مهاجرت کاری بلژیک

کار در بلژیک

کار در بلژیک

برای بررسی بهترین مسیرهای مهاجرتی کار در بلژیک در دو سال گذشته مورد استقبال متقاضیان مهاجرت بوده است.برای اینکه بتوانید در کشور بلژیک کار کنید باید به صورت قانونی اجازه ی کار در این کشور را داشته باشید. در برخی از مواقع کسب اجازه ی زندگی در این کشور نیز ضروری است. در کشور بلژیک سه نمونه ی مختلف اجازه ی کار وجود دارد که به صورت موجز پرداخته ایم به این صورت  که وابسته به نوع کار شما و شرایط کار در بلژیک است.

بلژیک یک کشور صنعتی کوچک با 11 میلیون نفر جمعیت است و نرخ بیکاری در این کشور نیز 6.5% است که نشان دهنده ی قدرت بالای اقتصادی این کشور است. برای اینکه شما بتوانید ویزای کار از کشور بلژیک دریافت کنید، پیش از اقدام برای دریافت ویزا، باید حتما کار مورد نظر خود را بیابید یا اینکه شرایط کار شخصی خود در این کشور را پیش از مهاجرت قطعی به این کشور فراهم کنید.

 چه کسانی اجازه ی کار در بلژیک را دارند؟

کلیه ی شهروندان کشورهای اروپایی می توانند بدون نیاز به کسب اجازه در کشور بلژیک کار قانونی داشته باشند. در حقیقت ویزای کار یا اجازه ی داشتن شغل در بلژیک مربوط به همه ی کسانی است که شهروند کشورهای غیر اروپایی هستند. در این رابطه نیز استثنا وجود دارد به طوری که مثلا پروژه های تحقیقاتی و کارهای علمی می تواند به گونه ی دیگری باشد. در صورتی که فردی موفق شود که ویزای کاری از کشور بلژیک دریافت کند، کلیه وابستگان اصلی وی مانند همسر و فرزندان نیز که به صورت قانونی از طریق ویزای پیوستن به خانواده در کنار او زندگی می کنند نیز اجازه ی کار خواهند داشت.

 انواع اجازه ی کار در بلژیک

همانطور که پیشتر گفته شد،  از انواع جواز کارها سه نوع اجازه ی کار در بلژیک بوجود دارد و به شرایط شما بستگی دارد که بدانید به کدام یک نیاز دارید.

  • اجازه ی کار نوع A

بر اساس این نوع مجوز، شما می توانید برای هر کارفرما در کشور بلژیک در هر مدت زمان کار کنید و شرایط کار شما کاملا عادی خواهد بود. برای اینکه بتوانید مجوز نوع A را دریافت کنید، باید اثبات کنید که برای یک دوره زمانی 10 ساله نیز دراین کشور حضور داشته اید و به مدت زمان 4 سال شما مجوز نوع B داشته اید و با استفاده از آن کار کرده اید. توجه داشته باشید که در این دوره 10 ساله شما اجازه ی خروج از این کشور را تنها برای مجموع 1 سال خواهید داشت.

برخی افراد نمی توانند برای مجوز نوع A اقدام کنند. این دسته افراد عبارتند از؛

  • کارگران حرفه ای
  • کارآموزان
  • کارگران پروژه های موقتی
  • محققان و اساتید مهمان
  • تکنسین های متخصص
  • اعضای خانوانده ی گروهی که اجازه نوع B دارند، کارفرما هستند یا نیاز به کار ندارند.

برای اینکه بتوانید این اجازه را کسب کنید باید مدارک مربوط به مجوز نوع B را به انضمام اجازه ی سکونت خود را به اداره ی مهاجرت ارائه دهید. در صورتی که در خواست شما با موافقت روبرو نشود این اجازه را خواهید داشت که از طریق مراجع قانونی به رای صادره اعتراض کنید.

  • اجازه ی کار نوع B

این نوع مجوز کار تنها برای اشخاص خاص، با مهارت خاص و نهایتا برای یک دوره ی زمانی یک ساله صادر می شود. اگرچه ممکن است مدت زمان قرارداد کاری شما بیشتر یا کمتر از مدت ذکر شده باشد. این مجوز می تواند برای دفعات نامحدودی تمدید شود. برای اینکه بتوانید این مجوز را بدست آورید کارفرمای شما باید برای جذب شما به کار اقدام کند. او باید پیش از جذب شما به کار مراحل قانونی مورد نظر در بلژیک را انجام دهد. او باید این مسئله را اثبات کند که هیچ متقاضی بلژیکی برای کار شما وجود ندارد و نیازمند یافتن یک نیروی کار خارجی است. برخی از مشاغل علمی، کارگران و تکنسین های حرفه ای نیاز به گذراندن این پروسه ندارند.

دستمزد ها نیز در کشور بلژیک به صورت سالیانه تعیین می شوند. در سال 2017، حداقل سطح دستمزد 40124 یورو برای کارگر حرفه ای و 66942 یورو برای مدیران در نظر گرفته شده بود. در صورتی که برای اولین بار قصد شروع کار در بلژیک را دارید باید بیمه ی درمانی سه ماهه برای خود در نظر بگیرید. توجه داشته باشید که باید حتما اجازه ی کار را دریافت کنید سپس به کار مشغول شوید چرا که اگر پس از شروع کار برای دریافت اجازه اقدام کنید، اداره ی مهاجرت بلژیک درخواست شما را رد خواهد کرد.

  • اجازه ی کار نوع C

این نوع از مجوز تنها برای کسانی صادر می شود که به صورت موقت در کشور بلژیک ساکن هستند. برای مثال دانشجویان، اعضای خانواده ی مقامات سیاسی کشور های دیگر و یا کسانی که اجازه ی اقامت آن ها  هنوز از طرف مراجع قانونی تایید نشده است.

  • کارت حرفه ای

همه ی کسانی که می خواهند به عنوان یک فرد مستقل در کشور بلژیک کارکنید یا یک تجارت را در این کشور شروع کند باید برای دریافت کارت حرفه ای اقدام کنند که در واقع تضمین کننده ی کلیه ی فعالیت های فرد در کشور بلژیک است. شما قبل از این کار باید از طریق سفارت بلژیک برای اخذ ویزا و مجوز های مربوطه اقدام کنید.

کار در حین تحصیل

در صورتی که دانشجو هستید و از یک کشور غیر اروپایی وارد بلژیک شده اید و اجازه ی زندگی در این کشور را دارید، شما می توانید در طول هفته 20 ساعت کار کنید شما می توانید در مشاغل غیرمرتبط با درس خود نیز کار کنید. شما باید یک قرارداد مشخص با کارفرمای خود امضا کنید که به آن قرارداد کار دانشجویی گفته می شود( این خود یکی از شرایط اخذ ویزای کار نوع C است). در زمان تعطیلات تحصیلی، نیز شما بدون نیاز به اجازه ی کار می توانید کار کنید.

در صورتی که قصد مهاجرت به بلژیک را دارید، در صورتی که نتوانید از طریق ویزای کار وارد خاک بلژیک شوید، می توانید راه دیگری مانند تحصیل را انتخاب کنید چرا که هزینه های شما به مراتب کمتر خواهد بود. در این صورت شما با کسب تجربه های کافی فرصت بهتری برای کسب شغل در کشور بلژیک را خواهید داشت ضمن اینکه تحصیل در این کشور می تواند شما را به عنوان یک نیروی کار مناسب پرورش خواهد داد.

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *