شرایط پرتغال

تولد فرزند در پرتغال

تولد فرزند در پرتغال

تولد فرزند در پرتغال یکی از راههایی است که افراد می­توانند اقامت و تابعیت کشور پرتغال را دریافت نمایند. البته اخذ اقامت و تابعیت از این طریق شرایط مخصوص به خود را دارد که در ادامه به شرح آن خواهیم پرداخت. کشور پرتغال واقع در قاره­ی اروپا می­باشد و سالانه افراد زیادی به این کشور مهاجرت می­نمایند. اکثر بازنشستگان اروپایی، پرتغال را کشوری مناسب برای تفریح و استراحت می­دانند. از همین رو پس از پایان خدمت خود به این کشور مهاجرت نموده و با خرید ملک در این کشور اقدام به اخذ اقامت دائم این کشور می­نمایند. هزینه های زندگی بخصوص غذا در این کشور بسیار ارزان تر از دیگر کشورهای اروپایی می­باشد. زبان رسمی مردم کشور پرتغال، پرتغالی است اما از آنجائیکه این کشور همواره مقصد توریستان جهان قرار گرفته است، اکثر مردم این کشور به زبان انگلیسی مهارت دارند. کارشناسان و مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت همواره در تلاشند تا اطلاعات کاملی در زمینه مهاجرت در اختیار متقاضیان و علاقمندان به این موضوع قرار دهند.

تولد فرزند تنها در صورتیکه یکی از والدین نوزاد دارای تابعیت پرتغالی باشد، منجر به اعطای تابعیت پرتغال خواهد شد. بطور کلی تابعیت از طریق تولد بر دو اصل است. اصل خاک و اصل خون. اصل خاک بدین معناست که نوزاد در هر نقطه ای از جهان بدنیا بیاید، تابعیت همان کشور را اخذ خواهد نمود و تابعیت از طریق خون بدین صورت است که نوزاد ناخودآگاه تابعیت والدین خود را اخذ می­نماید.

ثبت تولد فرزند در پرتغال

افرادی که فرزندانشان در کشور پرتغال بدنیا می­آید، ملزمند تا تولد فرزندشان را در این کشور به ثبت برسانند. ثبت تولد فرزند در پرتغال در یکی از دفاتر رسمی این کشور امکان پذیر است. پس از اینکه فرد تولد فرزند خود را در این اداره به ثبت رساند، گواهی تولد فرزند خود را مبنی بر تولد وی در خاک پرتغال اخذ خواهد نمود. این گواهی اعتبار زمانی خاصی ندارد و برای همیشه معتبر خواهد بود. مدارک زیر به هنگام ثبت تولد فرزند در پرتغال الزامی است:

  • ارائه مدارک شناسائی والدین
  • ارائه نام- نام خانوادگی- محل تولد فرزند و شماره شناسائی والدین

ناگفته نماند قوانین فوق مربوط به شهروندان پرتغالی است. ثبت تولد فرزند توسط اتباع خارجی تقریباً با شهروندان این کشور یکسان است. تنها اتباع خارجی می­بایست مدارک اقامتی خود را نیز به اداره ثبت احوال این کشور ارائه نمایند. بیمارستان های خصوصی و دولتی پرتغال برای تولد فرزندان اتباع خارجی دسترس هستند و والدین می­بایست در بیمارستان های این کشور یک نام اجباری برای فرزندشان انتخاب نمایند. ناگفته نماند اتباع خارجی در عرض 20 روز باید تولد فرزند خود را در پرتغال به ثبت برسانند.

تولد فرزند در پرتغال

اخذ تابعیت پرتغال از طریق تولد فرزند

همانطور که بیان نمودیم، پرتغال از اصل خون برای اعطای تابعیت پیروی می­نماید و تنها نوزدانی که دارای والدین پرتغالی باشند، تابعیت این کشور را دریافت خواهند نمود. اما طبق قوانین کشور پرتغال والدینی که بمدت 5 سال در کشور پرتغال بصورت مداوم زندگی نموده اند و دارای اقامت پرتغال هستند، با تولد فرزندمی­توانند درخواست تابعیت این کشور را برای فرزندشان بنمایند.

از دیگر قوانین تولد در کشور پرتغال اینست که اتباع پرتغالی که فرزندشان در خارج از خاک کشور پرتغال متولد گردیده اند، جهت اخذ تابعیت پرتغال برای فرزند خویش می­بایست به نزدیکترین سفارت پرتغال در محل زندگی خود مراجعه و نسبت به اخذ تابعیت این کشور برای نوزاد اقدام نماید.

بررسی تولد فرزند

معمولاً تولد نوزادان در بیمارستان های کشور پرتغال انجام می­پذیرد و تولد نوزادان در خانه کمتر اتفاق می­افتد. بیمارستان های این کشور خدمات مناسبی ارائه می­نمایند و از همان ابتدای تولد فرزند در این کشور تمامی مراقبت های لازم از نوزاد و مادر انجام می­گیرد. مادران شاغل در کشور پرتغال اجازه 120 روز مرخصی با حقوق داشته و می­توانند 30 روز قبل از تولد فرزند و 6 هفته پس از تولد مرخصی با حقوق اخذ نمایند. ناگفته نماند تمامی هزینه های بیمارستان از تولد تا مراقبت های اولیه تحت پوشش بیمه های درمانی پرتغال قرار دارند.

طبق آمار بدست آمده نرخ تولد در کشور پرتغال پایین و برابر با 4/8 می­باشد. با این وجود پرتغال کشوری رو به پیری محسوب می­شود. این کشور کمترین آمار تولد را پس از کشور ایتالیا دارد. همچنین نرخ مرگ و میر نوزدان از دیگر معیارهای رشد جمعیت بشمار می­رود که نرخ مرگ و میر نوزدان در کشور پرتغال برابر با ¾ به ازای هر 1000 نوزاد می­باشد این نرخ رقم بسیار خوبی است و نشان دهنده سطح بهداشت و رفاه مردم این کشور می­باشد.

شرایط اخذ تابعیت پرتغال از طریق تولد

طبق قوانین کشور پرتغال افرادی که دارای شرایط زیر باشند، می­توانند جهت اخذ تابعیت این کشور اقدام بنمایند:

  • یکی از والدین دارای تابعیت پرتغال باشد
  • فرزندانی که خارج از کشور پرتغال از والدینی پرتغالی متولد گردیده اند.
  • در صورتیکه که یکی از والدین خارجی در خاک پرتغال متولد گردیده باشد.
  • فرزندان اتباع خارجی که پس از تاریخ 8 اکتبر 1981 در خاک پرتغال به دنیا آمده باشند.

راههای دیگری نیز برای اخذ تابعیت کشور پرتغال وجود دارد. علاقمندان به اخذ تابعیت این کشور می­توانند با کارشناسان ارشد موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت ارتباط حاصل نموده و نظرات و پیشنهادات مفید آنان را در زمینه های مختلف مهاجرتی  و اخذ اقامت پرتغال از طریق ازدواج جویا شوند.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *