مهاجرت تحصیلی فنلاند

تحصیل در فنلاند  

تحصیل در فنلاند  

سیستم آموزشی کشور فنلاند بعنوان بهترین سیستم آموزشی در دنیا شناخته می­شود.تحصیل در فنلاند بدلیل کیفیت آموزشی بسیار بالا، آموزش های عملی در کنار آموزش های تئوری با توجه به نیاز جامعه مورد توجه بسیاری از افراد می­باشد.در این مقاله به بررسی تحصیل در فنلاند می پردازیم.

افراد زیادی از نقاط مختلف جهان برای ادامه تحصیل کشور فنلاند را انتخاب می­کنند. بطوریکه 11500 دانشجو از 100 کشور مختلف جهان مشغول به تحصیل در این کشور هستند. فنلاند هشتمین کشور وسیع جهان محسوب می­شود که دارای 5.5 ملیون جمعیت می­باشد و مردم این کشور به دو زبان سوئدی و فنلاندی صحبت می­کنند.

سیستم آموزشی فنلاند

آموزش در کشور فنلاند از سن 7 سالگی شروع شده وکودکان تا سن 16 سالگی تحت آموزش های اجباری قرار می­گیرند. تحصیل در دوره های اجباری برای همه­ی دانش آموزان بصورت رایگان بوده که تمامی هزینه ها از جمله غذا، کتاب و لوازم التحریر دانش آموزان را شامل می­شود. پس از تحصیل در دوره­های اجباری دانش آموزان در سنین 16-19 سالگی وارد دوران دبیرستان که به دوره­ی اختیاری معروف است وارد می­شوند.

در این دوره دانش آموزان بنا به علایق خود می­توانند در مدارس علمی و کاربردی و یا دبیرستان مشغول به تحصیل شوند. و در پایان تحصیلات دوره­ی اختیاری دانش آموزان پس ازقبولی در آزمون ورودی دانشگاه های فنلاند مجاز به ادامه تحصیل در دانشگاه خواهند شد. افراد برای ورود به دانشگاه های فنلاند بایستی در آزمون ورودی دانشگاه شرکت نمایند.

ناگفته نماند تحصیل در دانشگاه های کشور فنلاند در مقطع کارشناسی برای کلیه رشته ها به زبان فنلاندی ارائه می­­شود. تحصیل در دوره­ی کارشناسی در کشور فنلاند به مدت3 سال و در مقطع کارشناسی ارشد به مدت 2 سال و در مقطع دکتری نیز به مدت 3 سال طول خواهد کشید.

تحصیل در دانشگاهای کشور فنلاند

در کشور فنلاند 10 دانشگاه با چندین رشته دانشگاهی و تخصصی و 6 دانشگاه که تنها دارای یک رشته تخصصی است وجود دارد. همچنان این کشور دارای دانشگاه های علمی کاربردی و پلی تکنیک می­باشد. در این کشور مراکز آموزشی زبان نیز وجود دارد که دارای 550 دوره زبان را برگزار می­کنند و در نهایت به دانشجویان مدارک معتبری اعطا می­نمایند.

همانطور که گفته شد دانشجویان زیادی از سایر نقاط دنیا برای ادامه تحصیل به این کشور سفر می­نمایند. بطوریکه هم اکنون 12000 دانشجو بصورت ثابت و مهمان در این کشور در حال تحصیل می­باشند. دانشجویان بین المللی جهت ورود به دانشگاه های کشور فنلاند ابتدا بایستی مدارک خود را به دانشگاه های این کشور ارسال نمایند و در درخواست پذیرش دهند.

در صورت تأیید مدارک دانشجویان بین المللی در دانشگاه های این کشور ممکن است برای ورود از دانشجویان امتحان ورودی اخذ شود. مردم کشور فنلاند به دو زبان سوئی و فنلاندی صحبت می­کنند، که تحصیل در دانشگاهها نیز به همین دو زبان می­باشد. البته در برخی از دانشگاههای کشور فنلاند در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد تدریس به زبان انگلیسی نیز ارائه می­شود. دانشجویان برای تحصیل به زبان انگلیسی درکشور فنلاند بایستی دارای مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره 6.5 باشند.

هزینه تحصیل در فنلاند

در گذشته تحصیل برای دانشجویان اعم از دانشجویان محلی و خارجی در دانشگاه های کشور فنلاند بصورت رایگان بود. اما پس از پاییز 2017 با توجه به قوانین جدیدی که در این کشور ایجاد شد، تحصیل برای دانشجویان بین المللی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد با پرداخت شهریه امکان پذیر است. اما همچنان تحصیل در فنلاند در مقطع دکتری برای تمامی دانشجویان رایگان بوده ودر عین حال به دانشجویان مقطع دکتری حقوق پرداخت می­شود.

کار دانشجویی در فنلاند

دانشجویان بین المللی در این کشور اجازه کار درضمن تحصیل را دارند و می­توانند به مدت 20 ساعت در هفته جهت تأمین هزینه های زندگی دانشجویی کار انجام دهند. دانشجویان بین المللی در صورتیکه به یکی ز دو زبان فنلاندی و سوئدی تسلط داشته باشند می­توانند براحتی کار پیدا نمایند.

همچنین توصیه می­شود دانشجویان قبل از ورود به کشور فنلاند نسبت به تأمین هزینه های زندگی خود در این کشور اطمینان حاصل نمایند. دانشجویان در کشور فنلاند در استفاده از وسایل حمل ونقل عمومی، کافه ها و رستوران ها از تخفیفاتی برخوردار هستند.

هزینه های زندگی دانشجویی در فنلاند

بعضی از دانشگاهها برای اسکان دانشجویان خوابگاه هایی را در نظر گرفته است، اما بطور معمول بنیادهای دانشجویی خوابگاهایی در اختیار دانشجویان قرار می­دهد. قیمت آپارتمانهای دانشجویی در کشور فنلاند بطور میانگین 400-500 یورو در ماه می­باشد که در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی ممناسب تر بنظر می­رسد.

همانطور که می­دانید هزینه های زندگی برای افراد مختلف با یکدیگر متفاوت است اما بطور کلی هزینه های زندگی دانشجویی برای یک نفر در کشور فنلاند اینگونه تخمین زده شده است:

 • اجاره یک آپارتمان یک خوابه 400-600 یورو در ماه
 • هزینه خورد و خوراک 100-200 یورو در ماه
 • هزینه های رفت و آمد 50 یورو در ماه

بطور کلی هزینه های زندگی دانشجویی در کشور فنلاند 1000 یورو در ماه در نظر گرفته شده است، البته این میزان هزینه بستگی به شهر و مکان زندگی فرد نیز دارد.

تحصیل در فنلاند

همانطور که پیشتر گفته شد در کشور فنلاند افراد می­توانند در دانشگاهها و یا مراکز فنی پلی تکنیک به تحصیل بپردازند. دانشجویان در دانشگاه به  تحصیل در رشته های مختلف می­پردازند وبرای ورود به دانشگاه افراد بایستی دارای مدرک دیپلم وهمچنین در آزمون ورودی دانشگاه ها نمره قبولی را کسب نموده باشند.

اما تحصیل در مراکز پلی تکنیک دانشجویان به آموزش حرفه ای و کاربردی مشاغل جهت ورود به بازارهای کاری در فنلاند می­پردازند. دانشجویان برای ورود به مراکز آموزشی پلی تکنیک باید دارای مدرک دیپلم حرفه ای بوده و همچنان در آزمون ورودی این مراکز نمره قبولی را بدست آورند.

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش در دانشگاههای فنلاند چیست؟

دانشجویان برای پذیرش در دانشگاه های کشور فنلاند بایستی مدارک زیر را ارسال نمایند:

 • ارائه آخرین مدرک تحصیلی به همراه ترجمه مدارک و ریز نمرات
 • ارائه مدارک زبان انگلیسی با حداقل نمره 6.5 برای مدرک آیلتس و مدرک تافل با حداقل نمره80
 • ارائه فتوکپی پاسپورت
 • عکس
 • ارائه انگیزه نامه
 • ارائه رزومه تحصیلی

بورسیه های تحصیلی دانشگاه فنلاند چگونه اند؟

کشور فنلاند بدلیل دارا بودن سیستم آموزشی بسیار مناسب مورد توجه بسیاری از دانشجویان می­باشد. این کشور برای دانشجویان هر ساله بورسیه هایی را قرار می­دهد. دانشجویان برای آگاهی از این بورسیه های تحصیلی دانشگاه می­توانند به سایتstudyinfo.fi  مراجعه نمایند.

دانشجویان جهت ادامه تحصیل در فنلاند با سوالاتی بسیاری از جمله:

 1. آیا با تحصیل در کشور فنلاند می­توان اقامت این کشور را اخذ نمود؟
 2. بازار کار برای دانشجویانی که تحصیلات خود را در این کشور به پایان برسانند چگونه است؟
 3. آیا کشور فنلاند به دانشجویان بین المللی کمک هزینه های دانشجویی پرداخت می­نماید؟

برخورد نمایند. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت پاسخگوی همه دانشجویان عزیز در زمینه تحصیل در فنلاند می­باشد. دانشجویان می­توانند جهت اطلاعات بیشتر و مشاوره با کارشناسان این مجموعه ارتباط برقرار نمایند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *