مهاجرت تحصیلی روسیه

رنکینگ دانشگاه های روسیه

رنکینگ دانشگاه های کشور روسیه

یکی از مهم ترین اطلاعاتی که علاقمندان به تحصیل در روسیه باید از آن آگاهی پیدا کنند، رنکینگ دانشگاه های روسیه در رده بندی های مختلف است. موسسات مختلفی در جهان وجود دارد که به علاقمندان به تحصیل این امکان را می دهد که در یک بازه زمانی کوتاه اطمینان حاصل کنند که دانشگاه مورد نظر آن ها از لحاظ توسعه علمی در چه جایگاهی قرار دارد. رتبه علمی یک دانشگاه از آن جهت دارای اهمیت است که دانشجویان پس از پایان دوره تحصیل خود در روسیه باید به دنبال یک شغل مناسب باشند و جایگاه دانشگاه می تواند نقش بسیار ویژه ای را در این میان داشته باشد. دانشگاه های برتر کشور روسیه دارای تفاوت رتبه زیادی هستند و همین مسئله باعث می شود تا تحصیل در روسیه به خودی خود به یک فرصت مناسب تحصیلی تبدیل نشود. همین مسئله باعث می شود تا بررسی رنکینگ دانشگاه های روسیه از اهمیت بسیار ویژه ای برای مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت برخوردار باشد.

تحصیل در روسیه

دانش آموزان برای تحصیل در کشور روسیه موظفند 9سال را در مدارس این کشور سپری کنند. پس از پایان این دوره به همه دانش آموزان یک مدرک تحصیلی پایان دوره آموزشی تقدیم می شود اما همه کسانی که قصد دارند وارد دانشگاه شوند باید 2 سال دیگر در مدرسه به تحصیل ادامه دهند تا اجازه حضور در دانشگاه را بدست آورند. افرادی که قصد دارند با سرعت بیشتری وارد بازار کار روسیه شوند می توانند بجای این دوره 2 ساله در یک دوره 3 ساله فنی و حرفه ای شرکت کرده و کار خود را شروع کنند.

در کشور روسیه 3 نمونه دانشگاه وجود دارد که امکان «تحصیل در روسیه» را برای شهروندان روس و خارجی فراهم می آورد. این تنوع دانشگاهی به شرح زیر است:

  • دانشگاه های پژوهش محور که تنها در زمینه های خاص مانند هنر، معماری یا علوم پایه فعالیت می کنند.
  • دانشگاه های عمومی که دامنه وسیعی از رشته های تحصیلی را پوشش می دهند.
  • موسسات و شعبه های وابسته به دانشگاه هایی که دوره های آموزشی خاصی را ارائه می دهند.

دوره کارشناسی در کشور روسیه بین 4 تا 6 سال به طول می انجامد و به کمک این مدرک تحصیلی دانشجویان می توانند وارد دوره 2 ساله کارشناسی ارشد شوند. این دوره در کشور روسیه دارای یک دوره 1 ساله پژوهشی است که در آن افراد تنها بر روی پایان نامه خود تمرکز داشته و در پایان آن باید در امتحانات نهایی و جامع خود شرکت کنند. دارندگان مدرک کارشناسی ارشد اجازه تحصیل در مقطع دکتری را خواهند یافت که بازه زمانی آن به رشته تحصیلی فرد بستگی دارد.

رنکینگ دانشگاه های روسیه

هزینه تحصیل در روسیه

پیش از بررسی رنکینگ دانشگاه های روسیه بهتر است اندکی در رابطه با هزینه های تحصیل در این کشور نیز اطلاعاتی در اختیار متقاضیان قرار گیرد. در مقایسه با هزینه های تحصیلی در بسیاری از کشور های مطرح اروپایی می توان گفت که هزینه های تحصیل در روسیه چندان زیاد نیست به طوری که امکان تحصیل در مقطع کارشناسی در روسیه با پرداخت 1200$ در سال نیز وجود دارد.

  • یک دوره تحصیلی در مقطع کارشناسی 1200$ تا 6800$ هزینه خواهد داشت.
  • یک دوره تخصصی تحصیلی در روسیه 1210$ تا 6000$ هزینه خواهد داشت.
  • یک دوره تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد 1500$ تا 6100$ هزینه خواهد داشت.
  • یک دوره تحصیلی در مقطع دکترا 1300$ تا 4500$ هزینه خواهد داشت.

در این میان بسیاری از دانشگاه های کشور روسیه یک دوره آمادگی را نیز برای دانشجویان ورودی جدید خود در نظر می گیرند که در این دوره ها به دانشجویان دروس پایه و همچنین زبان روسی آموزش داده می شود. هزینه این دوره های تخصصی 2200$ است. مطالعه مقاله «هزینه تحصیل و زندگی در روسیه» به همه متقاضیان مهاجرت تحصیلی به این کشور توصیه می شود.

بررسی رنکینگ دانشگاه های روسیه- QS

یکی از موسساتی که همواره به رده بندی دانشگاه های جهان در زمینه های مختلف تحصیلی می پردازد موسسه QS است. این موسسه در سال 2019 نیز به ارزیابی شرایط دانشگاه های مختلف جهان پرداخته است و دانشگاه های روسیه نیز مورد بررسی قرار گرفته اند. در جدول زیر نتایج حاصل از بررسی های این موسسه ارائه شده است.

رتبه کشوری نام دانشگاه رتبه جهانی
1 دانشگاه لومونوسوف ایالت مسکو 90
2 دانشگاه ایالت سن پترزبورگ 235
3 دانشگاه ایالت نووسیبیرسک 244
4 دانشگاه ایالت تومسک 277
5 دانشگاه فنی بائومن ایالت مسکو 299
6 موسسه ملی فیزیک و تکنولوژی 312
7 دانشگاه تحقیقاتی ملی انرژی اتمی (دانشگاه مهندسی فیزیک مسکو) 329
8 دانشگاه ملی تحقیقاتی اقتصاد 343
9 موسسه روابط بین الملل ایالت مسکو 355
10 دانشگاه پلی تکنیک تومسک 373

بررسی رنکینگ دانشگاه های روسیه- USN

یکی دیگر از موسساتی که به بررسی شرایط دانشگاه های جهان می پردازد موسسه USN است که شاخص های مشخصی را برای بررسی دانشگاه ها در نظر دارد. شاخص های مرتبط به رده بندی های این دانشگاه با شاخص های موسسه QS در بسیاری از موارد کاملا متفاوت است. در جدول زیر رده بندی ده دانشگاه برتر کشور روسیه از دید این موسسه ارائه شده است.

رتبه کشوری نام دانشگاه رتبه جهانی
1 دانشگاه لومونوسوف ایالت مسکو 275
2 دانشگاه تحقیقاتی ملی انرژی اتمی (دانشگاه مهندسی فیزیک مسکو) 419
3 دانشگاه ایالت نووسیبیرسک 433
4 موسسه فیزیک مسکو 460
5 دانشگاه ایالت سن پترزبورگ 507
6 دانشگاه ایالت تومسک 572
7 دانشگاه پلی تکنیک سن پترزبورگ 619
8 دانشگاه ملی تحقیقاتی اقتصاد 653
9 دانشگاه فدرال کازان 788
10 دانشگاه ITMO 816

بررسی رنکینگ دانشگاه های روسیه-  شانگهای

رده بندی شانگهای نیز شاخص های متفاوتی را برای ارزیابی دانشگاه های جهان در نظر گرفته است و به همین دلیل می توان رتبه های متفاوتی را برای دانشگاه های کشور روسیه در این دانشگاه مشاهده کرد. جدول زیر رده بندی دانشگاه های برتر کشور روسیه از دید موسسه شانگهای را نشان می دهد.

رتبه کشوری نام دانشگاه رتبه جهانی
1 دانشگاه لومونوسوف ایالت مسکو 86
2 دانشگاه ایالت سن پترزبورگ 301-400
3-4 دانشگاه ایالت نووسیبیرسک 401-500
3-4 موسسه ملی فیزیک و تکنولوژی 401-500
5-6 دانشگاه ایالت تومسک 701-800
5-6 دانشگاه فدرال اورال 701-800
7-9 دانشگاه ITMO 801-900
7-9 دانشگاه فدرال کازان 801-900
7-9 دانشگاه ملی علوم و تکنولوژی MISiS 801-900
10 دانشگاه پلی تکنیک تومسک 901-100

نام  10 دانشگاه برتر کشور روسیه در رده بندی های مختلف دانشگاه های جهان معمولا یکسان است اما تفاوت های زیادی در میان رتبه های این دانشگاه ها وجود دارد که می توان علت آن را در شاخص های متفاوت ارزیابی جستجو کرد. مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت همواره در تلاش هستند تا بروز ترین اطلاعات را در قالب مقالات در اختیار شما قرار دهند اما شما نیز می توانید از طریق تماس تلفنی یا مراجعه حضوری اطلاعات تکمیلی را در زمینه های مختلف مهاجرتی مانند مهاجرت به روسیه بدست آورید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *