شرایط آلمان, شرایط اتریش

اجاره مسکن در اتریش و آلمان

اجاره مسکن در اتریش و آلمان

از جمله مسائل بسیار مهمی که افراد به هنگام مهاجرت به کشورهای اتریش و آلمان به آن توجه دارند موضوع مسکن می­باشد. ما در این مقاله به بررسی اجاره مسکن در اتریش و آلمان می­پردازیم تا افراد قبل از مهاجرت به این کشورها نسبت به هزینه های اجاره مسکن آگاهی لازم را بدست آورند.

از آنجائیکه هزینه های زندگی در کشورهای آلمان و اتریش نسبت به دیگر کشورهای اروپایی مناسب تر است اکثرا افراد این دو کشور را برای مهاجرت انتخاب می­نمایند. اجاره مسکن در اتریش و آلمان دارای قوانینی می­باشد.  بهتر آن است که به هنگام اجاره مسکن در این کشورها خود شخص حضور داشته و نسبت به تمامی قوانین و هزینه های مسکن مطلع باشد.

اجاره مسکن در اتریش

در قوانین کشور اتریش خانه ها به سه گروه A- B وC  تقسیم بندی می­شوند. به گونه ایی که خانه های گروه A شامل امکاناتی از جمله یک اتاق- آشپزخانه- حمام- تجهیزات جدید حمام و یک سیستم تأمین حرارت می­باشد. خانه های گروه B از امکاناتی همچون اتاق- آشپزخانه- سالن- سرویس بهداشتی- استانداردهای لازم و تجهیزات جدید حمام برخوردار است. خانه های گروهC  دارای هیچگونه امکاناتی (نقطعه مصرفی آب و سرویس بهداشتی) نبوده و تنها دارای یک اتاق می­باشد.

شرایط انعقاد قرارداد اجاره مسکن در اتریش

انعقاد قرارداد جهت اجاره های مسکن در این کشور دارای شرایط زیر می­باشد:

 1. انعقاد قرارداد به دو صورت کتبی و شفاهی صورت می­گیرد. با اینکه قرارداد شفاهی دارای ارزش قانونی در این کشور می­باشد، اما بهتر آنست که افراد بصورت کتبی تمامی حقوق و مسائل مربوط به طرفین را ذکر نموده و قرارداد را با امضای طرفین به پایان برسانند.
 2.  اجاره نمودن مسکن در کشور اتریش به دو صورت محدود و نامحدود صورت می­گیرد. در اجاره نامه های محدود بایستی مدت زمان اجاره و اجاره بها در قرارداد قید شود. همچنان فرد علاوه بر پرداخت ماهانه اجاره بها بایستی هزینه های مشترک ساختمان از جمله آب، برق، گاز را نیز پرداخت نماید.
 3.  از  جمله قوانین مهم در اجاره مسکن در کشور اتریش اینست که افراد پس از جابجایی از مکانی به مکان دیگر بایستی در طی سه روز محل سکونت جدید خود را به شهرداری این کشور اطلاع دهد.

اجاره مسکن در آلمان

در کشور آلمان افراد برای یافتن خانه به روزنامه های محلی این کشور مراجعه می­نمایند. مالکین در این کشور خانه های خود را در آگهی ها به چاپ می­رسانند. همچنان مستأجران نیز می­توانند خانه مورد نظر خود را در روزنامه ها به چاپ برسانند تا در صورت تمایل بعضی از مالکین با آنها تماس خواهند گرفت.

علامت های اختصاری در آگهی ها

روزنامه های کشور آلمان شرایط خانه های استیجاری را بصورت علامت های اختصاری قرار می­دهند، ما در اینجا مفهوم کلی این علامت ها را بیان نموده اییم.

 • MMK :این علامت بمعنای این است که مستأجر بایستی2 ماه اول اجاره بها را در ابتدا پرداخت نماید.
 •  EBK : این علامت نشان دهنده اینست که آشپزخانه دارای امکانات است.
 •  SPTI : این علامت بیان می­کند که فضای پارکینگ با متراژ خانه حساب شده است.
 •   NFL : این علامت بیان می­کند که فرد اجازه استفاده از محوطه را دارد.
 •  TG : به این معنا که پارکینگ ساختمان بصورت زیرزمینی می­باشد.
 •  ZI : نشان دهنده تعداد اتاق ها است.
 •  WFI : نشان دهنده متراژ مسکونی خانه می­باشد.

شرایط اجاره مسکن در آلمان

شرایط مسکن در کشور آلمان بشرح زیر است:

– هزینه اجاره مسکن در شهرهای مختلف کشور آلمان با یکدیگر متفاوت است. بطوریکه در شهرهای بزرگ آلمان اجاره بها بر حسب متراژ خانه ها(متری 10 یورو) محاسبه می­شود. علاوه بر این مقدار اجاره بها به میزان برخورداری ملک از امکانات نیز بستگی دارد.

– اجاره بهای مسکن در مناطق شرقی کشور آلمان در مقایسه با مناطق غربی ارزان تر می­باشد. در اینصورت می­توان گفت که هزینه اجاره بها در شهرهای هاله، برلین، درسدن مناسب تر از سایر شهرهای این کشور است.

– در کشور آلمانی صنف یا انجمنی برای حمایت از مستأجران وجود دارد، که همه مستأجران عضو این انجمن می­باشند و قرارداد با نظارت انجمن منعقد می­گردد. یکی از مهمترین عوامل وجود انجمن جلوگیری از تخلفات و کلاهبرداری در این امر می­باشد.

در کشور آلمان خانه هایی وجود دارد که اجاره بهای آنها به مراتب بسیار ارزان تر از خانه های فوق الذکر می­باشد. این خانه ها بصورت اشتراکی استفاده می­شود و به اصطلاحWG نامیده می­شوند. در اتحادیه اروپا به حقوق مستأجران اهمیت ویژه ایی داده می­شود. به گونه ایی که اگر بندی در قرارداد غیرقانونی اعلام شود، قرارداد باطل و به نفع مستأجر فسخ می­شود.

نحوه محاسبه اجاره مسکن در اتریش و آلمان

مالکین و مستأجر در هنگام عقد قرارداد تنها هزینه اجاره بها را بصورت صریح در قرارداد قید می­کنند و هزینه های دیگر ساختمان از جمله آب، برق، گاز و… بعنوان هزینه های جانبی ساختمان بحساب می­آید که بطور جداگانه حساب خواهند شد.

اجاره مسکن در اتریش و آلمان

همانطور که قبلاً گفته شد اجاره مسکن در اتریش و آلمان قوانینی دارد که افراد بایستی هنگام عقد قرارداد و انتخاب خانه خودشان حضور داشته باشند، تا از تمامی هزینه ها از جمله اجاره بها و سایر هزینه های جانبی مطلع باشد. زیرا در صورت عدم حضور فرد در صورتیکه فرد از انتخاب خانه پشیمان شود حق کمیسیون برگشت داده نخواهد شد. افراد در هنگام اجاره مسکن در اتری و آلمان حتما به این سه نکته توجه نمایند:

 1.  افراد تا زمانیکه بصورت کامل از قرارداد آگاهی پیدا نکرده اند قرارداد را امضا ننمایند.
 2.  افراد سعی کنند تا با مالکینی قرارداد نمایند که شخص خوش نامی باشد.
 3.  همچنان افراد بایستی در هنگام پرداخت اجاره بها و ودیعه حتما از مالکین رسید دریافت نمایند.

هزینه اجاره خوابگاه برای دانشجویان در اتریش و آلمان چگونه است؟

دانشجویانی که برای ادامه تحصیل به کشورهای اتریش و آلمان سفر نموده اند، می­توانند از اتاق های کمکی- پانسیون ها و خوابگاه های دانشجویی برای سکونت استفاده نمایند.

هزینه اجاره بهای اتاق های کمکی و پانسیون ها ارزان تر از خوابگاه های دانشجویی است. همچنان  دانشجویان جهت صرفه جویی در هزینه ها می­توانند از اتاق هایی که سرویس های آنها بصورت مشترک هستند استفاده نمایند.

از جمله معایب اجاره مسکن در آلمان چیست؟

افرادی که به کشور آلمان مهاجرت می­کنند در نظر داشته باشند که هنگام اجاره مسکن مستأجر بایستی هزینه هایی را بابت خرید کابیت، سینک، لامپ پرداخت نمایید. البته در بعضی موارد ممکن است مالک این وسایل را خریداری نموده باشد در هر صورت هزینه این وسایل را بصورت جداگانه از مستأجر دریافت خواهد نمود.

قوانین اجاره منزل در اتریش و آلمان چیست؟

افراد پس از اجاره منزل بایستی مقرراتی را رعایت نمایند از جمله:

 • در روزهای تعطیل از ساعت 7 شب تا 10 صبح رفت و آمدها را کمتر نمایند، زیرا غالباً افراد در روزهای تعطیل به استراحت می­پردازند.
 • تفکیک زباله ها از یکدیگر، زباله های شیشه، قوطی کنسرو و… را در سطل های زباله مخصوص خودشان بیندازند.

افرادیکه قصد مهاجرت به کشورهای اتریش و آلمان را دارند ممکن است با سوالاتی از قبیل:

 1. اجاره بها در کدامیک از کشورهای اتریش یا آلمان مناسب تر است؟
 2.  آیا خانه هایی وجود دارد که با گذاشتن ودیعه از پرداختن اجاره بها خودداری نمود؟
 3.  آیا مالکین با تعداد اعضای خانواده در کشورهای اتریش وآلمان مشکلی ندارند؟

روبرو شوند.موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت علاقمند به پاسخگویی و مشاوره به همه عزیزانی هستند که قصد مهاجرت به کشورهای اتریش و آلمان را دارند. همچنین افراد می­توانند جهت مشاوره با کارشناسان ما در زمینه اجاره مسکن در اتریش و آلمان با این موسسه ارتباط برقرار نمایند.

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *