مهاجرت به کشور بلژیک

اقامت کشور بلژیک

اقامت کشور بلژیک

اقامت کشور بلژیک در سال 2023 از طرق مختلف امکان پذیر می باشد. برای آگاهی از این طرق و شرایط اخذ اقامت این کشور به این مقاله توجه فرمایید. در مقاله اقامت کشور بلژیک که توسط تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت نگارش شده است.

در این مقاله به سوالات زیر پاسخ داده شده است:

 • شرایط اخذ اقامت در این کشور به چه صورت می باشد؟
 • مزایای اخذ اقامت این کشور چیست؟
 • روش های اخذ اقامت این کشور چه می باشد؟
 • چند نوع ویزا برای این کشور وجود دارد؟

اینفوگرافی اقامت بلژیک

شرایط اخذ اقامت کشور بلژیک

برای اخذ اقامت این کشور راه های گوناگونی وجود دارد. در همه این راه ها در ابتدا اقامت یک ساله اعطاء می گردد. امکان تمدید این اقامت برای سال های بعد وجود دارد. پس از 5 سال اقامت در این کشور اخذ اقامت دائم امکان پذیر می باشد. مدت زمان اقامت موقت در این کشور به روش مهاجرتی انتخابی بستگی دارد.

انواع روش های اخذ اقامت این کشور در سال 2023 میلادی در جدول زیر شرح داده شده است:

تعدادشرح
1ویزای تحصیلی
2ویزای کاری
3 ویزای سرمایه گذاری و استارت آپ
4ازدواج و تولد

مزایای اخذ اقامت در این کشور عبارتند از:

 • سفر به کشورهای عضو اتحادیه اروپا
 • تحصیل رایگان در کشورهای اروپایی
 • اشتغال در کشورهای اروپایی
 • افتتاح حساب و تسهیلات بانکی
 • تجارت بدون محدودیت در اروپا
 • برخورداری از خدمات رایگان پزشکی و تسهیلات
 • اخذ پاسپورت و هویت اروپایی

انواع ویزاهای بلژیک

ویزاهای قابل اخذ در کشور بلژیک به 3 نوع تقسیم می شوند. این 3 نوع عبارتند از:

 • ویزای C: این ویزا مجوز 3 ماه اقامت در یک دوره 6 ماهه می باشد. این ویزا برای اهداف تفریحی و توریستی اخذ می گردد.
 • ویزای D: این ویزا مدت اعتبار بیشتری نسبت به ویزای C دارد. اخذ این ویزا برای اهداف تجاری و یا طرح مهاجرت امکان پذیر می باشد. از شرایط اخذ این ویزا داشتم مجوز کار در بلژیک می باشد. با دریافت این ویزا می توان فرآیند اخذ اقامت بلژیک را سپری نمود. ویزاهای کار، تجصیلی، سرمایه گذاری و غیره جزء این نوع تایپ ویزا خواهند بود.

اقامت کشور بلژیک از طریق ازدواج و تولد

برای اخذ این نوع اقامت باید 5 سال در این کشور زندگی نمایید. همچنین داشتن 3 سال زندگی مشترک با همسر الزامی می باشد. از شرایط دیگر اخذ این اقامت توانایی صحبت به یکی از زبان های آلمانی، فرانسوی، هلندی می باشد. داشتن حضور فعال و مثبت در اجتماع نیز برای اخذ این اقامت حائز اهمیت می باشد. این حضور فعال به صورت حضور در یک خیریه یا فعالیت های شغلی امکان پذیر می باشد.

به صورت کلی تعداد مهاجرینی جهت اخذ اقامت کشور بلژیک به این کشور مهاجرت کرده اند در نمودار زیر شرح داده است:

میانگین تعداد مهاجرین به کشور بلژیک

 

فرزند متولد شده در این کشور تنها بر اساس خون می تواند تابعیت این کشور را اخذ نماید. البته استثنائی برای اعطاء تابعیت بر اساس خاک نیز وجود دارد. شاخص تولد در این کشور 11.7 می باشد.

اقامت کشور بلژیک از طریق تحصیل و کار

برای اخذ اقامت از این طریق تحصیل باید از یک دانشگاه یا موسسه آموزشی در این کشور پذیرش اخذ نمایید. اخذ این پذیرش با نشان دادن قابلیت ها توانایی های افراد امکان پذیر می باشد. از این رو اگر فردی تبعه سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا نباشد. باید ویزای نوع D را اخذ نماید. تا از این طریق به این کشور وارد شده و قادر به اخذ پذیرش گردد. فرد با اخذ پذیرش و استطاعت مالی برای تامین هزینه های زندگی قادر به اخذ ویزای تحصیلی می باشد. پس از اخذ پذیرش و دریافت ویزای بلژیک می توان برای اخذ اقامت دائم اقدام نمود. برای اطلاع بیشتر به مقاله اقامت پس از تحصیل در بلژیک مراجعه نمایید.

در نمودار زیر میزان پذیرش تحصیلی دانشجویان بین المللی در کشور بلژیک در دانشگاه های دولتی و خصوصی شرح داده شده است:

تحصیل دانشجویان بین المللی در بلژیک

شرایط کار پس از تحصیل در کشور بلژیک

همچنین ویزای تحصیلی این کشور قابلیت تبدیل به ویزای کاری را دارد. در صورتی که متقاضی پس از یافتن کار و ارائه قراردادکاری به سفارت مربوطه می تواند ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری بلژیک تبدیل نماید. نکته بسیار مهم در خصوص تحصیل در این کشور، رشد تحصیل در این کشور می باشد.

در خصوص مهاجرت کاری به این کشور ابتدا از طریق نمودار زیر به بررسی روند نرخ بیکاری توجه فرمائید:

نمودار نرخ بیکاری در بلژیک

در خصوص تحصیل در این کشور مدارک شرح داده در جدول زیر لازم می باشد:

مراحلمدارک
1ارائه فرم تکمیل شده درخواست ویزای
2ارائه گذرنامه معتبر
3ارائه تمکن مالی معتبر
4ارائه عکس پرسنلی مناسب
5ارائه رسید پرداخت هزینه ویزا
6ارائه تمامی مدارک تحصیلی متقاضی

پرداخت هزینه ویزا در این مرحله با توجه به‌ نوع ملیت متقاضی متفاوت می باشد. اخذ اقامت این کشور از طریق کار برای شهروندان اتحادیه اروپا مقدور می باشد. برای شهروندان کشورهای خارجی این امر در صورتی امکان پذیر می باشد که شخص متقاضی از کارفرمایی در این کشور مجوز کار یا دعوتنامه کاری داشته باشند.

درآمد مشاغل مختلف در کشور بلژیک به شرح زیر خواهد بود:

درآمد مشاغل در بلژیک

اقامت کشور بلژیک از طریق کارآموزی و سرمایه گذاری

فرد در این مهاجرت باید بیشتر از 1 سال در این کشور کار نموده و حقوق وزارت کار دریافت نماید. بازه سنی برای کارآموزی حدود 18 الی 30 سال می باشد. این کشور مرکز تجارت های بین المللی اروپا محسوب می گردد. به همین جهت متقاضیان سرمایه گذاری در این کشور بسیار زیاد می باشند.

انواع روش های سرمایه گذاری در این کشور عبارتست از:

انواع طرق سرمایه گذاری در بلژیک

متقاضیان می توانند پس از 3 سال اقامت دائم اخذ نمایند. همچنین با این اقامت قادر به مهاجرت به 100 کشور دیگر می باشند. فقط در این کشور بعد از 7 سال امکان اخذ تابعیت برای متقاضی وجود دارد. همچنین افراد با 3 سال زندگی مداوم در این کشور قادر به اقدام برای اخذ پاسپورت این کشور می باشند. برای آگاهی از شرایط سرمایه گذاری در بلژیک به مقاله سرمایه گذاری و ثبت شرکت در بلژیک مراجعه نمایید.

اقامت کشور بلژیک از طریق الحاق خانواده

اقامت کشور بلژیک از طریق الحاق خانواده

به عنوان یک قانون عمومی، اگر شما عضوی از اتحادیه اروپا نیستید، می توانید برای پیوستن به اعضاء خانواده خود نظیر پدر و یا مادر (در صورتی که شما تحت تکفل آن ها هستید) و همسر اقدام کنید. شما در این صورت می توانید وارد بلژیک شده و تا مدتی که مدارک خود را تکمیل کنید در خاک این کشور بمانید. شما باید اثبات کنید که با فردی که قصد پیوستن به وی را دارید نسبت خانوادگی دارید و توانایی پرداخت هزینه های زندگی در خاک این کشور را دارید و می توانید از بیمه سلامت برخوردار شوید.

پیشنهاد کارشناسان ما به شما این است که ابتدا متقاضی دوره تحصیلی خود را در این کشور به اتمام برساند و پس از یافتن کار ثابت در این کشور و درآمد مناسب می توانند برای درخواست ویزای همراه این کشور اقدام نمایند.

انواع مختلف مجوز اقامت بلژیک

همانند اغلب کشورهای اروپایی مجوز اقامت بلژیک نیز بر اساس مدت زمان اقامت در این کشور به دو دسته مختلف تقسیم می شود. اما به طور کلی مجوز اقامت بلژیک کارتی است که برای اتباع خارجی که قصد دارند برای مدت معین در این کشور زندگی کنند ارائه می شود. انواع مختلف مجوز اقامت بلژیک عبارت اند از:

انواع مختلف مجوز اقامت بلژیکتوضیحات
مجوز اقامت موقت بلژیکمتقاضیانی که قصد دارند بیش از 3 ماه در بلژیک زندگی کنند باید برای مجوز اقامت موقت بلژیک اقدام نمایند. دارندگان مجوز اقامت موقت بلژیک می توانند حداکثر تا 5 سال در بلژیک کار، تحصیل و زندگی کنند.
مجوز اقامت دائم بلژیکدارندگان مجوز اقامت موقت بلژیک پس از 5 سال زندگی در این کشور می توانند برای اقامت دائم بلژیک اقدام کنند. اقامت طولانی مدت بلژیک به آنها این امکان را می دهد که با همان حقوقی که اتباع بلژیکی دارند. به طور نامحدود در بلژیک زندگی کنند.

البته لازم به ذکر است که افرادی که قصد دریافت مجوز اقامت بلژیک را دارند باید مدارک و اسنادی را جمع آوری کنند. این مدارک عبارت اند از:

 • تکمیل فرم درخواست مجوز اقامت بلژیک: متقاضیان باید فرم درخواست را دانلود کرده و در آخر تکمیل و امضا کنند.
 • ارائه پاسپورت معتبر ملی: البته به این نکته نیز توجه فرمایید که پاسپورت شما تا زمانی که در بلژیک اقامت دارید، باید معتبر باشد.
 • ارائه 2 قطعه عکس در اندازه پاسپورت
 • ارائه بیمه سلامت معتبر: متقاضیان برای مدتی که قصد اقامت در بلژیک را دارند، باید تحت پوشش بیمه سلامت این کشور باشند.
 • وضعیت مدنی: باید هر گونه اسناد وضعیت مدنی مانند ازدواج یا گواهی تولد را به همراه داشته باشند.
 • ارائه مدرکی دال بر اقامت شما در بلژیک
 • اثبات تمکن مالی: باید اثبانت کنید که پول کافی برای اقامت در بلژیک را دارید.

تمدید مجوز اقامت در بلژیک

سوالی که همواره ذهن افرادی که قصد اقامت بیشتر در بلژیک را دارند این است که، آیا می توان مجوز اقامت بلژیک را تمدید کرد. لازم به ذکر است که بدانید مجوز اقامت بلژیک بسته به اهداف شما از اقامت در این کشور قابل تمدید می باشد. این اهداف عبارت اند از:

 • اگر بر اساس یک مجوز در بلژیک مشغول به کار هستید: برای تمدید مجوز اقامت در این زمینه با تایید اداره مهاجرت بلژیک نیاز دارید.
 • اگر به دلیل الحاق خانواده در بلژیک اقامت دارید: باید مدارکی مانند اثبات تمکن مالی، پوشش بیمه سلامت معتبر در بلژیک و اثبات نداشتن محکومیت کیفری الزامی است.
 • اگر در بلژیک مشغول به تحصیل هستید: باید مدارکی از قبیل ثبت نام جدید دانشگاه متقاضی، کارنامه نمرات، اثبات تمکن مالی و فرم استاندارد پیشرفته تحصیلی را ارائه دهید.

پناهندگی در بلژیک

یکی دیگر از راه های مهاجرت به این کشور مدت طولانی اقامت از طریق پناهندگی است. اقدام از این طریق غیر ممکن نیست. اما مراحل سختی را پیش روی شما قرار خواهد داد. مدتی طولانی را باید در کمپ های تعیین شده توسط اداره مهاجرت به صورت دست جمعی زندگی کنید. در صورتی که پس از گذشت مدت زمانی مشخص شود که احساس ترس شما از بازگشت به کشور خود حقیقی است، با پناهندگی شما موافقت خواهد شد اما شما دیگر اجازه بازگشت به کشور خود را تحت هیچ عنوانی نخواهید داشت. در هر زمان که احساس کند شما با استفاده از مدارک جعلی و دروغ توانسته اید پناهندگی این کشور را بدست آورید. شما را از خاک خود بیرون کند.

روش پناهندگی یکی از پر ریسک ترین روش های مهاجرتی به این کشور می باشد. موسسه ما در این خصوص خدماتی ارائه نخواهد داد. اخذ اقامت بلژیک از راه های ذکر شده در بالا ممکن می باشد. برای آگاهی از راه های عنوان شده به مقاله های ذکر شده می توانید رجوع نمایید. علاوه بر این مقالات می توانید به موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مراجعه نمایید. اقامت بلژیک دارای مزایای زیادی  و امروزه بسیاری این کشور را برای استخدام برنامه نویس در بلژیک انتخاب می نمایند. این مزایا در برخی راه های اخذ اقامت در این کشور بیشتر می باشد.

سوالات پرتکرار در خصوص اقامت کشور بلژیک

در این بخش از مقاله مفتخر به پاسخگویی سوالات پرتکرار شما در باب اقامت کشور بلژیک می باشیم:

 • آیا اخذ اقامت بلژیک از طریق سرمایه گذاری امکان پذیر است؟ بله، سرمایه گذاران می توانند به مدت 3 سال درخواست اقامت دائم در بلژیک نمایند. کشور بلژیک ،یک کشور چند فرهنگی با زبان انگلیسی تقریبا گسترده می باشد افرادی که اقامت کشور بلژیک را داشته باشند می توانند بدون ویزا به 100 کشور دیگر مهاجرت نمایند.
 • حداقل سرمایه برای اخذ اقامت بلژیک از طریق سرمایه گذاری چقدر است؟ سرمایه گذاران برای این اقدام باید حداقل 300000€ (یورو) سرمایه داشته باشند، مالیات ها زیر 30% می باشد.
 • مالیات فردی از طریق سهام و ملک در بلژیک برای افراد به چه صورتی است؟ به عنوان یک مقیم بلژیکی، درآمد کلی شما مشمول مالیات می باشد. در بلژیک به ثروت شخصی هیچگونه مالیاتی تعلق نمی گیرد و نرخ مالیات بر ارث بسیار پایین است، سرمایه کسب شده از طریق سهام و ملک مالیات ندارد و درآمد حاصل از اجاره ملک شخصی نیز از پرداخت مالیات معاف می باشد.
 • آیا اخذ تابعیت بلژیک از طریق تولد امکان پذیر هست؟ امر تابعیت، وابسته به روابط سیاسی و معنوی یک فرد با دولت آن کشور می باشد. این تعریف شامل عناصر سیاسی و معنوی بوده و یکی از اصلی ترین انواع اخذ تابعیت یک کشور می باشد که با تولد فرد آغار می گردد و در طول زندگی او ادامه می یابد . این نوع تابعیت از دو روش خاک یا خون حاصل می گردد.
5/5 - (2 امتیاز)

29 دیدگاه برای “اقامت کشور بلژیک

 1. Mahrad گفت:

  سلام. وقت بخیر. برتری کشور بلژیک نسبت به سایر کشورها برای مهاجرت چیه؟ و در مورد اقامت دائم هنری در بلژیک چه تضمینی و مدت زمانی برای این امر ارائه میدین؟؟

  1. صادقی گفت:

   با سلام. وجود نرخ بیکاری پائین و سیستم اموزش برتر از مزایا مهاجرت به این کشور است. برای بررسی طرق مهاجرت به بلژیک با شماره 02191003232 تماس بگیرید.

 2. لیلا گفت:

  سلام اقامت بلژیک از طریق خرید ملک هم امکان پذیر هست؟

  1. صادقی گفت:

   سلام بله امکان پذیر است منها منجر به اقامت نمی شود

 3. طلایی پور گفت:

  خیلی ممنون از مطالب خوبتون در مورد اقامت بلژیک

 4. خدیجه هزاره گفت:

  آیا با تسلط به زبان انگلیسی میتوان اقدام به اخذ اقامت در بلژیک نمود؟

  1. صادقی گفت:

   سلام خدمت شما با ویزای تحصیلی بلژیک می توانید اقدام کنید. در خصوص مشاوره با شماره 02191003232 تماس بگیرید.

 5. امیرحسین گفت:

  سلام
  مقاله مفیدی بود خیلی ممنون .

 6. Arezoo گفت:

  سلام و سپاس بابت مطالب خوبتون.
  درصورتی که موسسه سفیران سروش سعادت تماس بگیرم می تونم بهترین راه برای مهاجرت به این کشور را با توجه به شرایطم متوجه شم؟؟
  تشکر

  1. صادقی گفت:

   سلام لطفا در خصوص مشاوره با شماره 02191003232 تماس بگیرید.

 7. امید گفت:

  مدارک مورد نیاز جهت اقامت در بلژیک رو میشه بیشتر توضیح بدین؟ یا چجوری میتونم اطلاعات بیشتر کسب کنم؟

  1. صادقی گفت:

   سلام در خصوص مشاوره با شماره 0219103232 تماس بگیرید. پیشنهاد میشه در خصوص مهاجرت به بلژیک محتوا لینک شده را مطالعه کنید.

 8. زهرا مشایخی گفت:

  برای ثبت شرکت در بلژیک، آیا نیاز به اقامت بلژیک‌به صورت دائمی هست؟!

  1. صادقی گفت:

   سلام برای اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری در بلژیک باید بیزینس پلن داشته باشید. در خصوص مشاوره با شماره 02191003232 تماس بگیرید.

 9. نظریان گفت:

  بسیار عالی. ممنون

 10. قراری گفت:

  آسانترین راه اخذ ویزای اقامت بلژیک شرح بدهید؟

  1. صادقی گفت:

   در خصوص مهاجرت به بلژیک با شماره 02191003232 تماس بگیرید.

 11. لیدا بهرامی گفت:

  خیلی خوب بود این مقاله ممنون بابت اطلاعات به روزتون

 12. leilakk گفت:

  سلام
  از مقاله تون خیلی استفاده کردم. تشکر

 13. فهیمه راد گفت:

  ازدواج در بلژیک چگونه می باشد؟

  1. صادقی گفت:

   در خصوص اخذ اقامت از طریق ازواج در بلژیک محتوا ذکر شده را مطالعه کنید.

 14. ٍErfan گفت:

  سلام. درمورد ویزای D اقامت بلژیک بیشتر توضیح می دهید؟!

  1. صادقی گفت:

   در خصوص اقامت بلژیک محتوا لینک شده در متن را مطالعه کنید.

 15. سحر گفت:

  سلام
  خیلی سپاس گذارم از مطالب به روزتون

 16. v!da گفت:

  با سلام و تشکر از سایت خوبتون
  پروسه اقامت بلژیک چقدر زمان میبره؟
  ممنونم از شما

 17. احمد نقوی گفت:

  بلژیک هزینه های بالایی برای زندگی داره

 18. پوریا گفت:

  راه های کم هزینه برای مهاجرت کدام ها هستند؟چطور میتونم اطلاعات تکمیلی داشته باشم

  1. صادقی گفت:

   سلام در خصوص مهاجرت به بلژیک با شماره 02191003232 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *