مهاجرت تحصیلی سوئد

کار ضمن تحصیل در سوئد

کار ضمن تحصیل در سوئد

سوئد یکی از چهار کشور برتر جهان از لحاظ کیفیت زندگی، شرایط اقتصادی، امنیت اجتماعی در جهان می­باشد. ما در این مقاله به موضوع کار ضمن تحصیل در سوئد می­پردازیم. از آنجائیکه کشور سوئد از بهترین شرایط اقتصادی و رفاهی برخوردارند، افراد از راههای مختلفی به این کشور مهاجرت می­نمایند.

از عزیزانی که قصد ادامه تحصیل در کشور سوئد را دارند دعوت می­نمائیم تا مقاله روبرو را به دقت مطالعه فرمایند. در گذشته تحصیل در دانشگاههای این کشور رایگان بود اما پس از سال 2011 دانشجویان جهت تحصیل در این دانشگاهها بایستی شهریه پرداخت نمایند. دانشجویانی که در دانشگاههای این کشور تحصیل می­نمایند اجازه انجام کار ضمن تحصیل در سوئد را دارند. البته میزان ساعت های کاری دانشجویان در مقاطع مختلف با یکدیگر متفاوت است.

شرایط تحصیل در سوئد

همانطور که گفته شد تا قبل از سال 2011 تحصیل برای تمامی دانشجویان در کشور سوئد بصورت رایگان بود. به همین دلیل اکثر دانشجویان از سراسر جهان برای تحصیل به این کشور مهاجرت می­نمودند. اما بدلیل افزایش شدید دانشجویان مهاجر به این کشور، دانشگاههای کشور سوئد تصمیم به دریافت شهریه از دانشجویان بین المللی در این کشور نمود.

دانشجویان در کشور سوئد می­توانند به انجام کار نیمه وقت دانشجویی بپردازند، اما حقوق و دستمزدهایی که دریافت می­کنند کمک زیادی به مخارج تحصیلی آنان نخواهد نمود. دانشجویان تنها با انجام کار ضمن تحصیل در سوئد می­توانند اقامت شغلی این کشور را نیز دریافت نمایند که پس از گذشت دو سال براحتی می­توانند اقامت دائم سوئد را اخذ نمایند. از جمله مهمترین شرایط یافتن کار دانشجویی در سوئد تسلط داشتن به زبان سوئدی است.

میزان ساعات کاری مجاز برای دانشجویان در سوئد

دانشجویان برای اینکه بتوانند به انجام کار ضمن تحصیل بپردازند بایستی دارای اقامت 12 ماهه در این کشور را اخذ نموده باشند. بدین ترتیب دانشجویانی که برای تحصیل به مدت کمتر از یک سال به این کشور سفر نموده اند، اجازه انجام کار ضمن تحصیل در سوئد را ندارند.

دانشجویانی که در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشگاههای سوئد هستند اجازه انجام کار به میزان 20 ساعت در هفته را دارند. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت پیشنهاد می­نماید تا دانشجویان در طول دوره­ی تحصیلی خود بر روی حقوق دانشجویی خود حسابی باز ننمایند. از آنجائیکه برای تحصیل در دانشگاههای این کشور نیاز به زبان سوئدی است توصیه می­شود دانشجویان تمرکز بیشتری بر روی مباحث درسی خود در این کشور داشته باشند.

تحصیل رایگان همسر دانشجو در سوئد

 • دانشجویانی که به همراه همسران خود به سوئد سفر نموده اند، همسران آنها می­توانند از امتیاز تحصیل رایگان در این کشور برخوردار گردند.
 • بدین گونه که می­بایست دانشجو شهریه ترم دوم خود را پرداخت نموده باشد.
 • در صورتیکه هر دو (زن و شوهر) مشغول به تحصیل باشند و هر دو شهریه ترم اول خود را پرداخت نموده باشند، با شروع ترم دوم امکان تحصیل رایگان برای یکی از آنها فراهم می­گردد.
 • همچنان یادگیری زبان سوئدی در ترم اول برای یکی از آنها نیز بصورت رایگان می­باشد.

تحصیل رایگان برای فرزندان دانشجو در سوئد

 • نظام آموزشی کشور سوئد یکی از با کیفیت ترین نظام های آموزشی در سطح اروپا محسوب می­گردد.
 • همچنین این کشور از شرایط اقتصادی مناسب، کیفیت عالی زندگی، دانشگاههای معتبر برخوردار هستند.
 • این کشور امکان تحصیل رایگان را برای فرزندان دانشجویانی که برای تحصیل به این کشور مهاجرت نموده اند را فراهم کرده است.
 • بطوریکه دانشجویان پس از ورود به کشور سوئد آدرس محل سکونت خود را در شهرداری این کشور به ثبت می­رسانند. پس از گذشت 15- 20 روز فرزندان دانشجو می­توانند وارد مدارس این کشور گردند.
 • همچنین تا زمان یادگیری زبان سوئدی این کشور مترجمانی را در اختیار کودکان قرار می­دهد.

کار ضمن تحصیل در سوئد

کشور سوئد با دارا بودن دانشگاههای معتبر و امکان اعطای بورس تحصیلی به دانشجویان بین المللی، مورد توجه بسیاری از دانشجویان قرار گرفته است. از طرفی این دولت به دانشجویان اجازه انجام کار ضمن تحصیل را به دانشجویان داده است و دانشجویان از این طریق می­توانند اقامت شغلی نیز دریافت نمایند.

هزینه های زندگی در کشور سوئد نسبتاً مناسب است و بهتر آنست تا دانشجویان در زمان تحصیل بیشترین تمرکز خود را بر روی تحصیل در این کشور قرار دهند. بهتر آنست دانشجویان برای انجام کار پس از پایان تحصیلات خود در سوئد برنامه ریزی نمایند. و با کسب نمرات عالی در دوران تحصیل شانس یافتن شغل مناسب پس از تحصیلات بیشتر می­باشد.

دانشجویانی که در مقطع دکتری کشور سوئد تحصیل می­نمایند، می­توانند با انجام پروژه هایی که دانشگاهها در اختیار دانشجویان قرار می­دهند حقوق دریافت نمایند. دانشگاههای کشور سوئد از جمله بهترین دانشگاههای جهان محسوب می­گردد. هشت دانشگاه معروف این کشور عبارتند از :

 • دانشگاه لوند
 • دانشگاه اوپسلا
 • دانشگاه سلطنتی استکهلم
 • دانشگاه استکهلم

استفاده از بیمه درمانی در سوئد چگونه است؟

دانشجویانی که تنها برای یادگیری زبان سوئدی به این کشور سفر نموده اند، دولت سوئد کارت اقامت شش ماهه برای آنها صادر می­نماید که شامل بیمه درمانی نیز می­شود. همچنین دانشجویانی که در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد مشغول به تحصیلند، اعضای خانواده آنها نیز مشمول بیمه درمانی می­گردند.

راههای جستجوی کار در کشور سوئد کدامند؟

دانشجویان پس از اتمام تحصیلات خود در کشور سوئد می­توانند از طریق راههای زیر به جسجوی کار بپردازند:

 • ثبت نام نمودن در دانشگاه برای انجام کار در این مراکز
 • بازدید از نمایشگاههای ایجاد مشاغل
 • ارسال پایان نامه به شرکت های سوئدی
 • ارتباط برقرا نمودن به صورت مستقیم با کارفرمایان

سایت های کاریابی در سوئد کدامند؟

دانشجویان پس از فارغ التحصیل شدن از دانشگاههای سوئد می­توانند از طریق ارسال رزومه های خود به شرکت های سوئدی شغل مورد نظر خود را بیابند. از جمله مهمترین سایت های کاریابی در کشور سوئد عبارتند از:

www.VK.se ●

www.folkbladet.nu ●

www.ams.se ●

Platsbanken.arbetsformedlingen.se ●

 دانشجویان با سوالات زیادی در رابطه با کار ضمن تحصیل در سوئد روبرو خواهند شد. از جمله:

 • آیا دانشگاههای کشور سوئد به دانشجویان بورسیه اعطا می­نماید؟
 • آیا فرزندان و همسران دانشجویان برای ادامه تحصیل در این کشور باید ویزای تحصیلی دریافت نمایند؟
 • تحصیل در مدارس سوئد چگونه است؟

موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت علاقمند به پاسخگویی به تمامی سوالات د انشجویان می­باشد. عزیزان جهت مشاوره و راهنمایی در زمینه مهاجرت به سوئد می­توانند با کارشناسان این مجموعه ارتباط برقرار نمایند.

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *