مهاجرت تحصیلی اتریش

هزینه تحصیل و زندگی در اتریش

هزینه تحصیل و زندگی در اتریش

اتریش کشوری زیبا با اقتصادی بالا است. هزینه تحصیل و زندگی در اتریش موضوعی است که در این مقاله در موسسه سفیران سروش سعادت به آن پرداخته ایم. کشور اتریش دارای 8500000 جمعیت در همسایگی کشورهایی همچون جمهوری چک، اسلوواکی، آلمان، مجارستان و سوئیس قرار دارد. در ادامه می خواهیم اطلاعات کاملی را در خصوص هزینه تحصیل و زندگی در اتریش برای شما عزیزان گردآوریم. هزینه های تحصیل در دانشگاه های دولتی این کشور بسته به کشور محل تحصیل دانشجویان متفاوت است. تحصیل در این کشور در دانشگاه برای دانشجویان داخلی و دانشجویان اتحادیه اروپا رایگان است.

اما سایر دانشجویان بین المللی باید برای تحصیل در این کشور شهریه بپردازند. دانشجویان سایر کشورها به طور کلی باید 7267€ (یورو) در هر ترم به عنوان شهریه دانشگاه پرداخت کنند. علاوه بر این، همه دانشجویان باید 2138€ (یورو) در هر ترم برای حق عضویت اتحادیه دانشجویی  و هزینه بیمه حوادث دانشجویی هزینه کنند. باید در نظر داشت که شهریه دانشگاه های علمی کاربردی، دانشگاه های خصوصی و کالج های آموزش معلمان یک نرخ ثابت نیست. برای جزئیات بیشتر، باید مستقیما با دانشگاه ها تماس بگیرید.

درباره کشور اتریش

این کشور دارای کوه های فراوان و در اکثر روزهای سال بارانی است. مردم کشور اتریش از امکانات رفاهی مناسبی برخوردار هستند. هزینه های زندگی در این کشور در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی ارزان تر است. مردم کشور اتریش بسیار خونگرم و اجتماعی هستند‌. در رفتار آنها نژاد پرستی دیده نمی شود. مردم این کشور به زبان آلمانی صحبت می­ کنند. زندگی در کشورهای اتریش و آلمان و سوئیس بسیار مشابه می ­باشد.

کشور اتریش دارای جاذبه های طبیعی از جمله دریاچه ها و رودخانه ها و جاذبه های تاریخی و معماری بسیاری است. به همین دلیل این کشور در طول سال میزبان گردشگران زیادی از سایر کشورهای جهان می ­باشد. ما در این مقاله بطور کلی اطلاعات لازم در مورد هزینه تحصیل و زندگی در اتریش را بیان می نماییم. از این رو از کلیه دوستان دعوت می ­کنیم این مقاله که توسط تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت نگارش شده است، را مطالعه نمایند.

شرایط اقتصادی کشور اتریش

از آنجائیکه کشور اتریش یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان بحساب می­ آید. امکانات رفاهی مناسبی برای شهروندان این کشور به وجود آورده است. مردم این کشور از سطح زندگی بالایی برخورداند. اقتصاد کشور اتریش بر پایه شرکت های کوچک و متوسطی است، در این کشور وجود دارد. به همین دلیل زمینه رشد برای استارت آپ ها در این کشور بسیار زیاد است. همانطور که گفته شد کشور اتریش دارای جاذبه های طبیعی و تاریخی بسیاری است. گردشگران زیادی را به خود جلب نموده است. از همین رو یکی از مهمترین پیشنهادات اقتصادانان در این کشور بوجود آوردن کار در زمینه گردشگری در این کشور است. کشور اتریش محصولات زیادی را به سایر کشورها صادر می­ نماید.

از مهمترین محصولات صادراتی این کشور می­ توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • ماشین آلات و تجهیزات صنعتی
 • فولاد و تولیدات فلزی
 • ماشین آلات سنگین
 • آشامیدنیها و موادغذایی
 • کالاهای پزشکی و داریی
 •  انواع کاغذ و کارتن
 • مواد مصنوعی

درآمد کشور اتریش در سال 2023

نرخ بیکاری در کشور اتریش 4.6% و این کشور به عنوان پایین ترین نرخ بیکاری در اتحادیه اروپا معرفی شده است. از آنجائیکه این کشور نرخ بیکاری پایینی دارد. اکثر کارفرمایان برای جذب نیرو مجبور به پرداخت دستمزدهای بسیار بالا می ­شوند. در این کشور فرصت های کاری بسیاری وجود دارد. به دلیل کمبود نیروی کار، این کشور برای جبران این مسئله مجبور به پذیرش نیروی کار خارجی نموده است. کشور اتریش با ایجاد ویزای کاری اتریش به جذب نیروهای کار خارجی پرداخته است. شرایط دریافت این ویزا تقریبا برابر با ویزای کار یا مجوز کار کشور آلمان (بلوکارت) یکی است.

مشاغل مورد نیاز کشور اتریش

کشور اتریش از نیروهای متخصص خارجی برای انجام کار در این کشور استقبال می ­نماید. از جمله مشاغلی که در کشور اتریش با کمبود نیرو مواجه است عبارتند از:

 • تراشکاری ماشین
 • مهندس سازه
 • مهندس قطعات و ابزار
 • مهندس IT
 • مهندس مکاترونیک
 • مهندس خدمات ساختمان
 • مهندس برنامه ریزی
 • مهندس تکنولوژی و تصویربرداری
 • مهندس مدیریت کالا

ناگفته نماند بیشترین کمبود نیروکار در این کشور در زمینه مهندسی می ­باشد.

هزینه های زندگی در اتریش

هزینه های زندگی در کشور اتریش با توجه به درآمدی که افراد در این کشور می­ توانند داشته باشند مناسب است. اما در عین حال هزینه تحصیل و زندگی در اتریش برای افرادی که خارج از اتحادیه اروپا برای ادامه تحصیل به این کشور سفر می ­کنند، بالا می­ باشد. زندگی در کشور اتریش اگرچه دارای مزایای بسیار زیادی است. در کنار این مزایا از دارای معایبی است که ما در اینجا بعضی از آنها را بر می­ شمریم:

برای تحصیل در کشور اتریش فرد بایستی به زبان آلمانی مسلط باشد. اگرچه داشتن مدارک برای پذیرش در موسسات آموزشی ضروری نیست. اما چون در مراکز تحصیلی این کشور به زبان دروس به زبان آلمانی ارائه می­ شود. افراد بایستی قبل از ورود به این موسسات به زبان آلمانی تسلط کافی بیابند. افراد برای تحصیل در کشور اتریش می ­باید در همان مقطع تحصیلی دانشجوی اشتغال به تحصیل در کشور خودش باشد.

برخلاف کشور آلمان افراد همراه در این کشور اجازه کار ندارند. از آنجاییکه اتریش یک کشور توریستی است. هزینه های زندگی در این کشور بسیار بالا است. به خصوص در شهر وین پایتخت این کشور اجاره بها برای مسکن در این کشور بسیار بالا می­ باشد. به همین دلیل افراد برای اجاره و خرید مسکن با مشکلات زیادی روبرو هستند. خدمات رسانی در بخش بهداشتی و درمانی در این کشور مناسب نمی ­باشد.

شرایط و هزینه تحصیل و زندگی در اتریش

شرایط و هزینه تحصیل و زندگی در اتریش

همچنان هزینه های اجاره مسکن و خرید در این کشور با مشکلاتی مواجه است و اکثر افراد برای یافتن خانه به آژانس های املاک در این کشور مراجعه می ­نمایند. دانشجویان برای هر ترم تحصیلی ملزم به پرداخت شهریه اجباری می­ باشند. اگرچه بسیاری از دانشجویان از پرداخت شهریه معاف می­ شوند. دانشجویان محلی در کشور اتریش و سایر دانشجویان اتحادیه اروپا بایستی مبلغی حدود 3636€ (یورو) در هر ترم به دانشگاه پرداخت نمایند. دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا مبلغی حدود 7262€ (یورو) باید برای شهریه تحصیلی خود به دانشگاه محل تحصیل خود بپردازند.

در نمودار زیر به بررسی توزیع هزینه زندگی در اتریش می پردازیم:

توزیع هزینه زندگی در اتریش

معافیت از پرداخت شهریه در اتریش

دانشجویانی که از کشورهای توسعه نیافته جهت ادامه تحصیل به کشور اتریش سفر نموده اند. از پرداخت شهریه تحصیلی معاف و تنها ملزم به پرداخت حق عضویت در اتحادیه دانشجویی که مبلغ 7018€ (یورو) می ­باشد، هستند. دانشجویان کشورهایی از جمله آفریقا، بنگلادش، هائیتی، یمن، افغانستان، کامبوج و مالدیو در لیست دانشجویان معاف از پرداخت شهریه قرار دارند.

دانشجویانی که از اتحادیه اروپا برای ادامه تحصیل به کشور اتریش سفر می­ کنند. از این رو نیازی به دریافت ویزای این کشور ندارند. همچنان این قانون برای دانشجویان کشورهای نروژ، ایسلند و لیخن اشتاین نیز صادق است. اما سایر دانشجویانی که خارج از اتحادیه اروپا برای ادامه تحصیل این کشور را انتخاب نموده اند مستلزم دریافت ویزا از نوع D می­ باشند.

ویزای تحصیلی اتریش در سال 2023

مدارکی که هر فرد برای دریافت ویزای بلند مدت نیاز دارد. از این رو شامل موارد ذیل است:

 • تکمیل نمودن فرم درخوااست ویزای نوع D
 • 2 قطعه عکس
 • پاسپورت معتبر
 • ارائه نامه پذیرش دانشگاه در اتریش
 • ارائه مدارک جهت اقامت دانشجو در اتریش
 • ارائه بیمه سلامت
 • ارائه مدارک پشتوانه مالی

افراد زیادی جهت مهاجرت به اتریش با سوالات زیادی در زمینه هزینه تحصیل و زندگی در اتریش روبرو خواهند شد. جواب این سوالات را می توانید از طریق مطالعه مقالات مهاجرت در سایت ما بدست آورید. در غیر اینصورت جهت مشاوره تخصصی می توانید با کارشناسان متخصص ما ارتباط قرار نمایید. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت آماده پاسخگویی به همه سولات عزیزان می ­باشد. همچنان افرادی که قصد مهاجرت به این کشور را دارند می ­توانند جهت مشاوره و راهنمایی در زمینه هزینه تحصیل و زندگی در کشور اتریش با کارشناسان این موسسه ارتباط برقرار نمایند.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *