مهاجرت تحصیلی آمریکا

تحصیل رایگان در آمریکا

تحصیل رایگان در آمریکا
 • آیا امکان تحصیل رایگان در آمریکا وجود دارد؟
 • شرایط تحصیل رایگان در آمریکا چیست؟
 • چگونه می توان برای تحصیل رایگان در آمریکا اقدام کرد؟
 • آیا تحصیل رایگان در آمریکا نیازمند معدل و نمره آیلتس بالایی است؟

این مقاله در باب تحصیل رایگان در آمریکا برای شما همراهان همیشگی سایت موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت نگارش شده و به کلیه سوالات شما در زمینه تحصیل در آمریکا و شرایط تحصیل رایگان در آمریکا پاسخ می دهد.

نظام آموزشی آمریکا

ابتدا باید بیان شود که نظام آموزش و پرورش و نظام آموزش عالی کشورهای مختلف به سه دسته تقسیم میشوند:

 1. کشورهایی با نظام آموزش و پرورش و نظام آموزش عالی رایگان مانند: کشور های آلمان، اتریش، فرانسه و…
 2.  کشورهایی با نظام آموزش و پرورش و نظام آموزش عالی نیمه رایگان مانند: کشورهای اسپانیا، پرتغال، ایتالیا و…
 3. کشورهایی با نظام آموزش و پرورش و نظام آموزش عالی غیر رایگان مانند: کشورهای آمریکا، بریتانیا، کانادا و…

هزینه تحصیل در آمریکا

 • همانطور که ملاحظه می فرمایید کشور امریکا در گروه سوم قرار گرفته است
 • و جزء کشور هایی است که نظام تحصیلی در آن مشمول پرداخت هزینه و شهریه است
 • حتی افرادی که شهروند امریکا هستند نیز برای تحصیل در این کشور شهریه پرداخت می نمایند.
 • ابتدا به بررسی هزینه های تحصیل برای افراد خارجی (دانشجویان بین المللی)،
 • و همین طور میزان هزینه ها برای افراد بومی (افراد تبعه امریکا) می پردازیم
 • و سپس به راهکارهایی اشاره می کنیم که می توان با توسل به انها هزینه های تحصیل در کشور امریکا را کاهش داده و یا به طور کلی رایگان نمود.

هزینه های تحصیل در امریکا در دوره های پیش از دانشگاه

ابتدا باید بیان کنیم که تحصیل در این دوره حتی برای خود شهروندان امریکا نیز مشمول هزینه است البته این هزینه ها به سه دسته تقسیم می شوند :

 1. تحصیل در مدارس خصوصی
 2. تحصیل در مدارس نیمه خصوصی
 3. تحصیل در مدارس دولتی

هزینه تحصیل در مدارس خصوصی در کشور امریکا به عوامل مختلفی بستگی دارد:

 • امکانات مدرسه
 • موقعیت شهری
 • ایالتی
 • همچنین اساتید مدرسه

اما می توان گفت میزان این هزینه ها بین ده تا بیست هزار دلار امریکا متفاوت است. هزینه ی تحصیل در مدارس نیمه خصوصی  کشور امریکا نیز بین 5 تا 10 هزار دلار امریکا می باشد و همینطور هزینه تحصیل در مدارس دولتی و یا ایالتی کشور امریکا نیز در حدود یک هزار تا 5 هزار دلار امریکا متغیر است. این هزینه ها هزینه تحصیل سالانه می باشد که شامل یک وعده غذایی و materials مانند کتاب نیز می باشد.

دانش آموزان خارجی

این هزینه ها برای افراد غیرامریکایی و دانش آموزان خارجی معمولا از حدود پنجاه تا 150 درصد اضافه خواهد شد. البته افرادی که اقامت دائم کشور امریکا (گرین کارت) را دارند، هزینه افراد خارجی را نمی پردازند و معمولا هزینه ای ما بین شهریه دانش آموزان محلی و دانش آموزان خارجی را می پردازند.

البته دانش آموزان زیر هجده سال بین المللی نمی توانند به تنهایی وارد مدارس روزانه کشور امریکا بشوند و می باید در مدارس شبانه روزی کشور امریکا تحصیل نمایند و یا به همراه پدر ویا  مادر خود وارد کشور امریکا شده باشند و یا اینکه یک قیم در امریکا به دولت این کشور و مدرسه خود معرفی نمایند. یک دانش آموز می تواند از اعضای فامیل دانش آموز و یا حتی یک فرد غیر فامیل باشد که تعهد نموده و مسئولیت دانش آموز را در طول دوران تحصیل وی در کشور امریکا به عهده بگیرد.

هزینه های تحصیل در امریکا در دوره های دانشگاهی

باز هم باید بیان کنیم که تحصیل در دوره های دانشگاهی حتی برای خود شهروندان امریکا نیز مشمول هزینه و پرداخت شهریه است. هزینه های تحصیل در دانشگاه های کشور امریکا برای دانشجویان بین المللی به سه دسته تقسیم می شوند:

 • تحصیل در دانشگاه های خصوصی private universities
 • تحصیل در دانشگاه های نیمه دولتی مانند state universities و یا community colleges
 • و تحصیل در دانشگاه های دولتی public universities.

هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی در کشور امریکا برای شهروندان این کشور به عوامل مختلفی بستگی دارد:

به امکانات دانشگاه، موقعیت شهری و ایالتی، میزان تولید علم دانشگاه، رتبه کشوری و جهانی دانشگاه و  همچنین اساتید دانشگاه. اما می توان گفت میزان این هزینه ها بین بیست هزار دلار امریکا تا نود هزار دلار امریکا متفاوت است. هزینه تحصیل در دانشگاه های نیمه خصوصی  کشور امریکا نیز ده هزار دلار تا سی هزار دلار امریکا می باشد و همینطور هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی و یا ایالتی کشور امریکا نیز در حدود پنج هزار دلار تا بیست هزار دلار امریکا متغیر است.

این هزینه ها هزینه تحصیل سالانه میباشد. این هزینه ها برای افراد بومی امریکایی معمولا از حدود پنجاه تا یکصد و پنجاه  درصد کمتر خواهد شد. البته افرادی که اقامت دائم کشور امریکا (گرین کارد) را دارند، هزینه افراد خارجی را نمی پردازند و معمولا هزینه ای ما بین شهریه دانش جویان محلی و دانش جویان خارجی را می پردازند.

راه های کاهش هزینه تحصیلی در آمریکا

هر دانش آموز و یا دانشجو چه امریکایی و چه غیرامریکایی که در کشور امریکا تحصیل کند، می تواند در پرداخت شهریه تحصیل خود از تخفیف بهره مند شود. اگر وضعیت تحصیلی یک دانش آموز در مقاطع قبلی تحصیلی خود خوب و یا عالی باشد،

دانشگاه و یا مدرسه ای که به وی پذیرش می دهد، در شهریه فرد مورد نطر تخفیف قایل خواهد شد. این تخفیف در شهریه معمولا حداقل دو هزار دلار در سال و حد اکثر تا هشتاد درصد شهریه سالانه متقاضی خواهد بود. این شهریه توسط انواع مدارس و دانشگاه ها اعم از دولتی و غیر دولتی به متقاضیان ارائه می شود.

میزان تخفیفی که به متقاضی داده می شود به دو چیز وابسته است: اول به سیاست دانشگاه و یا مدرسه ارائه دهنده تخفیف که با توجه به بودجه مالی خود تعیین می کند که در سال تحصیلی پیش رو چه میزان تخفیف قابل پرداخت است. و دوم به رزومه خود دانشجو یا دانش اموز.

رزومه یک دانش آموز را: سطح معدل، درصد موفقیت  او در آزمون SAT (این آزمون مختص دانش آموزانی است که دوره تحصیلی پیش از دانشگاه خود را به اتمام رسانیده و خواهان ورود به دانشگاه هستند)، انگیزه نامه ای که دانشجو و یا دانش آموز برای دانشگاه مورد نظر می نویسد، ریز نمرات متقاضی، تعداد مقالات، کنفرانس ها، تالیف کتاب و مانند آن تعیین می نماید.

تحصیل رایگان در آمریکا

همچنین یکی دیگر از راه های دریافت تخفیف رزومه مهارتی دانش آموز و یا دانشجو است. رزومه مهارتی میزان مهارت های متقاضی در اموری همچون ورزش و هنر است که معمولا مدارس و دانشگاه ها برای بهبود رتبه ی خود در جهات مختلف خواهان دانش آموز و یا دانشجویی با مهارت های بالا هستند و در راه به دست آوردن آنها تخفیات قابل توجهی به متقاضیان می پردازند.

این تخفیفات می توانند بعد از ورود یک دانش آموز و یا دانشجو به دانشگاه و یا مدرسه و بعد از یک ترم و یا یک سال رقم بخورند. اگر متقاضی بتواند در ترم اول و یا سال اول خود را در یک زمینه مانند علم، هنر، ورزش به اثبات برساند نیز می تواند برای ترم پیش رو از تخفیف استفاده نماید. همچنین برای کاهش هزینه ها می توان از بورس های مختلفی که دانشگاه ها، دولت، سازمان های مختلف هنری، ورزشی، آموزشی و یا حتی بیمارستان ها استفاده نمود.

بورس تحصیلی در آمریکا

این بورس ها که اکثرا کل هزینه تحصیل متقاضی را پوشش می دهند، معمولا هرساله به تعداد محدود قابل ارائه هستند که هریک از آنها شرایط و ضوابط ویژه خود را دارند. اما دریافت آنها برای یک دانش آموز و یا دانشجوی کوشا کار سختی نیست. نوعی دیگر از بورس ها، بورس استادی است که اکثرا ویژه دوره دکتری و گاهی نیز در دوره کارشناسی ارشد قابل ارائه می باشند.

بدین ترتیب که تقریبا هشتاد درصد دانشجویان مقطع دکتری و بالاتر و بیست درصد دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد از آن بهره مند هستند. این بورس های استادی معمولا علاوه بر اینکه تحصیل متقاضی را رایگان می نماید، به وی حقوقی برای گذران زندگی نیز پرداخت می نمایند و دانشجو در دوره های تحصیلی بالا در کارهای پژوهشی و تحقیقی و همچنین تدریسی به استاد خود کمک کرده و عملا برای استاد کار می کند و استاد نیز با توجه به رزومه شخص و بودجه دانشگاه به وی حقوق پرداخت می نماید.

پس ملاحظه فرمودید که با اینکه نظام آموزش عالی و همچنین آموزش و پرورش کشور امریکا حتی برای خود شهروندان امریکا هم رایگان نیست اما حتی یک دانشجو و یا دانش آموز بین المللی می تواند در کشور امریکا به صورت رایگان تحصیل نماید.

نتیحه گیری

در این مقاله به بررسی نظام آموزشی آمریکا  و امکان تحصیل رایگان در آمریکا پرداختیم. چنانچه علاقمند به ادامه تحصیل در آمریکا هستید توصیه می شود قبل از هر گونه اقدام به پرداخت با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس گرفته و از مشاوره رایگان تلفنی و راهنمایی و کمک وکلای ارشد و کارشناسان این موسسه بهره مند شوید.

 

Related Posts

یک دیدگاه برای “تحصیل رایگان در آمریکا

 1. کامران گفت:

  تحصیل رایگان در آمریکا برای مقطع دبیرستان هم وجود داره؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *