مهاجرت تحصیلی جمهوری چک

تحصیل پزشکی در چک

تحصیل پزشکی در چک

از آنجا که کشور جمهوری چک یک کشور اروپایی و ارزان است، تحصیل پزشکی در چک دارای متقاضیان بی‌شماری است.از سویی دیگر “هزینه های زندگی در این کشور نیز ارزان بوده و در حدود 900 الی 1000 یورو به صورت ماهیانه می باشد.

تحصیل پزشکی در چک

مهلت درخواست تحصیل پزشکی در چک در دانشگاه های مختلف با یکدیگر تفاوت دارد. بسیاری از دانشکده های پزشکی در چک تاییدیه شرکت در برنامه های کمک مالی فدرال را دریافت نموده اند. این تاییدیه ها از سوی وزارت آموزش و پروش ایالات متحده و در فهرست قرار داده می شود. تحصیل پزشکی در چک از طریق دانشگاه ها و دانشکده های این کشور امکان پذیر است.

این دانشگاه ها دارای تاییدیه وزارت علوم و بهداشت در کشور ایران هستند. اسامی آنها به شرح ذیل می باشد:

دانشگاه چارلز در شهر پراگ (Charles university in Prague)

 • دانشکده پزشکی اول در شهر پراگ
 • دانشکده پزشکی دوم در شهر پراگ
 • دانشکده پزشکی سوم در شهر پراگ
 • دانشکده پزشکی در منطقه Hradec Králové
 • دانشکده پزشکی در منطقه Pilsen

دانشگاه ماساریک (Masaryk university)

دانشگاه پالاکی (Palacky university in Olomouc)

در بخش های بعدی در این مقاله به بررسی هر یک از این دانشگاه ها و دانشکده ها می پردازیم.

شرایط و ویژگی های پذیرش دردانشگاه چارلز

این دانشگاه در سال 1348 میلادی به تاسیس رسیده است. از جمله دانشگاه های قدیمی و “پزشکی در سطح اروپای مرکزی به شمار می رود. دانشگاه چارلز تعداد 5 دانشکده پزشکی را به خود اختصاص داده است که 3 دانشکده در شهر پراگ واقع گردیده‌اند.

اگرچه این دانشگاه ها شرایط پذیرش یکسان و مشابهی با یکدیگر دارند. اما تفاوت آنها در میزان شهریه پرداختی از سوی دانشجویان است. این دانشگاه در 3 نوبت از سال اقدام به برگزاری آزمون ورودی جهت دانشجویان می نمایند. ماه های ژانویه، آگوست و می، زمان برگزاری آزمون هاست.

اولین دانشکده پزشکی دانشگاه چارلز

دوره های پزشکی و دندانپزشکی از سوی اولین دانشکده پزشکی دانشگاه چارلز به دانشجویان ارائه می گردد. دوره پزشکی به مدت 6 سال و دوره دندانپزشکی به مدت 5 سال به طول خواهد انجامید. ضمنا زبان تحصیل در این دوره ها، انگلیسی می باشد. لازم به ذکر است هزینه تحصیلی در دوره های پزشکی و دندانپزشکی به مبلغ 16 هزار دلار به طور سالیانه است.

دوره تحصیلی فاندیشن (پیش دانشگاهی) از سپتامبر سال جاری تا ژوئن سال آینده طول خواهد کشید. طول دوره این مقطع به مدت 9 ماه بوده و شهریه ای معادل 6000 یورو را شامل می گردد. مدارک اعطایی به دانشجویان از اعتبار بین المللی برخوردار بوده و مورد قبول ایالات متحده و کشورهای اروپایی است.

آزمون های پراگ برای داوطلبان به صورت رایگان برگزار می گردد. آنان در همان روز آزمون، از نتایج آزمون مطلع شده و سپس وارد مرحله مصاحبه می گردند. ضمنا این آزمون، نمره منفی نخواهد داشت. خوابگاه دانشجویی شامل کلیه دانشجویان سال اول دانشکده می گردد که می توانند از آنها استفاده کنند.

دومین دانشکده پزشکی چارلز

دومین دانشکده پزشکی دانشگاه چارلز دوره های پزشکی 6 ساله ای را ارائه می نماید که به زبان انگلیسی خواهد بود. هزینه های تحصیلی و شهریه مربوط به این دوره ها معادل مبلغی بین 12000 الی 15000 دلار به طور سالیانه است.

سومین دانشکده پزشکی چارلز

این دانشکده نیز همانند دانشکده های اول و دوم، دارای دوره های پزشکی است که به مدت 6 سال طول می کشد. این دوره ها به زبان انگلیسی از سوی دانشکده ارائه می گردند. این دوره ها شامل دوره های به نام پیش پزشکی یا پیش دانشگاهی است که به مدت 5 ماه می‌باشد. هدف از ارائه این دوره،تقویت وکسب آمادگی لازم داوطلبان در دروس شیمی، فیزیک، زیست‌شناسی، زبان تخصصی و زبان چکی است. داوطلبان پس از گذراندن این دوره با آمادگی کامل در آزمون ورودی شرکت می نمایند.

مهلت تکمیل و ارسال فرم درخواست دوره پیش پزشکی، تا پایان 15 ماه اکتبر است. تاریخ 9 ژانویه سال آتی نیز پایان مهلت ثبت نام در دوره پیش پزشکی خواهد بود. تقاضاهای داوطلبان برای شرکت در آزمون پیش پزشکی از ماه جولای توسط دانشگاه دریافت می گردد. تاریخ برگزاری این آزمون روز 25 می سال آتی می باشد. آزمون مذکور به صورت جامع در کشورهای اروپایی برگزار می گردد و شهریه 5000 را در بر دارد. هزینه تحصیلی دوره های 6 ساله پزشکی در این دانشکده تقریبا 15 هزار دلار بوده و به زبان انگلیسی ارائه می گردد.

پذیرش دردانشگاه ماساریک چه شرایطی دارد؟

دانشگاه ماساریک واقع در شهر برنو است. شهر برنو از لحاظ بزرگی، پس از پراگ قرار دارد. معماری های شاهکار و طبیعت سرسبز از جمله ویژگی های شهر برنوی چک است.

دوره هایی که در این دانشگاه ارائه می گردند عبارتند از:

 • دوره های دکترای پزشکی 6 ساله که به زبان انگلیسی ارائه می گردند. شهریه ای معادل 13 هزار دلار در سال را در بر دارد.
 • دوره های PHD دندانپزشکی به صورت 5 ساله که شهریه ای برابر با 15 هزار دلار درسال را شامل می‌گردد.
 • دوره های کارشناسی فیزیوتراپی به صورت 3 ساله که شهریه ای به مبلغ 9 هزار دلار در سال را دارا است.

مدارک اعطایی این دانشگاه در سطح بین المللی معتبر است. دوره‌های پیش پزشکی در این دانشگاه نیز ارائه می‌گردد که شهریه‌ای معادل 8هزار دلار دارد. طول دوره به مدت 5 ماه و از 16 اکتبر تا 30 مارس ادامه دارد. مهلت شرکت داوطلبان در این دوره، از اول آوریل تا 30 ژوئن می باشد. شرط ورود به رشته های پزشکی و دندانپزشکی شرکت در آزمون ورودی است. این آزمون دارای 3 آزمون به صورت جداگانه است که شامل دروس فیزیک، شیمی و زیست شناسی می گردد.

هر کدام از این آزمون ها دارای 40 سوال تستی پنج گزینه ای می باشد. زمان اختصاص یافته به هر کدام از آزمون ها به مدت 60 دقیقه می باشد. نمره قبولی در رشته پزشکی، حداقل 60 درصد پاسخ صحیح و برای رشته دندانپزشکی 65 درصد می باشد.30 آوریل آخرین مهلت جهت شرکت در آزمون است. این آزمون نیز به صورت جامع برگزار می گردد.

شرایط پذیرش در دانشگاه پالاکی چیست؟

دانشگاه پالاکی واقع در شهر اولوموتس می باشد. دارای دوره های پزشکی و دندانپزشکی به ترتیب به مدت 6 ساله و 5 ساله است. شهریه دوره‌های پزشکی و دندانپزشکی به ترتیب 10 هزار یورو و 11800 یورو به‌طور سالیانه در نظر گرفته شده است. زبان تحصیل، زبان انگلیسی تعیین گردیده است.

سطح علمی و آموزشی این دانشگاه بسیار بالا است و فارغ التحصیلان این دانشگاه در آزمون‌های مطرحی مانندUSMLE مقام‌آور بوده‌اند. به دلیل ارزان بود هزینه ها در این شهر، شهریه تحصیلی این دانشگاه کم می باشد. بنابراین می توان گفت هزینه هر دانشجو به طور ماهیانه مبلغی معادل 5000 یورو است.

ارائه مدرک زبان انگلیسی آیلتس نمره 6 یا تافل نمره 87 برای این دانشگاه الزامی است. آزمون ورودی برای این دانشگاه در دو نوبت به تاریخ های 3 فوریه و 16 ژوئن است. مکان برگزاری آزمون ها در دبی بوده و شامل دروس شیمی، فیزیک، ریاضی و زیست شناسی است داوطلبان متقاضی دوره تحصیلی سپتامبر، می بایست از 1 نوامبر تقاضای پذیرش نمایند.

اطلاعات بیشتر در مورد تحصیل پزشکی در چک را می‌توانید از موسسه سفیران سروش سعادت اخذ نمایید. کسب مشاوره های حرفه ای توسط کارشناسان این موسسه از طریق تماس تلفنی رایگان و مراجعه حضوری انجام می گیرد.

Related Posts

8 دیدگاه برای “تحصیل پزشکی در چک

 1. sohrab گفت:

  تحصیل پزشکی در چک و کشورهای اتحادیه اروپا می تونه برای ما اقامت هم داشته باشه ؟ ظاهرا تو خیلی از کشورها با پنج سال بیشتر تحصیل و موندن میشه اقامت گرفت ؟

 2. امیر عباس گفت:

  بابت مطلب جالبتون در مورد تحصیل پزشکی در چک تشکر می کنم اگه امکانش هست در مورد دانشگاه چارلز چک هم مطلب بذارید

 3. هانا گفت:

  ممنون بابت اطلاعات خوبتون

 4. تجسم خلاق گفت:

  تحصیل پزشکی در چک مورد تایید وزارت علوم هست؟

 5. امیرحسین گفت:

  با سلام
  مقاله خوبی بود.

 6. دنیز گفت:

  تحصیل به زبان چک در دانشگاههای چک اجباری؟

 7. امید گفت:

  عالی بود

 8. صبا صابری گفت:

  ممنون از مطالب به روزتون

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *