مهاجرت تحصیلی آمریکا

تحصیل رایگان در آمریکا

تحصیل رایگان در آمریکا

تحصیل رایگان در آمریکا موضوعی پرمخاطب می باشد که هر ساله با استقبال افراد زیادی در خصوص تحصیل و زندگی در این کشور پهناور قرار گرفته است. این مقاله در باب تحصیل رایگان در آمریکا برای شما همراهان همیشگی سایت موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت نگارش شده است. در این مقاله به کلیه سوالات شما در زمینه تحصیل در آمریکا و شرایط تحصیل رایگان در آمریکا پاسخ می دهد که این سوالات از قبیل:

 • آیا امکان تحصیل رایگان در آمریکا وجود دارد؟
 • شرایط تحصیل رایگان در آمریکا چیست؟
 • چگونه می توان برای تحصیل رایگان در آمریکا اقدام کرد؟
 • آیا تحصیل رایگان در آمریکا نیازمند معدل و نمره آیلتس بالایی است؟

نظام آموزشی آمریکا

ابتدا باید بیان شود که نظام آموزش و پرورش و نظام آموزش عالی کشورهای مختلف به سه دسته تقسیم میشوند:

شاخصه کشور
کشورهایی با نظام آموزش و پرورش و نظام آموزش عالی رایگان آلمان، اتریش، فرانسه
کشورهایی با نظام آموزش و پرورش و نظام آموزش عالی نیمه رایگان اسپانیا، پرتغال، ایتالیا
کشورهایی با نظام آموزش و پرورش و نظام آموزش عالی غیر رایگان آمریکا، بریتانیا، کانادا

بررسی تحصیل رایگان در آمریکا

همانطور که ملاحظه می فرمایید کشور آمریکا در گروه سوم قرار گرفته است و جزء کشور هایی است که نظام تحصیلی در آن مشمول پرداخت هزینه و شهریه است. حتی افرادی که شهروند آمریکا هستند نیز برای تحصیل در این کشور شهریه پرداخت می نمایند. ابتدا به بررسی هزینه های تحصیل برای افراد خارجی (دانشجویان بین المللی)، و همین طور میزان هزینه ها برای افراد بومی (افراد تبعه آمریکا) می پردازیم و سپس به راهکارهایی اشاره می کنیم که می توان با توسل به انها هزینه های تحصیل در کشور آمریکا را کاهش داده و یا به طور کلی رایگان نمود.

دوره های پیش دانشگاهی در آمریکا

ابتدا باید بیان کنیم که تحصیل در این دوره حتی برای خود شهروندان آمریکا نیز مشمول هزینه است البته این هزینه ها به سه دسته تقسیم می شوند :

 • تحصیل در مدارس خصوصی
 • تحصیل در مدارس نیمه خصوصی
 • تحصیل در مدارس دولتی

هزینه تحصیل در مدارس خصوصی در کشور آمریکا به عوامل مختلفی بستگی دارد:

 • امکانات مدرسه
 • موقعیت شهری
 • ایالتی
 • همچنین اساتید مدرسه

میزان هزینه ها تحصیل به شرح زیر است:

آیتم هزینه ها به $ (دلار)
مدارس خصوصی 10000 الی 20000
مدارس نیمه خصوصی 5000 الی 10000
مدارس دولتی و یا ایالتی 1000 الی 5000

دانش آموزان خارجی در آمریکا

این هزینه ها برای افراد غیر آمریکایی و دانش آموزان خارجی معمولا از حدود 50 تا 150% اضافه خواهد شد. البته افرادی که اقامت دائم کشور آمریکا (گرین کارت) را دارند، هزینه افراد خارجی را نمی پردازند و معمولا هزینه ای بین شهریه دانش آموزان محلی و دانش آموزان خارجی را می پردازند.

البته دانش آموزان زیر 18 سال بین المللی نمی توانند به تنهایی وارد مدارس روزانه کشور آمریکا بشوند و می باید در مدارس شبانه روزی کشور امریکا تحصیل نمایند و یا به همراه پدر و یا مادر خود وارد کشور آمریکا شده باشند و یا اینکه یک قیم در آمریکا به دولت این کشور و مدرسه خود معرفی نمایند. یک دانش آموز می تواند از اعضای فامیل دانش آموز و یا حتی یک فرد غیر فامیل باشد که تعهد نموده و مسئولیت دانش آموز را در طول دوران تحصیل وی در کشور آمریکا به عهده بگیرد.

کاهش هزینه ها و تحصیل رایگان در آمریکا

کاهش هزینه ها و تحصیل رایگان در آمریکا

هر دانش آموز و یا دانشجو چه امریکایی و چه غیرامریکایی که در کشور امریکا تحصیل کند، می تواند در پرداخت شهریه تحصیل خود از تخفیف بهره مند شود. اگر وضعیت تحصیلی یک دانش آموز در مقاطع قبلی تحصیلی خود خوب و یا عالی باشد، دانشگاه و یا مدرسه ای که به وی پذیرش می دهد، در شهریه فرد مورد نطر تخفیف قایل خواهد شد. این تخفیف در شهریه معمولا حداقل دو هزار دلار در سال و حد اکثر تا هشتاد درصد شهریه سالانه متقاضی خواهد بود. این شهریه توسط انواع مدارس و دانشگاه ها اعم از دولتی و غیر دولتی به متقاضیان ارائه می شود.

میزان تخفیفی که به متقاضی داده می شود به دو چیز وابسته است: اول به سیاست دانشگاه و یا مدرسه ارائه دهنده تخفیف که با توجه به بودجه مالی خود تعیین می کند که در سال تحصیلی پیش رو چه میزان تخفیف قابل پرداخت است. و دوم به رزومه خود دانشجو یا دانش اموز. رزومه یک دانش آموز را: سطح معدل، درصد موفقیت او در آزمون SAT (این آزمون مختص دانش آموزانی است که دوره تحصیلی پیش از دانشگاه خود را به اتمام رسانیده و خواهان ورود به دانشگاه هستند)، انگیزه نامه ای که دانشجو و یا دانش آموز برای دانشگاه مورد نظر می نویسد، ریز نمرات متقاضی، تعداد مقالات، کنفرانس ها، تالیف کتاب و مانند آن تعیین می نماید.

بورس تحصیلی در آمریکا

این بورس ها که اکثرا کل هزینه تحصیل متقاضی را پوشش می دهند، معمولا هر ساله به تعداد محدود قابل ارائه هستند که هریک از آنها شرایط و ضوابط ویژه خود را دارند. اما دریافت آنها برای یک دانش آموز و یا دانشجوی کوشا کار سختی نیست. نوعی دیگر از بورس ها، بورس استادی است که اکثرا ویژه دوره دکتری و گاهی نیز در دوره کارشناسی ارشد قابل ارائه می باشند. بدین ترتیب که تقریبا 80% دانشجویان مقطع دکتری و بالاتر و 20% دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد از آن بهره مند هستند. این بورس های استادی معمولا علاوه بر اینکه تحصیل متقاضی را رایگان می نماید، به وی حقوقی برای گذران زندگی نیز پرداخت می نمایند

دانشجو در دوره های تحصیلی بالا مانند تحصیل دکترا در آمریکا در کارهای پژوهشی و تحقیقی و همچنین تدریسی به استاد خود کمک کرده و عملا برای استاد کار می کند و استاد نیز با توجه به رزومه شخص و بودجه دانشگاه به وی حقوق پرداخت می نماید. پس ملاحظه فرمودید که با اینکه نظام آموزش عالی و همچنین آموزش و پرورش کشور آمریکا حتی برای خود شهروندان امریکا هم رایگان نیست اما حتی یک دانشجو و یا دانش آموز بین المللی می تواند در کشور آمریکا به صورت رایگان تحصیل نماید.

در این مقاله به بررسی نظام آموزشی آمریکا و امکان تحصیل رایگان در آمریکا پرداختیم. چنانچه علاقمند به ادامه تحصیل در آمریکا هستید توصیه می شود قبل از هر گونه اقدام به پرداخت با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس گرفته و از مشاوره رایگان تلفنی و راهنمایی و کمک وکلای ارشد و کارشناسان این موسسه بهره مند شوید

یک دیدگاه برای “تحصیل رایگان در آمریکا

 1. کامران گفت:

  تحصیل رایگان در آمریکا برای مقطع دبیرستان هم وجود داره؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *