مهاجرت کاری اسلواکی

مهاجرت کاری به اسلواکی

مهاجرت کاری به اسلواکی

مهاجرت کاری به اسلواکی از جمله راه‌های مهاجرتی به این کشور به شمار می‌رود. اگرچه راه‌های مختلفی وجود دارد اما با توجه به اقتصاد کشور اسلواکی و شراط کاری، این روش مناسب‌ترین گزینه است. چنانچه ابهاماتی در این زمینه دارید، می‌توانید در ادامه مقاله آن را مطالعه بفرمایید.

مهاجرت به اسلواکی از طریق کار

هر فردی از طرق مختلف می‌تواند به اسلواکی یا سایر کشورهای جهان مهاجرت نماید. از جمله “مهاجرت از طریق ازدواج، “مهاجرت از طریق تولد فرزند و… هستند. با ملحق شدن اسلواکی به اتحادیه اروپا، تغییراتی بسیار زیادی در وضعیت این کشور ایجاد گردید. از این رو مهاجرت کاری به اسلواکی بسیار مورد جهانیان دنیا قرار گرفته است.

طبق آمارهای به‌دست آمده، از سال 2004میلادی تا اکنون میزان مهاجرت قانونی به این کشور تا حد 3برابر شده است. در عوض، میزان مهاجرت‌های غیرقانونی و همچنین پناهندگی به این کشور بسیار کاهش یافته است. چراکه در حال حاضر اسلواکی پناهنده نمی‌پذیرد.

برطبق همین آمار در بازه زمانی 2004 تا 2008 میلادی، شمار جمعیت خارجی در این کشور دربالاترین رتبه قرار داشت. به طوری که در میان کشورهای اتحادیه اروپا، رتبه دوم را به خود اختصاص داد. اما همچنان شمار افراد خارجی در اسلواکی در کمترین مقدار قرار دارد.

کنون مهاجران خارجی، حدود 5/1درصد ازکل جمعیت کشور اسلواکی را تشکیل داده‌اند. چه بسا همچنان بر تعداد آنان افزوده می‌شود. به طور مثال طبق آمارها در سال 2015، تعداد 8072 مهاجر خارجی ساکن اسلواکی بودند، که نسبت به سال قبل 5/10 درصد رشد داشته است.

انواع ویزاهای مهاجرت به اسلواکی

به طور کلی 4 نوع ویزا در کشور اسلواکی وجود دارد. هر نوع آن به اهداف و مقاصد متقاضی و دوره اقامت او در این کشور بستگی دارد. انواع ویزاها عبارتند از:

 • ویزای شنگن نوع A است که همان ویزای ترانزیت فرودگاهی است.
 • ویزای شنگن نوع B که ویزای ترانزیت است.
 • ویزای شنگن نوع C که ویزای ورود است
 • ویزای شنگن نوع D که ویزای طولانی مدت است.

پروسه حقوقی جذب نیروی‌کار در اسلواکی

چنانچه کارفرمای اسلواکی درخواست نیرو داشته باشد، می‌بایست آگهی جذب نیرو را به مدت 3 ماه در اسلواکی منتشر نماید. همچنین میزان سوددهی لازم بنگاه اقتصادی خود را می‌بایست به اثبات برساند. چراکه لازمه اثبات توانایی پرداخت حقوق یک شهروند اسلواکیایی است.

اگر در مدت 3 ماه فرد مورد نظر یافت نشد، مجددا آگهی را به مدت 3 ماه در اتحادیه اروپا منتشر نماید. چنانچه باز هم شخص مورد نظر پیدا نشد، اکنون می‌تواند نیروی خود را از اتباع خارجی جذب کند.

ملیت‌های غیراتحادیه اروپا در اسلواکی

متقاضیانی که از شهروندان کشور اسلواکی یا اتحادیه اروپا محسوب نمی‌گردند، می‌بایست از اداره کار و امور اجتماعی مجوز کار اخذ نمایند. اجازه اقامت موقت برای متقاضیان “مهاجرت تحصیلی یا مهاجرت کاری به اسلواکی است که می‌بایست دریافت نمایند. متقاضیان دریافت اجازه اقامت موقت، مدارک به شرح ذیل را تهیه و ارائه نمایند:

 • ارائه گذرنامه متقاضی
 • ارائه 2 قطعه عکس به صورت پاسپورتی
 • متقاضی باید فرم مخصوص را به زبان اسلواکی ترجمه و تایپ نموده و جهت کسب و کار و یا تحصیل ارائه نماید. (دارا بودن مدرک زبان الزامی نیست)
 • دارای عدم سوءپیشینه و سابقه کیفری
 • گواهی یا نامه بیمه سلامت متقاضی
 • نامه یا گواهی که پرداخت مالیات از سوی متقاضی را ثابت نماید.
 • ارائه بیمه درمانی
 • سند مالکیت یا اجاره نامه که ثابت نماید فرد متقاضی دارای محل سکونت مشخصی است.

مهاجرت به اسلواکی ازطریق سرمایه‌گذاری

یکی از روش‌های ورود به اسلواکی و دریافت اقامت دائم در این کشور، “مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری است. یک سرمایه‌گذار بین‌المللی که قصد ورود به خاک این کشور را دارد می‌تواند کسب و کار جدیدی راه‌اندازی کند. بدین ترتیب که بایستی درخواست اجازه کار را به سفارت اسلواکی در کشور مبدا تسلیم نماید.

مدارک لازم جهت اخذ اجازه‌کار سرمایه‌گذار

مهاجرت کاری به اسلواکی نیازمند اخذ اجازه کار توسط سرمایه‌گذار است. بنابراین مدارک ذیل مورد نیاز می‌باشد:

 1. ارائه فرم و درخواست تکمیل شده به سفارت اسلواکی در کشور متقاضی
 2. ارائه پلان اقتصادی و یا برنامه شرکت و کسب و کار
 3. ارائه عدم سابقه کیفری
 4. ارائه گواهی تمکن مالی جهت اداره شرکت و پرداخت حقوق کارمندان
 5. اظهارات بانکی سرمایه‌گذار یا پرینت حساب بانکی او
 6. بیمه درمانی سرمایه‌گذار
 7. مجوز موقت تجاری تا 3 سال دارای اعتبار می‌باشد.

وظایف کارفرما در اسلواکی چیست؟

کارفرمایی که نسبت به استخدام و جذب نیرو اقدام می‌نماید، پس از اتمام کار می‌بایست موارد ذیل را به انجام برساند:

 • او می‌بایست کارمند خود را ظرف 7 روز کاری، به اداره کار و امور اجتماعی و بیمه معرفی نماید.
 • کارفرما می‌بایست ظرف مدت 8 روز نسبت به معرفی کارمندان خود به سیستم بیمه درمانی اقدام کند.
 • پس از انجام کار، نام و مشخصات کارمند خود را در کلیه دفاتر ثبت نماید.

قوانین اجازه کار در اسلواکی چیست؟

چنانچه کارفرما قصد تمدید اجازه کار را داشته باشد، می‌بایست درخواست نماید. این اجازه کار به صورت 2 ساله صادر می‌گردد.

تمدید اجازه کار مستلزم ادامه همان روند قبلی است. بدین معنا که اگر فردی قصد کار با کارفرمای جدیدی را دارد، می‌بایست مجددا درخواست اجازه کار نماید.

چنانچه فردی فعالیت شغلی خود در اسلواکی را متوقف نماید، مجوز کار و همچنین اقامت او منقضی می‌گردد. از آنجا که اسلواکی دیگر پناهجو نمی‌پذیرد، به همین خاطر، پناهجویان اجازه کار در این کشور را ندارند. اگر نیروی خارجی باعث نقض قوانین گردد، کارفرمای او این اختیار را دارد که مجوز او را لغو نماید.

شرایط مجوز کار در اسلواکی چیست؟

افرادی که عضو اتحادیه اروپا هستند، به اخذ “مجوز کار در اسلواکی الزامی ندارند. صرفا می‌بایست اقامت دائم آنها جهت اهداف مالیاتی مورد تایید قرار گیرد. مدارکی که در این خصوص لازم است عبارتند از:

 • ارائه گذرنامه متقاضی
 • ارائه تعداد 2 عدد عکس به صورت پاسپورتی
 • سند مالکیت یا اجاره نامه مسکن متقاضی که از دفتر اسناد رسمی تهیه گردیده باشد.

موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت اطلاعات لازم را درخصوص مهاجرت کاری به اسلواکی در اختیار شما قرار داد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این‌زمینه وهمچنین اخذ اقامت‌کشور اسلواکی می‌توانید ازطریق حضوری یا تلفنی به وکلای ما وصل شوید. امیدواریم این افتخار را داشته باشیم که در مسیر توسعه کسب و کار و‌ تضمین آینده‌تان بهترین راهنما برای شما باشیم.

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *