مهاجرت تحصیلی روسیه

تحصیل رایگان در روسیه

تحصیل رایگان در کشور روسیه

در سال 2019 شرایط تحصیل رایگان در روسیه با اعطای 15000 بورسیه تحصیلی از طرف دولت روسیه به دانشجویان خارجی فراهم می باشد. از شرایط اخذ بورسیه های تحصیلی در روسیه، قبولی در آزمون ورودی و تحصیل متقاضی در یکی از برنامه های کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری، تخصص و یا انترنی دانشگاه های روسی می باشد. جذب 2019 بسته به کشور متقاضی و سهمیه اعلام شده در فوریه- مارس شروع خواهد شد. بنابراین تنها با اخذ بورسیه تحصیلی از دانشگاه های روسیه است که شرایط تحصیل رایگان در روسیه برای دانشجویان فراهم می شود.

مبلغ ماهیانه این بورسیه حدود 1630 روبل می باشد و پوشش دهنده شهریه ها و هزینه خوابگاه دانشجویان است و کفاف هزینه های زندگی و مسافرت را نمی کند. متقاضیان می توانند برنامه بورسیه خود را از بین 450 دانشگاه دولتی روسیه انتخاب نمایند. اما اگر به هر دلیلی متقاضی در راه کسب بورسیه با شکست مواجه گردد، این پایان کار نیست و  شخص می تواند هزینه تحصیل خود را با کار ضمن تحصیل در روسیه پرداخت نماید. اگر چنانچه برای پذیرش تحصیلی در روسیه مصمم هستید، جهت تسهیل فرایند اخذ ویزای تحصیلی خود می توانید با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس بگیرید.

هزینه تحصیل و زندگی در روسیه

تحصیل در دانشگاه روسی بر پایه قرارداد تحصیلی در واقع، ترکیب بهینه ای از هزینه و کیفیت می باشد. دانشجویان خارجی با پرداخت هزینه خیلی منطقی می توانند هم دانش و مهارت پایه ای فراگرفته و هم مدرک معتبری از دانشگاه های روسی اخذ نمایند. در کشور روسیه، متولی تعیین نرخ شهریه ها وزارت علوم و آموزش عالی روسیه می باشد. شهریه های دانشگاه های روسی به برنامه تحصیلی، مدت تحصیل و موسسه آموزشی بستگی دارد. بر این اساس، شهریه های دوره های تحصیلی مختلف به شرح ذیل می باشد:

  • شهریه سالیانه دوره کارشناسی تقریبا 200- 180 هزار روبل (هزینه حداقلی 123500 روبل- هزینه حداکثری 715000 روبل)
  • شهریه سالیانه دوره تخصص تقریبا 220- 200 هزار روبل (هزینه حداقلی 120000 روبل- هزینه حداکثری 623580 روبل)
  • شهریه سالیانه دوره تخصص در دانشگاه علوم پزشکی روسیه تقریبا 270- 250 هزار روبل
  • شهریه سالیانه دوره کارشناسی ارشد تقریبا 240- 220 هزار روبل (هزینه حداقلی 127000 روبل- هزینه حداکثری 450000 روبل)
  • شهریه سالیانه دوره PhD تقریبا 260- 240 هزار روبل (هزینه حداقلی 136500 روبل- هزینه حداکثری 405000 روبل)

بنابراین، شهریه های تحصیلی در دانشگاه های  روسیه از 123500 تا 715000 روبل متغییر است. اما از سوی دیگر هزینه های زندگی شامل خوابگاه، غذا، ایاب و ذهاب، اینترنت، تفریحات و … نیز وجود دارد که مجموع این هزینه ها مبلغی حول و حوش 20180 روبل می شود.

 

تحصیل رایگان در روسیه

بورسیه تحصیلی وامکان تحصیل رایگان در روسیه

هم اکنون، امکان تحصیل رایگان در روسیه همانند تحصیل در فرانسه برای دانشجویان خارجی در کلیه مقاطع تحصیلی فراهم می باشد. در سال 2019 در حدود 15000 فرصت بورسیه تحصیلی دولتی در دسترس دانشجویان قرار دارد. دانشجویانی که بر اساس شایستگی تحصیلی یا بر مبنای سهمیه مصوب بورسیه به آنها تعلق می گیرد، می توانند از گزینه تحصیل رایگان در روسیه بهره گیرند. میانگین مبلغ ماهیانه بورسیه تحصیلی در سال 2018 برای مقاطع کارشناسی در حدود 1630 روبل و برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری درحدود 3110 روبل تعیین شده است.

روسیه یکی از معدود کشورها در جهان می باشد که حق تحصیل رایگان را در دانشگاه ها برای دانشجویان خارجی فراهم می کند. بورسیه های تحصیلی روسیه به 3 نوع دولتی، غیر دولتی و دانشگاهی دسته بندی می شود که در جدول زیر جزئیات هر کدام را ملاحظه می نمائید:

نوع بورسیه مبلغ بورسیه هزینه های تحت پوشش تعداد بورسیه
بورسیه های دولت فدراسیون روسیه 1630 روبل شهریه های تحصیلی، هزینه های خوابگاه دانشجویی و مجوز اقامت 15000
بورسیه های غیردولتی The School of Russian and Asian Studies (SRAS)
Benjamin A. Gilman Scholarships  5,000 دلار شهریه ویژه دانشجویان آمریکایی در حال تحصیل با زبان روسی 2900
BP in Russia Research Scholarships 35000- 15000 روبل شهریه دانشجویان در حال تحصیل در رشته انرژی و اقتصاد
American Councils Scholarships 25000- 7000 دلار بلیط هواپیما، مخارج زندگی، بیمه سلامت
Open Doors: Russian Scholarship Project شهریه دانشجویان ارشد ریاضیات، فیزیک، کامپیوتر و اقتصاد از هر کشور خارجی
بورسیه دانشگاهی Moscow Institute of Physics and Technology (MIPT) شهریه دانشجویان خارجی برتر
National Research University – Higher School of Economics (HSE) Saint Petersburg 25 تا 100% شهریه های دانشجویان خارجی
National University of Science and Technology MISiS کل شهریه ها
Saint Petersburg Polytechnic University شهریه ترم و هزینه خوابگاه
Tomsk State University گرانت های مختلف برای دانشجویان خارجی
Russian International Olympic University شهریه و هزینه خوابگاه دانشجویان برتر کارشناسی ارشد تربیت بدنی 20

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی در روسیه

تحصیل رایگان در روسیه مبتنی بر دریافت بورسیه تحصیلی و صرفا از طریق قبولی در آزمون های ورودی یا آزمون همسان کشوری (EGE) برای دانشجویان خارجی حاضر در روسیه مقدور است. همه ساله این بورسیه ها از طریق دولت روسیه جهت برخورداری از انکان تحصیل رایگان در روسیه در اختیار متقاضیان قرار داده می شود. اما مبنای اعطای این بورسیه ها و مدارک لازم برای دریافت آنها چیست؟

معمولا بورسیه های تحصیلی در روسیه فقط شهریه ها و هزینه خوابگاه دانشجویان را تحت پوشش قرار می دهد و هزینه سفر، مخارج زندگی، سیاست بیمه سلامت داوطلبانه (VHIP) بر عهده خود دانشجو می باشد. متولی تخصیص سهمیه های بورسیه به متقاضیان در کشور روسیه Rossotrudnichestov ( آژانس دولتی مشترک المنافع کشورهای مستقل) می باشد. صرفا متقاضیانی می توانند درخواست خود را تحویل دانشگاه دهند که در آزمون ورودی قبول شده و در مقطع تحصیلی تمام وقتی در دانشگاه های دولتی روسیه مشغول تحصیل شوند.

کار ضمن تحصیل در روسیه

سوالی که ذهن اکثر دانشجویان خارجی را به خود مشغول می کند این است که آیا می توان همراه تحصیل در روسیه، کار هم انجام داد؟ دانشجویان خارجی می توانند در وقت آزادشان در خود دانشگاه کار انجام دهند. در اکثر موارد، کار دانشجویی در روسیه مستلزم اخذ ویزای کار روسیه از اداره مهاجرت روسیه می باشد. دانشجویان فقط می توانند بر طبق حرفه مشخص شده در مجوزشان و در شهر دانشگاهی خود کار کنند. اما بایستی توجه کرد که به دلیل تحصیل فشرده در روسیه، علنا وقت فراغت زیادی برای کار دانشجویی وجود ندارد.

همانطوریکه اشاره شد با توجه به فرصتهای دریافت بورسیه های تحصیلی متعدد از دانشگاه های روسیه، امکان بر خورداری از تحصیل رایگان در روسیه برای کلیه دانشجویان خارجی مهیا می باشد. به متقاضیان تحصیل در روسیه پیشنهاد میکنیم به منظور صرفه جویی در زمان و هزینه خود و همچنین شروع سریع فرآیند اخذ پذیرش تحصیلی و دریافت ویزای تحصیلی روسیه با کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایند.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *