مهاجرت کاری فنلاند

ویزای کاری فنلاند

ویزای کاری فنلاند

یکی از روش های مهاجرت به فنلاند، یافتن شغل در آن کشور و دریافت ویزای کاری فنلاند است. اقتصاد با ثبات، بالا بودن سطح رفاه اجتماعی و البته سطح درآمدها از جمله عواملی هستند که افراد بسیاری را به دریافت ویزای کاری فنلاند و کار کردن در آن کشور علاقه مند می­سازد. دریافت ویزای کاری فنلاند، همچنین می­تواند مقدمه ای برای کسب اقامت دائم در این کشور باشد.

فنلاند یکی از کشورهای اتحادیه اروپا است و در شمال این قاره قرار دارد. پایتخت فنلاند هلسینکی، زبان های رسمی آن، فنلاندی و سوئدی و واحد پول آن همچون سایر کشورهای اتحادیه اروپا یورو است. اقتصاد مبتنی بر صادرات فنلاند، از جمله اقتصادهای با ثبات بالا در جمع کشورهای اتحادیه اروپا است. دریافت ویزای کاری فنلاند، یک فرصت ویژه برای حضور در یکی از زیباترین و شادترین کشورهای دنیا محسوب می­شود. این کشور در سال 2018 به عنوان شادترین کشور دنیا شناخته شده است.

در این مقاله، شرایط و نحوه دریافت ویزای کاری فنلاند، تشریح شده است. سعی شده است مطالب عنوان شده جامعیت داشته و پاسخگوی سوالات علاقه مندان باشد. اما با این وجود با توجه به گستردگی موضوع مورد بحث و وجود نکات و جزئیات بسیار، چنانچه متقاضیان اخذ ویزای کاری فنلاند، نیاز به اطلاعات تکمیلی داشته باشند، می­توانند از خدمات مشاوره­ای کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، بهره مند شوند.

اخذ ویزای کاری فنلاند

کلیات روند اخذ ویزای کاری فنلاند مشابه سایر کشورهای اتحادیه اروپاست. اولین و مهم ترین نکته اینست که ابتدا باید یک پیشنهاد شغلی از طرف یک کارفرما در داخل فنلاند داشت. برای افرادی که به هر شکل در داخل فنلاند حضور دارند، به عنوان مثال برای دانشجویان مشغول به تحصیل در این کشور، یافتن شغل مناسب راحتتر است. کارفرمایان در فنلاند خیلی علاقه مند به آگهی کردن فرصت های شغلی نیستند، به همین دلیل افراد حاضر در فنلاند یا کسانی که حداقل دوست یا آشنایی در این کشور دارند، شانس به مراتب بالاتری برای یافتن شغل مد نظر خود دارند. شهروندان اتحادیه اروپا یا کشورهای عضو حوزه اقتصادی اروپا این فرصت را دارند تا با حضور در فنلاند به دنبال شغل مناسب بگردند (البته تا مدت حداکثر 3 ماه)، اما سایرین و به ویژه هموطنان ایرانی باید حتماً از قبل شغل مورد نظر خود را یافته باشند. رویکرد مطالب این مقاله غالباً در مورد این دسته است.

پیدا کردن کار در فنلاند

اولین گام برای پیدا کردن کار در فنلاند، می­تواند استفاده از خدمات آنلاین ادارات توسعۀ اقتصادی و اشتغال (Employment and Economic Development Offices)، یا سایر مراکز مشابه، باشد. فهرست موقعیت های شغلی موجود را می­توان از این طریق جستجو کرد. البته امروزه شبکه های اجتماعی نیز می­توانند در این مسیر مفید باشند. در هر صورت چنانچه کارفرمایی در فنلاند قصد آگهی فرصت شغلی خود را داشته باشد، روند کلی آن، مشابه با سایر کشورهای اتحادیه اروپا است. به این صورت که ابتدا موقعیت شغلی موجود برای مدت سه ماه داخل فنلاند، آگهی می­شود و در صورت نبود متقاضی واجد شرایط، این آگهی به مدت سه ماه نیز در اتحادیه اروپا تکرار خواهد شد.

چنانچه باز هم کسی برای آن اعلام آمادگی نکند نوبت به شهروندان دیگر کشورها می­رسد تا شانس خود را برای کسب این شغل، امتحان کنند. توجه شود علیرغم اینکه موقعیت های شغلی به زبان انگلیسی نیز در فنلاند وجود دارد اما یادگیری زبان فنلاندی یا حداقل سوئدی، تقریباً یک الزام برای یافتن شغل مناسب در فنلاند است. یکی از روش های یافتن شغل در فنلاند روی آوردن به مشاغلی است که متکی به خلاقیت شخص متقاضی است. به عنوان مثال راه اندازی یک استارت آپ یا هر گونه خود اشتغالی دیگر. یک نکته حائز اهمیت اینست که جمعیت فنلاند به مرور به سمت مسن شدن پیش می­رود، این شرایط از یک سو با بازنشسته شدن این افراد موقعیت های استخدامی ایجاد می­کند و از سوی دیگر باعث شکل گیری مشاغلی همچون نگه داری و پرستاری از سالمندان می­شود.

شرایط آگهی استخدام در فنلاند

همینطور در فنلاند می­توان حتی در شرایطی که آگهی استخدام وجود ندارد، مستقیم درخواست کاری برای کارفرما ارسال کرد و با برشمردن توانمندی ها، او را به استخدام خود علاقه مند ساخت. از دیگر روش های کار کردن در فنلاند، کار کردن در شرکت هایی است که نیروی کار اجاره می­دهند. به عبارتی، شخص با این شرکت ها قرارداد امضا می­کند و آن ها او را به کارفرماهایی که نیروی کار نیاز دارند اجاره می­دهند. اشتغال در کارهای پاره وقت یا راه اندازی یک فروشگاه یا شرکت نیز از دیگر روش های شاغل شدن در فنلاند است. پس از یافتن شغل دلخواه و داشتن قراردادکاری نوبت به حضور در فنلاند می­رسد همانطور که پیش از این ذکر شد، برای شهروندان خارج از اتحادیه یا حوزه اقتصادی اروپا، این امر نیازمند اخذ ویزای کاری فنلاند و اجازه اقامت در این شور است.

انواع ویزای کاری فنلاند و مجوز اقامت جهت کار در این کشور:

درخواست ویزای کاری فنلاند و اجازه اقامت فنلاند از این طریق، به نوع کار شخص و شرایط او بستگی دارد. کسانی که مدرک تحصیلی خود را در فنلاند اخذ کرده باشند، می­توانند برای اقامت جهت جستجوی کار نیز درخواست بدهند. برخی نیز از پیش، اجازه اقامت در فنلاند را به دلیل دیگری دریافت کرده اند که گاهی بعضی از این مجوزها، اجازه کار کردن در فنلاند را به شخص می­دهند اما لزوماً همه مجوزهای اقامت، اینگونه نیستند.

هنگام درخواست مجوز اقامت فنلاند برای کار، باید توجه داشت که گاهی برای انواع خاصی از کار، درخواست های خاص اقامت وجود دارد. مانند کار یک مدیر شرکت، کار کارشناسان ویژه، کار پژوهشگران، کارهای علمی، فرهنگی و هنری و کارآموزی. حال اگر نه مجوز اقامتی که اجازه کار را نیز بدهد موجود باشد و نه نیاز به گرفتن مجور اقامت خاص برای مشاغل خاص باشد، باید برای اجازه اقامت کارمندان و کارکنان درخواست داد. در ضمن کارمندان یا کارکنان فصلی نیز می­توانند با مجوز اقامت فصلی در این کشور، مشغول به کار شوند. حد اکثر مدت اقامت برای این حالت، 9 ماه است.

افرادی که اجازه اقامت آن ها برای مشاغل خاصی است، با تغییر شغل، اجازه اقامتشان باطل می­شود. مگر در مواردی که شغل جدید دقیقاً در همان حوزه کاری شغل قبلی باشد و مدت اعتبار مجوز اقامت آن ها نیز تمام نشده باشد. اما اگر مجوز اقامت برای انجام یک کار (وظیفه) خاص باشد، می­توان همان کار را برای یک کارفرمای دیگر انجام داد و در نهایت چنانچه اجازه اقامت، صرفاً برای کار کردن با یک کارفرمای خاص باشد، در صورت تمایل به کار کردن برای کارفرمای جدید، نیاز به اخذ مجوز جدید است.

اقامت فنلاند

دقت شود مجوز اقامت فنلاند برای کار، به خودی خود مجوز اقامت دائم در این کشور را نمی­دهد و در پایان دوره آن، شخص ملزم به ترک خاک فنلاند است مگر در صورت تمدید یا اخذ مجوزهای دیگر. خانواده فردی که مجوز اقامت فنلاند برای کار را دارد، می­توانند برای مجوز اقامت در این کشور، درخواست دهند.

مدارک مورد نیاز جهت دریافت ویزای کاری فنلاند

 1. تکمیل دقیق فرم درخواست ویزا
 2. پاسپورت معتبر (با حداقل 3 ماه اعتبار) و کپی آن
 3. یک قطعه عکس رنگی جدید، سایز 6*4 و زمینه روشن
 4. شناسنامه و یک نسخه کپی آن
 5. فرم دعوت به کار از طرف کارفرمای داخل فنلاند
 6. مدارکی که بیانگر تمکن مالی فرد باشد
 7. سندی که نشان دهد فرد در کشوری که از آنجا درخواست خود را ارسال می­کند، به صورت قانونی حضور دارد.
 8. مجوز محضری والدین برای افرادی که سن آن ها کمتر از 18 سال است.

البته برخی مدارک خاص نیز برای شرایط ویژه یا نوع مجوز درخواستی ممکن است به لیست فوق افزوده شود. در این مقاله نگاهی شد به اشتغال در فنلاند، اخذ ویزای کاری فنلاند و مجوزهای اقامت در فنلاند، به جهت کار در این کشور. سعی شد با اشاراتی هرچند کلی، موضوعات مورد بحث تا حد امکان تشریح و به سوالات احتمالی مخاطبان پاسخ داده شود. بدیهی است بیان تمامی جزئیات در این مجال، امکانپذیر نیست. بنابراین علاقه مندان و متقاضیان اخذ وبزای کاری فنلاند، می­توانند ضمن مطالعه سایر مقالات مرتبط، در این سایت، به کارشناسان و متخصصان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، مراجعه فرمایند. کارشناسان این موسسه، با اطلاع یافتن از رزومه افراد متقاضی و بهره مندی از تجارب ارزنده خود، می­توانند کمک شایانی به افزایش آگاهی های ایشان نمایند و در دریافت ویزای کاری فنلاند و سایر مسائل مربوط به مهاجرت به فنلاند، همراه این عزیزان باشند.

موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، یکی از بهترین موسسات حقوقی کشور در امور مربوط به پذیرش، اخذ ویزا، همراهی در تمامی مراحل اخذ ویزا، اقامت همراه با گارانتی و تضمین کامل و البته مشاوره در هر یک از حوزه های مرتبط است، این موسسه آماده پاسخگویی و مشاوره تلفنی (رایگان) و حضوری به متقاضیان مهاجرت و هموطنان عزیز را دارد.

Related Posts

3 دیدگاه برای “ویزای کاری فنلاند

 1. ترانه گفت:

  سلام سپاس از مقاله عالیتون همانطور که مطالعه کردم نیازمند کارفرما هست من به نظرم کشورهای صنعتی دیگر اروپا مثل آلمان و اتریش که کارفرما نمیخوان خیلی بهتر هست

 2. هما گفت:

  ممنونم از اطلاعات خوبتون

 3. ماهان گفت:

  مرسی از اطلاعات مفیدتون

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *