مهاجرت تحصیلی جمهوری چک

پزشکی در جمهوری چک

پزشکی در جمهوری چک

پزشکی در جمهوری چک

پزشکی در جمهوری چک به دلیل پیشرفت هایی که این کشور در زمینه پزشکی داشته است، ممکن است متقاضیان زیادی را جذب نماید.

در ادامه مقاله پزشکی در جهوری چک با ما همراه باشید. در ابتدا اطلاعاتی را در خصوص کشور چک خدمت شما متقاضیان ارائه می دهیم.

کشور چک

کشور چک، کشوری است که در منطقه مرکزی اروپا قرار گرفته است. کشور چک دارای مرزهای مشترک با کشورهای آلمان، اسلواکی، اتریش و لهستان می باشد.

قرارگرفتن این کشور در چنین منطقه ای، طبیعت ویژه ای را برای آن به ارمغان آورده است. کشور چک دارای تعداد زیادی رودخانه می باشد که این رودخانه ها در دریاهای بالتیک و سیاه سرازیر می شوند.

نزدیک به 10 میلیون نفر در این کشور زندگی می کنند که به نسبت مساحت آن، جمعیت مطلوبی را در مقایسه با کشورهای بلوک شرق داراست. کشور چک در زمستان دارای آب و هوای سرد بوده و در آب و هوای تابستان این کشور معتدل می باشد.

این کشور در اتحادیه اروپا و ناحیه شنگن دارای عضویت است.

 شرایط گذراندن دوره های علوم پزشکی در جمهوری چک

از سال های گذشته پذیرش دانشجو از کشورهای مختلف در رشته های پزشکی در برنامه های تحصیلی این کشور بوده است. هزینه مناسب تحصیل و ارائه دروس این دوره ها به زبان انگلیسی از مهم ترین دلایل گرایش دانشجویان برای شرکت در دوره های پزشکی این کشور بوده است.

رشته های پزشکی و دندانپزشکی به صورت دوره های 6 ساله، رشته های داروسازی، کارشناسی ارشد بینایی سنجی و مقطع کارشناسی پرستاری به مدت 5 سال در دانشگاه های مختلف این کشور برگزار می گردد.

هر یک از داوطلبان متناسب با علاقه خود می توانند رشته مورد نظر خود را انتخاب کنند. کشورهای آلمان، کانادا، انگلستان، مالزی، سوئد و ایالت متحده بیشترین داوطلبان را در رشته های پزشکی این کشور دارا هستند. توجه شود که کشورهای ایالات متحده و کانادا، بیشتر دانشگاه های علوم پزشکی جمهوری چک را مورد تایید قرار داده اند.

دروس زیست شناسی، شیمی و فیزیک گذرانده شده در دوره دبیرستان شاخص قبولی متقاضیان ورود به رشته های پزشکی دانشگاه ی این کشور است.

در برخی مواقع بعد از قبول شدن داوطلبان در آزمون کتبی، آزمون های شفاهی نیز گرفته می شود. سوالات آزمون کتبی این دانشگاه ها از درس های زیست، شیمی و فیزیک به صورت چهارجوابی است. داوطلبان با ثبت نام در دوره ی پیش دانشگاهی می توانند نتایج بهتری در این آزمون ها کسب کنند.

 

دوره ی فاندیشن(پیش دانشگاهی) در جمهوری چک

مقطع تحصیلی قبل دانشگاهی نه ماهه میباشد.

در ابن مقطع درس های زبان چکی، زبان انگلیسی و همچنین دروس علوم پایه مانند زیست، شیمی و فیزیک به متقاضیان ارائه می شود.

هزینه تحصیل پیش دانشگاهی بین 6000 هزار تا 8000 هزار یورو است. افرادی که دارای مدرک دیپلم بوده و سن آن ها بین 18 تا 25 سال است می توانند بدون مدرک زبان وارد مقطع پیش دانشگاهی شوند.

گذراندن دوره پیش دانشگاهی برای داوطلبان با مدرک معتبر زبان و همچنین داوطلبانی که در درس های زیست، فیزیک و شیمی نمرات خوبی را کسب کرده اند الزامی نمی باشد و این داوطلبان بدون گذراندن مقطع پیش دانشگاهی می توانند در آزمون پذیرش دانشگاه ها شرکت کنند.

همچنین داوطلبان غیر بومی باید توجه داشته باشند که برای دادن آزمون ورودی در این کشور نیاز به ویزای توریستی می باشد و ممکن است که ویزای شنگن را نتوانند دریافت نمایند.

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت و درمان ایران در کشور چک به شرح زیر می باشند:

دانشگاه چارلز (Charles university in Prague)

دانشگاه ماساریک (Masaryk university)

دانشگاه پالاکی (Palacky university in Olomouc)

دانشکده پزشکی دانشگاه چارلز

دانشکده پزشکی دانشگاه چارلز در سال 1348 میلادی در کشور چک تأسیس گردید و اولین دانشگاه در اروپای مرکزی بود که دروس رشته پزشکی در دانشکده ای مجزا تدریس می شد.

دانشکده هایی که مورد تأیید وزارت بهداشت و درمان ایران هستند شامل سه دانشکده از پنج دانشکده پزشکی دانشگاه چارلز می باشند که این سه دانشکده در شهر پراگ قرار گرفته اند.

این سه دانشکده ضوابط پذیرش یکسانی دارند و مبلغ شهریه ی این دانشکده ها با هم متفاوت است. آزمون های ورودی در ماه های ژانویه، آگوست و می در هر سال در دانشگاه چارلز از داوطلبان گرفته می شود.

 

اولین دانشکده پزشکی دانشگاه چارلز

در این دانشکده دوره ها به شرح زیر برگزار می گردد:

 •  رشته پزشکی در 6 سال تحصیلی و دوره دندان پزشکی در 5 سال تحصیلی برگزار می شود که زبان تدریس دروس این رشته ها به زبان انگلیسی می باشد.
 • مقطع پیش دانشگاهی: زمان تحصیل در مقطع پیش دانشگاهی در اولین دانشکده پزشکی این دانشگاه 9 ماه می باشد(سپتامبر 2018 تا ژوئن 2019)و همچنین هزینه تحصیل این مقطع 6000 هزار یورو است.
 • مدرک این دانشگاه در همه کشور های اروپایی و کشور ایالات متحده معتبر است.
 • هزینه تحصیل در دوره پزشکی و دندان پزشکی در هر سال 16 هزار دلار می باشد.
 • هزینه آزمون برای داوطلبان در شهر پراگ رایگان می باشد. نتایج آزمون در همان روز اعلام می شود و داوطلبان مجاز به مصاحبه دعوت می شوند.در ادامه خواهیم خواند.

 دومین دانشکده پزشکی چارلز

 • در این دانشکده فقط رشته پزشکی در طول 6 سال برگزار می شود.
 • مبلغ شهریه این دوره در این دانشکده 12 تا 15 هزار دلار می باشد.

سومین دانشکده پزشکی چارلز

 • در سومین دانشکده پزشکی چارلز رشته پزشکی در طی 6 سال ارائه می شود.
 • داوطلبان برای آمادگی در آزمون ورودی در این دانشکده می توانند دوره پیش پزشکی یا پیش دانشگاهی را پشت سر بگذارند که در این صورت دانش لازم برای پاسخ گویی به سوال های دروس زیست، فیزیک و شیمی را پیدا خواهند کرد. فرصت داوطلبان برای ارسال فرم ها در دوره های پیش پزشکی یا پیش دانشگاهی تا 15 اکتبر 2017 می باشد و 9 ژانویه 2018 فرصت آخر داوطلبان برای ثبت نام در این دوره می باشد. دریافت درخواست های شرکت کنندگان در دوره پیش پزشکی از جولای 2017 توسط دانشگاه صورت می گیرد.
 • در صورتی که داوطلبان دوره پیش پزشکی را سپری کنند می توانند در تاریخ 25 می 2018 برای پذیرش در این دانشکده در آزمون ورودی شرکت کنند. در برخی از کشورهای اروپایی نیز آزمون ورودی سومین دانشکده پزشکی چارلز انجام می شود که هزینه ثبت نام 5 هزار دلار است.
 • هزینه تحصیل در رشته پزشکی در جمهوری چک و این دانشکده با زبان انگلیسی 15 هزار دلار است.
 • 60 دانشجو می توانند در سال تحصیلی  2018-2017 وارد این دانشکده شوند.

 

دانشگاه ماساریک

دانشگاه ماساریک در شهر برنو(Brno)  واقع شده. شهر برنو دومین شهر پر جمعیت کشور چک است که دارای معماری و طبیعت بی نظیری است.

 • در این دانشگاه رشته پزشکی در مقطع دکترا در 6 سال تحصیلی، رشته دندان پزشکی در مقطع دکتری به طول 5 سال و رشته فیزیوتراپی در مقطع لیسانس تدریس می شود.
 • در کشور های متعددی از جمله ایالات متحده آمریکا و کشورهای اروپایی مدارک این دانشگاه دارای اعتبار می باشد.
 • هزینه تحصیل در دوره های پزشکی، دندان پزشکی و فیزیوتراپی در هر سال به ترتیب 13 هزار دلار، 15 هزار دلار و 9 هزار دلار می باشد.
 • داوطلبان در دوره پیش پزشکی یا پیش دانشگاهی که 5 ماه طول می کشد؛ دروس زیست، شیمی، فیزیک و زبان چکی را یاد می گیرند. همچنین هزینه دوره پیش دانشگاهی، 8هزار دلار است. زمان برگزاری این دوره از 16 اکتبر تا 30 مارچ است.
 •  ددلاین ثبت نام از تاریخ یک آوریل تا 30 ژوئن است.

 

دانشگاه پالاکی

رشه های پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه پالاکی واقع در شهر اولوموتس در دوره های 6 و 5 ساله برگزار می شود. داوطلبانی که از این دانشگاه فارغ التحصیل شده اند نتایج درخشانی را در آزمون های مطرحی مانند USMLE  اخذ کرده اند که این نشان دهنده بالا بودن سطح علمی این دانشگاه می باشد.

از جمله شرایطی که این دانشگاه دارد، مبلغ شهریه ی مناسب آن می باشد. همچنین شهری که دانشگاه در آن واقع است( اولوموتس) بسیار ارزان می باشد بطوری که هزینه هر دانشجو برای ده ماه تقریبا 5000 یورو می باشد.

شرایط پذیرش در دانشگاه پالاکی

مدرک زبان مورد نیاز آیلتس 6 و تافل با حداقل نمره 87 می باشد.

داوطلبان برای پذیرش در این دانشکده باید در آزمون ورودی شرکت کنند. از دروس زیست، شیمی، فیزیک یا ریاضی در این آزمون سوال می آید. این آزمون در شهر دوبی در دو تاریخ 3 فوریه و 16 ژوئن 2018 انجام می شود.

متقاضیان از تاریخ اول نوامبر 2017 می توانند برای ماه سپتامبر 2018 درخواست بدهند.

هزینه رشته پزشکی در طی 6 سال در این دانشگاه 10000 یورو و هزینه دندانپزشکی در دوره 5 ساله 11800 یورو می باشد.

برای آگاهی بیشتر در زمینه ی پزشکی جمهوری چک با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت همگام شوید.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *