مهاجرت تحصیلی اسلواکی

بورسیه تحصیلی در اسلواکی

بورسیه تحصیلی در اسلواکی

بورسیه تحصیلی در اسلواکی، راهکاری است برای جبران هزینه های تحصیل و زندگی دانشجویان در این کشور است که از مهم ترین دغدغه های دانشجویان است. برخورداری از بورسیه تحصیلی اسلواکی، می ­تواند کمک شایانی برای متقاضیان ادامه تحصیل در این کشور باشد. دانشجویان در اسلواکی، در صورت برخورداری از رزومه مناسب و احراز سایر شرایط، می­ توانند از این امکان بهره مند شوند. در این مقاله، شرایط و نکات مربوط به بورسیه تحصیلی در اسلواکی، تشریح خواهد شد. هدف، افزایش آگاهی علاقمندان به تحصیل در اسلواکی، نسبت به موضوع مورد بحث است. در صورت نیاز به اطلاعاتی افزون بر این نوشتار، کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، پاسخگوی سوالات علاقمندان خواهند بود.

شرح کلی بورسیه تحصیلی در اسلواکی

هدف برنامه بورسیه تحصیلی، حمایت از دانشجویان، اساتید، پژوهشگران و هنرمندان خارجی در سطوح مختلف است. تامین و حمایت برنامه ملی بورسیه تحصیلی، به عهده وزارت آموزش و پرورش، علم، تحقیقات و ورزش اسلواکی است.

در کل 3 حالت برای بورس تحصیلی در اسلواکی وجود دارد:

 • بورسیه تحصیلی از دولت جمهوری اسلواکی
 • برنامه بورسیه تحصیلی ملی
 • بورسیه تحصیلی دو جانبه

موارد دوم و سوم از لیست فوق در حال حاضر، اگرچه کشورهای بسیاری را در بر می­ گیرند. اما شامل همه کشورها نمی­ شوند. رویکرد این نوشتار توضیح بورسیه تحصیلی دولتی در اسلواکی است. بورسیه تحصیلی دولتی اسلواکی مدت هاست که بخشی از کمک های رسمی توسعه اسلواکی است. این بورسیه یک برنامه و پروژه وزارت امور خارجه در جامعه بین المللی است. بورسیه مذکور، صرفا به رشته های تحصیلی به زبان اسلواک، در دانشگاه های دولتی، اعطاء خواهد شد. دانشجویانی که موفق به دریافت بورسیه تحصیلی شوند از خدمات بیمه درمانی، برخوردار خواهند شد.

ابتدا در نمودار زیر به بررسی رنکینگ بهترین دانشگاه های اسلواکی پرداخته ایم:

رنکینگ دانشگاه های پر متقاضی در اسلواکی

 به طور کلی افراد واجد شرایط دریافت بورسیه های تحصیلی در کشور اسلواکی را در 3 گروه می ­توان توصیف کرد. در ادامه هر 3 گروه معرفی و شرایط آنها ذکر شده است:

 مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در اسلواکی

دانشجویان این دسته به عنوان دانشجویان سطوح اول و دوم شناخته می­ شوند. در این گروه افرادی که شرایط زیر دارند، واجد شرایط شناخته می ­شوند و می­ توانند برای بورسیه های مذکور، درخواست دهند:

 • دانشجویان کارشناسی که در دانشگاه های خارج اسلواکی مشغول به تحصیل هستند.
 • دانشجویان کارشناسی ارشد یا دانشجویانی که در زمان درخواست، حداقل 2 سال و نیم، تحصیلات دانشگاهی مرتبط، گذرانده باشند. این تحصیلات باید مرتبط با همان برنامه تحصیلی مد نظر در اسلواکی باشد.
 • افراد مشغول به تحصیل در خارج از اسلواکی که برای فرصت مطالعاتی در دانشگاه های اسلواکی پذیرفته شده اند.

سن دانشجویان این مقاطع باید در محدوده 18 تا 26 سال باشد. میزان بورسیه تحصیلی برای این افراد ماهیانه 280€ (یورو) است. همچنین ماهیانه €50 (یورو)، بورسیه تحصیلی لیاقت به این افراد تعلق می­ گیرد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در باب مهاجرت به اسلواکی ابتدا مقاله مذکور را مطالعه بفرمائید.

 تحصیل دکترای تخصصی در اسلواکی

این گروه از دانشجویان به عنوان دانشجویان سطح سوم شناخته می­ شوند. دانشجویان دکترا که توسط یک دانشگاه یا موسسه تحقیقاتی در اسلواکی پذیرفته می شوند. این افراد باید واجد شرایط تحصیل دکترا در اسلواکی یا انجام کارهای تحقیقاتی در جاهایی مانند آکادمی علوم اسلواکی باشند. سن دانشجویان این مقاطع باید در محدوده 23 تا 35 سال باشد. میزان بورسیه تحصیلی برای این افراد ماهیانه 330€ (یورو) است. همچنین ماهیانه €170 (یورو) نیز ممکن است بورسیه تحصیلی لیاقت به ایشان تعلق بگیرد. پرداختی 170€ (یورو) در ماه منوط به انجام برنامه درسی و گذراندن موفق امتحانات مقدماتی است. شرایط اعزام دانشجو به اسلواکی به طور کامل در مقاله مذکور شرح داده شده است.

بورسیه تحصیلی دوره های زبان در اسلواکی

این افراد صرفا بورسیه تحصیلی برابر€280 (یورو) در ماه دارند. بورسیه تحصیلی به ترم های تابستانی نیز، تعلق می­ گیرد. همچنین کمک هزینه ای یک بار در آغاز دوره و یک بار در پایان آن به دانشجویان تعلق می­ گیرد. برای زبان و آموزش حرفه ای، مقاطع سطح اول و دوم، مبلغ هر 2 کمک هزینه €35 (یورو) است. برای مقطع سطح سوم، کمک هزینه آغاز دوره €35 (یورو) و پایان دوره €70 (یورو) است. توجه شود که کمک هزینه تحصیلی برای یک دوره زمانی مشخص ارائه می ­شود. هر گونه تغییر یا تمدید باید توسط وزارت آموزش و پرورش، علم، تحقیقات و ورزش اسلواکی، انجام شود. یک بورسیه تحصیلی که به علت عملکرد ضعیف تحصیلی لغو شده است به متقاضی دیگری ارائه نخواهد شد.

بورسیه تحصیلی دوره های زبان در اسلواکی

شهریه تحصیل در اسلواکی

هزینه های تحصیلی در اسلواکی، عموما شامل این موارد است:

آیتم هزینه به یورو در ماه
خوابگاه 46€ الی 79€ در ماه
وعده های غذایی 210€ در ماه
آزمایشات پزشکی 264€
مصاحبه ورودی
24€ الی 70€

البته مواردی همچون پایان نامه، ترجمه مدارک و سایر، نیز روی هم رفته در حدود €110 الی €120 (یورو) هزینه خواهد داشت.

بورسیه تحصیلی دولتی در اسلواکی

برای درخواست این بورسیه دولتی، متقاضیان باید یکی از مشخصات زیر را داشته باشند:

 • دانشجویان دانشگاه های خارج از این کشور هستند.
 • دانشجویان کارشناسی ارشد هستند یا دانشجویانی هستند که در زمان مهلت درخواست حداقل 5 سال از تحصیلات دانشگاهی خود را در همان مطالعه گذرانده باشند.
 • در طول تحصیلات عالی خود در این کشور اقامت تحصیلی خواهند داشت.

دانشجویان دکترا که تحصیلات عالی یا آموزش علمی آن ها در خارج از این کشور انجام می شود. همچنین توسط یک دانشگاه دولتی، خصوصی یا دولتی یا یک موسسه تحقیقاتی در این کشور که واجد شرایط اجرای برنامه تحصیلی دکترا هستند (مثلا آکادمی علوم اسلواکی) پذیرفته شده اند. قصد مطالعه یا انجام تحقیق در این کشور را دارند. معلمان، محققان و هنرمندان دانشگاه های بین المللی که توسط مؤسسه ای با گواهی معتبر صلاحیت برای انجام تحقیق و توسعه که یک شرکت تجاری نیست و دارای دفتر مرکزی خود است، به اقامت تدریس و تحقیق در این کشور دعوت می شوند. شهروندان هر کشوری در جهان (به جزء شهروندان این کشور) می توانند برای اقامت بورسیه تحصیلی در این کشور در چارچوب NSP درخواست دهند.

دانشجویانی که بورسیه تحصیلی دولتی این کشور را دریافت کرده اند، موارد زیر را پوشش خواهد داد:

بورسیه تحصیلی دولتی اسلواکی

لغو کمک هزینه در اسلواکی

در موارد زیر، فرد ممکن است بورسیه تحصیلی خود را از دست بدهد:

 • تغییر برنامه تحصیلی، بدون اطلاع و برنامه ریزی قبلی وزارت آموزش و پرورش، علم، تحقیقات و ورزش اسلواکی
 • تکرار یک سال تحصیلی
 • طولانی شدن مدت زمان تحصیل، بیش از حد استاندارد و مجاز
 • ایجاد وقفه در دانشجویی دانشگاه های اسلواکی، بنا به هر دلیلی
 • ترک تحصیلات دانشگاهی در اسلواکی
 • عدم آغاز تحصیلات در زمان مقرر شده

در این مقاله، شرایط بورسیه تحصیلی در اسلواکی و تحصیل در اسلواکی بررسی شد. رویکرد اصلی، ایجاد یک راهنمای کلی برای بورسیه تحصیلی دولتی در کشور اسلواکی بود. همانطور که پیش از این ذکر شد، چند نوع بورسیه دیگر نیز در این کشور برای دانشجویان خارجی موجود است. هدف در این مقاله تشریح مواردی بود که با شرایط متقاضیان ایرانی، همخوانی بیشتری داشته باشد. ممکن شرایط شخصی برخی افراد، امکان دریافت انواع دیگر بورسیه تحصیلی در کشور اسلواکی را برای ایشان فراهم نماید. بررسی دقیق شرایط هر فرد، صرفاً با لحاظ کردن رزومه وی امکانپذیر است. علاقمندان می ­توانند با مراجعه به موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، از اطلاعات تکمیلی منطبق با شرایط خود بهره مند شوند.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.