در مقطع دکترا، شاغل محسوب می شوند و از این بابت حقوق دریافت می نمایند. به همین دلیل دوره دکترا جزو مقاطع تحصیلی حساس و دشوار است و ارائه مقالات ISI نیز در این مقطع ضرورت دارد.

مهاجرت به اسلواکی از طریق کار

مهاجرت به اسلواکی از طریق کار

اتباع اروپایی در راستای مهاجرت به اسلواکی و کار در این کشور، نیازمند ویزای کار اسلواکی نیستند اما شهروندان کشورهای غیر اروپایی برای اشتغال به کار در اسلواکی می بایست ویزای کاری و مجوز کار در این کشور را دریافت نمایند. آنها از این طریق می توانند اقامت اروپا را به دست آورند. اعتبار این نوع ویزا برای کارگران فصلی به مدت 6 ماه بوده اما در حالت عادی یک ساله است و برای مدت 2 سال دیگر نیز قابلیت تمدید را خواهد داشت. صدور ویزای کار اسلواکی در دو صورت انجام پذیر است که یکی شامل داشتن پیشنهاد کاری (Job Offer) از سوی کارفرمای اسلواکیایی است و دیگری ویزای جست و جوی کار در اسلواکی می باشد.

کارفرمای اسلواکیایی تنها 7 روز مهلت دارد تا نسبت به ثبت نام نیروی کار خارجی خود در اداره کار و امور اجتماعی این کشور اقدام نماید. از سویی دیگر حداکثر 8 روز فرصت خواهد داشت تا بیمه کارمند خود را در دفاتر رسمی بیمه به ثبت برساند. نکته قابل توجه این که ویزای کار فرد خارجی صرفا مختص کارفرمایی و نوع شغلی است که بابت آن پیشنهاد دریافت نموده است. به عبارت دیگر اگر قصد داشته باشد با کارفرمایی دیگر و در شغلی دیگر مشغول به کار شود، ملزم به اخذ مجدد ویزای کار اسلواکی خواهد بود. جهت تمدید ویزای کار می بایست یک ماه پیش از تاریخ انقضای ویزا اقدام نمود و در این راستا درخواست مجدد کار برای متقاضی از سوی کارفرما الزامی می باشد.

مهاجرت به اسلواکی از طریق سرمایه‌گذاری

با روش سرمایه گذاری نیز می توان اقدام به مهاجرت به اسلواکی نموده و به اقامت اروپا دسترسی پیدا کرد. به دلیل این که مالیات بر سرمایه گذاری و مالیات بر درآمد در این کشور نرخ پایینی دارد، لذا مقصد مناسبی برای بسیاری از اتباع خارجی محسوب می گردد. یکی از روش های سرمایه گذاری که در این میان وجود دارد، ثبت شرکت در اسلواکی می باشد. برای این منظور فرد متقاضی می بایست ابتدا در یکی از بانک های اسلواکی افتتاح حساب نموده و مبلغ 25.000€ (یورو) در آن واریز نماید. اثبات این که توان نگهداری شرکت و تامین هزینه به مبلغ 8000 الی 10.000€ (یورو) در هر سال بابت پرداخت مالیات را دارد، ضروری است.

جهت ثبت هر نوع شرکتی در اسلواکی، نیاز به ارائه طرح توجیهی اقتصادی یا همان (Business plan) می باشد که بایستی از سوی متقاضی ارائه گردد. فرد خارجی که از این طریق دست به مهاجرت به اسلواکی می زند، پس از سپری شدن 3 سال مجاز به درخواست اقامت دائمی این کشور خواهد بود. در نهایت می تواند با اخذ ویزای همراه، خانواده و فرزندان خود را نیز جهت اقامت به خود ملحق نماید. مدت زمانی که طول می کشد تا عملیات ثبت شرکت انجام گردد، 3 هفته می باشد.

همان طور که در ابتدای مقاله گفته شد روش های دیگری نیز برای مهاجرت به اسلواکی وجود دارد که طی تماس حضوری یا تلفنی (رایگان) با کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت می توانید از جزئیات و شرایط آنها آگاهی یابید. البته ناگفته نماند که در کلیه روش های مهاجرتی به این کشور بایستی هزینه زندگی در اسلواکی را نیز بررسی نموده و مد نظر داشته باشید.

یک دیدگاه برای “مهاجرت به اسلواکی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *