مهاجرت به کانادا
صفحه اصلی » کشورها » بلژیک » مهاجرت به بلژیک

مهاجرت به بلژیکبسیاری از متقاضیان به دلیل مزایای فوق العاده کشور بلژیک، مهاجرت به بلژیک را مد نظر قرار داده و خواستار بررسی راه های ورود به این کشور می باشند. این کشور سلطنتی در اروپای شمالی واقع شده و مردم این کشور به ۳ زبان فرانسه، هلندی (dutch) و آلمانی صحبت می کنند. امکانات رفاهی و بهداشت عمومی، امنیت اجتماعی، سیستم آموزشی قوی، شرایط ایده آل اقتصادی و بسیاری از مزایای دیگر متقاضیان را نسبت به مهاجرت به بلژیک مشتاق نموده است. امکان مهاجرت به بلژیک از روش های تولد، ازدواج، تحصیل، کار و ثبت شرکت وجود دارد که در این مقاله به توضیحاتی در این خصوص می پردازیم.

 

تولد در کشور بلژیک

به طور کلی برای اعطای تابعیت از طریق تولد دو سیستم خاک و خون وجود دارد که در سیستم خاک، بر اساس محل تولد فرزند، تابعیت به وی اعطا می شود و در سیستم خون تابعیت فرزند از تابعیت والدین برگرفته می شود. در کشور بلژیک اصل خون مبنا می باشد و در صورتی که فرزندی از پدر و مادر بلژیکی در کشور بلژیک متولد گردد می تواند بدون توجه به محل تولد، از بدو تولد تابعیت کشور بلژیک را کسب نماید. در صورتی که طفلی در کشور بلژیک متولد گردد و تابعیت وی مشخص نباشد (بی تابعیت باشد)، پیش از ۱۸ سالگی تابعیت خود را از دست داده باشد، به فرزند خواندگی اتباع بلژیکی گرفته شده باشد یا والدین وی حداقل ۵ سال از ۱۰ سال پیش از تولد طفل را در بلژیک اقامت نموده باشند، می تواند برای اخذ تابعیت بلژیک درخواست نماید.

 

ازدواج در کشور بلژیک

فردی که تمایل دارد با یکی از اتباع کشور بلژیک ازدواج نماید با رعایت شرایط و قوانین مربوط به این کشور می تواند تابعیت بلژیک را اخذ نماید. به فردی که به صورت قانونی حداقل ۵ سال در کشور بلژیک اقامت نموده باشد و حداقل ۳ سال با همسر خود در کشور بلژیک زندگی کند درصورتی که حداقل یکی از زبان های فرانسه، هلندی یا آلمانی را بداند، تابعیت کشور بلژیک اعطا می شود. فرد تبعه کشور بلژیک برای ازدواج با یک فرد خارجی باید اثبات نماید که شغل ثابت و حقوق مکفی دارد که هزینه های خود و همسرش را تامین می نماید، همچنین محل اقامت فرد باید مشخص باشد که بتواند از طریق ازدواج برای مهاجرت به بلژیک اقدام نماید.

 

تحصیل در کشور بلژیک

تحصیل در کشور بلژیک برای ملیت های مختلف شرایط متفاوتی را داراست. به طور کلی امکان تحصیل در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری برای متقاضیان وجود دارد و دروس به زبان های انگلیسی، فرانسوی و آلمانی ارائه می گردد. تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور بلژیک ۴ سال زمان می برد و برای اخذ پذیرش در این مقطع به دیپلم ۱۲ ساله نیاز است، همچنین متقاضیان می توانند با داشتن مدرک زبان و مدرک کارشناسی برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد اقدام نمایند، طول دوره مقطع کارشناسی ارشد در کشور بلژیک دو سال می باشد. دانشجویانی که دارای نمرات بالا، مقالات ISI یا کنفرانس های بین المللی، سطح زبان مناسب و رزومه مطلوب می باشند می توانند برای اخذ پذیرش در مقطع دکترا نیز اقدام نمایند. به طور معمول هزینه تحصیل برای دانشجویان اتحادیه اروپا در کشور بلژیک سالی ۸۵۰ یورو به بالا می باشد که در برخی دوره ها به ۱۵۰۰۰ یورو در سال نیز می رسد اما دانشجویان غیر اتحادیه اروپا می توانند با هزینه ای بین ۱۰۰۰ تا ۴۰۰۰ یورو در سال به تحصیل بپردازند. به دانشجویان مشغول به تحصیل در کشور بلژیک اجازه کار به صورت پاره وقت نیز اعطا می شود که بتوانند بخشی از هزینه های مربوط به تحصیل یا زندگی خود را تامین نمایند. به طور میانگین متقاضیان باید ماهی ۷۵۰ تا ۱۱۰۰ یورو بابت هزینه های زندگی در نظر بگیرند. کشور بلژیک امکان کاریابی پس از تحصیل را به فارغ التحصیلان خود اعطا می نماید.

 

کار در کشور بلژیک

در کشور بلژیک ۳ نوع مجوز کار وجود دارد که برای اخذ آن به پیشنهاد شغلی نیاز است، دقت نمایید که در حال حاضر اخذ مجوز کار در کشور بلژیک از طریق ویزای جست و جوی کار وجود ندارد. در صورتی که متقاضی در کشور بلژیک کار فرما داشته باشد و اجازه کار به صورت نامحدود را دارا باشد، اگر به مدت ۱۰ سال در این کشور به صورت قانونی کار کرده باشد می تواند اجازه کار نوع A را دریافت نماید. در صورتی که متقاضی در کشور بلژیک کارفرمای خاصی دارا باشد و اجازه کار وی محدود باشد (به مدت یکسال و قابل تمدید) می تواند اجازه کار نوع B را دریافت نماید. در صورتی که متقاضی در کشور بلژیک برای مدت موقتی حضور داشته باشد به طور مثال دانشجویان و اجازه کار تا مدت یکسال برای یک کارفرما را داشته باشد می تواند اجازه کار نوع C را داشته باشند. به دلیل اولویت شهروندان بلژیک نسبت به متقاضیان سایر کشورها برای کار در این کشور، اخذ ویزای کار کشور بلژیک با دشواری روبه روست.

 

ثبت شرکت در کشور بلژیک

با توجه به اینکه کشور بلژیک پایتخت مالی اروپا لقب گرفته است و مرکز تجارت های بین المللی محسوب می شود بسیاری از سرمایه گذاران این کشور را برای انتقال سرمایه خود انتخاب می نمایند. حداقل سرمایه برای ثبت شرکت در کشور بلژیک ۳۰۰ هزار یورو محاسبه شده است که مالیات های پایین در این کشور از مزیت های این روش محسوب می گردد. در این روش متقاضی می تواند با یک ویزای توریستی به کشور بلژیک ورود نماید و بیزینس پلن خود را به کمک یک وکیل یا مشاور به دولت ارائه کند. در صورت تایید بیزینس پلن توسط دولت بلژیک، اقدام به اخذ وقت مصاحبه در سفارت می نماید. با اخذ ویزای نوع D و انجام کارهای مرتبط با ثبت شرکت به متقاضی اقامت موقت با امکان تمدید سالیانه اعطا خواهد شد. پس از گذشت یکسال با پرداخت مالیات و ارائه گزارشات ویزای فرد تمدید خواهد شد. با اخذ اقامت کشور بلژیک متقاضی می تواند به هریک از کشورهای حوزه شینگن به راحتی سفر کند و با شرایط ذکر شده در انتها اقامت این کشور را دریافت نماید. ثبت شرکت در کشور بلژیک الزامی بر داشتن شریک بلژیکی ندارد و فرد می تواند بدون نیاز به داشتن شریک بلژیکی مالکیت قطعی شرکت را داشته باشد، همچنین می تواند حساب شرکتی یا شخصی در این کشور افتتاح نماید.

به طور کلی مهاجرت به بلژیک از روش های مختلف امکان پذیر می باشد اما متناسب با شرایط هر فرد انتخاب راه ورود متفاوت است. پیش از تصمیم قطعی برای مهاجرت به بلژیک در خصوص انتخاب بهترین راه، متناسب با شرایط خود، تمامی راه های ورود به این کشور را مورد بررسی قرار داده و اطلاعات کافی را اخذ نماید. مشاوره با کارشناسان مجرب موسسه سفیران سروش سعادت شما را در خصوص انتخاب بهترین راه برای مهاجرت به بلژیک راهنمایی می نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *