شرایط اتریش

هزینه تحصیل و زندگی در اتریش

هزینه تحصیل و زندگی در اتریش

اتریش کشوری زیبا با اقتصادی بالا در غرب اتحادیه اروپا واقع شده است. هزینه تحصیل و زندگی در اتریش موضوعی است که در این مقاله به آن پرداخته ایم. کشور اتریش دارای 8500000 جمعیت در همسایگی کشورهایی همچون جمهوری چک، اسلوواکی، آلمان، مجارستان و سوئیس قرار دارد.

درباره اتریش

این کشور دارای کوههای فراوانی و در اکثر روزهای سال بارانی است. مردم کشور اتریش از امکانات رفاهی مناسبی برخوردار هستند و هزینه های زندگی در این کشور در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی ارزان تر است. مردم کشور اتریش بسیار خونگرم واجتماعی هستند و در رفتار آنها نژاد پرستی دیده نمی­شود. مردم این کشور به زبان آلمانی صحبت می­کنند و زندگی در کشورهای اتریش و آلمان و سوئیس بسیار مشابه می­باشد.

کشور اتریش دارای جاذبه های طبیعی از جمله دریاچه ها و رودخانه ها و جاذبه های تاریخی و معماری بسیاری است. به همین دلیل این کشور در طول سال میزبان گردشگران زیادی ازسایر کشورهای جهان می­باشد. ما در این مقاله بطور کلی اطلاعات لازم در مورد هزینه تحصیل و زندگی در اتریش را بیان می­نمائیم. از این رو از کلیه دوستان دعوت می­کنیم این مقاله را مطالعه نمایند.

شرایط اقتصادی کشور اتریش

از آنجائیکه کشور اتریش یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان بحساب می­آید، امکانات رفاهی مناسبی برای برای شهروندان این کشور بوجود آورده است. مردم این کشور از سطح زندگی بالایی برخورداند. اقتصاد کشور اتریش بر پایه شرکت های کوچک و متوسطی است که در این کشور وجود دارد، به همین دلیل زمینه رشد برای استارت آپ ها در این کشور بسیار زیاد است.

صنعت توریسم و نقش آن در اقتصاد کشور اتریش

همانطور که گفته شد کشور اتریش دارای جاذبه های طبیعی و تاریخی بسیاری است و گردشگران زیادی را به خود جلب نموده است. از همین رو یکی از مهمترین پینشهادات اقتصاددانان در این کشور بوجود آوردن کار در زمینه گردشگری در این کشور است.

کالاهای صادراتی کشور اتریش

کشور اتریش محصولات زیادی را به سایر کشورها صادر می­نماید که از مهمترین محصولات صادراتی این کشور می­توان:

 • ماشین آلات و تجهیزات صنعتی
 • فولاد و تولیدات فلزی
 • ماشین آلات سنگین
 • آشامیدنیها و موادغذایی
 • کالاهای پزشکی و داریی
 •  انواع کاغذ و کارتن
 • مواد مصنوعی

درآمد کشور اتریش

نرخ بیکاری در کشور اتریش 5.3 % و این کشور بعنوان پایین ترین نرخ بیکاری در اتحادیه اروپا معرفی شده است. از آنجائیکه این کشور نرخ بیکاری پایینی دارد، اکثر کارفرمایان برای جذب نیرو مجبور به پرداخت دستمزدهای بسیار بالا می­شوند.

در این کشور فرصت های کاری بسیاری وجود دارد و به دلیل کمبود نیروی کار، این کشور برای جبران این مسئله مجبور به پذیرش نیروی کار خارجی نموده است. کشور اتریش با ایجاد ویزای کار به جذب نیروهای کار خارجی پرداخته است. شرایط دریافت این ویزا تقریبا برابر با ویزای کار یا مجوز کار کشور آلمان (بلوکارت) یکی است.

مشاغل مورد نیاز کشور اتریش

کشور اتریش از نیروهای متخصص خارجی برای انجام کار در این کشور استقبال می­نماید.

از جمله مشاغلی که در کشور اتریش با کمبود نیرو مواجه است عبارتند از:

 • تراشکاری ماشین
 • مهندس سازه
 • مهندس قطعات و ابزار
 • مهندس IT
 • مهندس مکاترونیک
 • مهندس خدمات ساختمان
 • مهندس برنامه ریزی
 • مهندس تکنولوژی و تصویربرداری
 • مهندس مدیریت کالا
 • و…

ناگفته نماند بیشترین کمبود نیروکار در این کشور در زمینه مهندسی می­باشد.

هزینه های زندگی در اتریش

هزینه های زندگی در کشور اتریش با توجه به درآمدی که افراد در این کشور می­توانند داشته باشند مناسب است. اما در عین حال هزینه تحصیل و زندگی در اتریش برای افرادی که خارج از اتحادیه اروپا برای ادامه تحصیل به این کشور سفر می­کنند بالا می­باشد.

معایب و مشکلات زندگی در کشور اتریش چیست؟

زندگی در کشور اتریش اگرچه دارای مزایای بسیار زیادی است در کنار این مزایا از دارای معایبی است که ما در اینجا بعضی از آنها را برمی­شمریم:

 1. برای تحصیل در کشور اتریش فرد بایستی به زبان آلمانی مسلط باشد. اگرچه داشتن مدارک برای پذیرش در موسسات آموزشی ضروری نیست. اما چون در مراکز تحصیلی این کشور به زبان دروس به زبان آلمانی ارائه می­شود افراد بایستی قبل از ورود به این موسسات به زبان آلمانی تسلط کافی بیابند.
 2. افراد برای تحصیل در کشور اتریش می­بایست در همان مقطع تحصیلی دانشجوی اشتغال به تحصیل در کشور خودش باشد.
 3. برخلاف کشور آلمان افراد همراه در این کشور اجازه کار ندارند.
 4.  از آنجائیکه اتریش یک کشور توریستی است، هزینه های زندگی در این کشور بسیار بالاست بخصوص در شهر وین پایتخت این کشور.
 5.  اجاره بها برای مسکن در این کشور بسیار بالا می­باشد و به همین دلیل افراد برای اجاره و خرید مشکن با مشکلات زیادی روبرو هستند.
 6.  خدمات رسانی در بخش بهداشتی و درمانی در این کشور مناسب نمی­باشد.

هزینه تحصیل و زندگی در اتریش

همانطور که گفته شد هزینه تحصیل و زندگی در اتریش بسیار بالا می­باشد، زیرا این کشور توریستی است. همچنان هزینه های اجاره مسکن و خرید در این کشور با مشکلاتی مواجه است و اکثر افراد برای یافتن خانه به آژانس های املاک در این کشور مراجعه می­نمایند.

دانشجویان برای هر ترم تحصیلی ملزم به پرداخت شهریه اجباری می­باشند، اگرچه بسیاری از دانشجویان از پرداخت شهریه معاف می­شوند. دانشجویان محلی در کشور اتریش و سایر دانشجویان اتحادیه اروپا بایستی مبلغی حدود363/36 یورو در هر ترم به دانشگاه پرداخت نمایند. دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا مبلغی حدود726/72 یورو باید برای شهریه تحصیلی خود به دانشگاه محل تحصیل خود بپردازند.

شرایط معافیت از پرداخت شهریه چیست؟

دانشجویانی که از کشورهای توسعه نیافته جهت ادامه تحصیل به کشور اتریش سفر نموده اند، از پرداخت شهریه تحصیلی معاف و تنها ملزم به پرداخت حق عضویت در اتحادیه دانشجویی که مبلغ 70/18 یورو می­باشد،  هستند. دانشجویان کشورهایی از جمله آفریقا، بنگلادش، هائیتی، یمن، افغانستان، کامبوج و مالدیو در لیست دانشجویان معاف از پرداخت شهریه قرار دارند.

اخذ ویزا برای تحصیل در کشور اتریش چگونه است؟

دانشجویانی که از اتحادیه اروپا برای ادامه تحصیل به کشور اتریش سفر می­کنند، نیازی به دریافت ویزای این کشور ندارند. همچنان این قانون برایدانشجویان کشورهای نروژ، ایسلند و لیخن اشتاین نیز صادق است. اما سایر دانشجویانی که خارج از اتحادیه اروپا برای ادامه تحصیل این کشور را انتخاب نموده اند مستلزم دریافت ویزا از نوعD می­باشند.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای نوعD چیست؟

 1. تکمیل نمودن فرم درخوااست ویزای نوعD
 2. دو قطعه عکس
 3. پاسپورت معتبر
 4.  ارائه نامه پذیرش دانشگاه در اتریش
 5.  ارائه مدارک جهت اقامت دانشجو در اتریش
 6. ارائه بیمه سلامت
 7.  ارائه مدارک پشتوانه مالی

افراد زیادی جهت مهاجرت به کشور اتریش با سوالات زیادی در زمینه هزینه تحصیل و زندگی در اتریش روبرو خواهند شد از جمله:

 • هزینه ویزا های کشور اتریش چگونه است؟
 •  آیا دانشجویان اجازه کار بهمراه تحصیل را دارند؟
 •  آیا قیمت خوابگاه های دانشجویی نیز در این کشور بالاست؟

موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت آماده پاسخگویی به همه سولات عزیزان می­باشد. همچنان افرادی که قصد مهاجرت به این کشور را دارند می­توانند جهت مشاوره و راهنمایی در زمینه هزینه تحصیل و زندگی در کشور اتریش با کارشناسان این موسسه ارتباط برقرار نمایند.

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *