مهاجرت به کشور پرتغال

تولد فرزند در پرتغال

تولد فرزند در پرتغال

تولد فرزند در پرتغال یکی از راه هایی است که افراد می­ توانند اقامت و تابعیت این کشور را دریافت نمایند. در این نگاش این مبحث بررسی می گردد. البته اخذ اقامت و تابعیت از این طریق شرایط مخصوص به خود را دارد که در ادامه به شرح آن خواهیم پرداخت. این کشور واقع در قاره­ اروپا می باشد و سالانه افراد زیادی به این کشور مهاجرت می ­نمایند. اکثر بازنشستگان اروپایی، این کشور را کشوری مناسب برای تفریح و استراحت می ­دانند. از همین رو پس از پایان خدمت خود به این کشور مهاجرت نموده و با خرید ملک در این کشور اقدام به اخذ اقامت دائم این کشور می ­نمایند. هزینه های زندگی به خصوص غذا در این کشور بسیار ارزان تر از دیگر کشورهای اروپایی می باشد.

زبان رسمی مردم این کشور، پرتغالی است اما از آنجائیکه این کشور همواره مقصد توریست جهانی قرار گرفته است، اکثر مردم این کشور به زبان انگلیسی مهارت دارند. کارشناسان و مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت همواره در تلاشند تا اطلاعات کاملی در زمینه مهاجرت در اختیار متقاضیان و علاقمندان به این موضوع قرار دهند. تولد فرزند تنها در صورتیکه یکی از والدین نوزاد دارای تابعیت پرتغالی باشد، منجر به اعطاء تابعیت پرتغال خواهد شد. به طور کلی تابعیت از طریق تولد بر 2 اصل است. اصل خاک و اصل خون. اصل خاک بدین معناست که نوزاد در هر نقطه ای از جهان بدنیا بیاید، تابعیت همان کشور را اخذ خواهد نمود و تابعیت از طریق خون بدین صورت است که نوزاد ناخودآگاه تابعیت والدین خود را اخذ می ­نماید.

ثبت تولد فرزند در پرتغال

افرادی که فرزندان آنها در این کشور به دنیا آمده اند، ملزمند تا تولد فرزند خود را در این کشور به ثبت برسانند. ثبت تولد فرزند در این کشور در یکی از دفاتر رسمی این کشور امکان پذیر است. پس از اینکه فرد تولد فرزند خود را در این اداره به ثبت رساند، گواهی تولد فرزند خود را مبنی بر تولد متقاضی در خاک این کشور اخذ خواهد نمود. این گواهی اعتبار زمانی خاصی ندارد و برای همیشه معتبر خواهد بود. مدارک زیر به هنگام ثبت تولد فرزند در این کشور الزامی است:

  • ارائه مدارک شناسائی والدین
  • ارائه نام، نام خانوادگی، محل تولد فرزند و شماره شناسائی والدین

ناگفته نماند قوانین فوق مربوط به شهروندان پرتغالی است. ثبت تولد فرزند توسط اتباع خارجی تقریباً با شهروندان این کشور یکسان است. تنها اتباع خارجی می­ باید مدارک اقامتی خود را نیز به اداره ثبت احوال این کشور ارائه نمایند. بیمارستان های خصوصی و دولتی این کشور برای تولد فرزندان اتباع خارجی دسترس هستند و والدین می­ باید در بیمارستان های این کشور یک نام اجباری برای فرزندشان انتخاب نمایند. ناگفته نماند اتباع خارجی در عرض 20 روز باید تولد فرزند خود را در این کشور به ثبت برسانند.

ثبت تولد فرزند در پرتغال

اخذ تابعیت پرتغال از طریق تولد فرزند

همانطور که بیان نمودیم، پرتغال از اصل خون برای اعطاء تابعیت پیروی می­ نماید و تنها نوزدانی که دارای والدین این کشور باشند، تابعیت این کشور را دریافت خواهند نمود. اما طبق قوانین کشور پرتغال والدینی که به مدت 5 سال در این کشور به صورت مداوم زندگی نموده اند و دارای اقامت پرتغال هستند، با تولد فرزند می توانند درخواست تابعیت این کشور را برای فرزندان خود بنمایند.

از دیگر قوانین تولد در کشور پرتغال اینست که اتباع پرتغالی که فرزندشان در خارج از خاک این کشور متولد گردیده اند، جهت اخذ تابعیت پرتغال برای فرزند خویش می ­باید به نزدیکترین سفارت پرتغال در محل زندگی خود مراجعه و نسبت به اخذ تابعیت این کشور برای نوزاد اقدام نماید.

مراقبت های پس از تولد فرزند در پرتغال

معمولاً تولد نوزادان در بیمارستان های این کشور انجام می ­پذیرد و تولد نوزادان در خانه کمتر اتفاق می ­افتد. بیمارستان های این کشور خدمات مناسبی ارائه می­ نمایند و از همان ابتدا تولد فرزند در این کشور تمامی مراقبت های لازم از نوزاد و مادر انجام می گیرد. مادران شاغل در این کشور اجازه 120 روز مرخصی با حقوق داشته و می­ توانند 30 روز قبل از تولد فرزند و 6 هفته پس از تولد مرخصی با حقوق اخذ نمایند. ناگفته نماند تمامی هزینه های بیمارستان از تولد تا مراقبت های اولیه تحت پوشش بیمه های درمانی پرتغال قرار دارند.

طبق آمار به دست آمده نرخ تولد در این کشور پایین و برابر با 4.8 می ­باشد. با این وجود این کشور رو به پیری محسوب می شود. این کشور کمترین آمار تولد را پس از کشور ایتالیا دارد. همچنین نرخ مرگ و میر نوزادان از دیگر معیارهای رشد جمعیت به شمار می ­رود که نرخ مرگ و میر نوزادان برابر با سه چهارم به ازاء هر 1000 نوزاد می ­باشد. این نرخ نشان دهنده سطح بهداشت و رفاه مردم این کشور می­ باشد.

شاخص نرخ تولد در این کشور در سال های اخیر در نمودار زیر شرح داده شده است:

شاخص نرخ تولد در پرتغال

شرایط اخذ تابعیت پرتغال از طریق تولد

طبق قوانین این کشور افرادی که دارای شرایط زیر باشند، می توانند جهت اخذ تابعیت این کشور اقدام بنمایند:

  • یکی از والدین دارای تابعیت این کشور باشد.
  • فرزندانی که خارج از کشور پرتغال از والدینی پرتغالی متولد گردیده اند.
  • در صورتی که که یکی از والدین خارجی در خاک این کشور متولد گردیده باشد.
  • فرزندان اتباع خارجی که پس از تاریخ 8 اکتبر 1981 در خاک این کشور به دنیا آمده باشند.

راه های دیگری نیز برای اخذ تابعیت این کشور وجود دارد. علاقمندان به اخذ تابعیت این کشور می­ توانند با کارشناسان ارشد موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت ارتباط حاصل نموده و نظرات و پیشنهادات مفید آنان را در زمینه های مختلف مهاجرتی و اخذ اقامت پرتغال از طریق ازدواج جویا شوند.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.