مهاجرت کاری آلمان

شرایط کار در آلمان

شرایط کار در آلمان

شرایط کار در آلمان بدین صورت است که دولت آلمان بیشترین حقوق و مزایا را برای کارکنان در نظر گرفته است. برخی از مشاغل کاری در این کشور تنها 35 ساعت کاری را دارند. به همین دلیل اکثر افراد غیراروپایی سعی در وارد شدن در بازار کار آلمان را دارند. محیط کار در این کشور بسیار جذاب و جالب است.

المانها در کنار مزایای گفته شده از تعطیلات طولانی در سال نیز برخوردار هستند. زیرا دولت تعطیلات 40 روزه برای آنها در نظر گرفته است. با تمام این اوصاف این کشور کمترین نرخ رکود اقتصادی را در بین کشورهای اروپایی دارد. همچنان نرخ بیکاری در این کشور کمتر از 6 یا 7 درصد است، در حالیکه نرخ بیکاری در سایر کشورهای اروپایی12.1 درصد تخمین زده شده است.

یکی از مشکلاتی که کشور آلمان با آن روبرو است اختلافات مذهبی در میان بازارهای کار آلمان مشاهده می ­شود. به همین دلیل استخدام در مناطق غربی آلمان نسبت به شرق این کشور بیشتر می ­باشد. موضوع بیکاری در کشور آلمان بیشتر در مناطق روستایی این کشور مطرح می­ شود. از طرفی دولت آلمان در بعضی صنایع از جمله معدن، ساخت وسازو کشتی سازی به شدت با کمبود نیرو مواجه است.

مهاجرت کاری و بازار کار برای خارجی ها در آلمان

روشهای متفاوتی برای مهاجرت به آلمان وجود دارد.یکی از این روشها مهاجرت از طریق کار به این کشور است. افراد پس از دریافت اقامت از طریق کار و سپری نمودن چند سال در این کشور می­ توانند، جهت دریافت اقامت و تابعیت این کشور با رعایت قوانین مهاجرتی اقدام نمایند. ناگفته نماند افراد از راههای دیگری همچون اقامت از طریق تحصیل، اقامت از طریق تولد،

اقامت از طریق ازدواج و اقامت از طریق سرمایه گذاری در آلمان نیز می­ توانند جهت اخذ تابعیت این کشور اقدام نمایند. از جمله مشاغلی که در آلمان بازار کار خوبی دارند می ­توان به مشاغل رشته آی تی و حسابداری اشاره نمود. در عوض کار یافتن کار در مشاغل حقوقی بسیار مشکل می ­باشد.

شغل برای ایرانی ها و افراد خارجی

جهت یافتن شغل مورد نظر در هر کشوری بایستی به زبان آن کشور تسلط داشت. کشور آلمان هم از این قاعده مستثنی نیست. افراد برای اینکه بتوانند شغل مورد نظر خود را در این کشور بیابند باید به زبان آلمانی تسلط داشته باشند. از جمله شرایط کار در آلمان تسلط به زبان آلمانی می­ باشد.

گاهی اوقات افرادی که به زبان انگلیسی مسلطند فکر می­ کنند، در بازار کار آلمان مزیت هایی برای اینگونه افراد در نظر خواهند گرفت اما همیشه اینطور نیست. زیرا در کشور آلمان جهت یافتن شغل مورد نظر دانستن زبان آلمانی ضروری است. در هر صورت جهت یافتن شغل در هرکشوری به دلیل برقراری ارتباط با دیگران، شناخت فرهنگهای آن کشور یادگیری زبان آن کشور ملزم  و ضروری است.

کارآموزی در آلمان

بسیاری از مشاغل در آلمان وجود دارد که طبق قوانین خاصی فعالیت می­ کنند. بطوریکه افراد قبل از ورود به این بازارهای کاری به مدت دو الی سال دوره ­ی کارآموزی را جهت کسب مهارت ها گذرانده اند. کارآموزی در بعضی از مشاغل از جمله شرایط کار در  کشور آلمان بحساب می­ آید. افرادی که در بعضی از مشاغل صلاحیت های لازم را دارند و بدون کارآموزی می ­خواهند، وارد بازار کار شوند بایستی ابتدا توسط مقام های ارزیابی در کشور آلمان وارد ارزیابی گردند.

شرایط کار در آلمان

در کشور آلمان به ازای هر دو شغل در بازار کار یکی را خارجی ها در آن مشغول به کار است. طبق آماری که اخیراً در رابطه با بازار کار آلمان بدست آمده اینست که، افراد زیادی نیز از اروپای شرقی به کشور آلمان مهاجرت نموده اند. این افراد در بازارهای کاری این کشور نقش پررنگ تری را ایفا می­ کنند.

میزان بیکاری در قسمت های جنوبی اروپا مانند کشورهای یونان، ایتالیا، اسپانیا و پرتغال به دلیل وضعیت بد اقتصادی بسیار بالاست. از همین رو اکثر شهروندان این کشورها به دلیل مناسب بودن شرایط کار در آلمان برای کار وارد بازار کار این کشور شده اند.

پناهندگان در بازار کار آلمان

آمار پناهندگانی که در بازار کار آلمان جذب شده اند حدوداً 327 هزار نفر می­ باشد. اگرچه این رقم بسیار بالایی است.اما دولت آلمان با کمبود نیروی متخصص در بازارهای کاری خود روبروست. پناهندگان نیز شرایط کار در آلمان را ندارند.زیرا اکثر پناهندگان دارای تخصص مورد نیاز نیستند. از این رو دولت آلمان در صدد است تا راه ورود را برای نیروهای متخصص از دیگر کشورها به این کشور هموار نماید.

مشاغل مورد نیاز در آلمان

همانطور که قبلا گفته شد کشور آلمان از نظر اقتصادی در بالاترین سطح قرار دارد، دارای روابط بسیار مناسب تجاری با سایر کشورهای تجاری جهان دارد. کشور آلمان با کمبود نیروی متخصص در بازارهای کار خود روبرو است. از این رو از افراد متخصص جهت ورود به بازارهای کاری خود استقبال می ­نماید.

ویزای جستجوی کار در آلمان

طبق قوانین اتحادیه اروپا هرگاه شرکتی به نیروی انسانی احتیاج داشته باشد، ابتدا بایستی این فرصت شغلی را در آگهی های داخل کشور آلمان قرار دهد. در صورتیکه نیروی مورد نظر را نتواند بیابد این آگهی را در سطح اتحادیه اروپا قرار می­ دهد. اگر بازهم موفق به یافتن نیروی مورد نظر نشود، کسانیکه خارج از اتحادیه اروپا هستند می ­توانند درخواست کار بدهند.

این پروسه یافتن نیرو بسیار زمانبر و غیر ممکن است. از این رو کشور آلمان ویزای جستجوی کار را برای غیر اروپاییان قرار داده است، تا افراد با ورود به خاک این کشور به مدت سه ماه شغل مورد نظر خود را جستجو نماید. افراد با دریافت ویزای جستجوی کار نمی ­توانند پس از یافتن کار استخدام شوند، بلکه انها بایستی ابتدا نوع ویزای خود را به ویزای کاری تغییر دهند. در این صورت نیز کشور آلمان موظف است تا اجازه کار، محل سکونت و تحصیل را برای خود و یا اعضای خانواده فرد را بدهد.

مدارک لازم دریافت ویزای جستجوی کار در آلمان

1- مدارک شناسایی

2- مدارک تحصیلی دانشگاهی

3- مدارک زبان فرد

مشاغل مورد نیاز کشور آلمان کدامند؟

کمبود نیرو در بسیاری از صنایع آلمان بخصوص در صنعت معدن، ساخت ساز بچشم می­ خورد. همچنان مشاغل مورد نیاز در آلمان به دو بخش تقسیم شده است. مشاغل مورد نیاز در کشور آلمان که می­ توان به آنها اشاره نمود عبارتند از: فلز- جوش- مشاغل در فن آوری اتوماسیون- حرفه در مهندسی برق- حرفه در مهندسی مکانیک- ساخت وساز ساختمان- بتن وبتن مسلح- مصالح ساختمانی- آموزش و تعلیم ، تیغه، عایق و نجاری و…

همچنان کشور آلمان در مشاغلی همچون سنگ تراشی، ردیابی خودرو- داربست- پنجره و نمای شیشه ایی ومدیر ساخت و سازهای شیشه ایی و … نیز کمبود نیرو دارد. افراد زیادی قصد مهاجرت به کشور آلمان را دارند اما از آنجائیکه در مورد بازارهای کار آلمان اطلاعات چندانی ندارند با سوالاتی از قبیل:

آیا برای ورود به بازارهای کاری در آلمان باید مدرک حرفه مورد نظر را نیز داشت؟

آیا بدون تحصیلات میتوان وارد بازار کار در آلمان شد؟

هزینه ویزای جستجوی کار در آلمان چقدر است؟

روبرو شوند.همکاران ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت علاقمند به مشاوره و راهنمایی همه­ی عزیزان جهت آشنایی با شرایط کار در آلمان هستند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *