مهاجرت کاری ترکیه

شرایط کار حین تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه

هرساله دانشجویان زیادی جهت ادامه تحصیل کشور ترکیه را انتخاب می­کنند. پذیرش در دانشگاه های دولتی ترکیه کمی دشوار است، زیرا پذیرش بصورت رقابتی است. شرایط کار حین تحصیل در ترکیه بگونه ای است که دانشجویان براحتی می­توانند در کنار ادامه تحصیل خود در این کشور به انجام کار بپردازند. دولت ترکیه به دانشجویان بین المللی این اجازه را داده است تا بتوانند در کنار تحصیلات خود جهت تأمین برخی از هزینه های زندگی و تحصیل در این کشور به انجام کار بپردازند. البته میزان ساعات کاری دانشجویان در طول هفته بسته مقطع تحصیلی آنان با یکدیگر متفاوت است. همچنین دانشجویان پس از اتمام تحصیلاتشان در ترکیه می­توانند با تبدیل نمودن ویزای تحصیلی خود به ویزای کاری این کشور به انجام کار در ترکیه بپردازند.

دانشجویانی که بدنبال کار در ترکیه هستند می­توانند با مشاورین با تجربه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت ارتباط برقرار نموده و از تجربه های مفید آنان در زمینه جستجوی کار در ترکیه بهره­مند گردند. با توجه به موقعیت جغرافیایی ترکیه و واقع شدن در میان سه قاره آسیا- روپا و آفریقا و برخورداری از جاذبه های گردشگری، سالانه توریستان زیادی به این کشور سفر می­کنند. این کشور توانسته در صنعت گردشگری به رشد قابل توجهی دست یابد، دانشجویان براحتی می­توانند در این صنعت برای خود کاری یافته و در کنار ادامه تحصیل خود در ترکیه کسب درآمد نموده و از این طریق به تأمین هزینه های زندگی و تحصیل خود در این کشور برآیند.

الزامات و شرایط کار حین تحصیل در ترکیه

همانطور که بیان نمودیم دانشجویان خارجی اجازه دارند، در ترکیه به انجا کارهای دانشجویی بپردازند. اما به آنها اجازه انجام کار در دفاتر دولتی و ادارت این کشور داده نشده است. البته دانشجویان می­توانند در محیط های دانشگاهی اعم از دانشگاه های دولتی و خصوصی به انجام کار بپردازند. بگونه ای که اکثر دانشجویان دکترا هم اکنون می­توانند بعنوان دستیار در دانشگاه های مختلف این کشور به انجام کار بپردازند. ناگفته نماند مهاجرت به ترکیه از راههای مختلفی همچون انجام کار- ثبت شرکت- سرمایه گذاری امکان پذیر است.

شرایط کار در ترکیه

برخی دانشجویان بر این باورند که شرایط کاار حین تحصیل در ترکیه بگونه ای است که دانشجویان برای انجام کار می­باید به زبان ترکی مسلط باشند، اگر چه یافتن کار برای آن دسته از افرادی که به زبان ترکی مسلطند، راحت تر است، اما از آنجائیکه ترکیه کشوری توریستی است اکثر ادارت و آموزشگاه ها در این کشور سعی بر این دارند که به زبان انگلیسی فعالیت نمایند. از همین رو دانشجویان براحتی می­توانند جهت انجام کار به این ادارت مراجعه نمایند. همچنین اکثر زبان تدریس در اکثر دانشگاه های خصوصی ترکیه انگلیسی است و همانطور که بیان نمودیم دانشجویان مقاطع بالاتر می­توانند برای انجام کارهایی همچون دستیار استاد و یا انجام کار در مراکز تحقیقاتی دانشگاه ها درخواست نمایند.

اجازه کار دانشجویان خارجی در ترکیه

شرایط کار حین تحصیل در ترکیه توسط دانشجویان خارجی هیچ محدودیتی را در اقامت آنان باعث نمی­شود. اصول انجام کار دانشجویان خارجی در ترکیه توسط وزارتخانه این کشور تعیین شده است. همچنین دانشجویان پس از اتمام تحصیلاتشان در ترکیه بمدت یکسال اجازه دارند جهت اخذ مجوز کار ترکیه درخواست نمایند. این درخواست می­باید طبق اصول اداره بین المللی بوده و توسط این اداره بررسی و ارزیابی گردد.دانشجویان پس از یافتن شغل مورد نظر خود در یکی از شرکت های ترکیه ای، کارفرمای مربوطه می­باید برای اخذ مجوز کار برای کارمند خود اقدام نماید. ناگفته نماند ممکن است وزارتخانه مربوطه با درخواست کارفرمای مورد نظر موافقت ننماید. اما در صورتیکه فرد بتواند مجوز کار ترکیه را دریافت نماید و بمدت 5 سال در این کشور به انجام کار بپردازد می­تتواند برای اخذ اقامت دائم ترکیه نیز اقدامات لازم را بنماید.

اجازه کار در ترکیه

مجوز کار کشور ترکیه دارای یکسال اعتبار است و افراد در صورت تمایل می­توانند پس از اتمام یکسال بمدت 3 سال دیگر آن را تمدید نمایند و پس از آن بمدت 6 سال دیگر نیز قابلیت تمدید را خواهد داشت. پس از پایان 6 سال و در صورتیکه فرد بمدت 8 سال در ترکیه زندگی نموده باشد می­تواند برای دریافت مجوز کار دائمی ترکیه درخواست نماید. افراد زیادی از طریق کارآفرینی در ترکیه اقامت دائم این کشور را اخذ نموده اند.

قوانین کار دانشجویی در ترکیه

همانطور که بیان نمودیم دانشجویان می­توانند در کنار تحصیلاتشان در ترکیه به انجام کار بپردازند. البته در سال اول تحصیلی خود ممکن است با محدودیت هایی در این زمینه روبرو باشند. دانشجویان خارجی تا زمانی که ویزای تحصیلی شان دارای اعتبار است می­توانند به انجام کار در کشور ترکیه بپردازند. با توجه به شرایط کار حین تحصیل در ترکیه دانشجویان می­توانند در حین تحصیل خود به انجام کارهایی همچون کار در رستوران ها- راهنمای تور و یا فروشندگی بپردازند. همچنین دانشجویانی که از مهارت زبان ترکی برخوردار هستند می­توانند در موسسات تبلیغاتی و یا چاپخانه های این کشور برای انجام کار درخواست نمایند.

کار پاره وقت برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکترا

شرایط کار حین تحصیل در ترکیه برای دانشجویانی که در مقاطع کارشناسی ارشد و یا دکترا مشغول به تحصیل هستند، مناسب تر است. زیرا این دانشجویان می­توانند جهت انجام کارهای تحقیقاتی و پژوهشی در دانشگاه های خصوصی و یا دولتی ترکیه درخواست نمایند. دانشگاه هایی همچون دانشگاه بغازیچی- آنکار و یا فنی خاورمیانه از جمله دانشگاه های دولتی هستند که دانشجویان می­توانند با انجام کار در این دانشگاه ها پول دریافت نمایند. امکان انجام کار برای دانشجویانی که در سالهای آخر تحصیلی در دوره های پزشکی و یا دندانپزشکی هستند نیز وجود دارد. این دسته از دانشجویان می­توانند با تدریس به دانشجویان دوره های تحصیلی پایین تر به کسب درآمد بپردازند.

نحوه درخواست مجوز کار حین تحصیل در ترکیه

شرایط کار حین تحصیل در ترکیه بگونه ای است که دانشجویانی که قصد انجام کار دانشجویی را دارند می­باید، ابتدا در سامانه www.turkiye.gov.tr  ثبت نام نموده و با تکمیل فرم های مربوطه نسبت به انجام کار دانشجویی در این کشور درخواست نماید. پس از آن صدور مجوز کار دانشجویی بمدت 30 روز طول خواهد کشید که از صدور این مجوز از طریق ایمیل برای دانشجو ارسال می­گردد.

بسیاری از دانشجویان بدون اخذ مجوز کار دانشجویی مشغول به انجام کار در ترکیه می­شوند و این باعث پدید آمدن مشکلاتی برای دانشجویان می­گردد. کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت توصیه می­نمایند، دانشجویان عزیز قبل از شروع کار ابتدا نسبت به اخذ این مجوز اقدام نمایند تا بتوانند بدون هیچ مشکلی در این کشور به انجام کار پرداخته و برخی از هزینه های زندگی و تحصیلشان را در این کشور تأمین نمایند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *