مهاجرت به کشور اسلواکی

اقامت و ازدواج در اسلواکی

اقامت و ازدواج در اسلواکی

برای بدست آوردن اجازه اقامت در هر کشور راه های مختلفی وجود دارد. در این مقاله تلاش خواهیم کرد تا شرایط اقامت و ازدواج در اسلواکی را شرح دهیم تا علاقمندان به سفر به این کشور از آن استفاده ببرند. راه های متعددی برای دریافت اقامت موقت در کشور اسلواکی وجود دارد که مهم ترین آن ها عبارتند از: اقامت تجاری، اقامت تحصیلی، اقامت کاری، اقامت فعالیت های خاص، اقامت انجام امور تحقیقاتی، اقامت پیوستن به خانواده.

برای کسب اجازه اقامت دائم در اسلواکی شما باید یکی از راه های زیر را انتخاب کنید:

 • اقامت از طریق ازدواج
 • اقامت از طریق سرمایه گذاری
 • اقامت از طریق تحصیل
 • اقامت از طریق تولد
 • اقامت از طریق کار
 • اقامت از طریق پناهندگی
 • مقصود از اقامت دائم، اجازه اقامت 5 ساله و قابل تمدید در کشور اسلواکی است.

ازدواج در اسلواکی

کشور اسلواکی یکی از کوچک ترین کشورهای جهان است و جمعیت آن در حدود 5.5 میلیون نفر است. مردم اسلواکی هنوز نتوانسته اند روابط خود را با مهاجرین خارجی بهبود ببخشند و ترجیح می دهند با هموطنان خود ازدواج کنند. با این حال در صورتی که این ازدواج صورت بپذیرد، شخص خارجی می تواند به صورت قانونی اجازه اقامت اسلواکی را دریافت کند. ازدواج یک اسلواک و فرد خارجی تنها در یک صورت پذیرفته می شود. ازدواج باید بر اساس قانون رسمی کشوری که ازدواج در آن صورت گرفته است ثبت شود. در صورتی که طرفین تمایل داشته باشند، می توانند رسمیت ازدواج خود را در سفارتخانه اسلواکی در کشور دیگر ثبت کنند. برای ثبت چنین ازدواجی باید مدارک مورد نظر را جمع آوری کرد. برخی از الزامات ازدواج در اسلواکی عبارتند از:

 • تمکن مالی
 • ثبت رسمی ازدواج
 • ازدواج طبق آئین و مقررات
 • الزام وجود تابعیت اسلواکی یکی از طرفین

قوانین ازدواج شهروندان اسلواکی با خارجیان

خارجیانی که با شهروندان اسلواکی ازدواج می کنند و می خواهند به طور دائم یا بیش از 3 ماه در آنجا بمانند باید مانند سایر خارجی ها برای اجازه اقامت طولانی مدت یا اقامت دائم در جمهوری اسلواکی درخواست دهند. آنها باید اینجا در سفارت اسلواکی در اتاوا درخواست دهند. به طور خودکار اقامت دائم یا اجازه اقامت طولانی مدت به آنها اعطا نمی شود. ضمناً آنها باید همراه با درخواست گواهی ازدواج، گواهی اجازه اقامت اسلواکی همسر، مدرک حمایت مالی همسر، چک سوابق کیفری اسلواکی و (کشورهای دیگر)، گزارش پزشکی را ارائه دهند. و غیره. اجازه اقامت معمولا در این مورد اعطاء می شود.

در نمودار زیر شاهد افزایش نرخ ازدواج در اسلواکی در سال های اخیر هستید:

نرخ ازدواج در اسلواکی

مدارک مورد نیاز بابت اقامت و ازدواج در اسلواکی

 1. شناسنامه؛ شناسنامه باید حاوی تاریخ تولد و محل آن باشد. همچنین اطلاعات دقیق مربوط به پدر و مادر نیز باید در آن ثبت شود. در صورتی که اطلاعات مربوط به والدین در شناسنامه شما نیست ارائه گواهی ازدواج الزامی است.
 2. سند ازدواج
 3. گواهی شهروندی بعلاوه پاسپورت
 4. گواهی اجازه اقامت
 5. در صورتی که فرد خارجی طلاق گرفته است یا همسر سابق او فوت شده است، گواهی رسمی طلاق و یا فوت همسر باید ارائه شود.
 6. پاسپورت

تمام مدارک فوق باید به زبان اسلواک توسط یک مترجم رسمی و مورد تایید سفارت ترجمه شود. این مدارک باید حتما دارای امضای رسمی و مهر و موم شده تحویل سفارت شود. همچنین در صورتی که فرد به زبان اسلواک تسلطی ندارد، یک مترجم باید همراه با فرد در هنگام ثبت ازدواج در سفارت حاضر شود. از سوی دیگر در صورتی که فراهم کردن مدارک فوق دشوار باشد، سفارت می تواند مدارکی را به عنوان جایگزین از طرفین دریافت کند.

وظایف فرد اسلواک برای اقامت و ازدواج در اسلواکی

به منظور ثبت ازدواج شهروند اسلواک باید مدارک زیر را ارائه دهد:

 1. شناسنامه
 2. گواهی تایید شهروندی
 3. آدرس محل اقامت در کشور اسلواکی
 4. در صورتی که همسر قبلی او فوت شده و یا از او جدا شده است باید گواهی فوت و یا گواهی ابطال ازدواج از سوی دادگاه را ارائه دهد.
 5. شماره شهروندی
 6. گواهی شناسایی

گواهی شهروند، آدرس، شماره شهروندی و کارت شناسایی را می توان به کمک کارت الکترونیکی شناسایی اثبات کرد. در صورتی که شخص اسلواک اجازه اقامت دائم در یک کشور دیگر را در اختیار دارد، باید گواهینامه ی اجازه اقامت خود را نیز ارائه دهد.

هزینه ثبت اقامت و ازدواج در اسلواکی

فرد برای ثبت ازودواج و اقامت و ازدواج در اسلواکی هزینه های زیر را به همراه دارد:

 • هزینه های ثبت ازدواج برای یک فرد خارجی با فرد اسلواک: 66 یورو
 • هزینه ثبت ازدواج برای دو شهروند غیر اسلواک که اجازه اقامت دراسلواکی را دارند، 165.5€ (یورو)
 • هزینه ثبت ازدواج دو شهروند غیر اسلواک بدون داشتن اجازه اقامت ، 199€ (یورو).

هزینه ثبت اقامت و ازدواج در اسلواکی

مهاجرت به اسلواکی از طریق ویزای سرمایه گذاری

از آنجا که اسلواکی یکی از کشور های در حال توسعه در جهان است، با آغوش باز، سرمایه گذاران خارجی را می پذیرد. شما برای دریافت این نوع اجازه ی اقامت باید اثبات کنید که برنامه اقتصادی شما یک طرح سودآور است. همچنین باید تمکن مالی خوبی داشته باشید و ثابت کنید که می توانید هزینه های یک سال خود را پرداخت کنید.

اقامت از طریق ویزای تحصیلی اسلواکی

در صورتی که تمایل به ادامه تحصیل در کشور اسلواکی دارید می توانید برای تحصیل در دانشگاه های این کشور اقدام کنید. تحصیل در اسلواکی دارای محدودیت سنی است. برای تحصیل در مقطع لیسانس باید کمتر از 24 سال سن داشته باشید. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد برای افراد بالای 30 سال ممنوع است. تحصیل در مقطع دکترا محدودیت سنی ندارد. هزینه ی تحصیل در اسلواکی به صورت کامل به عهده فرد است. بورسیه های تحصیلی در کشور اسلواکی بسیار محدود است. این بورسیه ها تنها به دانشجویان دانشگاه های دولتی ارائه می شود. شرط دیگر دریافت بورسیه تحصیل به زبان اسلواک و رزومه موفق تحصیلی است.

اقامت از طریق تولد در اسلواکی

در صورتی که یک زوج خارجی در کشور اسلواکی صاحب فرزند شوند، می توانند برای فرزند خود درخواست اقامت کنند. این اتفاق تنها زمانی رخ می دهد که والدین کودک اجازه اقامت در اسلواکی را داشته باشند. پس از پایان 3 ماهگی کودک، والدین او اجازه دارند برای اجازه اقامت درخواست ارسال کنند.

اقامت از طریق ویزای کار اسلواکی

یکی دیگر از راه های اقامت در اسلواکی از طریق کار در اسلواکی امکان پذیر است. شما می توانید در صورت یافتن شغل مناسب در کشور اسلواکی، اقامت این کشور را نیز بدست آورید. وضعیت اشتغال در کشور اسلواکی برای نیروهای کار خارجی مناسب است. نیروهای کار متخصص به سرعت می توانند در این کشور شغل مورد نظر خود را بیابند. درآمد مردم اسلواکی به طور متوسط از مردم اروپا کمتر است با این حال، هزینه های زندگی نیز در این کشور بسیار پایین تر از سایر نقاط اروپاست.

اقامت از طریق پناهندگی در اسلواکی

اقامت از طریق پناهندگی در اسلواکی یک پروسه سخت، زمان بر و در بسیاری از موارد خطرناک است. از این رو ما اقامت از طریق پناهندگی را به شما توصیه نخواهیم کرد. کشور اسلواکی بعنوان یک کشور در حال توسعه امکانات فراوان تحصیلی و شغلی را فراهم آورده است. در این مقاله در ارتباط با شرایط اقامت و ازدواج در اسلواکی مطالبی ارائه شد که امید است مورد توجه شما قرار گرفته باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مهاجرت به اروپا و مهاجرت به اسلواکی می توانید با مشاورین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایید تا بهترین راه مهاجرتی را برای خود بیابید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.