مهاجرت تحصیلی روسیه

معرفی دانشگاه های روسیه

معرفی دانشگاه های روسیه

زمانی که قصد تحصیل در کشوری خارج از محل زندگی خود را دارید، همواره باید بهترین شرایط را برای خود انتخاب کنید. امروزه جمعیت قابل توجهی از سراسر جهان برای تحصیل در روسیه راهی این کشور می شوند. از همین رو در این مقاله قصد داریم تا به معرفی دانشگاه های روسیه بپردازیم.

نحوه رده بندی دانشگاه های جهان

هر ساله، بر اساس معیارهای مشخص علمی، از سوی موسسات مختلف، برترین دانشگاه های جهان معرفی می شوند. یکی از معتبرترین این رده بندی ها، رده بندی QS است. این سازمان بر اساس 6 معیار مختلف امتیاز دانشگاه ها را مشخص می کند. این معیار ها عبارتند از؛

 1. شهرت دانشگاه (40%)
 2. شهرت کارکنان (10%)
 3. نسبت اعضای هیئت علمی به دانشجو (20%)
 4. اعتبار رسمی و مقالات علمی اعضای هیئت علمی (20%)
 5. نسبت دانشجویان بین المللی (5%)
 6. نسبت اعضای هیئت علمی بین المللی (5%)

از سوی دیگر یک سامانه رده بندی معتبر دیگر نیز در همین راستا وجود دارد. USnews نیز بر اساس شاخص های مورد پذیرش خود به رده بندی دانشگاه های سراسر جهان می پردازد. معیارهای این سامانه عبارتند از؛

 1. شهرت تحقیقات بین المللی
 2. شهرت تحقیقات منطقه ای
 3. نشریه های علمی
 4. کتاب و کنفرانس ها
 5. درصد نشریاتی که در جمع برترین دانشگاه های جهان قرار دارند.
 6. همکاری های بین المللی

برترین دانشگاه های کشور روسیه کدامند؟

همانگونه که در بخش قبل گفتیم، دانشگاه های سراسر جهان بر اساس معیار های مختلف رده بندی می شوند. در این بخش بر اساس دو نظر متفاوت، رده بندی دانشگاه های روسیه را بررسی خواهیم کرد.

ردیف نام دانشگاه رتبه جهانی بر اساس QS رتبه جهانی بر اساس USnews
1 دانشگاه لومونوسوف مسکو 90 257
2 دانشگاه سن پطرزبورگ 235 507
3 دانشگاه نووسیبیرسک 244 433
4 دانشگاه تومسک 277 572
5 دانشگاه فنی بومن مسکو 299
6 موسسه فیزیک و تکنولوژی مسکو 312 460
7 دانشگاه تحقیقات ملی انرژی هسته ای 329 419
8 موسسه روابط بین الملل مسکو 355
9 دانشگاه پلی تکنیک تومسک 373 919
10 دانشگاه پیتر اعظم سن پطرزبورگ 404
11 دانشگاه ملی کازان 439 788

معرفی دانشگاه های روسیه

شرایط هر دانشگاه با دانشگاه دیگر طبیعتا متفاوت است. زمانی که قصد انتخاب دانشگاه خود را دارید باید مطمئن شوید که دانشگاه شما در آن رشته امکان پذیرش دارد یا خیر. شما همچنین باید از امکانات جانبی آن دانشگاه نیز با خبر شوید. همچنین تعداد دانشجویان بین المللی آن دانشگاه نیز می تواند به شما کمک کند تا شانس اخذ پذیرش در هر دانشگاه را تخمین بزنید. در بخش های بعدی برخی از دانشگاه های برجسته کشور روسیه را معرفی خواهیم کرد.

دانشگاه دولتی لومونوسوف مسکو Lomonosov Moscow State University

دانشگاه لومونوسوف مسکو در آستانه 265 سالگی خود قرار دارد. تعداد اساتید این دانشگاه از 6000 نفر تجاوز می کند و در حدود 5000 محقق در این دانشگاه کار می کنند. تعداد دانشجویان این دانشگاه نیز در حدود 50 هزار نفر است. 5000 محقق نیز برای دستیابی به اهداف علمی خود در حال گذراندن دوره در این دانشگاه هستند. این دانشگاه سالیانه در حدود 4000 دانشجوی بین المللی را از سراسر جهان و در مقاطع مختلف تحصیلی جذب می کند.

مساحت این دانشگاه در حدود یک میلیون متر مربع است. بیش از 1000 ساختمان اداری و آموزشی در این دانشگاه وجود دارد. در این دانشگاه 8 خوابگاه دانشجویی احداث شده است که گنجایش اسکان بیش از 12000 نفر را دارد. سیستم گنجینه اطلاعاتی این دانشگاه نیز بسیار پیشرفته است. بیش از 9 میلیون جلد کتاب که 2 میلیون جلد از آن ها به زبان های خارجی است در مجموعه کتابخانه این دانشگاه وجود دارد. در سال 2018، 55000 مراجعه کننده بیش از 5.5 میلیون جلد کتاب از این مجموعه را مطالعه کرده اند.

این دانشگاه از 49 دانشکده تشکیل شده است. هزینه تحصیل در این دانشگاه به رشته تحصیلی و طول مدت تحصیل شما بستگی دارد. با این وجود هزینه تحصیل در دانشگاه لومونوسوف در بیشتر رشته ها در حدود 325000 روبل روسیه یا 4100 یورو در سال است.

دانشگاه سن پطرزبورگ Saint Petersburg State University

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در این دانشگاه به طور میانگین در حدود 250000 روبل (3200یورو) است. پر هزینه ترین رشته در مقطع کارشناسی مدیریت بین المللی با هزینه 530000 روبل است. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نیز در حدود 320000 روبل (4100 یورو) است. هزینه تحصیل در مقطع دکترا نیز در حدود 270000 روبل (3400 یورو) است.

برای تحصیل در این دانشگاه نیازی به ارائه مدرک زبان نیست. در این دانشگاه دوره های آموزش زبان روسی برای دانشجویان در نظر گرفته شده است. همه ی مدارک تحصیلی دانشجویان برای اخذ پذیرش باید به زبان روسی ترجمه شود. در این دانشگاه 30 بورسیه تحصیلی وجود دارد که هر ساله به بیش از 400 نفر اهدا می شود. میزان بورسیه تا سقف 15000 روبل است. کتابخانه این دانشگاه بیش از دو میلیون عنوان کتاب را در خود جای داده است. قدمت برخی از کتاب های آن به بیش از دو قرن می رسد.

دانشگاه نووسیبیرسک Novosibirsk State University

این دانشگاه در سال 2018، در حدود 7000 دانشجو داشته است که از این میان 1400 دانشجو از دانشجویان بین المللی بوده اند. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در این دانشگاه 4000 یورو است. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد با توجه به رشته تحصیلی، 3300 تا 4500 یورو در سال است. برای تحصیل در مقطع دکترا نیز باید سالیانه 4800 یورو به دانشگاه پرداخت کنید.

در این دانشگاه بورسیه های تحصیلی بسیاری مناسبی وجود دارد. این بورسیه های به دانشجویان اجازه می دهد که هزینه های تحصیل خود را به صفر برسانند. گاها بخشی از هزینه های زندگی نیز به کمک این بورسیه قابل پرداخت است. در مقاله حاضر شیوه رده بندی دانشگاه های برتر جهان را بیان کردیم و پس از آن به معرفی دانشگاه های روسیه پرداختیم. در کشور روسیه 24 دانشگاه معتبر وجود دارد که شرایط تحصیل در هر یک متفاوت است. با این وجود سه دانشگاه برتر این کشور را در این مقاله معرفی کردیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با دانشگاه های کشور روسیه می توانید با مشاورین ما در موسسه سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایید.

8 دیدگاه برای “معرفی دانشگاه های روسیه

 1. diana گفت:

  با سلام ایا روسیه دانشگاه موسیقی خوب هم داره؟با تشکر

 2. سرو گفت:

  شنیدم روسیه کشور خوبی نیست

 3. پرویز سوری لند گفت:

  سلام خدمت شما کدام یک از دانشگاهای روسیه مورد تایید وزارت بهداشت می باشد واسه تحصیل پونه میپرسم

 4. asal گفت:

  اعتبار دانشگاه های روسیه در چه وضعیتی قرار داره و اگر من بخوام برای ادامه ی تحصیلاتم که کاردانی گردشگری دارم ایا گزینه ی مناسبی هست ؟

 5. پدرِ پسرشجاع گفت:

  روسیه هم خوبی های خودش رو داره

 6. حمید هامون گفت:

  ممنون از اطلاعات خوبتون
  فقط بفرمائید که ممورد تایید وزارت علوم هستن یا خیر

 7. مهراد گفت:

  دانشگاه های مهندسیش که خیلی هزینه هاش مناسبه و همچنین پزشکی تو این کشور خیلی ارزونه ممنون از اطلاعاتتون

 8. Arezoo گفت:

  سلام و سپاس بابت مطالب خوبتون.
  در این دانشگاه ها چه رشته هایی ارائه می شود؟؟
  همه رشته ها در این دانشگاه ها ارائه می شوند؟؟
  ممنون.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *