مهاجرت تحصیلی فنلاند

تحصیل در مقطع دبیرستان و کالج‌های فنلاند

تحصیل در مقطع دبیرستان و کالج‌های فنلاند

از آنجا فنلاند درحوزه اتحادیه اروپا یا شنگن قرار دارد. بنابراین از قوانین حاکم بر کشورهای اتحادیه اروپا تبعیت می‌نماید.قوانین مهاجرت تحصیلی به فنلاند و تحصیل در مقطع دبیرستان و کالج‌های فنلاند نیز تقریبا همانند سایر کشورهای اروپایی است. واحد پول این کشور به دلیل عضویت در شنگن، یورو است. در شمال اروپا و در منطقه اسکاندیناوی واقع شده است. پایتخت آن هلسنکی بوده و دارای 5 میلیون و 400 هزار نفر جمعیت می‌باشد. زبان فنلاندی، زبان رسمی این کشور است. در ادامه مقاله درخصوص این مبحث به بررسی‌های بیشتری می‌پردازیم.

شرایط تحصیل در دبیرستان وکالج چگونه است؟

تحصیل در مقطع دبیرستان و کالج‌های فنلاند قوانینی دارد که موجب بازدهی بهتر تحصیل دانش‌آموزان در این مقاطع است. در ادامه مطلب به بررسی برخی از این قوانین در مدارس شهر هلسینکی می‌پردازیم:

زمان تحصیل کمتر در مدرسه = استراحت بیشتر

 • ساعت ورود دانش‌آموزان به مدرسه مابین 9:00 الی 9:45 صبح است.
 • هلسینکی معتقد است آموزش در مدارس نباید زودتر از ساعت 9 آغاز گردد.
 • زیرا براساس تحقیقات علمی، دانش‌آموزان می‌بایست خواب صبحگاهی لازم و کافی را داشته باشند.
 • زمان اتمام مدرسه ساعت 14 یا 14:45 می‌باشد. برنامه آموزشی در این مدارس به صورت 4 کلاس 75 دقیقه‌ای است.
 • ضمن این که مابین کلاس‌ها وقت استراحت برای دانش‌آموزان در نظر گرفته شده است.
 • تجربه نشان داده است این نوع سیستم آموزشی برای شرایط یادگیری دانش‌آموزان و آموزش معلمان مفید است.

ساعت آموزشی کمتربرابراست بازمان برنامه‌ریزی بیشتر

طبق این قانون، مدت زمان تدریس معلمان در مدرسه در طول روز، بسیار کم است. طبق OECD (سازمان همکاری اقتصادی و توسعه) فنلاند، یک معلم فنلاندی به طور میانگین به مدت 600 ساعت در طول روز به تدریس می‌پردازد. این برابر است با آموزش 4 درس یا حتی کمتر در طول روز.

تعدادمعلمان کمترمساوی است باتوجه بیشتر به دانش‌آموز

در 6 ساله اول آموزش دانش‌آموزان مقطع ابتدایی در فنلاند، یک نفر معلم در نظر گرفته می‌شود. تعداد دانش‌آموزان معمولا بین 15 تا 20 نفر است. در واقع معلم تا مدت 6 سال با همان تعداد دانش‌آموزان به تدریس می‌پردازد. او از این طریق می‌تواند به شناخت نسبی از دانش‌آموز در زمینه یادگیری دست می‌یابد.

در نتیجه با دنبال نمودن پیشرفت دانش‌آموز، او را در رسیدن به اهدافش هدایت می‌نماید. برخی مدارس در فنلاند وجود دارند که تنها سه سال اول آموزش را فقط یک معلم در نظر می‌گیرند. اما این مساله باعث نمی‌گردد که اهداف آموزشی تغییر یابد.

پذیرش متقاضیان کمتر برابر است با معلمان کارآمد

دولت فنلاند ضوابط و قوانین سختی را جهت پذیرش معلم در مقطع ابتدایی اجرایی نموده است. زیرا باید به یقین رسید که در این زمینه هیچ معلمی بی‌کفایت نیست.

برای متقاضیان آموزش مقطع ابتدایی، رقابت بسیار بالاست. طبق آمارها، 10 درصد از متقاضیان جهت آموزش ابتدایی پذیرش می‌گردند. بهترین و ممتازترین دانشجو برای این امر در نظر گرفته می‌شود. ناگفته نماند دانشجویان جهت پذیرش می‌بایست مصاحبه‌ها و آزمون‌های لازم را با موفقیت گذرانده و توانایی تدریس داشته باشند. شرط پذیرش دانشجویان جهت تدریس در مقاطع ابتدایی، دارا بودن مدرک کارشناسی ارشد است.

تکلیف کمتر = مشارکت بیشتر

طبق اظهارات OECD کمترین تکلیف مدرسه در دنیا به دانش‌آموزان فنلاندی اختصاص دارد. آنها تنها نیم ساعت یا حتی کمتر به انجام تکالیف مدرسه می‌پردازند. آنها حتی این امکان را دارند که تکالیف‌شان را در مدرسه به صورت مشارکتی انجام دهند. در این صورت معلم نظارت کامل بر روند انجام تکالیف آنها دارد. در نتیجه به دانش کافی در مورد توانایی‌های دانش‌آموز دست می‌یابد و روند پیشرفت او را می‌بیند.

دانش‌آموزان کمتربرابراست باتوجه فردی بیشتر

پرواضح است که چنانچه تعداد دانش‌آموزان یک کلاس کم باشد، معلمان توجه بیشتری به دانش‌آموزان دارند. در واقع کلاس با تعداد دانش‌آموزان کمتر بازدهی بیشتری دارد. یک معلم فنلاندی در طول روز به 60 تا 80 دانش‌آموز آموزش می‌دهد. این تعداد به صورت 3 تا 4 کلاس است که هر کلاس از 20 دانش‌آموز تشکیل گردیده است.

تحصیل در مقطع دبیرستان و کالج‌های فنلاند

کودکان در کشور فنلاند در سن 7 سالگی مجاز به آغاز دوره تحصیلی مقطع ابتدایی هستند. مدرسه اجباری برای دانش‌آموزان در فنلاند به مدت 9 سال است. در واقع پس از کلاس نهم، درخصوص ادامه تحصیل خود اختیار کامل دارند. در واقع زمانی که به سن 16 سالگی می‌رسند، این امکان را دارند که یکی از گزینه‌های به شرح ذیل را انتخاب نمایند:

دبیرستان

 • دوره تحصیلی دبیرستان به مدت 3 سال است.
 • در این مدت دانش‌آموزان خود را برای شرکت در آزمون ورودی دانشگاه آماده می‌سازند.
 • آنها براساس رشته و تخصص مورد علاقه‌ خود، دبیرستان مورد نظر را انتخاب می‌نمایند.
 • طبق آمارها، درصد دانش‌آموزانی که به دبیرستان ورود پیدا می‌کنند، حدودا 40 درصد است.

آموزش حرفه ای

 • مدت دوره آموزش حرفه‌ای برای دانش‌آموزان در این کشور، 3 سال می‌باشد.
 • در طول این مدت دانش‌آموزان حرفه‌ و تخصص‌های مختلفی را یاد می‌گیرند.
 • پس از پایان دوره آموزش، مجاز هستند از طریق شرکت در آزمون ورودی دانشگاه و کسب نمره قبولی وارد دانشگاه شوند.
 • این دسته از دانش‌آموزان قادر خواهند بود جهت آموزش‌های بیشتر در حرفه خود، وارد کالج پلی‌تکنیک شوند.
 • طبق آمارهای به دست آمده، گزینه آموزش حرفه‌ای شامل 60 درصد دانش‌آموزان است.

ورود به نیروی کار

دانش‌آموزان پس از پایان آموزش حرفه‌ای می‌توانند مرتبط با مهارت آموزشی و تخصصی خود وارد بازار کار شوند. در این مورد نیز کمتر از 5 درصد دانش‌آموزان گزینه ورود به نیروی کار، مسیر انتخابی آنهاست. در ادامه مقاله به بررسی بیشتری در خصوص تحصیل در مقطع دبیرستان و کالج‌های فنلاند می‌پردازیم.

تحصیل درفنلاند (مقطع دبیرستان) چگونه است؟

متقاضیانی که دارای مدرک زبان فنلاندی هستند، می‌توانند در مقاطع مختلف در این کشور ادامه تحصیل دهند. قانون پذیرش در مقطع دبیرستان می‌گوید متقاضی می‌بایست قبل از اخذ پذیرش، مدرک زبان فنلاندی خود را ارائه نماید. در غیر این صورت موفق به اخذ پذیرش نخواهد شد.

چرا که تحصیل در مقطع دبیرستان و کالج‌های فنلاند، به زبان فنلاندی است. لازم به ذکر است متقاضی اجازه یادگیری زبان فنلاندی در کشور فنلاند را ندارد. در ایران مراکز معتبر آموزش زبان فنلاندی وجود ندارد. از این رو، افرادی که متقاضی تحصیل در این کشور هستند، با مشکل بزرگی دست و پنجه نرم می‌کنند.

تحصیل درفنلاند (مقطع لیسانس) چگونه است؟

متقاضانی که دارای مدرک دیپلم و پیش‌دانشگاهی هستند، قادر خواهند بود در مقطع لیسانس در فنلاند ادامه تحصیل دهند. شرط دیگر پذیرش تحصیلی در این مقطع، کسب نمره قبولی در آزمون کنکور سراسری است. بنابراین می‌توانند در همان رشته‌ای که در آزمون کنکور سراسری قبول شده‌اند، در دانشگاه‌های فنلاند ادامه تحصیل دهند.

زبان آموزش تحصیلی در مقطع لیسانس نیز زبان فنلاندی است. ناگفته نماند زبان آموزش برخی رشته‌ها، زبان سوئدی است. بنابراین متقاضی می‌بایست مدرک زبان سوئدی یا فنلاندی را قبل از پذیرش به دانشگاه تسلیم نماید. در غیر این صورت مدارک او ناقص بوده و پذیرش نخواهد شد. دانشجوی مقطع لیسانس مانند دیگر کشورهای اروپایی حق کار ضمن تحصیل دارد. او این امکان را دارد که به طور هفتگی، مدت 10 ساعت مشغول کار باشد.

تحصیل درفنلاند (مقطع فوق‌لیسانس) چگونه است؟

 • شرط تحصیل در مقطع فوق لیسانی، دارا بودن مدرک لیسانس است.
 • زبان تحصیلی در این مقطع برخلاف مقاطع دیگر، زبان انگلیسی است. بنابراین متقاضی بایستی جهت اخذ پذیرش در این مقطع در دانشگاه‌های فنلاند، مدرک آیلتس را ارائه کند.
 • دانشجویان این مقطع نیز در کنار تحصیل خود، به مدت 20 ساعت در طول هفته، می‌توانند به فعالیت شغلی بپردازند.

تحصیل درفنلاند (مقطع دکترا) چگونه است؟

شرط پذیرش در مقطع دکترا در دانشگاه‌های فنلاند، تاییده شرایط تحصیلی دانشجو توسط استاد راهنما است. بنابراین هر گاه دانشجو موفق به اخذ پذیرش گردد، می‌تواند با مراجعه به سفارت نسبت به اخذ ویزا اقدام نماید. پروسه اخذ پذیرش به طور مستقیم در مقطع دکترا، دشوار و زمان‌بر می‌باشد. زیرا اخذ موافقت استاد راهنما بسیار دشوار است.

جای خالی برای پذیرش دانشجویان بین‌المللی در مقطع دکترا وجود ندارد. توصیه می‌کنیم متقاضیان تحصیل در رشته دکترا، ابتدا در مقطع فوق‌ لیسانس ثبت نام نمایند. پس از فارغ‌التحصیلی در این مقطع، مستقیما و به راحتی می‌توانند وارد مقطع دکترا شده و ادامه تحصیل دهند. زبان تحصیل در این مقطع انگلیسی است. زبان تدریس در تحصیل مقطع دکترا در فنلاند به صورت انگلیسی می باشد . دانشجوی دکترا مجاز است جهت کار ضمن تحصیل، به مدت  30 ساعت در هفته مشغول کار شود.

در این مقاله شرایط تحصیل در مقطع دبیرستان و کالج‌های فنلاند را مورد بررسی قرار دادیم. اکنون می‌توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه‌های مهاجرت به فنلاند و مهاجرت تحصیلی به فنلاند در مقاطع مختلف به موسسه سفیران سروش سعادت مراجعه نمایید. باتماس تلفنی رایگان و یا مراجعه حضوری، ازمشاوره‌های بهترین وکلا وکارشناسان ما جهت دستیابی به اهدافتان بهره بگیرید.

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *