مهاجرت تحصیلی صربستان

تحصیل در صربستان

تحصیل در صربستان

صربستان واقع در شرق اروپاست که دارای دانشگاه های معتبر می باشد و سالانه دانشجویان زیادی با انتخاب تحصیل در صربستان به اروپا سفر می ­نمایند. سیستم آموزشی دانشگاه های این کشور مطابق با استانداردهای آموزشی دیگر کشورهای اروپایی است. از سیستم انتقال اعتبار نیز پیروی می ­نماید. تحصیل در دانشگاه های این کشور به زبان صربی ارائه داده می­ شود. از همین رو دانشجویان بین المللی قبل از ورود به دانشگاه های این کشور باید به مدت یک سال در دوره های زبان صربی تحصیل نمایند. اگرچه برخی از رشته های تحصیلی به زبان انگلیسی نیز ارائه داده می­ شود. اما با این حال برای حضور در دوره های عملی مهارت زبان صربی لازم و ضروری است. دانشگاه های این کشور دارای قدمتی طولانی هستند، بطوریکه برخی از این دانشگاه ها در دهه های 1800 تاسیس شده اند.

کارشناسان برجسته موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت دانشجویان عزیز برای چگونگی ورود به دانشگاه های این کشور یاری و راهنمایی می­ نمایند. امکان تحصیل در دانشگاه های این کشور در 3 مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا وجود دارد. دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد می­ توانند در رشته هایی همچون برنامه های مدیریتی، بانکی، اقتصاد، علوم سیاسی، هنر، علوم رایانه و مهندسی به تحصیل بپردازند. همچنین دانشجویان با اخذ ویزای تحصیلی می توانند در طول دوره­ تحصیلی خود به سایر کشورهای اروپایی نیز سفر نمایند. موسسات آموزش عالی صربستان از دانشگاه ها، کالج های کاربردی و کالج های تحصیلی تشکیل شده است. کالج های کاربردی و تحصیلی تنها دوره های آموزشی تا مقطع کاردانی و کارشناسی را برگزار می ­نماید.

تحصیل در صربستان در مقطع کارشناسی

طول دوره­ تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه های صربستان به مدت 4 سال است. دانشجویان تا پایان دوره تحصیلی خود بایستی 240 امتیاز را کسب نمایند. در حقیقت دانشجویان در پایان 3 سال اول تحصیلی در این مقطع و با کسب 180 امتیاز می ­توانند مدرک کارشناسی صربستان را دریافت نمایند. با تحصیل در سال چهارم و کسب امتیاز 240 مدرک کارشناسی درجه اول رشته تحصیلی مربوطه اعطاء خواهد شد.

تحصیل در صربستان در مقطع کارشناسی ارشد

دانشجویان برای اخذ مدرک کارشناسی ارشد دانشگاه های صربستان باید حداقل امتیاز 60 الی 120 را در طول مدت تحصیلی در این مقطع که 2 سال می ­باشد کسب نمایند. برای تحصیل در این دوره دانشجویان بایستی دارای مدرک کارشناسی به همراه مدرک زبان اگلیسی آیلتس و یا تافل باشند. دانشجویان برای اخذ مدرک تحصیلات حرفه ای پایه باید امتیاز 180 را در مدت 3 سال تحصیلی کسب نمایند. با کسب این امتیاز مدرک درج اول تحصیلات حرفه ای به وی تعلق خواهد گرفت. همچنان تحصیل در دوره ها تخصصی حرفه ای به مدت 1 سال به طول می­ انجامد. دانشجو ملزم به اخذ امتیاز 60 امتیاز برای دریافت مدرک تخصصی حرفه ای می ­باشد.

تحصیل در صربستان در مقطع دکترا

طول دوره تحصیل در مقطع دکترا در این کشور 3 سال است. دانشجویان برای کسب مدرک PHD باید 180 امتیاز را کسب نماید. در پایان تحصیلات به دانشجویان این دوره عنوان دکتر دانش تعلق خواهد گرفت. تحصیل در این دوره به 2 بخش مستقل و اصلی تحقیقاتی تقسیم می­ گردد. دانشجویان ملزم به انجام تحقیقات در زمینه های علمی هستند. دانشجویان در نهایت با ارائه پایان نامه و موفقیت در آزمون های این دوره­ تحصیلی می­ توانند مدرک دکتری خود را دریافت نمایند.

تحصیل در صربستان در مقطع دکترا

پذیرش دانشجویان دکتری در صربستان

دانشجویان خارجی برای پذیرش و تحصیل در مقطع دکترا دارای شرایط متفاوت تری هستند. به طوریکه دانشجویان خارجی برای تحصیل در این مقطع بایستی شهریه های بیشتری را پرداخت نمایند. دانشجویان خارجی برای ورود به این مقطع بایستی تمامی مدارک دوره تحصیلات قبلی خود را که مورد ارزشیابی قرار گرفته اند را به دانشگاه مورد نظر خود ارائه نمایند. علاوه بر این دانشجو بایستی دارای گواهی سلامت و مدرک زبان صربی نیز باشند. پس از ورود به این مقطع و گذراندن مواد درسی اختیاری و اجباری و کسب امتیاز 180 مدرک دکتری این کشور به دانشجویان اعطاء می­ گردد. همچنین دانشجویان زیادی علاقمند تحصیل در اتریش می­ باشند.

شرایط پذیرش برای تحصیل در صربستان

دانشجویانی که قصد تحصیل در دانشگاه های صربستان را دارند، باید دوره تحصیلات متوسطه خود را به اتمام رسانیده باشند. پس از ارسال مدارک خود به دانشگاه های این کشور و دریافت موافقتنامه تحصیلی، بایستی به یادگیری زبان صربی بپردازند. با شرکت در آزمون های ورودی دانشگاه های این کشور و کسب نمره­ قبولی اجازه ورود به دانشگاه را خواهند داشت. همچنان دانشجویان برای ورود به مقاطع بالاتر کارشناسی ارشد و دکترا بایستی در آزمون های ورودی دانشگاه های صربستان نمره قبولی را اخذ نمایند. تحصیل در بلگراد از جمله دانشگاه هایی است که طرفداران زیادی دارد. همچنین معدل دانشجویان در دوره های قبلی تحصیلی تاثیر بسزایی در پذیرش آنان در دانشگاه های این کشور دارد. آزمون های ورودی دانشگاه های کشور صربستان هر ساله در ماه های جولای (July) و سپتامبر (September) برگزار می ­گردد.

مدارک لازم جهت تحصیل در صربستان

دانشجویانی که علاقمند به تحصیل در دانشگاه های صربستان هستند، ابتدا بایستی تمامی مدارک زیر را به دانشگاه مورد نظر خود در این کشور ارسال نمایند:

 • تکمیل فرم درخواست تحصیل در صربستان
 • ارائه 2 کپی از مدارک تحصیلی
 • کپی تمامی مدارک تحصیلی و ترجمه آنها به زبان صربی
 • ارائه مدارکی که نشان دهنده تمکن مالی دانشجو برای پرداخت شهریه های دانشگاه و مدت زمان اقامت در صربستان است.

هزینه های تحصیل در صربستان

دانشگاه های کشور صربستان به 2 دسته خصوصی و دولتی تقسیم می ­شوند. تحصیل در دانشگاه های دولتی این کشور به صورت رایگان است. ولی دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه های خصوصی این کشور باید شهریه هایی پرداخت نمایند. هزینه های تحصیل در دانشگاه های خصوصی صربستان با یکدیگر متفاوت است. بطور متوسط 20000€ (یورو) در سال تخمین زده شده است. اگرچه نرخ بیکاری در این کشور بالا گزارش شده است، اما دولت صربستان از دانشجویانی که تحصیلات را در این کشور به پایان رسانیده اند، حمایت نموده و این دانشجویان به راحتی می ­توانند شغل مورد نظر خود را در این کشور یافته و با اخذ مجوز کار این کشور به انجام کار بپردازند.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی صربستان

دانشجویان بین المللی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های این کشور را دارند، پس از دریافت موافقتنامه تحصیلی ایستی نسبت به اخذ ویزای تحصیلی این کشور اقدام نمایند. مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی این کشور عبارتند از:

 1. پاسپورت معتبر
 2. دعوتنامه تحصیلی از سوی دانشگاه مورد نظر در صربستان
 3. یک قطعه عکس 3*4
 4. بلیط بازگشت و یا برنامه سفر
 5. مدراک لازم جهت اثبات تمکن مالی
 6. بیمه سلامت
 7. پرداخت هزینه های ویزای تحصیلی

بدین منظور می ­توانند با کارشناسان و مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت ارتباط برقرار نموده و با راهنمایی و یاری این مشاورین برجسته ویزای تحصیلی این کشور به راحتی دریافت نمایند.

3.5/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.