شرایط اسپانیا

هزینه تحصیل و زندگی در اسپانیا

هزینه تحصیل و زندگی در اسپانیا

اسپانیا کشوری در جنوب غربی قاره­ی اروپا می­باشد، پایتخت این کشور مادرید و یکی از اعضای اتحادیه شینگن می­باشد. موضوع این مقاله هزینه تحصیل و زندگی در اسپانیا می­باشد. کشور اسپانیا با کشورهای پرتقال وفرانسه هم مرز می­باشد. این کشور دارای آب وهوای بسیار معتدل است و از آنجائیکه در مجاورت دریای مدیترانه قرار دارد، بارش باران در این کشور بسیار زیاد می­باشد.

این کشور یکی از کشورهای پرجمعیت قاره­ی اروپا بحساب می­آید و 80% مردم این کشور شهرنشین هستند. کشور اسپانیا دارای آثار باستانی و تاریخی بسیار زیادی می­باشد، بگونه ایی که سالانه میزبان 60 ملیون توریسم ماست. این کشور دارای آثار تاریخی، هنرهای زیبا، پل های سنگی و … بسیاری می­باشد که باعث جذب توریستان از اقصی نقاط جهان است. از عزیزانی که قصد مهاجرت به کشور اسپانیا را دارند، دعوت می­نمائیم جهت آگاهی از هزینه تحصیل و زندگی در اسپانیا این مقاله را مطالعه نمایند.

شرایط اقتصادی اسپانیا

کشور اسپانیا از شرایط اقتصادی مناسبی برخوردار است، بطوریکه این کشور بعنوان چهاردمین قدرت اقتصادی جهان بشمار می­رود. همچنین سطح کیفیت زندگی مردم اسپانیا در بین 10 کشور برتر جهان قرار گرفته است. اقتصاد کشور اسپانیا بر پایه امور خدماتی و پس از آن صنعت توریسم است. این کشور در زمینه های کشاورزی، صنعت و انرژی و مسکن از شرایط اقتصادی مناسبی برخوردار می­باشد.

شرایط کار در اسپانیا

از دلایل اصلی مردم برای مهاجرت به کشور اسپانیا تحصیل است. البته در سال های اخیر بدلیل شرایط رو به رشد اقتصادی این کشور زمینه های کاری بسیار مناسبی در این کشور بوجود آمده است. همانطور که گفته شد صنعت توریسم در کشور اسپانیا دارای شرایط بسیار مناسبی است و این صنعت باعث ایجاد شغل برای افراد زیادی در این کشور گردیده است. افراد می­توانند با دریافت ویزای توریستیاسپانیا می­توانند از این کشور دیدن نمایند.

مشاغل مورد نیاز اسپانیا

اسپانیا در مشاغلی همچون واردات زعفران، گردشگری، کشاورزی و مشاغل مربوط به فناوری اطلاعات نیازمند نیروهای فعال و متخصص می­باشد. ناگفته نماند این کشور یکی از پیشرفته ترین کشورها در تولید انرژی های تجدید پذیر بحساب می­آید.

جزئیات و زیر هزینه ها در اسپانیا

بعضی از هزینه ها در رستورانها و سوپرمارکت ها در کشور اسپانیا به شرح زیر می­باشند.

رستوران ها قیمت
یک وعده غذا در رستوران معمولی 10.00 یورو
هزینه یک وعده غذا در رستوران های مک دونالد 40.00 یورو
کاپوچینو 1.56 یورو
نوشابه پیپسی 1.66 یورو

قیمت برخی هزینه ها درسوپر مارکت ها

سوپر مارکت ها قیمت
شیر 0.78 یورو
نان 0.95 یورو
برنج(یک کیلوگرم) 0.95 یورو
تخم مرغ (یک شانه) 1.63 یورو
پنیر محلی 9.46 یورو
سینه مرغ 5.79 یورو
گوشت گاو 10.67 یورو
موز(یک کیلو گرم) 1.48 یورو
پرتقال( یک کیلو گرم) 1.19 یورو
سیب زمینی( یک کیلو گرم) 0.83 یورو
پیاز ( یک کیلو گرم) 0.98 یورو

حمل و نقل

بلیط یکطرفه 1.50 یورو
بلیط عبور ماهانه 45.00 یورو
بنزین 1.23 یورو

حقوق و دستمزد در اسپانیا

میانگین دستمزد (پس از پرداخت مالیات) 2.580.44 یورو در ماه
نرخ سود به درصد 2.79 یورو

 هزینه اجاره مسکن در اسپانیا

اجاره یک واحد آپارتمان در مرکز شهر 541.29 یورو
اجاره یک واحد آپارتمان در خارج از شهر 404.90 یورو

بطور کلی می­توان گفت هزینه تحصیل و زندگی در اسپانیا نسبت به سایر کشورهای اروپایی مناسب تر و مقرون به صرفه تر می­باشد.

هزینه های تحصیل در اسپانیا

کشور اسپانیا دارای دانشگاههای معتبری می­باشد. از این رو دانشجویان زیادی از سرتاسر جهان جهت ادامه تحصیل به این کشور سفر می­نمایند. بطور کلی هزینه های تحصیل در کشور اسپانیا در مقطع کارشناسی 3000-5000 یورو در سال است. در دوره­ کارشناسی ارشد2000-3000 یورو در سال و هزینه تحصیل در مقطع دکتری بصورت رایگان می­باشد و فقط دانشجویان 500 یورو در سال به دانشگاه می­پردازند.

هزینه تحصیل و زندگی در اسپانیا

همانطور که گفته شد کشور اسپانیا دارای دانشگاه های بسیار معتبر می­باشد. این دانشگاه ها دارای پذیرش تحصیلی در تمام مقاطع را دارند و دانشجویان زیادی جهت تحصیل به این کشور مراجعت می­نمایند. بطور کلی هزینه های تحصیل در کشور اسپانیا را 2000 یورو در سال تخمین زده اند.

هزینه های زندگی در کشور اسپانیا در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی بسیار مناسب می­باشد، اما در مقابل کشور اسپانیا یکی از کشورهایی است که حقوق و دستمزد در این کشور بسیار پایین می­باشد. از این رو تأمین هزینه های زندگی با دستمزدهای پایین کمی نگران کننده می­باشد.

دانشجویان در این کشور با توجه به مقطع تحصیلی شان در این کشور می­توانند به انجام کار در حین تحصیل بپردازند. از این رو می­توانند تا حدودی هزینه های زندگی خود را با کار در ضمن تحصیل پوشش دهند. بطور کلی هزینه تحصیل و زندگی در اسپانیا در مقایسه با سایر کشورها از جمله دانمارک و سوئیس بسیار مناسب تر می­باشد.

تحصیل در مقطع کارشناسی در اسپانیا چگونه است؟

طول دوره تحصیل در مقطع کارشناسی به مدت 3 الی 4 سال است. دانشجویان در این مقطع در صورتی می­توانند بورسیه تحصیلی دریافت نمایند که دارای رتبه های علمی و یا رتبه های بالای دانشگاهی باشند. شهریه ها تحصیلی در دانشگاههای کشور اسپانیا در این مقطع نسبت به کشورهای دانمارک و سوئیس بسیار پایین و حدوداً 3000-5000 یورو در سال تخمین زده شده است.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد چگونه است؟

دوره­ی کارشناسی ارشد به مدت 2 سال است و شهریه تحصیلی در این مقطع کمتر از دوره­ی کارشناسی می­باشد. دانشجویان در این مقطع 2000-3000 یورو به دانشگاه های کشور اسپانیا پرداخت می­کنند. دانشجویان قبل از ورود به این مقطع می­توانند در دوره های 6 ماهه زبان اسپانیایی شرکت نموده و مهارت زبان اسپانیایی خود را بهبود نمایند.

 تحصیل در مقطع دکتری اسپانیا چگونه است؟

دانشجویان در مقطع دکتری در کشور اسپانیا ابتدا بایستی اقدام به اخذ استاد راهنما نمایند. دانشجویان در این مقطع در صورتی که دارای رزومه های قوی باشند می­توانند از دانشگاه حقوق دریافت نمایند. البته دانشجویان در مقابل حقوقی که دریافت می­کنند بایستی برای اساتید دانشگاه کار انجام  دهند.

هزینه تحصیلی در مقطع دکتری بصورت رایگان است و تنها دانشجویان 500 یورو در سال به دانشگاه پرداخت می­نمایند. افراد به هنگام مهاجرت به کشور اسپانیا با سوالات زیادی در زمینه هزینه تحصیل و زندگی در اسپانیا روبرو خواهند شد:

 • کاریابی در اسپانیا چگونه است؟
 • آیا می­توان پس از اتمام تحصیلات در کشور اسپانیا اقامت این کشور را دریافت نمود؟
 •  ویزای کاری کشور اسپانیا چگونه است؟

موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت پاسخگوی همه­ی سوالات عزیزان در این زمینه می­باشد. افراد می­توانند جهت مشاوره و راهنمایی با کارشناسان این موسسه ارتباط برقرار نمایند.

Related Posts

9 دیدگاه برای “هزینه تحصیل و زندگی در اسپانیا

 1. ashkan گفت:

  سلام و تشکر از سایت خوبتون
  من 23 ساله دانشجو راه و شهرسازی از دانشگاه دولتی شهر شیراز هستم و قصد مهاجرت به اسپانیا را دارم ایا هزینه تحصیل و زندگی در اسپانیا برای کسی که کار ضمن تحصیل انجام بدهد،طاقت فرسا و امری نشدنیست؟

 2. مصطفی کمالی گفت:

  هزینه تحصیل و زندگی در اسپانیا بیشتره یا آلمان؟؟

 3. امید گفت:

  پرداخت مالیات در این کشور به چه صورت می باشد؟

 4. امیر عباس گفت:

  بابت سایت خوب و مطالب جالبتون تشکر می کنم

 5. قراری گفت:

  لطفا درمورد دانشگاه های اسپانیا هم توضیح دهید.

 6. شمشادی گفت:

  هزینه تحصیل و زندگی در اسپانیا نسبتا پایین است

 7. عادل گفت:

  تا موقعی که یک کشور با ثبات مهاجر پذیر و بی دغدغه مثل کانادا هست فک کردن به کشور پرفراز و نشیبو گرون اسپانیا مسخرس

 8. امیرحسین گفت:

  با تشکر از مقاله خیلی خوبتون

 9. منوچهر گفت:

  شهر والنسیا برای زندگی دانشجویی از لوانته ارزونتر هست ؟ در کدوم شهر میشه بهتر با انگلیسی کار پیدا کرد ؟؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *