قوانین تولد فرزند در کانادا- مهاجرت به کانادا | اخذ اقامت کشور های اروپایی – پارس مهاجرت قوانین تولد فرزند در کانادا
مهاجرت به کانادا
صفحه اصلی » کشورها » کانادا » قوانین تولد فرزند در کانادا

قوانین تولد فرزند در کاناداقوانین تولد فرزند در کانادا از جمله موضوعاتی است که همواره مورد نظر بسیاری از افراد بوده است.

در مقاله ای که پیش روی شما عزیزان قرار دارد، تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با تکیه بر دانش زبان و اطلاعات مهاجرتی خود به ارائه اطلاعاتی در خصوص قوانین تولد فرزند در کانادا پرداخته اند.

در ابتدای امر به ارائه توضیحاتی در خصوص کشور کانادا می پردازیم و در نهایت موضوع اصلی که همان قوانین تولد فرزند در کانادا است، شرح داده خواهد شد.

کانادا به عنوان کشوری پیشرفته همواره خواهان فراوانی برای زندگی و کار دارد برخی از شهروندان از کشورهای مختلف تمام سعی خود را می کنند تا بتوانند اقامت دائم کانادا را کسب نمایند یکی از روش هایی که برای اخذ تابعیت این کشوردنبال می کنند تولد فرزند در کانادا است. همانگونه که می دانید سیستم اعطای تابعیت به افراد بر اساس نوع کشور می تواند متفاوت باشد و در کل دنیا به دو روش خاک و خون تقسیم می شود در روش خاک وقتی به عنوان مثال تولد فرزند در کانادا اتفاق می افتد چون این کشور بر اساس سیستم خاک تابعیت می دهد به فرزندی که در خاک کشورش متولد شده است فارغ از تابعیت والدین تابعیت کانادا را اعطا می کند این روش بیشتر در ایالات متحده امریکا و کانادا مرسوم است و اکثر قریب به اتفاق کشورهای دیگر بر اساس سیستم خون عمل می کنند. برخی از کشورهایی که در گذشته نیز بر اساس روش خاک تابعیت می دادند در حال حاضر به سمت  روش اعطای تابعیت بر اساس خون تمایل پیدا کرده اند مانند انگلستان

در روش خون نیز طفلی که به دنیا می آید فارغ از کشوری که در آن به دنیا آمده تابعیت یکی از والدین را به دست خواهد آورد. کشور ما نیز بر اساس سیستم خون استوار است و برای مثال تولد فرزند در کانادا از پدری ایرانی برای او تابعیت ایران را به دست خواهد آورد حال آنکه اگر کانادا روش خاک را برگزیده باشد تولد فرزند در کانادا برای او تابعیت این کشور را نیز به ارمغان خواهد آورد وطفل دارای تابعیت مضاعف یا دوگانه خواهد شد

طبق قانون کانادا در سال 1977 هرشخصی که پس از فوریه این سال در این کشور به دنیا می آمد در هنگام تولد شهروندی کانادایی محسوب می شد. تفسیر این قانون بیان می کند که منظور از کانادا نه تنها شامل خاک این کشور می شود بلکه آب های داخلی و و فضای هوایی این کشور را نیز شامل می شود بنابراین تمام کسانی را که در فضای هوایی این کشور متولد شده اند نیز شهروند کانادایی می داند. در یک مورد در سال 2008 دختری را که از یک مادر اوگاندایی در هواپیمایی که از شمال غربی آمستردام به بوستون حرکت می کرد متولد شد را یک شهروند کانادایی به حساب آوردند زیرا در فضای هوایی کانادا متولد شده بود.

 

امروزه کمتر کشور صنعتی و پیشرفته ای مانند کانادا وجود دارد که به طفلی که در خاک کشورش متولد شده باشد تابعیت اعطا کند و وی را به مانند تولد فرزند در کانادا شهروند این کشور بداند

حقوق و امتیازات کودکانی که در کانادا متولد می شوند:

این حقوق و امتیازات شامل :

  • حق اقامت در کانادا و یا مسافرت به کانادا در هر زمان ممکن بدون نیاز به ویزا
  • توانایی دریافت مزایا و امتیازاتی مانند آموزش رایگان و منافع اجتماعی

والدین طفل متولد شده امتیازی بابت تولد فرزند درکانادا برای اقامت دائم خود پیدا نخواهد کرد. اکثر والدینی که فرزند خود را در این کشور به دنیا می آورند همراه با وی به کشورشان باز خواهند گشت و می دانند زمانی که طفل به اندازه کافی رشد کرد می تواند برای زندگی، تحصیل و کار به کانادا باز گردد.

عزیمت به کانادا برای تولد فرزند یکی از وقایع بزرگ سال 2017 بود. همه انسان ها به کشورشان عشق می ورزند و روز به روز به تاریخ، سنت، فرهنگ، شیوه زندگی، فلسفه و ادبیات وابسته تر می شوند اما در حال حاضر جهان ما از بی ثباتی و عدم عدالت رنج می برد. ثبات اقتصادی در بسیاری از کشورها تضعیف شده و درگیری های نظامی و آشفتگی های سیاسی در آن بیداد می کند. با نگاهی به این قضیه بسیاری از والدین با امید به آینده ای بهتر برای فرزندانشان و یا حداقل به عنوان یک گزینه در مورد جایی که می توانند زندگی کنند، درس بخوانند، ایجاد اشتغال کنند و از رفاه، ثبات و امنیت بهره مند شوند فرزندان خود را در کشورهای دیگر به دنیا می آورند تا به عنوان تبعه آن کشور از امتیازات بیشتری در زندگی بهره مند شوند. تولد فرزند در کانادا نیز یکی از گزینه هایی است که همواره والدین در این مورد به آن می اندیشند. چنین مسئله جالبی در قانون مهاجرت با عنوان jus soli وجود دارد که به معنای حق خاک می باشد. این اصل بیان می کند اگر کودکی در قلمروی کشوری متولد شود این کودک به طور خودکار شهروند این کشور می شود. نکته غم انگیز ماجرا این است که این اصل رفته رفته رو به تغییر است و آرام آرام تبدیل به یک خاطره می شود. برخی از کشورها مانند مالتا و هند کاملا آن را ملغی کرده اند برخی دیگر مانند استرالیا، فرانسه، آلمان، ایرلند و غیره محدودیت های وسیعی برای آن وضع کرده اند از جمله این محدودیت ها نیاز به حداقل پدر یا مادری شهروند آن کشور برای بدست آوردن تابعیت است.

کانادا در این زمینه مسائل متفاوتی را تجربه کرده است یکی از این مسائل درخواستی بود که در سال 2016 برای حذف تابعیت از طریق تولد فرزند در کانادا بود. با این حال این درخواست که در ژوئن 2016 ارائه شده بود توسط دولت کانادا در اکتبر 2016 رد شد و کانادا بار دیگر موضع یک کشور آزاد و دموکراتیک را به جهان نشان داد لذا کاملا قانونی است که والدین برای تولد فرزند به کانادا بیایند تا یکی از بهترین گذرنامه های دنیا را برای طفلشان دریافت کنند.

 

آیا گواهی تولد، خود حق شهروندی را به طفل اعطا می کند؟

هنگامی که کودکی از یک شخص خارجی در کانادا متولد می شود به طور معمول گواهی تولد را بدست می آورد اما چنین گواهی هیچگونه حقوق شهروندی به فرد نمی دهد و تنها به عنوان مدرکی از تولد طفل در کانادا معتبر است.

در این مقاله مطالبی در خصوص قوانین تولد فرزند در کانادا را به اختصار مورد مطالعه قرار دادیم امید است توانسته باشیم اطلاعات مفیدی در اختیار شما دوستان عزیز قرار داده باشیم با این امید صمیمانه از شما دعوت می نماییم تا در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر در زمینه قوانین تولد فرزند در کانادا با قوی ترین کادر مشاورین مهاجرت در موسسه ما تماس حاصل فرمائید.

به این پست امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *