شرایط بلژیک

اقامت بلژیک

اقامت بلژیک

بلژیک یکی از کشورهای کوچک غرب اروپاست که در ابتدای قرن 19 استقلال خود را از کشور هلند و فرانسه بدست آورد و به شکل یک کشور متحد درآمد. اخذ اقامت بلژیک در سالیان اخیر رو به رشد بوده است. جمعیت بلژیک در حدود 11 میلیون نفر است و نرخ بیکاری در این کشور 6.5% است. مردم این کشور بیشتر به زبان های فرانسوی و هلندی سخن می گویند. زبان مردم قسمت های شرقی بلژیک نیز آلمانی است. آب و هوای این کشور معتدل است و روزهای بارانی زیادی را در طول سال دارد. بلژیک یک کشور پادشاهی است و البته دموکراسی نیز در این کشور حکم فرما است.

اقامت بلژیک یا همان اقامت دائم بلژیک یکی از اساسی ترین راههای ورود به حوزه ی شنگن محسوب میشود.برای اینکه بتوانید به کشور بلژیک سفر کنید، در این کشور کار کنید و یا به تحصیل خود ادامه دهید نیاز به ویزا خواهید داشت. در این بخش قصد داریم به شما بگوییم که چگونه می توانید در کشور بلژیک بمانید و اقامت این کشور را بدست آورید. در صورتی که قصد دارید در یک دوره ی کوتاه مدت (حداکثر تا سه ماه) در کشور بلژیک بمانید شما باید از طریق سفارت بلژیک برای ویزای شینگن اقدام کنید و تا سقف 90 روز در این کشور بمانید.

اما اگر قصد شما برای اقامت در یک مدت طولانی تر است، شما باید برای ویزای نوع D اقدام کنید که به شما این اجازه را می دهد که برای یک مدت طولانی در این کشور بمانید. از سال 2015، علاوه بر هزینه های رایج، شما باید مبلغی حدود 180 یورو جهت اقامت طولانی مدت پرداخت کنید. کلیه ی هزینه های سفر شما در سفارت خانه از شما دریافت می شود اما این مبلغ را باید به اداره ی مهاجرت در خاک بلژیک بپردازید. برخی از شهروندان از پرداخت این مبلغ معاف می شوند که شرایط آن بستگی به سن و دلیل شما برای ماندن در این کشور دارد.

اقامت در بلژیک از طریق کار

اقامت در کشور بلژیک از طریق کار یک مبحث کامل و مفصل است با این حال می توان چنین گفت که شما پیش از آنکه برای اقامت در بلژیک اقدام کنید، باید یک کارفرمای نیازمند به نیروی کار در بلژیک بیابید و از طریق  وی برای حضور در بلژیک اقدام کنید. پس از طی مراحل قانونی و بدست آوردن شغل مورد نظر، شما می توانید از طریق سفارت خانه برای اخذ ویزای کار اقدام کنید.

اقامت در بلژیک از طریق تحصیل

این امکان برای شما وجود دارد که برای ادامه ی تحصیل در کشور بلژیک اقدام کنید. تحصیل در کشور بلژیک بیشتر به زبان فرانسوی ممکن است. اما زبان های هلندی و آلمانی نیز در دانشگاه های این کشور رایج است. در این صورت شما باید ثابت کنید در یکی از زبان های فوق تخصص دارید و به آن مسلط هستید و در غیر این صورت باید در کالج های زبان آموزی حاضر شوید. این امکان برای شما وجود دارد که از طریق زبان انگلیسی نیز برای ادامه ی تحصیل در کشور بلژیک اقدام کنید. در این صورت نیز شما باید یک مدرک بین المللی زبان انگلیسی در اختیار داشته باشید.

هزینه ی تحصیل در کشور بلژیک نسبت به برخی نقاط اروپا کمی بالاتر است و شما باید حدودا 2000 تا 5000 یورو برای تحصیل در دانشگاه در طول یک سال پرداخت کنید. هزینه ی زندگی دانشجویی در این کشور نیز تقریبا 800 تا 1200 یورو در ماه است. با این حال بورسیه های تحصیلی در کشور بلژیک می تواند کمک زیادی به شما در تامین هزینه های زندگی و تحصیل داشته باشد.

پیش از آنکه بخواهید بعنوان یک دانشجو وارد خاک بلژیک شوید باید ثابت کنید که :

  • شما در یک موسسه علمی معتبر پذیرش تحصیلی دارید. پس از اخذ پذیرش دانشگاه مربوطه یک نامه برای شما ارسال خواهد کرد که ارائه ی آن به سفارت کشور بلژیک الزامی است.
  • شما باید تمکن مالی مناسبی برای تامین زندگی دانشجویی خود در کشور بلژیک داشته باشید و بتوانید هزینه های تحصیلی و بیمه ی خود را پرداخت کنید. این مبلغ معادل 617 یورو در هر ماه است.
  • گواهی سلامت پزشکی
  • در صورتی که بیش از 21 سال از سن شما می گذرد باید یک کپی سوء پیشینه قضایی نیز ارائه دهید.

اقامت از طریق پیوستن به خانواده

به عنوان یک قانون عمومی، اگر شما عضوی از اتحادیه اروپا نیستید، می توانید برای پیوستن به اعضای خانواده خود نظیر پدر و یا مادر(در صورتی که شما تحت تکفل آن ها هستید) و همسر اقدام کنید. شما در این صورت می توانید وارد بلژیک شده و تا مدتی که مدارک خود را تکمیل کنید در خاک این کشور بمانید. شما باید اثبات کنید که با فردی که قصد پیوستن به وی را دارید نسبت خانوادگی دارید و توانایی پرداخت هزینه های زندگی در خاک این کشور را دارید و می توانید از بیمه ی سلامت برخوردار شوید.

اقامت از طریق پناهندگی

یکی دیگر از راه های حضور در کشور بلژیک برای مدت طولانی اقامت از طریق پناهندگی است. اقدام از این طریق غیر ممکن نیست اما مراحل سختی را پیش روی شما قرار خواهد داد و مدتی طولانی را باید در کمپ های تعیین شده توسط اداره ی مهاجرت به صورت دست جمعی زندگی کنید. در صورتی که پس از گذشت مدت زمانی مشخص شود که احساس ترس شما از بازگشت به کشور خود حقیقی است، با پناهندگی شما موافقت خواهد شد اما شما دیگر اجازه ی بازگشت به کشور خود را تحت هیچ عنوانی نخواهید داشت. دولت بلژیک نیز این اجازه را دارد که در هر زمان که احساس کند شما با استفاده از مدارک جعلی و دروغ توانسته اید پناهندگی این کشور را بدست آورید شما را از خاک خود بیرون کند.

اقامت از طریق سرمایه گذاری

شما می توانید از طریق سرمایه گذاری در کشور بلژیک نیز به شهروند این کشور تبدیل شوید. سرمایه گذاری در کشور بلژیک نیز یک پروسه زمان بر و پرهزینه است. شما باید حداقل 300 هزار یورو در خاک بلژیک سرمایه گذاری کنید تا بتوانید اجازه ی اقامت در این کشور را دریافت کنید. با این حال قدرت اقتصادی بلژیک به گونه ایست که این امکان را به شما خواهد داد تا یک سرمایه گذاری مطمئن در خاک این کشور داشته باشید.

در این مقاله به راههای مختلف جهت اقامت بلژیک پرداختیم.لطفا جهت کسب اطلاعات تکمیلی یا به دیگر قسمتهای مقالات کشور بلژیک این سایت مراجعه کنید و یا با مشاورین موسسه تماس گرفته و دقیق ترین اطلاعات مهاجرتی را برخوردار شوید.

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *