شرایط اسپانیا

هزینه تحصیل و زندگی در اسپانیا

هزینه تحصیل و زندگی در اسپانیا

هزینه تحصیل و زندگی در اسپانیا در سال 2021 یکی از مهم ترین مسائل مهاجرتی به این کشور می باشد. این کشور در جنوب غربی قاره­ اروپا می­ باشد. پایتخت این کشور مادرید و یکی از اعضاء اتحادیه شنگن می­ باشد. این کشور با کشورهای پرتقال و فرانسه هم مرز می ­باشد. این کشور دارای آب و هوای بسیار معتدل است و از آنجائیکه در مجاورت دریای مدیترانه قرار دارد، بارش باران در این کشور بسیار زیاد می­ باشد.

این کشور یکی از کشورهای پرجمعیت قاره­ اروپا به حساب می ­آید و 80% مردم این کشور شهرنشین هستند. این کشور دارای آثار باستانی و تاریخی بسیار زیادی می­ باشد، به گونه ایی که سالانه میزبان 60 ملیون توریسم است. این کشور دارای آثار تاریخی، هنرهای زیبا، پل های سنگی و غیره بسیاری می ­باشد که باعث جذب توریستان از اقصی نقاط جهان است. از عزیزانی که قصد مهاجرت به این کشور را دارند، دعوت می ­نمائیم جهت آگاهی از هزینه تحصیل و زندگی در اسپانیا این مقاله را مطالعه نمایند.

شرایط اقتصادی اسپانیا

این کشور از شرایط اقتصادی مناسبی برخوردار است، به طوریکه این کشور به عنوان چهاردهمین قدرت اقتصادی جهان به شمار می­ رود. همچنین سطح کیفیت زندگی مردم این کشور در بین 10 کشور برتر جهان قرار گرفته است. اقتصاد این کشور بر پایه امور خدماتی و پس از آن صنعت توریسم است. این کشور در زمینه های کشاورزی، صنعت و انرژی و مسکن از شرایط اقتصادی مناسبی برخوردار می ­باشد. شرایط اقتصادی این کشور در سال های اخیر رو به پیشرفت بسیاری بوده است.

شرایط کار در اسپانیا

از دلایل اصلی مردم برای مهاجرت به کشور اشتغال زایی است. البته در سال های اخیر به دلیل شرایط رو به رشد اقتصادی این کشور زمینه های کاری بسیار مناسبی در این کشور به وجود آمده است. همانطور که گفته شد صنعت توریسم در این کشور دارای شرایط بسیار مناسبی است و این صنعت باعث ایجاد شغل برای افراد زیادی در این کشور گردیده است. افراد می ­توانند با دریافت ویزای توریستی این کشور می­ توانند از این کشور دیدن نمایند. پس از نتیجه گیری اقدام به اخذ ویزای کاری نمایند.

از موارد مهم جهت کار در این کشور مربوط به میزان دریافتی می باشد. در نمودار زیر میزان دریافتی در این کشور شرح داده شده است:

میزان دریافتی متقاضیان در کشور اسپانیا

بررسی هزینه تحصیل و زندگی در اسپانیا

بعضی از هزینه ها در رستوران ها و سوپرمارکت ها در این کشور به شرح زیر می­ باشند:

رستوران هزینه به یورو
1 وعده غذا در رستوران معمولی 10.50€
هزینه یک وعده غذا در رستوران های مک دونالد 7.50€
کاپوچینو 1.65€
نوشابه پپسی 1.75€

هزینه های مربوط به اقلام غذایی در سال 2021 در جدول زیر شرح داده شده است:

اقلام غذایی  هزینه به یورو
1 لیتر شیر 0.79€
1 قرص نان 500 گرمی 1.01€
1 کیلوگرم برنج 0.99€
12 عدد تخم مرغ 1.86€
پنیر محلی 9.67€
سینه مرغ 6.02€
گوشت گاو 10.44€
1 کیلوگرم موز 1.60€
1 کیلوگرم پرتغال 1.42€
1 کیلوگرم سیب زمینی 1.13€

به طور کلی می ­توان گفت هزینه تحصیل و زندگی در این کشور نسبت به سایر کشورهای اروپایی مناسب تر و مقرون به صرفه تر می­ باشد. هزینه زندگی در اسپانیا در مقاله مذکور شفاف سازی شده است.

شهریه تحصیل در اسپانیا

این کشور دارای دانشگاه های معتبری می­ باشد. از این رو دانشجویان زیادی از سرتاسر جهان جهت ادامه تحصیل به این کشور سفر می­ نمایند. به طور کلی هزینه های تحصیل در این کشور در مقطع کارشناسی 3000€ الی 5000€ (یورو) در سال است. در دوره­ کارشناسی ارشد 2000€ الی 3000€ (یورو) در سال و هزینه تحصیل در مقطع دکتری به صورت رایگان می ­باشد و فقط دانشجویان 500€ (یورو) در سال به دانشگاه می­ پردازند.

تحصیل در اسپانیا

همانطور که گفته شد این کشور دارای دانشگاه های بسیار معتبر می­ باشد. این دانشگاه ها دارای پذیرش تحصیلی در تمام مقاطع را دارند و دانشجویان زیادی جهت تحصیل به این کشور مراجعت می­ نمایند. به طور کلی هزینه های تحصیل در این کشور 2000€ (یورو) در سال تخمین زده اند.

هزینه های زندگی در این کشور در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی بسیار مناسب می ­باشد، اما در مقابل این کشور یکی از کشورهایی است که حقوق و دستمزد در این کشور بسیار پایین می ­باشد. از این رو تأمین هزینه های زندگی با دستمزدهای پایین کمی نگران کننده می­ باشد.

دانشجویان در این کشور با توجه به مقطع تحصیلی در این کشور می­ توانند به انجام کار در حین تحصیل بپردازند. از این رو می­ توانند تا حدودی هزینه های زندگی خود را با کار در ضمن تحصیل پوشش دهند. به طور کلی هزینه تحصیل و زندگی در این کشور در مقایسه با سایر کشورها از جمله دانمارک و سوئیس بسیار مناسب تر می­ باشد.

هزینه تحصیل و زندگی در اسپانیا در مقطع کارشناسی

هزینه تحصیل و زندگی در اسپانیا در مقطع کارشناسی

طول دوره تحصیل در مقطع کارشناسی به مدت 3 الی 4 سال است. دانشجویان در این مقطع در صورتی می­ توانند بورسیه تحصیلی دریافت نمایند که دارای رتبه های علمی و یا رتبه های بالای دانشگاهی باشند. شهریه ها تحصیلی در دانشگاههای کشور اسپانیا در این مقطع نسبت به کشورهای دانمارک و سوئیس بسیار پایین و حدوداً 3000€ الی 5000€ (یورو) در سال تخمین زده شده است.

هزینه تحصیل و زندگی در اسپانیا در مقطع کارشناسی ارشد

دوره­ کارشناسی ارشد به مدت 2 سال است و شهریه تحصیلی در این مقطع کمتر از دوره­ کارشناسی می باشد. دانشجویان در این مقطع 2000€ الی 3000€ (یورو) به دانشگاه های این کشور پرداخت می­ کنند. دانشجویان قبل از ورود به این مقطع می­ توانند در دوره های 6 ماهه زبان اسپانیایی شرکت نموده و مهارت زبان اسپانیایی خود را بهبود نمایند.

هزینه تحصیل و زندگی در اسپانیا در مقطع دکتری

دانشجویان در مقطع دکتری در این کشور ابتدا بایستی اقدام به اخذ استاد راهنما نمایند. دانشجویان در این مقطع در صورتی که دارای رزومه های قوی باشند می ­توانند از دانشگاه حقوق دریافت نمایند. البته دانشجویان در مقابل حقوقی که دریافت می­ کنند بایستی برای اساتید دانشگاه کار انجام دهند.

هزینه تحصیلی در مقطع دکتری به صورت رایگان است و تنها دانشجویان 500€ (یورو) در سال به دانشگاه پرداخت می­ نمایند. افراد به هنگام مهاجرت به این کشور با سوالات زیادی در زمینه هزینه تحصیل و زندگی در این کشور روبرو خواهند شد:

 • کاریابی در اسپانیا چگونه است؟
 • آیا می­توان پس از اتمام تحصیلات در کشور اسپانیا اقامت این کشور را دریافت نمود؟
 •  ویزای کاری کشور اسپانیا چگونه است؟

موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت پاسخگوی همه­ سوالات عزیزان در این زمینه می­ باشد. افراد می­ توانند جهت مشاوره و راهنمایی با کارشناسان این موسسه ارتباط برقرار نمایند. جهت کسب اطلاع از هزینه تحصیل در اسپانیا نیز می توانید مقاله مذکور را مطالعه بفرمائید.

4.9/5 - (9 امتیاز)

9 دیدگاه برای “هزینه تحصیل و زندگی در اسپانیا

 1. منوچهر گفت:

  شهر والنسیا برای زندگی دانشجویی از لوانته ارزونتر هست ؟ در کدوم شهر میشه بهتر با انگلیسی کار پیدا کرد ؟؟

 2. امیرحسین گفت:

  با تشکر از مقاله خیلی خوبتون

 3. عادل گفت:

  تا موقعی که یک کشور با ثبات مهاجر پذیر و بی دغدغه مثل کانادا هست فک کردن به کشور پرفراز و نشیبو گرون اسپانیا مسخرس

 4. شمشادی گفت:

  هزینه تحصیل و زندگی در اسپانیا نسبتا پایین است

 5. قراری گفت:

  لطفا درمورد دانشگاه های اسپانیا هم توضیح دهید.

 6. امیر عباس گفت:

  بابت سایت خوب و مطالب جالبتون تشکر می کنم

 7. امید گفت:

  پرداخت مالیات در این کشور به چه صورت می باشد؟

 8. مصطفی کمالی گفت:

  هزینه تحصیل و زندگی در اسپانیا بیشتره یا آلمان؟؟

 9. ashkan گفت:

  سلام و تشکر از سایت خوبتون
  من 23 ساله دانشجو راه و شهرسازی از دانشگاه دولتی شهر شیراز هستم و قصد مهاجرت به اسپانیا را دارم ایا هزینه تحصیل و زندگی در اسپانیا برای کسی که کار ضمن تحصیل انجام بدهد،طاقت فرسا و امری نشدنیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *