شرایط آلمان, شرایط اتریش

اجاره مسکن در اتریش و آلمان

اجاره مسکن در اتریش و آلمان

آگاهی از اجاره مسکن در آلمان و اتریش مبحثی است که متقاضیان علاقه مند به مهاجرت بایستی در خصوص سکونت در این کشورها مدنظر قرار دهند. بدین ترتیب تا افراد قبل از مهاجرت به این کشورها نسبت به هزینه های اجاره مسکن آگاهی لازم را بدست آورند. این مقاله درباره اجاره مسکن و بررسی مقایسه ای آن در اتریش و آلمان از سوی تحریریه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تدوین شده است.

از آنجا که هزینه های زندگی در کشورهای آلمان و اتریش نسبت به دیگر کشورهای اروپایی مناسب تر است. اکثرا افراد این 2 کشور را برای مهاجرت انتخاب می­ نمایند. اجاره مسکن در اتریش و آلمان دارای قوانینی می­ باشد. بهتر آن است که به هنگام اجاره مسکن در این کشورها خود شخص حضور داشته و نسبت به تمامی قوانین و هزینه های مسکن مطلع باشد.

اجاره مسکن در اتریش

در اتریش مراقب آپارتمان هایی باشید که دارای برچسب Gemeindewohnnung یا Genossenschaftswohnung هستند. اولی مسکن اجتماعی و دومی آپارتمان تعاونی است و تنها در صورتی می ‌توانید این مکان‌ ها را اجاره کنید که مراحل خاصی را طی کرده باشید و با معیارهای واجد شرایط بودن مطابقت داشته باشید. اجاره ماهانه اغلب به طور قابل توجهی ارزان تر از میانگین است، اما دلیلی وجود دارد. وقتی مکانی را پیدا کردید که توجه شما را جلب کرد، به Mietdauer (مدت اجاره) نگاهی بیندازید، که یا befristet (محدود زمانی، معمولا 3 یا 5 سال) یا unbefristet (نامحدود) خواهد بود. اگر محدود به زمان باشد، ممکن است بگوید Verlängerung möglich (امکان تمدید). مطمئن شوید که زمانی که verfügbar (در دسترس) است، بررسی کنید.

به طور مختصر می توان خانه های اتریش را در 3 قالب تقسیم بندی کرد. این تقسیم بندی ها به شرح زیر می باشند:

گروهامکانات
Aیک اتاق، آشپزخانه، حمام، تجهیزات جدید حمام و یک سیستم تأمین حرارت
Bاتاق، آشپزخانه، سالن، سرویس بهداشتی، استانداردهای لازم و تجهیزات جدید حمام
Cدارای هیچ گونه امکاناتی (نقطعه مصرفی آب و سرویس بهداشتی) نبوده و تنها دارای یک اتاق است.

قرارداد اجاره مسکن در اتریش و آلمان

انعقاد قرارداد جهت اجاره های مسکن در این کشور دارای شرایط زیر می­ باشد:

 • انعقاد قرارداد به 2 صورت کتبی و شفاهی صورت می گیرد. با اینکه قرارداد شفاهی دارای ارزش قانونی در این کشور است. اما بهتر آنست که افراد به صورت کتبی تمامی حقوق و مسائل مربوط به طرفین را ذکر نموده و قرارداد را با امضاء طرفین به پایان برسانند.
 •  اجاره نمودن مسکن در کشور اتریش به 2 صورت محدود و نامحدود صورت می­ گیرد. در اجاره نامه های محدود باید مدت زمان اجاره و اجاره بها در قرارداد قید شود. همچنان فرد علاوه بر پرداخت ماهانه اجاره بها باید هزینه های مشترک ساختمان از جمله آب، برق، گاز را نیز پرداخت نماید.
 •  از جمله قوانین مهم در اجاره مسکن در کشور اتریش این است که افراد پس از جابجایی از مکانی به مکان دیگر باید در طی 3 روز محل سکونت جدید خود را به شهرداری این کشور اطلاع دهد.

در نمودار زیر هزینه زندگی در کشور اتریش شرح داده شده است:

هزینه های اصلی زندگی در اتریش

اجاره مسکن در آلمان

در کشور آلمان افراد برای یافتن خانه به روزنامه های محلی این کشور مراجعه می نمایند. مالکین در این کشور خانه های خود را در آگهی ها به چاپ می ­رسانند. همچنان مستأجران نیز می ­توانند خانه مورد نظر خود را در روزنامه ها به چاپ برسانند تا در صورت تمایل بعضی از مالکین با آنها تماس خواهند گرفت.

روزنامه های کشور آلمان شرایط خانه های استیجاری را به صورت علامت های اختصاری قرار می­ دهند. ما در اینجا مفهوم کلی این علامت ها را بیان نموده ایم:

علایم اختصاریمعنا و مفهوم
MMKمستأجر باید 2 ماه اول اجاره بها را در ابتدا پرداخت نماید.
EBK آشپزخانه دارای امکانات
SPTIفضای پارکینگ با متراژ خانه حساب شده است.
NFLاجازه استفاده از محوطه
TGپارکینگ ساختمان بصورت زیرزمینی
ZI
تعداد اتاق ها
WFI
متراژ مسکونی خانه

شرایط اجاره مسکن در آلمان

شرایط مسکن در کشور آلمان با توجه به مولفه هایی چون مناطق جغرافیایی و مساحت منازل متفاوت است. هزینه زندگی در آلمان بستگی به عوامل متعددی دارد. هزینه اجاره مسکن در شهرهای مختلف کشور آلمان با یکدیگر متفاوت است. به طوری که در شهرهای بزرگ آلمان اجاره بها بر حسب متراژ خانه ها از قرار متری 10€ (یورو) محاسبه می ­شود. علاوه بر این مقدار اجاره بها به میزان برخورداری ملک از امکانات نیز بستگی دارد. اجاره بهای مسکن در مناطق شرقی کشور آلمان در مقایسه با مناطق غربی ارزان تر است. هزینه زندگی در این کشور بر اساس شهرهای مختلف، متفاوت است.

شهرهای مناسب کشور آلمان از نظر اجاره بها به این شرح است: هاله، برلین، درسدن

در این کشور صنف یا انجمنی برای حمایت از مستأجران وجود دارد، که همه مستأجران عضو این انجمن می ­باشند. همچنین قرارداد با نظارت انجمن منعقد می­ گردد. یکی از مهمترین عوامل وجود انجمن جلوگیری از تخلفات و منفعت طلبان در این امر می­ باشد.

در کشور آلمان خانه هایی وجود دارد که اجاره بهای آنها به مراتب بسیار ارزان تر از خانه های فوق الذکر می­ باشد. این خانه ها به صورت اشتراکی استفاده می ­شود و به اصطلاح WG نامیده می­ شوند. در اتحادیه اروپا به حقوق مستأجران اهمیت ویژه ای داده می­ شود. به گونه ای که اگر بندی در قرارداد غیرقانونی اعلام شود، قرارداد باطل و به نفع مستأجر فسخ می­ شود.

نحوه محاسبه اجاره مسکن در اتریش و آلمان

مالکین و مستأجر در هنگام عقد قرارداد تنها هزینه اجاره بها را به صورت صریح در قرارداد قید می­ کنند. هزینه های دیگر ساختمان از جمله آب، برق، گاز و غیره به عنوان هزینه های جانبی ساختمان به حساب می ­آید که به طور جداگانه حساب خواهند شد. افراد بر مبنای تعداد خانوار، رقم های متفاوتی برای هر یک از این موارد پرداخت می کنند.

همانطور که قبلاً گفته شد اجاره مسکن در اتریش و آلمان قوانینی دارد که افراد باید هنگام عقد قرارداد و انتخاب خانه خود حضور داشته باشند. تا از تمامی هزینه ها از جمله اجاره بها و سایر هزینه های جانبی مطلع باشد. زیرا در صورت عدم حضور فرد در صورتیکه فرد از انتخاب خانه پشیمان شود. بدین ترتیب حق کمیسیون برگشت داده نخواهد شد.

افراد در هنگام اجاره مسکن در اتریش و آلمان حتما به این 3 نکته توجه نمایند:

 •  افراد تا زمانیکه بصورت کامل از قرارداد آگاهی پیدا نکرده اند قرارداد را امضاء ننمایند.
 •  افراد سعی کنند تا با مالکینی قرارداد نمایند که شخص خوش نامی باشد.
 •  همچنان افراد باید در هنگام پرداخت اجاره بها و ودیعه حتما از مالکین رسید دریافت نمایند.

جهت اطلاع از شرایط مهاجرت به آلمان نیز مقاله مذکور را مطالعه بفرمائید.

نحوه محاسبه اجاره مسکن در اتریش و آلمان

 اجاره خوابگاه دانشجویان در اتریش و آلمان

دانشجویانی که برای ادامه تحصیل به کشورهای اتریش و آلمان سفر نموده اند. از این رو می­ توانند از اتاق های کمکی، پانسیون ها و خوابگاه های دانشجویی برای سکونت استفاده نمایند. هزینه اجاره بهای اتاق های کمکی و پانسیون ها ارزان تر از خوابگاه های دانشجویی است. همچنان دانشجویان جهت صرفه جویی در هزینه ها می­ توانند از اتاق هایی که سرویس های آنها به صورت مشترک هستند استفاده نمایند.

افرادی که به کشور آلمان مهاجرت می­ کنند در نظر داشته باشند که هنگام اجاره مسکن مستأجر باید هزینه هایی را بابت خرید کابیت، سینک، لامپ پرداخت نمایید. البته در بعضی موارد ممکن است مالک این وسایل را خریداری نموده باشد. در هر صورت هزینه این وسایل را بصورت جداگانه از مستأجر دریافت خواهد نمود.

قوانین اجاره مسکن در اتریش و آلمان

افراد پس از اجاره منزل باید مقرراتی را رعایت نمایند از جمله:

 • در روزهای تعطیل از ساعت 7 شب تا 10 صبح رفت و آمدها را کمتر نمایند. زیرا غالباً افراد در روزهای تعطیل به استراحت می­ پردازند.
 • تفکیک زباله ها از یکدیگر، زباله های شیشه، قوطی کنسرو و غیره را در سطل های زباله مخصوص خود بیندازند.

افرادیکه قصد مهاجرت به کشورهای اتریش و آلمان را دارند ممکن است با سوالاتی از این قبیل روبرو می شوند:

 • اجاره بها در کدام یک از کشورهای اتریش یا آلمان مناسب تر است؟
 • آیا خانه هایی وجود دارد که با گذاشتن ودیعه از پرداختن اجاره بها خودداری نمود؟
 • آیا مالکین با تعداد اعضاء خانواده در کشورهای اتریش و آلمان مشکلی ندارند؟

موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت علاقمند به پاسخگویی و مشاوره به همه افرادی هستند. بدین ترتیب قصد مهاجرت به کشورهای اتریش و آلمان را دارند. همچنین افراد می­ توانند جهت مشاوره با کارشناسان ما در زمینه اجاره مسکن در اتریش و آلمان با این موسسه ارتباط برقرار نمایند.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *