مهاجرت تحصیلی آلمان

شرایط تحصیل در رشته پزشکی در آلمان

شرایط تحصیل در رشته پزشکی در آلمان

جهت آگاهی از شرایط تحصیل در رشته پزشکی در آلمان بر اساس آخرین قوانین در این نوشتار با ما همراه باشید. دانشگاه های آلمان در سال 2019 در رشته های پزشکی آموزش هایی با کیفیت بسیار بالا ارائه می دهند. هزینه های تحصیل در رشته های پزشکی و سایر رشته ها در این کشور بسیار مقرون به صرفه است. از دانشگاه های مورد علاقه دانشجویان که انگلیسی زبان هم نیست، می توان به دانشگاه های کشور آلمان اشاره کرد.

تحصیل در رشته های پزشکی در آلمان

در کشور آلمان گزینه های زیادی برای تحصیل وجود دارد. دانشجویان می توانند با توجه به علایق خود در رشته های مختلف در دانشگاه های کشور آلمان تحصیل کنند. در تازه ترین لیست ارائه شده برای رتبه بندی موضوعی دانشگاه ها توسط سازمان QS  ، سی و دو دانشگاه از آلمان در این رتبه قرار دارند.

دوره های پزشکی در دانشگاه های آلمان مانند برخی کشورها به لیسانس و کارشناسی ارشد تقسیم نمی شوند. دوره های پزشکی طی شش سال تحصیل به طور پیوسته و مداوم طول می کشد. دانشجو برای شرکت در این دوره ها باید به زبان آلمانی تسلط کامل داشته باشد. ولی برنامه های جایگزینی در حوزه پزشکی برگزار می شود که بعضی از دروس به زبان انگلیسی تدریس می شود.

مراحل دوره های پزشکی در آلمان

 • طول دوره تحصیل پزشکی در آلمان شش ساله است .
 • در انتها با برگزاری آزمونی که دولتی است به نام ( Ärztliche Prüfung )  تمام می شود.
 • در صورت قبولی در این آزمون مجوز رسمی برای فعالیت پزشکی صادر می شود.

دوره های پزشکی در آلمان 

 1. فاز پیش بالینی: این دوره در چهار ترم که حدودا دو سال طول می کشد برگزار می شود. اولین آزمون برای دریافت مجوز پزشکی در دوره شفاهی برگزار می شود.
 2. فاز بالینی: این دوره در شش ترم که به مدت سه سال طول می کشد برگزار می شود. دروس اصلی به صورت کارورزی، درسهای عملی، سخنرانی و سمینار ها تدریس می شود.
 3.  فاز عملی: این دوره یکساله است و طی این یکسال دانشجو با جنبه های عملی جراحی درس های اختیاری و پزشکی داخلی آشنا می شود. دانشحویان با انجام کارهای عملی تجربه های مفیدی را برای شغل خود در آینده کسب می کنند.
 4. برگزاری آزمون کشوری: این آزمون برای دانشجویان سرنوشت ساز است. زیرا با شرکت در این آزمون و قبول شدن در آن می توانند برای کسب مجوز پزشکی ( Approbation ) درخواست دهند و پس از دریافت پروانه کار به عنوان پزشک مشغول به کار شوند.

اگر دانشجویی بخواهد در یکی از رشته های تخصصی پزشکی تحصیل کند، می تواند با توجه به علاقه خود رشته مورد نظر را انتخاب کند. بسته به انتخاب دانشجو ممکن است دوره تحصیلی پنج تا شش سال دیگر طول بکشد و در آخر هم باید در یک آزمون تخصصی شرکت کنند. البته برای تبدیل شدن به یک پزشک ابتدا باید از شرایط تحصیل در رشته پزشکی در آلمان آگاه بود.

شرایط تحصیل در رشته پزشکی در آلمان

دانشجویان باید به زبان آلمانی کاملا مسلط باشد و بتوانند در تست داف ( Test Daf ) یا DSH نمرات بالایی کسب کند. اگر دانشجویی فکر می کند هنوز به زبان آلمانی تسلط کافی ندارد می تواند در دوره پیش مطالعه زبان آلمانی شرکت کند و مهارت های خود را در زبان آلمانی ارتقاء دهد.

گواهی دیپلم: دانشجویانی که خارج از اتحادیه اروپا هستند و می خواهند در دانشگاه ثبت نام کنند باید گواهی دیپلم آنها با گواهی دیپلم در آلمان معادل سازی شود. و اگر گواهی واجد شرایط نباشد باید در یک دوره که حدودا یکسال است و در انتها دوره آزمون ( Feststellungsprüfung ) برگزار می شود شرکت نماید. و مدرک دیپلم دانشجویان اتحادیه اروپا معادل گواهی دیپلم کشور آلمان است.

 • نیاز به تسلط روی زبان انگلیسی میاشد.
 • دانشجو باید به علوم شیمی، فیزیک و بیولوژی تسلط بالایی داشته باشد.
 • دانشجو باید بتواند در کلاس های اجباری حدودا سی ساعت در یک هفته برگزار می شود شرکت نماید.
 • دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا باید اقامت کشور آلمان را دریافت کنند و ویزای دانشجویی داشته باشند.
 • بعضی دانشگاهها ازمون تست اکسم برگزار میکنند.

چگونه رشته های پزشکی آلمان را اپلای کنیم؟

بهتر است حدود یکسال قبل یا بیشتر بنا به شرایط روز اقدامات اولیه را شروع نمائید. از روال کار و مدارکی که باید برای ثبت نام آماده کنید اطلاعات لازم را به دست آورید. متقاضیان رشته پزشکی بیشتر از ظرفیت موجود در دانشگاه ها می باشد.

پذیرش در دانشگاه ها به صورت یک سیاست محدود (که numerous clauses نامیده می شود) و کاملا منتخبانه است. numerous clauses شامل دو نوع  پذیرش می باشد:

 1. پذیرش محلی
 2. پذیرش در سطح ملی

اگر شهروند کشور های اتحادیه اروپایی می باشید یا مدرک تحصیلی خود را از آلمان یا مدرسه ای آلمانی خارج از کشور آلمان دریافت کرده اید. برای پذیرش در آموزش های عالی ( Stiftung für Hochschulzulassung ) باید از طریق بنیاد Trust  اقدام کنید. برای ارائه درخواست باید از طریق وب سایت بنیاد ثبت نام کنید.

بعد از ثبت نام می توانید چگونگی روند درخواست خود را مشاهده کنید. شاید نیاز باشد از طریق وب سایت دانشگاه هم ثبت نام انجام دهید. دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا باید توجه داشته باشند که دانشگاه مورد نظر آنها عضوی از (uni-assist) باشد. بعد از آن باید با توجه به فرآیند پذیرش (uni-assist) اقدامات لازم را انجام دهند. اگر دانشگاه عضو (uni-assist) نباشد باید از طریق وب سایت دانشگاه مورد نظر اقدام کنند و مدارک مورد نیاز را ارسال نمایند.

هزینه های تحصیل در رشته پزشکی در آلمان

هزینه های دانشگاه های خصوصی بسیار بالا است. هزینه شهریه در دانشگاه های دولتی برای دانشجویان بین المللی در سال های اخیر تفاوت داشته است. همه ایالت های آلمان به جز ایالت (Baden-Württemberg) حدودا سیصد یورو در هر ترم می باشد.

این هزینه ها در هر ترم شامل هزینه های ثبت نام و هزینه اجرایی می باشند. در ایالت (Baden-Württemberg) دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا حتی اگر در دانشگاه دولتی تحصیل کنند باید هزینه تحصیل را که چیزی سه هزار یورو در هر ترم می باشد بپردازد. هزینه های زندگی در شهر های مختلف آلمان متفاوت است. ولی دانشجویان برای هزینه زندگی مبلغی حدود نه هزار و پانصد یورو نیاز دارند.

اشتغال پزشک بعد از تحصیل پزشکی در آلمان 

دانشجو بعد از گذراندن دوره تحصیلی و قبولی در آزمون نهایی پروانه پزشکی دریافت می کند.

مجوز کار:

 • این مجوز در همه جای آلمان اعتبار دارد و به صورت دائمی است.
 • اگر دانشجو اتحادیه اروپا باشید بدون نیاز به مجوز می توانید شروع به کار کنید.
 • اگر دانشجو خارج از اتحادیه اروپا باشید می توانید تا یافتن کار اقامت خود را تا هجده ماه تمدید کنید.
 • در نواحی روستایی آلمان تقاضا کار پزشکی بالا است.
 • حداقل حقوق پزشکان چهل و هشت هزار یورو در سال می باشد.

تحصیل در رشته پزشکی در آلمان به زبان انگلیسی

اگر می خواهید در کشور آلمان در دوره کارشناسی یا ارشد پزشکی تحصیل کنید، تعدادی دوره به زبان انگلیسی برگزار می شود. مدرک تحصیلی در این دوره ها به عنوان مدرک پزشکی پذیرفته نمی شود. بیشتر این موارد در دوره ارشد برگزار می شود که شامل هفده مدرک انگلیسی است.

البته بعضی از این دوره ها به صورت رایگان می باشد. در دوره لیسانس فقط دو مورد مدرک انگلیسی برگزار می شود که این دو دوره در دانشگاه خصوصی (Jacobs) برگزار می شود. دانشجو باید بابت این دوره ها هزینه پرداخت کند. در کشور آلمان تقاضا برای دوره های تحصیل در رشته پزشکی بالا می باشد. دانشگاه های کشور آلمان از سطح علمی بالایی در زمینه پزشکی برخوردار هستند.

چنانچه بعد از مطالعه این مقاله احتیاج به مشاوره بیشتر در رابطه با شرایط تحصیل در رشته پزشکی در آلمان را دارید، با مشاوران ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایید.

Related Posts

5 دیدگاه برای “شرایط تحصیل در رشته پزشکی در آلمان

 1. یاسین رادوین گفت:

  سلام عذرخواهی میکنم من شنیدم میگن باید مدرک زبان C1 داشته باشیم برای پزشکی درسته؟

 2. امیرحسین گفت:

  سلام
  مقاله و مطالب سودمندی بود.

 3. قراری گفت:

  لطفا درمورد تحصیل رشته حقوق در آلمان و دانشگاه های مناسب این رشته بنویسید.

 4. amir abbas گفت:

  در موردمطلب خوبتونن در مورد شرایط تحصیل در رشته پزشکی در آلمان تشکر می کنم اگه امکانش هست در مورد موسسات کاریابی آلمان هم مطلب بذارید

 5. ارشاد گفت:

  باید در کنکور دولتی ایران صرفا قبول شد یا دانشگاه ملی هر کشوری که توش اقامت داریم هم قبوله؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *