مهاجرت تحصیلی صربستان

تحصیل در بلگراد

تحصیل در بلگراد

اگر قصد تحصیل در صربستان را دارید، بدون هیچ تردیدی، تحصیل در بلگراد بهترین گزینه پیش روی برای متقاضیان بین المللی خواهد بود. برترین دانشگاه کشور صربستان در پایتخت این کشور واقع شده است. با عنوان دانشگاه بلگراد، سالیانه میزبان بسیاری از دانشجویان بین المللی در کشور صربستان است. صربستان یکی از کشورهایی است که کمتر مورد توجه ایرانیان علاقمندان به تحصیل در خارج از کشور قرار گرفته است. اما تحصیل در بلگراد را شاید بتوان با تحصیل در دانشگاه شیراز در رنکینگ های بین المللی مقایسه کرد.

هزینه های مرتبط با تحصیل در شهر بلگراد به نسبت بسیاری از کشورهای اروپایی اندک است. هزینه های زندگی در این شهر نیز بسیار مناسب است. دانشجویان این فرصت را خواهند داشت تا پس از تحصیل در این شهر، شغل خود را نیز انتخاب کرده و برای ادامه زندگی خود در آن مکان آماده شوند. مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در این مقاله در رابطه با تحصیل در شهر بلگراد اطلاعاتی را در اختیار شما قرار خواهند داد.

معرفی دانشگاه بلگراد

اشاره کردیم که دانشگاه بلگراد تنها دانشگاه موجود در شهر بلگراد است که در سال های نخست قرن 19 توسط دوسیتی اوبرادویچ افتتاح شد. آخرین رشته تحصیلی اضافه شده به دانشگاه بلگراد رشته حقوق است که در سال 2004 به لیست رشته های ارائه شده اضافه شده است. در دانشگاه بلگراد 31 گروه آموزشی وجود دارد که هر یک از آنها چندین رشته تحصیلی را تحت پوشش قرار می دهد. در حدود 100000 نفر در این دانشگاه مشغول به تحصیل باشند. در نوع خود یک آمار خاص و ویژه به حساب می آید. البته باید به این نکته نیز اشاره داشت که از این میان تنها 5000 دانشجوی بین المللی مشغول تحصیل در بلگراد هستند. نشان دهنده درصد کم پذیرش دانشجویان بین المللی نسبت به دانشجویان بومی در این دانشگاه است.

بر اساس آخرین رده بندی های ارائه شده در رابطه با جایگاه دانشگاه های جهان، دانشگاه بلگراد در رده بندی شانگهای به عنوان دانشگاه 301 برتر جهان معرفی شده است. بر اساس رنکینگ جهانی نیز این دانشگاه به رده 427 رسیده است. یو اس نیوز نیز رتبه 432 را به این دانشگاه اختصاص داده است. رتبه این دانشگاه در دید QS نیز 801 تا 1000 است. دانشگاه بلگراد یکی از دانشگاه های دولتی در کشور صربستان است. به همین دلیل هزینه های تحصیل در این دانشگاه به نسبت دانشگاه های خصوصی این کشور کمتر است. هزینه تحصیل در این دانشگاه نسبت به بسیاری از دانشگاه های اروپایی نیز کمتر است.

هزینه تحصیل در بلگراد

یکی از مسائلی که هنگام مهاجرت تحصیلی باید به آن توجه داشت، هزینه های تحصیلی در کشور مقصد است. این هزینه ها می تواند شامل شهریه دانشگاه و هزینه های زندگی در آن کشور باشد که باید توسط دانشجویان پرداخت شود. شهریه دانشگاه بلگراد به نسبت بسیاری از دانشگاه های مطرح اروپایی بسیار اندک است. از این رو برای بسیاری از افراد قابل پرداخت خواهد بود. در جدول زیر اطلاعاتی در خصوص شهریه های دانشگاه بلگراد ارائه شده است.

مقطع تحصیلیحداقل شهریه به یورورشته تحصیلیحداقل شهریه به یورورشته تحصیلی
کارشناسی1000€زمین شناسی و معدن4950€دندانپزشکی
کارشناسی ارشد1500€مهندسی مکانیک4000€تکنولوژی و متالوژی
دکتری1000€علوم آموزشی3000€تکنولوژی و متالوژی

11 موسسه مختلف در دانشگاه بلگراد وجود دارد که به دانشجویان اجازه خواهد داد تا با توجه به شرایط مالی خود، از بورسیه ها و کمک هزینه های تحصیلی موجود در این موسسات استفاده کنند. بخش دوم هزینه های تحصیل در بلگراد، مربوط به هزینه های زندگی در این شهر است. حدود هزینه اجاره یک خانه تک اتاقه در مرکز شهر بلگراد کمتر از 350€ (یورو) در ماه است. حدود هزینه های زندگی دانشجویی در شهر بلگراد 600€ (یورو) است. بنابراین می توان گفت برای تحصیل در بلگراد هر فرد به بیش از 10000€ (یورو) در سال نیاز خواهد داشت. تحصیل رایگان در آلمان و اتریش به افراد کمک خواهد کرد تا بتوانند با صرف هزینه های کمتر در دانشگاه هایی با سطح علمی بالاتر به ادامه تحصیل در این کشور بپردازند.

هزینه تحصیل در بلگراد

معرفی رشته های تحصیلی در دانشگاه بلگراد

اشاره کردیم که 31 گروه آموزشی در دانشگاه بلگراد وجود دارد که امکان تحصیل در این دانشگاه و در رشته های مختلف را برای دانشجویان بین المللی به زبان انگلیسی فراهم می آورند. برای آگاهی از جزئیات ارائه شده از رشته های تحصیلی در دانشگاه بلگراد می توانید به درگاه اینترنتی آن مراجعه کنید. در جدول زیر نام دانشکده های مختلف دانشگاه بلگراد ارائه شده است.

 گروه علوم انسانیگروه پزشکیگروه علوم ریاضیگروه تکنولوژی و مهندسی
اقتصادپزشکیشیمیجنگلداری
حقوقدندانپزشکیفیزیکعلوم سازمانی
اندیشه دینی(ارتودوکس)داروسازیریاضیاتتکنولوژی و متالوژی

شرایط تحصیل در هر یک از رشته های فوق متفاوت است. دانشجویان طبیعا برای دریافت پذیرش در دانشگاه بلگراد باید شرایط هر یک از رشته های تحصیلی را به صورت جداگانه بررسی کرده است.

اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه بلگراد

علاقمندان به تحصیل در بلگراد قبل از اقدام برای دریافت ویزای خود، باید از دانشگاه بلگراد پذیرش تحصیلی دریافت کنند. دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه بلگراد کار چندان دشواری نیست. دانشجویان می توانند با صرف مدت زمان کمی پذیرش تحصیلی خود را از این دانشگاه دریافت کنند. مهم ترین مدارکی که برای پذیرش از دانشگاه بلگراد به آن نیاز خواهد بود عبارتند از:

  • اسکن صفحه اطلاعات گذرنامه
  • گواهی تسلط به زبان
  • یک قطعه عکس
  • ترجمه ریز نمرات تحصیلی
  • ترجمه آخرین مدرک تحصیلی

درخواست پذیرش تحصیلی دارای بازه زمانی مشخصی است. همه متقاضیان باید در همان بازه زمانی برای دریافت پذیرش اقدامات قانونی را انجام دهند. مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به کلیه افرادی که از توانایی علمی بالایی برخوردار هستند توصیه می کنند که تحصیل در شرایط علمی بهتری را تجربه کنند تا بتوانند از اقامت پس از تحصیل خود نیز اطمینان بیشتری به دست آورند.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *