مهاجرت تحصیلی اسلواکی

بورسیه تحصیلی در اسلواکی

بورسیه تحصیلی در اسلواکی

بورسیه تحصیلی در اسلواکی، راهکاری است برای جبران هزینه های تحصیلی دانشجویان در این کشور. یکی از مهمترین دغدغه های علاقمندان به تحصیل در کشورهای دیگر از جمله اسلواکی، هزینه های تحصیل و زندگی و کار است. برخورداری از بورسیه تحصیلی اسلواکی، می­تواند کمک شایانی برای متقاضیان ادامه تحصیل در این کشور باشد. دانشجویان در اسلواکی، در صورت برخورداری از رزومه مناسب و احراز سایر شرایط، می­توانند از این امکان بهره مند شوند.

در این مقاله، شرایط و نکات مربوط به بورسیه تحصیلی در اسلواکی، تشریح خواهد شد. هدف، افزایش آگاهی علاقمندان به تحصیل در اسلواکی، نسبت به موضوع مورد بحث است. در صورت نیاز به اطلاعاتی افزون بر این نوشتار، کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، پاسخگوی سوالات علاقمندان خواهند بود.

شرح کلی بورسیه تحصیلی در اسلواکی

هدف برنامه بورسیه تحصیلی، حمایت از دانشجویان، اساتید، پژوهشگران و هنرمندان خارجی در سطوح مختلف است. تامین و حمایت برنامه ملی بورسیه تحصیلی، به عهده وزارت آموزش و پرورش، علم، تحقیقات و ورزش اسلواکی است. در کل سه حالت برای بورس تحصیلی در اسلواکی وجود دارد:

 • بورسیه تحصیلی از دولت جمهوری اسلواکی
 • برنامه بورسیه تحصیلی ملی
 • بورسیه تحصیلی دو جانبه

موارد دوم و سوم از لیست فوق در حال حاضر، اگرچه کشورهای بسیاری را در بر می­گیرند اما شامل همه کشورها نمی­شوند. رویکرد این نوشتار توضیح بورسیه تحصیلی دولتی در اسلواکی است. بورسیه تحصیلی دولتی اسلواکی مدتهاست که بخشی از کمک های رسمی توسعه اسلواکی است. این بورسیه یک برنامه و پروژه وزارت امور خارجه در جامعه بین المللی است. بورسیه مذکور، صرفاً به رشته های تحصیلی به زبان اسلواک، در دانشگاه های دولتی، اعطا خواهد شد. دانشجویانی که موفق به دریافت بورسیه تحصیلی شوند از خدمات بیمه درمانی، برخوردار خواهند شد.

بورسیه تحصیلی در اسلواکی

شهروندان هر کشوری در جهان می توانند برای دریافت بورسیه تحصیلی در این کشور درخواست دهند. به طور کلی افراد واجد شرایط دریافت بورسیه های تحصیلی در کشور اسلواکی را در 3 گروه می­توان توصیف کرد. در ادامه هر سه گروه معرفی و شرایط آن ها ذکر شده است:

دانشجویان مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد

دانشجویان این دسته به عنوان دانشجویان سطوح اول و دوم شناخته می­شوند. در این گروه افرادی که شرایط زیر دارند، واجد شرایط شناخته می­شوند و می­توانند برای بورسیه های مذکور، درخواست دهند:

 • دانشجویان کارشناسی که در دانشگاه های خارج اسلواکی مشغول به تحصیل هستند.
 • دانشجویان کارشناسی ارشد یا دانشجویانی که در زمان درخواست، حداقل 5/2 سال، تحصیلات دانشگاهی مرتبط، گذرانده باشند. این تحصیلات باید مرتبط با همان برنامه تحصیلی مد نظر در اسلواکی باشد.
 • افراد مشغول به تحصیل در خارج از اسلواکی که برای فرصت مطالعاتی در دانشگاه های اسلواکی پذیرفته شده اند.

سن دانشجویان این مقاطع باید در محدوده 18 تا 26 سال باشد. میزان بورسیه تحصیلی برای این افراد ماهیانه 280 یورو است. همچنین ماهیانه 50 یورو، بورسیه تحصیلی لیاقت (merit scholarship) به ایشان تعلق می­گیرد. البته پرداخت بورسیه تحصیلی لیاقت، دارای شرایطی است (دریافت نمره متوسط 3/1).

دانشجویان مقطع دکترای تخصصی (Phd)

این گروه از دانشجویان به عنوان دانشجویان سطح سوم شناخته می­شوند. دانشجویان دکترا که توسط یک دانشگاه یا موسسه تحقیقاتی در اسلواکی پذیرفته می شوند. این افراد باید واجد شرایط تحصیل دکترا در اسلواکی یا انجام کارهای تحقیقاتی در جاهایی مانند آکادمی علوم اسلواکی باشند. سن دانشجویان این مقاطع باید در محدوده 23 تا 35 سال باشد.

میزان بورسیه تحصیلی برای این افراد ماهیانه 330 یورو است. همچنین ماهیانه 170 یورو نیز ممکن است بورسیه تحصیلی لیاقت به ایشان تعلق بگیرد. پرداختی 170یورو در ماه منوط به انجام برنامه درسی و گذراندن موفق امتحانات مقدماتی است.

دانشجویان دوره های زبان و آموزش حرفه ای

این افراد صرفاً بورسیه تحصیلی برابر280 یورو در ماه دارند. بورسیه تحصیلی به ترم های تابستانی نیز، تعلق می­گیرد. همچنین کمک هزینه ای یک بار در آغاز دوره و یک بار در پایان آن به دانشجویان تعلق می­گیرد. برای زبان و آموزش حرفه ای، مقاطع سطح اول و دوم، مبلغ هر دو کمک هزینه 35 یورو است. برای مقطع سطح سوم، کمک هزینه آغاز دوره 35 و پایان دوره 70 یورو است.

توجه شود که کمک هزینه تحصیلی برای یک دوره زمانی مشخص ارائه می­شود. هر گونه تغییر یا تمدید باید توسط وزارت آموزش و پرورش، علم، تحقیقات و ورزش اسلواکی، انجام شود. یک بورسیه تحصیلی که به علت عملکرد ضعیف تحصیلی لغو شده است به متقاضی دیگری ارائه نخواهد شد.

هزینه های تحصیلی در اسلواکی

هزینه های تحصیلی در اسلواکی، عموماً شامل این موارد است:

 • هزینه خوابگاه: 46 تا 79 یورو در ماه
 • وعده های غذایی: 210 یورو در ماه
 • آزمایشات پزشکی (تست سلامت): 264 یورو (این مبلغ برای اروپایی ها 183 یورو است)
 • هزینه مصاحبه ورودی: 24 تا 70 یورو

البته مواردی همچون پایان نامه، ترجمه مدارک و …، نیز روی هم رفته در حدود 110 تا 120 یورو هزینه خواهد داشت.

موارد لغو بورسیه تحصیلی

در موارد زیر، فرد ممکن است بورسیه تحصیلی خود را از دست بدهد:

 • تغییر برنامه تحصیلی، بدون اطلاع و برنامه ریزی قبلی وزارت آموزش و پرورش، علم، تحقیقات و ورزش اسلواکی
 • تکرار یک سال تحصیلی
 • طولانی شدن مدت زمان تحصیل، بیش از حد استاندارد و مجاز
 • ایجاد وقفه در دانشجویی دانشگاه های اسلواکی، بنا به هر دلیلی
 • ترک تحصیلات دانشگاهی در اسلواکی
 • عدم آغاز تحصیلات در زمان مقرر شده

در این مقاله، شرایط بورسیه تحصیلی در اسلواکی بررسی شد. رویکرد اصلی، ایجاد یک راهنمای کلی برای بورسیه تحصیلی دولتی در کشور اسلواکی بود. همانطور که پیش از این ذکر شد، چند نوع بورسیه دیگر نیز در این کشور برای دانشجویان خارجی موجود است. هدف در این مقاله تشریح مواردی بود که با شرایط متقاضیان ایرانی، همخوانی بیشتری داشته باشد.

ممکن شرایط شخصی برخی افراد، امکان دریافت انواع دیگر بورسیه تحصیلی در کشور اسلواکی را برای ایشان فراهم نماید. بررسی دقیق شرایط هر فرد، صرفاً با لحاظ کردن رزومه وی امکانپذیر است. علاقمندان می­توانند با مراجعه به موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، از اطلاعات تکمیلی منطبق با شرایط خودشان، بهره مند شوند. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، با بهره گیری از برترین مشاورین مهاجرتی و قدیمی ترین نیروهای مشاور برترین خدمات مهاجرتی را ارائه میکند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *