مهاجرت تحصیلی اتریش

مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل

مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل

اتریش کشوری اروپایی است که به مهد هنر و موسیقی در جهان معروف است. این کشور از فرهنگ بسیار غنی اروپایی برخوردار می ­باشد. مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل یکی از گزینه های مهاجرتی به این کشور است که امکان مهاجرت به همراه اعضای خانواده را برای متقاضیان فراهم آورده است. تحصیل در دانشگاه های اتریش تقریباً بدون پرداخت شهریه و بصورت رایگان است. این دانشگاه ها از کیفیت آموزشی بالایی برخوردار هستند، بطوریکه برخی از دانشگاه های این کشور در لیست 100 دانشگاه های برتر جهان قرار دارد. تدریس در دانشگاه های اتریش به زبان های آلمانی و انگلیسی صورت می­گیرد. مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در تمامی مراحل از پذیرش تا مهاجرت به این کشور متقاضیان عزیز را یاری و همراهی می­نمایند.

مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل بدین گونه است که دانشجویان ابتدا باید نامه درخواست پذیرش خود را به دانشگاه های اتریش ارائه نمایند این دانشگاه ها پس از بررسی مدارک تحصیلی دانشجویان موافقت خود را اعلام خواهند نمود و متقاضیان می­توانند جهت اخذ ویزای تحصیلی اقدام و پس از آن به این کشور سفر نمایند. مردم اتریش از سطح زندگی بالا، امنیت و رفاه اجتماعی، نرخ تورم و بیکاری پایین و وضعیت  اقتصادی رو به رشدی برخوردار می­ باشند. از همین رو برخی از دانشجویان پس از اتمام تحصیلات شان در این کشور در صدد اخذ اقامت دائم اتریش هستند.

مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل در مدارس

تحصیل برای دانش­ آموزان از سن 6 سالگی و با ورود به مقطع ابتدایی آغاز می ­گردد. این مقطع 4 ساله است و از پایان این دوره، دانش ­آموزان وارد مقطع متوسطه شده و به تحصیل در این مقطع می­پردازند. این دوره 5 سال طول خواهد کشید. مدارس در اتریش به دو صورت دولتی و بین المللی در دسترس است. تدریس در مدارس دولتی به زبان آلمانی و در مدارس بین المللی به زبان انگلیسی ارائه داده می­ شود. مدارس دولتی این کشور بصورت رایگان فعالیت می­ نمایند، اما تحصیل در مدارس بین المللی رایگان نبوده و والدین ملزم به پرداخت شهریه تحصیلی هستند. معمولاً والدینی که از دیگر کشورها به اتریش مهاجرت نموده اند، تمایل زیادی به تحصیل فرزندان در مدارس بین المللی در اتریش را دارند.

مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل در مقطع کارشناسی

اتریش یکی دیگر از کشورهای پرطرفدار اروپایی برای ادامه تحصیل است. دانشگاه های اتریش در 2 دسته بین المللی و ملی قرار دارند. تدریس در دانشگاه های ملی این کشور به زبان آلمانی است و هزینه تحصیل در این دانشگاه ها 500 الی 700€ (یورو) در سال است. از همین رو بسیاری معتقدند تحصیل در اتریش رایگان است. اما دانشگاه های بین المللی اتریش جهت جذب دانشجویان بین المللی به تدریس به زبان انگلیسی پرداخته است.

تحصیل در این نوع دانشگاه ها رایگان نیست و دانشجویان با توجه به رشته و مقطع تحصیلی شان شهریه های متغیری پرداخت می­نمایند. حداقل هزینه تحصیلی در دانشگاه های بین المللی اتریش 10000€ (یورو) در سال تخمین زده شده است. این دوره­ تحصیلی بمدت 3-4 سال طول خواهد کشید. البته طول دوره های تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در این مقطع 5 الی 6 سال می ­باشد. دانشجویان در این مقطع اجازه انجام 10 الی 15 ساعت کار را خواهند داشت.

مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

اکثراً دانشجویان بین المللی جهت ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به این کشور مراجعت می­نمایند. این دوره بمدت 2 سال طول خواهد کشید و دانشجویان در پایان مقطع کارشناسی ملزم به ارائه پایان نامه و دفاع از آن هستند. تحصیل در این دوره به زبان های المانی و انگلیسی امکان پذیر است و دانشجویان در این مقطع نیز اجازه انجام کار به مدت 15 الی 20 ساعت در هفته را خواهند داشت. مدارک لازم برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های اتریش عبارتند از:

 • ارائه مدرک کارشناسی بهمراه ریز نمرات آنها که می­باید به زبان انگلیسی ترجمه شده باشد.
 • ارائه مدرک زبان انگلیسی ایلتس با حداقل نمره 6.5 و یا مدرک زبان آلمانی حداقل در سطح B2
 • ارائه مدارک مربوط به تمکن مالی دانشجو برای تأمین هزینه زندگی در اتریش در طول دوره­ تحصیل

مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل در مقطع دکترا

برنامه های تحصیلی در مقطع دکترا در اتریش بصورت تحقیقاتی و پژوهشی می­ باشند. پذیرش دکترا در اتریش نسبتاً دشوار است و معمولاً با شرایطی همراه می ­باشد. دانشجویان در این دوره می­باید از مدرک زبان انگلیسی آیلتس با حداقل نمره 7 برخوردار باشند. علاوه بر این ارائه مقالات بین المللی، پروپوزال نیز از دیگر شرایط پذیرش در این مقطع است. دانشجویان در این مقطع می­باید استاد راهنمایی را برای حمایت و راهنمایی در موضوع پایان نامه خود بیابند. متوسط هزینه تحصیل در دانشگاه های اتریش در مقطع دکترا برای دانشجویان بین المللی 700€ (یورو) به ازای هر ترم تحصیلی تخمین زده شده است.

بورسیه های تحصیلی اتریش

دانشگاه های اتریش بورسیه های متعددی را در مقاطع مختلف ارائه می­نمایند. اکثر بورسیه تحصیلی اتریش متعلق به دانشجویان دوره های کارشناسی ارشد و دکترا می­باشد. البته در برخی از دانشگاه های اتریش بورسیه هایی را نیز به دانشجویان مقطع کارشناسی اختصاص داده اند که به دانشجویان واجد شرایط تعلق می­گیرد. از معروف ترین بورسیه های تحصیلی اتریش عبارتند از:

نام بورسیه توضیحات
موسسه OEAD  این موسسه بورسیه ها و کمک هزینه های متعددی را به دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری اعطا می­نماید.
بورسیه EURAXESS این بورسیه به محققان و پژوهشگرانی که قصد پژوهش و انجام فعالیت های علمی در اتریش را دارند اختصاص می ­یابد.
بورسیه های آراسموس آراسموس نهادی بین المللی است که بورسیه های متعددی را دانشجویان بین المللی در کشورهای مختلف اعطا می ­نماید.

ویزای تحصیلی اتریش

دانشجویان پس از اخذ موافقت دانشگاه های اتریش می­باید برای دریافت ویزای تحصیلی اتریش اقدام نمایند. همانطور که در مقدمه بیان شد، امکان مهاجرت بهمراه اعضای خانواده برای متقاضیان تحصیل در اتریش وجود دارد. همسر و فرزندان دانشجو نیز با اخذ ویزای همراه می­ توانند به این کشور سفر نموده و از مزایای تحصیل رایگان و انجام کار بصورت تمام وقت نیز بهره ­مند گردند. مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی اتریش عبارتند از:

 • پاسپورت معتبر
 • گواهی پذیرش از دانشگاه های اتریش
 • مدارک تمکن مالی دانشجو برای تأمین هزینه تحصیل و زندگی در اتریش
 • گواهی عدم سوء سابقه کیفری
 • گواهی سلامت دانشجو
 • تکمیل فرم درخواست ویزای تحصیلی اتریش
 • مدارک هویتی ( کارت ملی، شناسنامه)

لازم بذکر است در صورت دریافت ویزای همراه ارائه مدارک همسر و فرزندان نیز به سفارت اتریش الزامی است.

اقامت پس از تحصیل در اتریش

مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل خود به تنهایی منجر به اخذ اقامت دائم این کشور نمی ­گردد. اما راههایی وجود دارد تا دانشجویان بتوانند پس از اتمام تحصیلات شان در این کشور اقامت دائم و سپس تابعیت این کشور را دریافت نمایند. سرمایه گذاری، کار، ازدواج، تولد و پناهندگی از جمله راههای اخذ اقامت پس از تحصیل در اتریش هستند. دانشجویان پس از اتمام تحصیلات خود در اتریش امکان تبدیل نمودن ویزای تحصیلی اتریش را به ویزای کاری اتریش داشته و بدین ترتیب پس از گذشت چند سال اقامت دائم این کشور را اخذ خواهند نمود. کارشناسان ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت اطلاعات لازم در زمینه اخذ اقامت دائم اتریش را در اختیار متقاضیان قرار می­دهند.

یک دیدگاه برای “مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل

 1. کامبیز فرهودی گفت:

  مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل مطمئن تر است یا سرمایه گذاری؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *