مهاجرت تحصیلی بلژیک

تحصیل در بلژیک

تحصیل در بلژیک

در چند سال اخیر تحصیل در بلژیک یکی از انتخاب های مهاجرتی ایرانیان بوده است. کشور بلژیک یکی از کشورهای برجسته غرب اروپاست و در همسایگی با کشور آلمان، فرانسه و هلند قرار دارد. مردم بلژیک با توجه به موقعیت مکانی زندگی خود به دو زبان فرانسوی و هلندی صحبت می کنند. دین اکثریت مردم بلژیک مسیحیت است اما باید بدانید که آن ها از معتقد ترین مردمان اروپا هستند. جامعه ی مسلمان کشور بلژیک نیز درصد قابل توجهی از جمعیت 11 میلیون نفری این کشور را به خود اختصاص داده است.

چرا برای ادامه ی تحصیل بلژیک را انتخاب کنیم؟

رنکینگ بین المللی هر دانشگاه نشان از اعتبار علمی آن دانشگاه دارد. در جمع 250 دانشگاه برتر دنیا 5 دانشگاه برتر کشور بلژیک نیز دیده می شوند که در جدول زیر ارائه شده است.تحصیل در بلژیک راهیست ممکن.

نام موسسه رتبه بین المللی در سال 2018
دانشگاه خنت 104
دانشگاه لئون 107
دانشگاه کاتولیک دی لواین 161
دانشگاه لیبره دی بروکسل 176
دانشگاه لیگه 206
دانشگاه آنتورپ 292
دانشکاه بروسل 321

 هزینه تحصیل در بلژیک

هزینه تحصیل در بلژیک کمی بالاتر از سایر کشور های اروپایی است. برای دانشجویان عضو اتحادیه اروپا، هزینه تحصیل در دانشگاه به طور متوسط 900 یورو در سال است اما برای دانشجویان خارجی اما هزینه های تحصیلی کمی متفاوت تر است. علاوه برا 900 یورو، هر دانشجو موظف است هزینه ای اضافه در حدود 1000 تا 4000 یورو دیگر نیز پرداخت کند. البته در صورتی که در دانشگاه های خصوصی قصد ادامه ی تحصیل دارید باید انتظار مبالغی به مراتب سنگین تر را نیز داشته باشید.

هزینه ی زندگی شما نیز به محل زندگی شما بستگی دارد. شما می توانید در خوابگاه های دانشگاه یا خوابگاه های خصوصی نیز زندگی کند. اما باید به صورت تقریبی انتظار هزینه های 800 تا 1200 یورویی در ماه را داشته باشید. این امکان برای شما وجود دارد که بتوانید یک کار نیمه وقت داشته باشید تا بخشی از هزینه زندگی خود را پرداخت کنید. شانس شهروندان اتحادیه اروپا برای یافتن شغل به مراتب بیشتر است. در غیر این صورت شما باید ابتدا اجازه ی کار در حین تحصیل را داشته باشید. در این صورت شما اجازه خواهید داشت که در نهایت هفته ای 20 ساعت کار نیمه وقت داشته باشید.

یکی دیگر از هزینه هایی که شما باید پرداخت کنید، هزینه بیمه سلامت است. اگر شما از بیمه سلامت اروپایی برخوردار هستید هزینه درمان شما نیز مانند سایر مردم بلژیک خواهد بود. در غیر این صورت باید بتوانید شرایط بیمه ی خود را تامین کنید. شما باید ابتدا کارت اقامت بلژیک را دریافت کنید تا بتوانید از خدمات بیمه آن کشور استفاده کنید.

بورسیه های تحصیلی

در کشور بلژیک بورسیه های مختلفی وجود دارد که دانشجویان می توانند از آن ها استفاده کنند. یکی از این بورسیه ها، بورسیه VLIR است. این بورسیه تنها به دانشجویان دوره کارشناسی ارشد کشورهای در حال توسعه اهدا می شود و می تواند هزینه های، تحصیل، اقامت و سایر هزینه های تحصیلی را پوشش دهد.نوع دوم بورسیه، بورسیه دولت بلژیک است که بدون توجه به ملیت شما تا سقف 7500 یورو به شما بورسیه اهدا می کند. این بورسیه تنها به دانشجویان ممتاز مقطع کارشناسی ارشد تعلق می گیرد. در بلژیک انوع مختلف بورسیه های تحصیلی وجود دارد اما بیشتر این بورسیه های تحصیلی تنها مربوط به سال نخست دوره ی تحصیلی شما است و امکان اخذ بورسیه در مقطع کارشناسی ارشد به مراتبه و به صورتی چشمگیر بیشتر است.

زبان

کشور بلژیک به دلیل همجواری با هلند و فرانسه، تحت تاثیر این دو کشور قرار گرفته است و مردم این کشو نیز به دو زبان فرانسوی و هلندی صحبت می کنند. در برخی از مناطق بسیار محدود نیز زبان آلمانی رایج است. شما می توانید در دانشگاه به هر سه زبان ذکر شده تحصیل کنید اما زبان فرانسوی در دانشگاه های بلژیک رایج تر است.

با توجه به رشد روز افزون مهاجران به کشور های اروپایی، بلژیک نیز امکان تحصیل به زبان انگلیسی را نیز فراهم کرده است. بدیهی است که برای تحصیل به زبان رسمی کشور بلژیک شما باید در این زبان تخصص ویژه ای داشته باشید. تحصیل به زبان انگلیسی نیز مستلزم دراختیار داشتن یک مدرک معتبر زبان انگلیسی است. در بسیاری از دانشگاه های بلژیک، موسساتی وجود دارد که به شما کمک خواهند کرد تا قدرت خود در زبان های خارجی را تقویت کنید و قدرت یادگیری و فهم مطالب درسی را داشته باشید.

 ویزا و اجازه ی اقامت

برای اینکه بتوانید در بلژیک تحصیلات خود را ادامه دهید باید حتما ویزای تحصیلی خود را از طریق سفارت خانه کشور بلژیک دریافت کنید.  در هنگام مراجعه به سفارت بلژیک باید مدارک زیر را در اختیار داشته باشید؛

 • پاسپورت معتبر
 • کپی پذیرش تحصیلی و کلیه مدارک مرتبط با دوره
 • اصل مدارک مربوط به تمکن مالی 617 یورو در ماه
 • گواهی سلامت پزشکی
 • در صورتی که سن شما از 21 سال بیشتر است باید برگه ی عدم سوء پیشینه قضایی خود را نیز ارائه دهید.

پس از اخذ پذیرش و بعد از ورود به بلژیک 8 روز فرصت دارید تا به شهرداری محل زندگی خود مراجعه کنید و درخواست خود مبنی بر تمایل به اقامت را اعلام کنید. در صورتی که نتوانید در مدت مشخص شده درخواست خود را ثبت کنید باید دلیل قانع کننده ای برای این اقدام داشته باشید و در اولین فرصت برای انجام این کار مهم اقدام کنید. شما به محض ورود به خاک بلژیک می توانید ثبت نام خود را انجام دهید. پس از به پایان رسیدن مراحل ثبت نام در دانشگاه، به شما یک گواهینامه داده می شود که ثابت می کند شما در دانشگاه ثبت نام کرده اید. این گواهینامه باید حتما در هنگام ثبت درخواست اقامت در شهرداری در اختیار شما باشد. در غیر این صورت اجازه اقامت شما صادر نخواهد شد. همسر شما و فرزندان شما می توانند در هنگام تحصیل در بلژیک در کنار شما باشند. شما باید موارد زیر را به سفارت بلژیک ارائه دهید تا ثابت کند شخص مورد نظر با شما نسبت دارد؛

 • رابطه شما با فرد چیست؟ ( گواهی ازدواج، گواهی ولادت)
 • ارائه پذیرش از طریق یکی از موسسه های قانونی در بلژیک
 • ارائه مدارک مالی که نشان دهد شما توانایی پرداخت هزینه ی زندگی فرد یا افراد مورد نظر در خاک بلژیک را دارید.
 • ارائه محل مشخص زندگی که امکان زندگی همه ی شما در آن مکان وجود داشته باشد.

Related Posts

یک دیدگاه برای “تحصیل در بلژیک

 1. فاطیما محبی گفت:

  بسیار ممنون بابت اطلاعات مفیدتون. موفق باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *