مهاجرت به کانادا
صفحه اصلی » کشورها » گرجستان » پناهندگی در گرجستان

پناهندگی در گرجستانکشور گرجستان، کشوری زیبا در ناحیه اوراسیا بوده و از جدا شدگان از اتحادیه جماهیر شوروی می باشد.

مدتی است صحبت از این است که این کشور نیز به اتحادیه اروپا بپیوندد یا خیر و طبق آخرین اخبار این اتفاق تا چهار سال آینده می افتد. یکی از دلایلی که این کشور بسیار پر طرفدار می باشد نیز همین موضوع است.

در کنار راه های اقامتی مختلف، پناهندگی در گرجستان از جمله روش های کم هزینه است هر چند از سوی ما چنین اقدامی اصلا پیشنهاد نمی شود اما به دلیل پرطرفدار بودن این روش از سوی برخی از هم وطنانمان در مقاله پیش رو سعی شده است اطلاعاتی در خصوص این موضوع یعنی پناهندگی در گرجستان در اختیار شما عزیزان قرار بگیرد.

 

 

 

پناهندگی در گرجستان

مطابق کنوانسیون پناهندگی که در سال 1951 به تصویب رسید پناهنده به فردی گفته می شود که به دلیل ترس از دست دادن مال یا جان یا شکنجه شدن به دلیل قومیت، دین، ملیت، یا عضویت در یک گروه اجتماعی یا سیاسی خاص، نتواند به کشوری که تبعه آن است برود و به همین دلیل به کشور ثالثی که عضو کنوانسیون مذکور نیز باشد، رفته و درخواست پناهندگی دهد. در چنین شرایطی پرونده فرد ابتدائا بررسی می شود و صحت گفتار وی و اینکه آیا واقعا دلیلی که بیان می کند جان وی را به خطر می اندازد یا نه، از سوی تیم حقوقی آن کشور مورد ارزیابی قرار می گیرد. در صورت تایید شدن به فرد پناهنده کارت اقامت داده می شود.

محافظت از خارجی هایی که به گرجستان پناه آورده اند

موضوعاتی که مرتبط با امر پناهندگی می باشند در کشور گرجستان توسط قانون حفاظت بین المللی که در این کشور در راستای کنوانسیون پناهندگی به تصویب رسیده است، مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرد. قانون مذکور در خصوص موارد ذیل بحث کرده است :

 • وضعیت قانونی و موقعیت فرد پناهنده
 • وضعیت و شرایط حقوق بشری فرد
 • شرایط و وضعیت فرد در آن دوره زمانی ای که تحت حفاظت موقت می باشد

تصمیم در خصوص چگونگی وضعیت فرد پناهنده در هر یک از موارد بالا در کشور گرجستان توسط وزارت امور داخلی گرجستان انجام می پذیرد.

وضعیت قانونی و موقعیت فرد پناهنده:

به فردی که به دلیل ترس پیگیری قانونی و خطرات جانی و مالی به دلیل قومیت، مذهب، ملیت، عضویت در یک گروه اجتماعی و یا سیاسی خاص به کشور گرجستان آمده و نمی تواند به کشور خودش بازگردد یا فردی که بی تابعیت است، عنوان پناهنده اطلاق می شود.

وضعیت و شرایط حقوق بشری:

در حالتی که عنوان پناهنده به فرد خارجی یا فرد بی تابعیت اهدا نشود، اما با علم به این که فرد مذکور اگر به کشور خودش بازگردد خطر رنج جدی گریبان گیرش می شود، و با وی بر خلاف حقوق بشر رفتار می شود، همچنان به او اجازه می دهند در کشور ثالث که در آن درخواست پناهندگی داده، اقامت داشته باشد. قوانین گرجستان خطر جدی را این گونه تعریف می کند :

 1. خطر مرگ یا شرایطی که فرد تهدید به اعدام شده باشد
 2. شکنجه یا رفتاری که مطابق مواد منشور حقوق بشر غیر انسانی تلقی گردد
 3. خطر تهدید زندگی فرد بنا به دلایل وجود جنگ داخلی یا بین کشوری مسلحانه و یا شرایطی که نقض آشکار حقوق بشری برای قومیتی خاص در یک کشور باشد مثل نسل کشی ( ژنوساید )

شرایط و وضعیت فرد در آن دوره زمانی ای که تحت حفاظت موقت می باشد:

وزارت امور داخلی گرجستان به محض این که فردی که وارد این کشور شده درخواست پناهندگی داد ثبت نامش می کند و تا زمانی که هنوز به پرونده اش رسیدگی نشده و مشخص نیست مسئله ادعایی فرد مورد تایید قرار بگیرد یا خیر، وی را تحت حفاظت قرار می دهد و اجازه می دهد در این کشور اقامت داشته باشد. درخواست دریافت چنین حفاظتی توسط فردی که تمایل به پناهندگی در گرجستان را دارد هم می تواند مستقیما بیان شود هم به طور غیر مستقیم و هم می تواند در قالب نوشته باشد هم به صورت عملی یعنی به این ترتیب که فرد پاسپورت خود را پاره کند.

اگر فرد به طور غیر قانونی وارد کشور مجارستان شد و بخواهد پناهنده شود می بایست فورا درخواست دریافت حفاظت از سوی دولت گرجستان را بدهد.

فردی که درخواست پناهندگی اش را در کشور گرجستان می دهد می بایست همه اطلاعات خود را بنویسد و علاوه بر آن تمام اسناد و مدارکی که صحت ادعایش را اثبات می نماید به آن نوشته ضمیمه کند و با اداره مهاجرت و وزارت امور داخلی کشور گرجستان کاملا همکاری نماید.

فرد متقاضی پناهندگی در صورتی که بنا به دلایل منطقی و شواهد و قرائن به عنوان کسی که تهدیدی برای گرجی ها و نظم عمومی کشور گرجستان به حساب می آید، یا کسی که ممکن است جرمی در این کشور مرتکب شود، شناخته شود، حتی ممکن است با درخواستش نیز مخالفت شود و به کشور مقصد خودش بازگشت داده شود.

به فردی که درخواست پناهندگی می دهد، کارت اقامت موقت یک ساله ای داده می شود. این کارت به فرد این اجازه را می دهد که از حقوق مختلفی مطابق قانون بهره مند گردد. و در صورتی که وضعیت پناهندگی فرد تایید شود علاوه بر این کارت، یک سند مسافرتی نیز داده می شود. چنین فردی موظف است از قانون اساسی و سایر قوانین و مصوبه های گرجستان تبعیت کند.

فردی که از سوی دولت گرجستان به عنوان یک پناهنده پذیرفته شده است و پرونده اش مورد تایید وزارت امور داخلی این کشور قرار گرفته  حقوق ذیل را دارد :

 1. انتخاب محلی برای اقامت و اجازه تردد آزادانه در کشور گرجستان
 2. دریافت مبلغ ماهانه ای که میزان آن توسط دولت گرجستان تعیین می شود
 3. سفر به تمام کشورها به جز کشوری که تابعیت آن را دارد یا کشورهایی که اعضای خانواده اش در آن جا امنیت جانی ندارند
 4. بهره مندی از نظام آموزشی همانند همان آموزشی که گرجی ها دریافت می دارند و اجازه مشغول شدن به کار تحت همان قوانینی که شامل حال گرجی ها می شود
 5. درخواست از آژانس های مورد تایید دولت گرجستان جهت اخذ تابعیت گرجی
 6. امکان استخدام شدن از سوی کارفرمای گرجی یا خود اشتغالی

 

پیشنهاد ما به شما این است که از راه هایی جز پناهندگی در گرجستان به مهاجرت بپردازید کما این که تحصیل و کار در بسیاری از کشور ها از جمله گرجستان، آذربایجان و ترکیه خیلی هم برای شما پر هزینه نخواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *