شرایط در اسلواکی

تحصیل و زندگی در اسلواکی

تحصیل و زندگی در اسلواکی

شرایط تحصیل و زندگی در اسلواکی به صورت عام و زندگی در براتیسلاوا به صورت خاص از سایر موضوعاتی می باشد که ذهن افراد را به خود مشغول می کند. به طور کلی، تحصیل و زندگی در اسلواکی نیاز به داشتن آشنایی با فرهنگ و زبان این کشور دارد و متقاضیانی که قصد دارند در دانشگاه های این کشور مشغول به تحصیل شوند، می بایست از شرایط تحصیل و زندگی در اسلواکی آگاه باشند. کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت علاوه بر شرایط تحصیل و زندگی در اسلواکی قصد دارند به متقاضیان درباره کشور اسلواکی، سیستم آموزش و پرورش در کشور اسلواکی، هزینه ها و مخارج تحصیل در این کشور و سایر موارد اطلاعات کافی و بروز ارائه دهند.

سیستم آموزش و پرورش در کشور اسلواکی

تمام کودکانی که در کشور اسلواکی زندگی می کنند، می بایست در دوره های آموزش اجباری به مدت 10 سال شرکت کنند. هنگام اتمام دوره تحصیلی متوسطه، تمام دانش آموزان اسلواکی در امتحان فارغ التحصیل شدن از مدرسه شرکت می کنند. پس از شرکت در این امتحان، متقاضیان می توانند پس از اتمام دوره تحصیلی متوسطه، اقدام به ورود به دانشگاه های کشور اسلواکی و یا سایر دانشگاه های دنیا کنند. تحصیل در کشور اسلواکی فقط به یک مدرک و دوره تحصیلی حرفه ای مربوط نمی شود دانشجویان و متقاضیان بین المللی می توانند با تحصیل در این کشور با فرهنگ و طبیعت اسلواکی نیز آشنا شوند.

آموزش عالی در کشور اسلواکی

امروزه اکثر مدارس اسلواکی هنوز متعلق به ایالت مربوطه می باشند. با این حال برخی از مدارس متعلق به کلیسا و خصوصی وجود دارند که در چند سال گذشته رشد کرده اند و توسعه یافته اند و متقاضیان و مهاجران خارجی می توانند در این مراکز تحصیلی مشغول به تحصیل شوند. به طور کلی مراکز تحصیلی در کشور اسلواکی به 3 بخش تقسیم می شوند:

  • دانشگاه های دولتی کشور اسلواکی: اکثر مراکز تحصیلی در کشور اسلواکی از نوع دولتی می باشند. این مراکز توسط دولت و فعالیت های تجاری احتمالی تأمین می شوند و فعالیت آن ها براساس قانونی می باشد.
  • مؤسسات دولتی آموزش عالی در کشور اسلواکی: همه مدارس نظامی، پلیس و پزشکی شامل موسسات دولتی آموزش عالی در کشور اسلواکی می شوند. این موسسات همچنین توسط دولت و فعالیت های تجاری احتمالی تأمین می شود، اما از طریق وزارتخانه های مربوطه دولت نیز ایجاد می شود.
  • مدارس خصوصی آموزش عالی در کشور اسلواکی: مدارس خصوصی آموزش عالی در کشور اسلواکی توسط مؤسسات غیر دولتی تأسیس و تأمین می شوند؛ اما همیشه توسط وزارت آموزش و پرورش تأیید می شود. این نوع مدرسه در اسلواکی هنوز بسیار نادر می باشند.

برای ورود به یک دوره یا برنامه در مراکز تحصیلی عالی در کشور اسلواکی، دانشجویان و متقاضیان بین المللی باید در یک یا چند امتحان ورودی شرکت کنند. به یاد داشته باشید که تعداد امتحانات و محتوای آن ها بسته به نوع مرکز تحصیلی که درخواست می کنند متفاوت می باشد.

شرایط تحصیل در مراکز آموزشی کشور اسلواکی

تحصیل در مراکز تحصیلی کشور اسلواکی طبق سیستم اعتباری ترنسفر اروپا (ECTS) ارزیابی می شود. این امر انتقال نمرات و یا کسب مدرک تحصیلی را برای دانشجویانی که قصد تحصیل در اسلواکی را دارند بسیار آسان خواهد ساخت. سال تحصیلی در مراکز تحصیلی کشور اسلواکی در عمل از سپتامبر تا ژوئن می باشد و به دو ترم تقسیم می شود. زبان اصلی تدریس در دانشگاه های این کشور از مدت ها قبل اسلواکی بوده است؛ اما امروزه در این مراکز تحصیلی برنامه های کارشناسی و کارشناسی ارشد زیادی نیز به زبان انگلیسی ارائه می شود.

متقاضیان و دانشجویان خارجی برای اینکه بتوانند بیش از 90 روز به اسلواکی مهاجرت کنند و مشغول به تحصیل شوند، نیاز به مجوز اقامت در کشور اسلواکی خواهند داشت. متقاضیان بین المللی که تمام شرایط لازم برای پذیرش را برآورده نمی کنند، ممکن است ملزم به شرکت در دوره های مقدماتی از جمله دوره های زبان اسلواکی باشند. این دوره ها توسط انستیتوی زبان و مطالعات مقدماتی مرکز آموزشی مورد نظر ارائه می شود.

هزینه تحصیل در اسلواکی

متقاضیانی که شهروند کشور های اتحادیه اروپا می باشند، تحصیلات عالی در اسلواکی برای آن ها رایگان خواهد بود. در غیر این صورت، متقاضیان و مهاجران خارجی می بایست از 2.500 الی 6.500$ (دلار) در هر سال تحصیلی شهریه پرداخت کنند. در پایتخت اسلواکی براتیسلاوا مطمئناً دانشگاهی مناسب برای شما خواهد یافت، اما اگر می خواهید در سایر شهر های کشور اسلواکی مشغول به تحصیل شوید، از شهرهای مهم جهت تحصیل عبارتست از:

  • بانسکا بیستریتسا
  • کوشیتسه
  • لیپتوسکی میکولاش
  • نیترا

به طور کلی شما به عنوان یک دانشجوی خارجی، با حقوق یکسان با یک شهروند اسلواکی در دانشگاه های این کشور مشغول به تحصیل می شوید. متقاضیان خارجی با هزینه شخصی خود در کشور اسلواکی مشغول به تحصیل و زندگی خواهند شد. با این وجود، دولت اسلواکی چند گزینه بورس تحصیلی را ارائه می دهد که ممکن است ارزش جستجو را داشته باشند. برای انجام این کار متقاضیان و مهاجران خارجی می توانند با وزارت امور خارجه اسلواکی تماس بگیرند.

هزینه تحصیل در اسلواکی

زندگی دانشجویی در کشور اسلواکی

به طور کلی اقامت در خوابگاه در اکثر مؤسسات آموزش عالی در شهر های مختلف کشور اسلواکی امکان پذیر می باشد. متقاضیان معمولا در اتاق های مشترک با یک یا دو دانشجوی خارجی دیگر زندگی می کنند و لازم به ذکر است که این اتاق ها دارای حمام و سرویس و خدمت مشترک می باشند. علاوه بر این، برخی از سالن های اقامتی دارای مراکز بدنسازی، استخر های شنا و امکانات ورزشی مختلف می باشند. علاوه بر خوابگاه های دانشجویی، دانشجویان و متقاضیان خارجی می توانند اقدام به اجاره خانه ها یا آپارتمان های شخصی کنند.

درباره تحصیل و زندگی در اسلواکی

اسلواکی که به جمهوری اسلواکی نیز معروف است، مناظر طبیعی، کوه ها، غارها، قلعه ها و شهر های قرون وسطایی، معماری بی نظیر و استراحتگاه های اسکی را برای شما به ارمغان می آورد. این کشور در وسط اروپا واقع شده است و با اتریش، جمهوری چک، لهستان، اوکراین و مجارستان هم مرز است و نیمی از اسلواکی را کوه های وسیع تشکیل می دهند. کشور اسلواکی اسلواکی در سال 2004 میلادی به اتحادیه اروپا پیوست و اقتصاد اسلواکی امروز در حال رشد سریع است و لازم به ذکر است که رشد اقتصادی این کشور موجب توسعه و رشد سیستم آموزش و پرورش در کشور اسلواکی شده است. واحد پول این کشور یورو می باشد و متقاضیانی که قصد دارند در کشور اسلواکی زندگی کنند و یا مقیم این کشور شوند می توانند از خدمات مالی و بانکی گوناگون بهره مند شوند.

اگر شما عزیزان به فکر کسب اطلاعات درباره هزینه زندگی در اسلواکی و شرایط کار و تحصیل در این کشور هستید و قصد دارید اقدام به کسب ویزا و اقامت کشور اسلواکی کنید، می توانید با هماهنگی های قبلی در جلسات مشاوره با کارشناسان با تجربه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت حضور داشته باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *