مهاجرت به کشور بلژیک

مهاجرت به بلژیک

مهاجرت به بلژیک

هدفی خاص و ویژه در ارائه این مقاله نهفته است و آن هم شرایط مهاجرت به بلژیک و روش های مختلفی که در این راستا وجود دارد، می باشد. کشور بلژیک در اروپای غربی واقع شده است و شهر بروکسل را به عنوان پایتخت این کشور می شناسند. بلژیک در فهرست کشورهای اتحادیه اروپا قرار دارد و کشورهایی مانند آلمان، لوکزامبورگ، فرانسه و هلند با بلژیک دارای مرز مشترک هستند. مردمان بلژیک به سه زبان رسمی هلندی، آلمانی و فرانسوی صحبت می کنند. € (یورو) واحد شمارش پول در این کشور است و تقریبا همه فصول سال در بلژیک بارانی است. توضیحات لازم در خصوص این که چگونه می توان به کشور بلژیک مهاجرت نمود، در بخش های بعدی مقاله به صورت کامل و توسط محققان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت آورده شده است که در صورت تمایل می توانید مطالعه بفرمایید.

مهاجرت به بلژیک از طریق کار

ارسال نامه دعوت به همکاری ازسوی کارفرمای بلژیکی برای فرد خارجی با هدف مهاجرت به بلژیک امری ضروری است. در واقع فردی که قصد دارد به منظور کار در بلژیک راهی این کشور شود، می بایست دارای قرارداد همکاری یا پیشنهاد کاری از کارفرمای بلژیکی باشد. در وهله اول کارفرما بایستی آگهی استخدامی را در کشور بلژیک به چاپ برساند. اگر هیچ یک از شهروندان بلژیکی مراجعه ننمایند، او ملزم است آگهی مربوطه را در سطح اتحادیه اروپا منتشر کند. درصورتی که باز هم شهروندان اتحادیه اروپا یا بلژیک برای بر عهده گرفتن شغل موردنظر مراجعه نکنند، او می‌تواند افراد خارجی را در شغل مورد نظر به استخدام خود در آورد.

موقعیت‌های شغلی مناسبی در این کشور وجود دارند که از جمله آنها می‌توان به مشاغل مهندسی، فناوری اطلاعات و IT، داروسازی، تجهیزات حمل‌ونقل، منسوجات و… اشاره نمود. زبان رسمی مردم بلژیک، زبان های هلندی، انگلیسی و فرانسوی است. بنابراین فرد خارجی که به هریک از این زبان تسلط داشته باشد، شانس بیشتری در زمینه اشتغال به کار در بلژیک خواهد داشت. کلیه افراد شاغل در این کشور به مدت 38 ساعت در طول هفته کار می‌کنند و میزان حقوق و دستمزدی که به آنان پرداخت می‌گردد به طور میانگین بین 2000 الی 4000€ (یورو) به صورت ماهیانه می‌باشد. با توجه به اینکه فرد خارجی چه سبکی را برای زندگی انتخاب می‌نماید، هزینه زندگی در بلژیک متغیر بوده اما به صورت متوسط بین 600 الی 800€ (یورو) در ماه تخمین زده می‌شود.

انواع مجوزهای کاری مهاجرت به بلژیک

افرادی که با هدف کسب و کار اقدام به مهاجرت به بلژیک می نمایند، می بایست بر اساس شرایطی که دارا هستند، از یکی از 4 نوع ویزای کاری بلژیک در امر مهاجرت کاری به بلژیک به شرح ذیل استفاده نمایند:

 • مجوز کاری بلژیک از نوع A
 • مجوز کاری بلژیک از نوع B
 • مجوز کاری بلژیک از نوع C
 • مجوز کار حرفه ای بلژیک

مهاجرت به بلژیک از طریق تحصیل

مهاجرت به بلژیک از طریق تحصیل

دانشجویانی که جزو شهروندان اروپایی نیستند، برای مهاجرت به بلژیک و تحصیل در این کشور نیازمند ویزای تحصیلی بلژیک می باشند. این ویزا در نوع D برای داوطلبان صادر می گردد که دانشجویانی که قصد دارند اقامت تحصیلی بیشتر از 3 ماه در بلژیک داشته باشند، می بایست از این ویزا استفاده کنند. متقاضیان بایستی درخواست خود را همراه با مدارکی که شرح آنها در زیر آمده است به سفارت یا کنسولگری بلژیک در کشور مبدا تسلیم نمایند:

 • کارت شناسایی و پاسپورت دانشجوی متقاضی که دارای اعتبار باشد.
 • نامه یا سندی که صادره از دانشگاه انتخابی دانشجو باشد و پذیرش تحصیلی او را محرز گرداند.
 • تصویر کلیه مدارک تحصیلی دانشجو
 • توضیح جزئیاتی از دوره های آموزشی گذرانده شده در سال های پیشین
 • اثبات تمکن مالی دانشجو در پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی در بلژیک
 • نداشتن سابقه کیفری و عدم ارتکاب جرم (برای سنین بالای 21 سال)
 • گواهی پزشکی و سلامت متقاضی

دانشجو پس از مهاجرت به بلژیک و به محض ورود به خاک این کشور، تنها 8 روز مهلت خواهد داشت تا با مراجعه به ادارات اجرایی شهرداری این کشور، تقاضای خود را جهت اخذ مجوز اقامت ارائه دهد. همچنین نام دانشجو بایستی در اداره ثبت جمعیت خارجه ثبت گردد.

مهاجرت به بلژیک از طریق ازدواج

نوعی روش مهاجرت به بلژیک در سرتاسر دنیا متداول است که از طریق ازدواج با تبعه بلژیکی انجام می‌گیرد. البته این روش، روش ساده و آسانی نیست اما امکان پذیر است. اصول مهاجرت از این طریق بدین صورت است که فرد خارجی بایستی حداقل به مدت 5 سال در کشور بلژیک زندگی کند و از این مدت زمان، حداقل 3 را با همسر بلژیکی خود به صورت زندگی مشترک سپری نماید. البته دو شرط دیگر در اخذ اقامت از این طریق ضروری است که شرط اول مربوط به دانش زبانی فرد خارجی می‌باشد. در واقع وی باید به یکی از سه زبان رسمی هلندی، آلمانی و فرانسوی تسلط کامل داشته باشد تا بتواند با همسر بلژیکی خود و سایر مردمان این کشور ارتباط اجتماعی برقرار نماید. شرط دوم نیز مربوط به فعالیت‌های اجتماعی او می‌باشد که می‌توان عضویت در یک موسسه خیریه و فعالیت در این زمینه را نام برد.

انواع ویزاهای مهاجرتی بلژیک

کشور بلژیک با توجه به این که متقاضی جهت مهاجرت به بلژیک، درخواست چه نوع ویزایی را دارد، انواع مختلفی از ویزاهای کشور خود را به صورت زیر صادر می نماید:

 • ویزای نوع C که نوعی ویزای کوتاه مدت است، بیشترین کاربرد آن جهت سفرهای توریستی و گردشگری می باشد. مدت اعتبار این ویزا به گونه ای است که فرد متقاضی در مدت زمان 6 ماه می تواند اقامت سه ماهه در بلژیک داشته باشد.
 • ویزای که در فهرست ویزاهای کوتاه مدت قرار دارد اما مدت اعتبار آن از ویزای نوع C بیشتر است. مهمترین اهداف این ویزا، تحصیل در بلژیک، کار و تجارت در بلژیک می باشد که برای متقاضیان علاقمند به این زمینه ها صادر می گردد.
 • کارت آبی اتحادیه اروپا که برای متقاضیان قصد اقامت در بلژیک بیشتر از 3 ماه دارند صادر می گردد. از الزامات صدور این ویزا دارا بودن مدرک تحصیلی لیسانس است. چراکه بایستی در یک حرفه یا شغل خاص دارای مهارت و تخصص باشند و از سوی یک کارفرمای بلژیکی نیز نامه دعوت به همکاری داشته باشند که بر طبق قرارداد مبلغ 60.000€ (یورو) حقوق و دستمزد تعیین شده باشد.

سرمایه گذاری در بلژیک

بلژیک در بخش اقتصادی، کشاورزی و صنعتی جایگاه ویژه ای در میان سایر کشورهای اروپایی دارد. به طوری که این کشور را به عنوان مرکز تجارت های بین المللی اروپاییان می دانند. از این رو توجه بسیاری از افراد سرمایه دار در کشورهای خارجی به سمت کشور بلژیک جلب شده است. با سرمایه گذاری در بلژیک می توانید اقامت 3 ساله به دست آورید. در این صورت مجاز هستید به 100 کشور خارجی دیگر سفر نموده و مهاجرت کنید. پاسپورت بلژیکی پس از گذشت 7 سال برای سرمایه گذاران صادر می گردد. چنانچه اقامت فرد خارجی در کشور بلژیک به صورت مستمر و پیوسته و به مدت 3 سال باشد، پس از آن می تواند اقامت دائمی و تابعیت این کشور را اخذ نماید.

یکسری اطلاعات مهاجرتی و حقوقی در زمینه مهاجرت به بلژیک وجود دارد که لازم است از آن مطلع باشید و این امر زمانی میسر خواهد بود که با مشاوران موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در تماس بوده و هر گونه راهنمایی و اطلاعات لازم را دریافت نمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *