مهاجرت کاری فنلاند

ویزای کار در کشور فنلاند

ویزای کار در کشور فنلاند

در مقاله‌های قبلی، راه‌های “مهاجرت به فنلاند به طور کامل تشریح شد. اکنون می‌خواهیم به اخذ ویزای کار در کشور فنلاند به عنوان یکی از روش‌های مهاجرت بپردازیم. تلاش ما این است که درخصوص مبحث مهاجرت به کشور فنلاند از طریق ویزای کار اطلاعات جامعی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

درباره کشور فنلاند

 • کشور فنلاند در شمال قاره اروپا قرار دارد و دارای 5/5 میلیون نفر جمعیت است.
 • بزرگترین شهر این کشور هلسینکی است که به عنوان پایتخت فنلاند شناخته شده است.
 • امکانات رفاهی و کیفیت زندگی در این شهر در بالاترین سطح قرار دارد.
 • از آنجایی که این کشور در حوزه شنگن قرار دارد و عضو کشورهای اتحادیه اروپا است، واحد پول این کشور یورو می‌باشد.

ویزای کار در کشور فنلاند

شهروندان اتحادیه اروپا به مدت 3 ماه، حق انجام کسب و کار در فنلاند را دارند. اما در صورتی که بخواهند بیشتر از 3 ماه اقامت داشته باشند، می‌بایست جهت ثبت‌نام به اداره پلیس مراجعه نمایند. مهاجرت کاری به فنلاند، مستلزم اخذ ویزای کار در کشور فنلاند است. شهروندان خارج از اتحادیه ‌اروپا جهت”اقامت در فنلاندو اخذ ویزای کار در کشور فنلاند می‌بایست ازطریق اداره‌ مهاجرت این کشور اقدام نمایند.

شخصی‌که بدون اخذ ویزای کار به فعالیت شغلی و کسب‌وکار در فنلاند مشغول باشد، مشمول جریمه برای خود و کارفرمایش می‌گردد. فنلاند با کشورهای استرالیا و نیوزیلند توافقنامه‌ای دوجانبه را به امضا رسانیده است. طی این توافقنامه، شهروندان استرالیا و نیوزیلند اجازه دارند حداکثر یک سال در فنلاند مشغول کار شده و اقامت نمایند. افراد شاغل در فنلاند، چنانچه در تخصصی قبلی خود که اخذ ویزا نموده‌اند،‌ مشغول باشند، اجازه تغییر اشتغال دارند.

اقتصاد و نیروی کار کشور فنلاند

اقتصاد کشور فنلاند بر پایه صادرات آن است. به همین دلیل بحران اقتصادی که در سایر کشورهای اروپایی وجود دارد، در وضعیت صادرات فنلاند بی‌تاثیر نبوده است. اززمینه‌های صادرات این کشور می‌توان به آهن‌آلات،‌ الوار چوب، کاغذ، خمیرکاغذ، ماشین‌آلات و تجهیزات‌صنعتی و الکترونیکی ومواد شیمیایی اشاره نمود.

60 درصد تجارت کشور فنلاند، از طریق روابط تجاری با اتحادیه اروپا انجام می‌گیرد. این کشورهای اروپایی شامل آلمان، سوئد، روسیه، ایالات متحده آمریکا، چین، هلند، انگلستان و سوئد است. در سال 2018 میلادی، نرخ بیکاری در فنلاند، 5/8 درصد تخمین زده شده است. فنلاند در حوزه اقتصادی، قدرت زیادی را در بخش‌های صنعتی و کشاورزی داراست. به طوری که میزان تولید ناخالص داخلی این کشور، 9/185 میلیارد دلار محاسبه گردیده است.

حوزه واردات فنلاند مربوط به پارچه و الیافت پارچه و پشم، نفت‌خام و فرآورده‌های نفتی، موادغذایی، آهن و فولاد و تجهیزات حمل‌ونقل است. این محصولات از سوی کشورهای آلمان، هلند، روسیه، چین، بریتانیا و دانمارک وارد کشور فنلاند می‌گردد.

تقاضای اجازه اقامت کشور فنلاند

اخذ ویزای کار در کشور فنلاند برای اشخاص بین‌المللی روند قانونی دارد که باید انجام گردد. فرد خارجی که شغل موردنظر خود را در فنلاند یافته است، می‌تواند درخواست اجازه اقامت خود را به کنسولگری یا سفارت فنلاند ارائه نماید. همچنین می‌تواند به سایت Enterfinland.fi مراجعه و فرم درخواست را تکمیل نماید. ضمنا بخشی از فرم مذکور توسط کارفرما تکمیل و ارائه می‌ گردد تا بررسی‌های لازم انجام شود.

اشتغال بدون اخذ اجازه اقامت درفنلاند

در صورتی که متقاضی دارای یکی از شرایط ذیل باشد، می‌تواند بدون اخذ اجازه اقامت در فنلاند مشغول کار شود:

 • چنانچه فرد خارجی از سوی نهاد، ارگان یا شخصی معتبر، دارای دعوتنامه رسمی باشد.
 • اگر فرد خارجی جهت کارشناسی یا داوری مسابقات ورزشی، تدریس، ترجمه دارای قرارداد کاری به‌‌مدت حداکثر 3ماه درفنلاند باشد.
 • درصورتیکه شخص خارجی برای انجام کار چیدمان سبزیجات،میوه‌های ریز جنگلی و ریشه‌های خوراکی حداکثر به‌مدت 3ماه به فنلاند سفرکند.
 • پناهندگانی که گذرنامه معتبر دارا هستند، می‌توانند بدون اخذ اجازه اقامت اشتغال یابند. مشروط بر این که از تاریخ درخواست پناهندگی آنها مدت 3 ماه سپری شده باشد.
 • پناهندگانی که دارای گذرنامه معتبر نیستند، می‌توانند بدون اخذ اجازه اقامت به اشتغال بپردازند. مشروط بر این که به مدت 6 ماه در فنلاند اقامت داشته باشند.

اقامت فنلاند بر چند نوع است؟

صدور مجوز اقامت کشور فنلاند بر دو نوع است: مجوز دائم و مجوز موقت

اجازه اقامت دائم

این نوع مجوز همان‌طور که از نامش پیداست، به صورت نامحدود صادر می‌گردد. به شرطی که متقاضی قانون حاکم بر این مجوز را رعایت نموده باشد. این قانون، 4 سال اقامت بی‌وقفه و مستمر متقاضی در فنلاند است.

اجازه اقامت موقت

متقاضیان کار در این کشور می‌توانند در مدت زمان تعیین شده در مجوز کاری، مشغول کار در فنلاند شوند. این مجوز در ابتدا به صورت یکساله صادر می‌گردد که قابل تمدید می‌باشد. در صورت ادامه کار، متقاضی می‌تواند آن را به مدت 4 سال دیگر تمدید نماید.

استثناعات اخذ مجوز اقامت فنلاند چیست؟

درخصوص صدور مجوز اقامت کشور فنلاند، اسثناعاتی وجود دارد که به صورت ذیل شرح داده شده است:

 • در صورتی که متقاضی جهت اقدامات بشردوستانه اقدام به اجازه اقامت در فنلاند نماید.
 • در صورتی که متقاضی جهت فعالیت‌های ورزشی یا هنری وارد خاک فنلاند شده باشد.

لازم است بدانید برای انجام فهرست مشاغل به شرح ذیل، اخذ مجوز کار ضرورت ندارد. مشروط بر این که مدت اشتغال بیش از 3 ماه متوالی صورت گیرد:

 • معلمان
 • استادان
 • مترجمین
 • کارکنان حمل و نقل بین‌المللی
 • کارکنان کشتی‌های خارجی که در کشور فنلاند مستقر هستند
 • کارکنان اتحادیه اروپا جهت انجام امور تجاری در فنلاند

شرایط اقامت و ویزای کاری فنلاند چیست؟

در صورتی که شخص خارجی به مدت 4سال مستمر در فنلاند زندگی کرده باشد، مجاز به اخذ اقامت دائم فنلاند می‌گردد. در واقع او می‌بایست نیمی از زمان خود را در فنلاند زندگی کرده باشد. چنانچه شخص موفق به اخذ اقامت کاری فنلاند گردد، خانواده او نیز می‌توانند اجازه اقامت در این کشور را دریافت نمایند.

این نکته حائز اهمیت است که فرد با اخذ اجازه اقامت در فنلاند نمی‌تواند در کشور دیگری مشغول کار شود. بخصوص که این مدت بیش از 3 ماه باشد. در این صورت می‌بایست نسبت به اخذ اقامت کشور مورد نظر خود اقدام کند. فرد خارجی دارای مدرک تحصیلی از فنلاند، مجاز به اخذ اقامت موقت جهت جستجوی کار است. این نوع اجازه اقامت مختص دانشجویان این کشور می‌باشد.

مدت زمان اعتبار این اقامت یک سال بوده و جهت تمدید می‌بایست پیش از تاریخ انقضا اقدام نماید. درخصوص دانشجویان دارای مدرک تحصیلی از فنلاند، جهت اخذ اجازه اقامت، نیاز به اجازه اداره کسب و کار فنلاند نیست.

کارشناسان موسسه سفیران سروش سعادت متناسب با شرایط شما، گزینه‌های مناسب جهت مهاجرت به فنلاند را ارائه می‌نمایند. ازطریق مشاوره در زمینه‌های ویزای کار در کشور فنلاند، “اقامت کاری درفنلاند، تابعیت و اخذ شهروندی با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *