شرایط گرجستان

پناهندگی در گرجستان

پناهندگی در گرجستان

پناهندگی در گرجستان یکی از روش های مهاجرت غیرقانونی و غیر مجاز به این کشور می باشد که به دلیل عدم آگاهی از شرایط مورد توجه درصد کمی قرار گرفته. یکی از روند های بشر دوستانه کشور گرجستان جهت اعطاء اقامت و تابعیت پناهندگی در گرجستان می باشد، که طبق آخرین آمار ارائه شده افراد زیادی در این مسیر با شکست مواجه شده اند. با توجه به افزایش متقاضیان برای پناهندگی در گرجستان و عدم اطلاع افراد در رابطه با خطرهای احتمالی، کارشناسان موسسه سفیران سروش سعادت در این مقاله سعی دارند اطلاعاتی در خصوص پناهندگی در گرجستان در اختیار شما عزیزان قرار دهند. موسسه سفیران سروش سعادت هیچ فعالیتی در عرصه پناهندگی انجام نداده و این مقاله صرفا به جهت اطلاع رسانی به نگارش در آمده است.

معرفی کشور گرجستان

این کشور با مساحت 69900 کیلومتر مربع در منطقه قفقاز اوراسیا جای گرفته است. کشور گرجستان در سر حد آسیای غربی تا اروپای شرقی قرار گرفته است از شمال با کشور روسیه، از جنوب با کشور ارمنستان و کشور ترکیه، از جنوب شرق با کشور آذربایجان و از غرب با دریای سیاه دارای مرزهای زمینی و آبی مشترک می باشد.

یکی از شهرهای مهم و بزرگ کشور گرجستان، شهر تفلیس می باشد که این شهر به عنوان پایتخت گرجستان نیز شناخته می شود. کشور گرجستان توسط جمهوری متمرکز نیمه ریاستی اداره می شود و حکومت این کشور از طریق دموکراسی نیابتی انتخاب می شود. کشور گرجستان دارای حدودا 4 میلیون نفر جمعیت می باشد، مردم این کشور به زبان گرجی به مکالمه می پردازند. بیشتر مردم این کشور به خصوص بومیان پیرو کلیسای ارتدکس گرجی می باشند. واحد پول رایج در این کشور لاری (GEL) می باشد.

مهاجرت از طریق پناهندگی در گرجستان

از جمله روش هایی که افراد به دلیل نداشتن اطلاعات و آگاهی برای مهاجرت به کشور مورد نظر انتخاب می کنند پناهندگی می باشد. در نگاه اول پناهندگی یکی از روش های آسان و کم هزینه با مزایا زیاد برای مهاجرت می باشد، اما به طور کلی پناهندگی در گرجستان یک روش پر ریسک با خطرهای بالا جانی و مالی برای مهاجرت محسوب می شود.

بسیاری از افراد بدون داشتن اطلاعات و آگاهی کامل در این رابطه اقدام به پناهندگی می کنند و با مشکلات زیادی مواجه می شوند. از سال 1951 میلادی و بر اساس قوانین وضع شده توسط یونیسف، پناهنده یا پناهجو به افرادی اطلاق می شود که به دلایلی مانند: عضویت در گروهی خاص، مذهب، نژاد، مشکلات سیاسی و فرقه ای در امان نباشند و درخواست خود را برای محافظت به کشوری دیگر ارائه نمایند.

باید به این نکته اشاره کنیم که پناهندگی دارای 3 رکن می باشد، که این 3 عبارتند از:

  • خروج از کشور مبدا
  • رسیدن به اولین نقطه امن که می تواند مقصد نهایی برای اقامت باشد.
  • دلایلی که به موجب آن فرد می تواند پناهندگی کشور گرجستان را به دست آورد. (متقاضیان به این نکته توجه داشته باشند که برای ادعا خود باید مدارک و شواهدی را ارائه نمایند)

مهاجرت از طریق پناهندگی در گرجستان

معضل پناهندگی در گرجستان

متقاضیانی که قصد دارند پناهندگی در گرجستان را تجربه کنند باید بدانند که 2 معضل بزرگ در سر راه آن ها وجود دارد.

  • اگر بخواهیم بدون مبالغه اطلاعاتی را در رابطه با پناهندگی در گرجستان در اختیار شما عزیزان قرار دهیم باید بگوییم که وضعیت پناهجویان در کشور گرجستان تاسف برانگیز است. به این صورت که در بعضی از موراد امکان تامین سرپناه برای پناهجو وجود ندارد. کمک هزینه مالی در نظر گرفته شده برای پناهجویان چند لاری می باشد به صورتی که فرد می تواند تنها 1 وعده غذایی تهیه کند. باید به این نکته توجه کرد که کمیسیون عالی ملل متحد بر خلاف کشور ترکیه برنامه ای برای ثبت نام پناهندگان در کشور گرجستان وجود ندارد.
  • در کشور گرجستان ظرفیت های اجتماعی و اقتصادی بسیار محدودی وجود دارد، همچنین این کشور از حمایت های مالی کافی برخوردار نمی باشد. با توجه به این شرایط کشور گرجستان در تامین حداقل نیازهای پناهجویان درمانده است.

قوانین پناهندگی در گرجستان

امور مرتبط با مسائل پناهندگی در گرجستان بر اساس قوانین حمایت های بین المللی از پناهجو می باشد. با توجه به این قوانین پناهجویانی که در یکی از وضعیت های زیر باشند مورد حمایت دولت گرجستان قرار می گیرند.

  • در وضعیت بشر دوستانه: افراد بدون تابعیت یا خارجی که شرایط لازم برای پناهندگی در گرجستان را ندارد، اما با بازگشت به کشور مبدا در معرض خطر جدی قرار میگیرند. این خطرات عبارتند از: مجازات غیر انسانی، شکنجه یا برخورد تحقیر آمیز، اعدام، تهدید جدی زندگی متقاضی به دلیل خشونت یا درگیری گروه های داخلی و خارجی و یا نقض قوانین حقوق بشر.
  • حمایت موقت
  • افرادی که به دلایلی مانند عضویت در گروه های خاص مذهبی یا سیاسی، فعالیت های اجتماعی، نژاد، قومیت یا مذهب مورد آزار و اذیت و شکنجه قرار گرفته اند و تهدید به مرگ شده اند.

همانطور که مطالعه کردید پناهندگی در گرجستان روش مناسبی برای ورود به این کشور نمی باشد، برای مهاجرت به کشور گرجستان روش های مجاز و قانونی دیگری وجود دارد که شما می توانید با مطالعه مقاله مهاجرت به گرجستان و تحصیل در کشور گرجستان اطلاعات مختصری در این خصوص به دست آورید. همچنین متقاضیان می توانند طی تماس با کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت اطلاعات کاملی در این خصوص به دست آورده و بهترین راه را برای مهاجرت با توجه به شرایط خود انتخاب کنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *