مهاجرت کاری اسلواکی

مهاجرت به اسلواکی از طریق کار

مهاجرت به اسلواکی از طریق کار

مهاجرت به اسلواکی از طریق کار یکی از بهترین و امن ترین روش های ورود به خاک این کشور در خصوص اخذ اقامت و تابعیت می باشد که شرایط مختص به خود را دارد. به دلیل افزایش سطح زندگی و کاهش نرخ بیکاری در کشور اسلواکی، تعداد افرادی که از اقدام به مهاجرت به اسلواکی از طریق تحصیل می کنند. به همین ترتیب، کار در اسلواکی نیز در بین مهاجران محبوبیت بیشتری پیدا می کند. تیم حقوقی موسسه سفیران سروش سعادت در این مقاله به موضوعاتی نظیر مهاجرت به اسلواکی از طریق کار، مجوز کار در اسلواکی، اشتغال در کشور اسلواکی، تأمین اجتماعی در اسلواکی و به طور کلی از مهاجرت به اسلواکی نیز پرداخته است.

شرایط مهاجرت به اسلواکی از طریق کار

همانطور که می دانید، کشور اسلواکی یکی از کشور های اروپایی می باشد که هر ساله افراد زیادی با اهداف مختلف به این کشور مهاجرت به کنند. مهاجرت به اسلواکی از طریق کار با کسب ویزای کاری این کشور امکان پذیر می باشد. البته لازم به ذکر است که کشور اسلواکی یکی از اعضای اتحادیه اروپا می باشد و متقاضیان و شهروندان کشور های اروپایی برای مهاجرت به کشور اسلواکی و کار کردن در این کشور نیازی به کسب ویزای کاری، مجوز کاری و همچنین مجوز اقامت نخواهند داشت. اما به طور کلی، مهاجرت به اسلواکی از طریق کار شرایط خاصی برای متقاضیان و مهاجران بین المللی و شهروندان کشور های اتحادیه اروپا به همراه دارد که در ادامه به این شرایط اشاره خواهد شد.

برای اخذ ویزای کار اسلواکی متقاضیان خارجی می بایست مدارک زیر را جمع آوری کنند:

 • مدارک شناسایی
 • مدارک پزشکی از جمله نتایج آزمایش های خون
 • اثبات نداشتن سابقه جرم با ارائه مدارک مورد نیاز
 • ارائه مدارک تحصیلی کسب شده
 • ارائه سند اجاره نامه برای اثبات داشتن محل اقامت در کشور اسلواکی
 • گذرنامه معتبر
 • دعوت نامه یا پیشنهاد کاری معتبر
 • پرداخت هزینه های مربوطه

متقاضیان قبل از اینکه اقدام به کسب ویزای کاری کشور اسلواکی کنند، می بایست اقدام به کاریبای در اسلواکی کنند. پس از یافتن شغل مناسب، متقاضیان برای اشتغال در کشور اسلواکی می بایست ویزای کاری این کشور را کسب کنند. برای مطلع شدن از شرایط کاریابی در اسلواکی می توانید به مقاله کاریابی در اسلواکی 2019 مراجعه کنید.

شرایط کسب مجوز کار در کشور اسلواکی

به طور کلی شهروندان اتحادیه اروپا حق ورود آزادانه و بدون محدودیت به اسلواکی را دارند و می توانند بدون کسب ویزای و مجوز کار در این کشور مشغول به کار در زمینه های مختلف شوند. تمام شهروندان که از کشور های غیر اتحادیه اروپا آمده اند باید برای اجازه اقامت موقت درخواست کنند و علاوه بر این، برای مشغول به کار شدن در کشور اسلواکی اقدام به کسب مجوز کار کنند. برای اشتغال فصلی در کشور اسلواکی متقاضیان می توانند اقدام به کسب مجوز کار و مجوز اقامت شش الی بیست و چهار ماهه کنند.به یاد داشته باشید که مجوز کار و اقامت در کشور اسلواکی قابل تمدید می باشند.

اجازه کار  غیرقابل انتقال است. این کار برای یک کار خاص با یک کارفرمای خاص صادر می شود و در مورد نوع کار و محل کار نیز الزام آور است. اگر می خواهید کارفرمای خود را تغییر دهید، مجوز کار جدید را باید بدست آورید. اجازه اقامت موقت به شهروندان خارج از اتحادیه اروپا اجازه می دهد تا بیش از 90 روز در اسلواکی برای کار یا تحصیل بمانند. اجازه اقامت موقت قابل تمدید است و برای یک سال اعتبار دارد. یک فرد خارجی ابتدا باید برای اجازه کار و سپس برای اجازه اقامت اقدام کند. کارفرمای اسلواکی خارجی می بایست طی هفت روز اقدام به ثبت نام کارمندان خود برای بیمه اجتماعی و بیمه درمانی کند و در صورت نیاز در اموز کسب مجوز کار و کسب اقامت به آن ها کمک کند.

اشتغال در کشور اسلواکی

کسانی که به دنبال مهاجرت به اسلواکی از طریق کار هستند بهتر است بدانند که بدانند که این کشور از لحاظ اقتصادی درآمد بالایی دارا می باشد و بعد از بحران مالی بهبود یافته است و رشد تولید ناخالص داخلی 2.4% در سال 2014 میلادی بوده است. صنایع اصلی در کشور اسلواکی شامل ساخت وسایل نقلیه و الکترونیک می باشد. با این حال، در سال های اخیر با افزایش گردشگران و توریست ها در این کشور شاهد توسعه بخش های خدماتی در این کشور هستیم که هم اکنون تقریباً 70% از مردم محلی و مهاجران را به خود اختصاص می دهند. کشاورزی همچنین بخش بزرگی از اقتصاد کشور اسلواکی می باشد که نزدیک به 40% از اراضی کشور برای مصارف کشاورزی کشت می شود.

تأمین اجتماعی در اسلواکی

تأمین اجتماعی در کشور اسلواکی 3 حوزه عمومی را شامل می شود که بدین صورت می باشد:

 • پوشش بیمه اجتماعی، حقوق بازنشستگی، بیماری، بیکاری و بیمه حوادث
 • کمک های اجتماعی که به افراد زیر میزان معیشت اجازه می دهد تا مزایای بیکاری را مطالبه کنند.
 • حمایت از وضعیت اجتماعی که شامل شرایطی می شود که افراد ممکن است به حمایت اضافی نیاز داشته باشند، به عنوان مثال بعد از تولد فرزند یا فوت یک عضو خانواده

بهداشت و درمان به عنوان بخشی از تأمین اجتماعی برای افراد محلی و مهاجران ساکن و کار در اسلواکی مورد بحث قرار نمی گیرد. صلاحیت تأمین اجتماعی وابسته به اقامت نیست بلکه به فعالیت شغلی بستگی دارد. این سیستم به طور کلی می تواند بسیار پیچیده باشد، بنابراین به شما توصیه می شود برای کسب اطلاعات بیشتر با وزارتخانه ها و ادارات مربوطه تماس بگیرید.

تأمین اجتماعی در اسلواکی

مجوز کار برای اسلواکی

اگرچه اسلواکی نسبت به برخی از کشور های اروپایی دارای بازار شغل کمتری است، اما شرایط کار بسیار خوبی در این کشور برای متقاضیان خارجی وجود دارد. این بدان معناست که شما به عنوان یک شهروند EEA برای کار در اسلواکی به مجوز کار یا ویزا احتیاج نخواهید داشت، زیرا این کشور عضو کامل اتحادیه اروپا است. با این حال، کارفرمای شما هنوز هم باید قبل از یا در هفت روز اول اشتغال، از جمله اداره کار، امور اجتماعی و خانواده و همچنین در سیستم های بیمه اجتماعی و درمانی، شما را در وزارتخانه ها و سازمان های دولتی ذیربط ثبت کند. همچنین برای اهداف مالیاتی به یک آدرس تأیید شده نیاز خواهید داشت.

با این حال، اگر از خارج از EEA به اسلواکی مهاجرت می کنید، به مجوز کار و اجازه اقامت احتیاج دارید. این موارد را می توان به ترتیب از وزارت کار، امور اجتماعی و خانواده و وزارت امور خارجه و امور اروپایی بدست آورد. به عنوان یک متقاضی و فرد خارجی، معمولاً ابتدا باید برای اجازه کار و سپس برای اجازه اقامت اقدام کنید. همچنین می توانید ابتدا درخواست اجازه اقامت موقت را بدهید تا بتوانید 90 روز در این کشور بمانید در حالی که منتظر اجازه اقامت دائم خود هستید. هموطنان اگر مایل به مقیم شدن در کشور های اروپایی و یا کسب ویزای کشور های پیشرفته دنیا جهت تحصیل یا اشتغال می باشید می توانید با تماس با مشاورین مجرب موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت از شرایط امور مربوطه آگاه شوید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *