مهاجرت به کشور بلژیک

پاسپورت بلژیک

پاسپورت بلژیک

بلژیک یکی از کشورهای اروپایی است که در مجاورت کشورهای پیشرفته ای همچون آلمان، هلند و فرانسه قرار گرفته است. بلژیک یکی از اعضاء ناتو و اتحادیه اروپا است که افراد با اخذ پاسپورت بلژیک براحتی می توانند به 174 کشور جهان بدون اخذ ویزا سفر نمایند. سرمایه گذاری، کار، ازدواج و تحصیل از جمله راه های مهاجرتی به این کشور است که در نهایت افراد امکان اخذ اقامت دائم و پاسپورت این کشور را خواهند داشت. افرادی به هنگام درخواست تابعیت این کشور می باید از مهارت یکی از زبان های رسمی این کشور (هلندی، فرانسوی) برخوردار باشند. دانشجویان زیادی برای ادامه تحصیل به این کشور سفر می نمایند و در پایان تحصیلات خود با یافتن شغل مورد نظر خود در این کشور می توانند ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری بلژیک تبدیل نموده و به انجام کار در این کشور بپردازند.

پاسپورت این کشور یکی از معتبرترین پاسپورت های بین المللی در جهان است به طوری که هم اکنون رتبه 3 معتبرترین پاسپورت جهان به این کشور اختصاص یافته است. افرادی که به طرق مختلف به این کشور سفر نموده اند، در ابتدا می باید اقامت دائم را دریافت نموده و پس از آن نسبت به اخذ پاسپورت این کشور اقدام نمایند. مشاورین و کارشناسان خبره موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با معرفی معتبرترین پاسپورت های بین المللی متقاضیان مهاجرت به دیگر کشورها را یاری و راهنمائی می نمایند.

روش های اخذ پاسپورت بلژیک

اعتبار پاسپورت این کشور هم تراز کشورهای آمریکا، نروژ، مالتا، ژاپن، فرانسه و ایرلند می باشد و همانطور که در مقدمه اشاره شد، متقاضیان اخذ پاسپورت این کشور می باید از مهارت زبان های رسمی این کشور برخوردار باشند. مردم این کشور از سطح زندگی مطلوبی برخوردار هستند و هزینه های زندگی در این کشور در مقایسه با برخی از کشورهای اروپایی ارزان تر می باشد. از همین رو افراد زیادی از دیگر کشورها با اخذ ویزای این کشور به این کشور مراجعت می نمایند.

روش های اخذ پاسپورت کشور بلژیک عبارتند از:

 • تحصیل
 • کار
 • سرمایه گذاری
 • تولد
 • ازدواج
 • کارآفرینی
 • پناهندگی

در ادامه سعی بر این داریم تا چگونگی اخذ پاسپورت این کشور را از طریق روش های فوق بررسی نمائیم.

اخذ پاسپورت بلژیک از طریق تحصیل

همانطور که می دانید این کشور از جمله کشورهایی است که نقش مهمی در تأسیس اتحادیه اروپا دارد. دانشگاه های معتبر بسیاری به صورت دولتی و خصوصی در این کشور مشغول به فعالیت می باشند. با توجه به اینکه تدریس در مقطع کارشناسی در دانشگاه های دولتی این کشور تنها به زبان های فرانسوی و هلندی ارائه می گردد، بسیاری از دانشجویان برای تحصیل در مقطع کارشناسی در این کشور با تردید مواجه هستند. البته دانشگاه های خصوصی این کشور جهت جذب دانشجویان بین المللی امکان ادامه تحصیل به زبان انگلیسی را برای دانشجویان فراهم نموده است.

تعداد متقاضیان تحصیلی در این کشور در نمودار زیر بیان شده است:

میانگین تعداد متقاضیان تحصیلی در بلژیک

فارغ التحصیلان از دانشگاه های این کشور امکان انجام کار در سایر کشورها را داشته و همچنین می توانند پس از پایان تحصیلات خود در این کشور با یافتن شغل مورد نظر خود در بلژیک نسبت به اخذ ویزای کاری این کشور نیز اقدام نمایند. دانشجویان پس از گذشت چند سال زندگی در این کشور امکان دریافت اقامت دائم این کشور را خواهند داشت. تحصیل در دانشگاه های این کشور رایگان نیست و بطور متوسط هزینه تحصیل در این کشور 1000€ تا 4000€ (یورو) تخمین زده شده است. دانشجویان اجازه انجام کار حین تحصیل در این کشور را داشته و از این طریق دانشجویان با شرایط بازارهای کاری در این کشور آشنا می گردند. پس از دریافت اقامت دائم بلژیک و پرداخت مالیات دریافت پاسپورت این کشور نیز امکان پذیر می گردد.

اخذ پاسپورت بلژیک از طریق کار

نرخ بیکاری در این کشور 3.8% است. افرادی که قصد انجام کار در این کشور را دارند، ملزم به اخذ یکی از ویزاهای کاری این کشور هستند. دولت این کشور 3 نوع ویزا موسوم به ویزاهای نوع A ،B و C صادر می نماید و افراد با توجه به شرایط خود می توانند یکی از آنها را دریافت و به این کشور مراجعت نمایند. یکی از مهمترین شرایط اخذ ویزای کاری بلژیک دریافت پیشنهاد کاری از سوی کارفرمایان در این کشور است. متقاضیان انجام کار در بلژیک می توانند با مراجعه به سایت های معتبر کاریابی در بلژیک شغل مودر نظر خود را یافته و پس از عقد قراردادکاری نسبت به دریافت ویزای کاری این کشور اقدام نمایند.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای کاری این کشور عبارتند از:

 • پاسپورت معتبر
 • دعوتنامه کاری از سوی کارفرمایان در بلژیک
 • ارائه مدارکی که دال بر تمکن مالی فرد برای تأمین هزینه زندگی در این کشور است.
 • برخورداری از حداقل مدرک کارشناسی
 • عکس
 • گواهی عدم سوء سابقه کیفری

اعتبار این ویزا برابر با مدت قراردادکاری فرد با کارفرمای مربوطه است و در صورت تمایل افراد امکان تمدید آن را خواهند داشت. متقاضیان انجام کار امکان مهاجرت به بلژیک به همراه همسر و فرزندان کمتر از 18 سال خود را نیز خواهند داشت. پس از 5 سال زندگی در بلژیک و پرداخت مالیات می توانند اقامت دائم و پس از آن پاسپورت بلژیک را دریافت نمایند.

اخذ پاسپورت بلژیک از طریق کار

اخذ تابعیت بلژیک از طریق سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در این کشور یکی از سریعترین راه های اخذ اقامت و پاسپورت این کشور است. به طوری که فرد پس از 3 سال زندگی در این کشور و ایجاد کسب و کار در این کشور امکان دریافت اقامت دائم این کشور را خواهد داشت. سرمایه گذاران برای اخذ ویزا و ورود به این کشور می باید ابتدا ایده تجاری سودمندی را به اداره بازرگانی و تجارت این کشور ارائه نمایند و گواهی تأیید برنامه تجاری خود را دریافت نمایند.

از دیگر شرایط سرمایه گذاری در بلژیک به قرار زیر است:

 • برخورداری از سرمایه ای معادل 35000€ الی 500000€ (یورو)
 • استخدام شهروندان بلژیکی در کسب و کار
 • عدم سوء سابقه کیفری
 • برخورداری از سوابق کار مدیریتی
 • اثبات اینکه مبلغ سرمایه گذاری از چه راهی تأمین گردیده است.

اخذ تابعیت بلژیک از طریق تولد

تابعیت در این کشور بر اصل خون است و نوزادانی که از والدین بلژیکی متولد شده اند، در هر جایی از جهان دارای تابعیت بلژیکی هستند. البته امکان دریافت تابعیت و پاسپورت این کشور برای افرادی که دارای شرایط زیر هستند نیز وجود دارد:

 • نوزادانی که در خاک این کشور متولد شده اند و ملیت آنها مشخص نیست.
 • افرادی که در خاک این کشور به دنیا آمده اند و قبل از سن 18 سالگی تابعیت قبلی خود را از دست داده باشند.
 • کودکانی که قبل از سن 18 سالگی در خاک این کشور رها گردیده اند و دارای تابعیت کشور دیگری نیستند نیز امکان دریافت تابعیت این کشور را خواهند داشت.
 • نوزادانی که از والدین غیر بلژیکی در خاک این کشور متولد شده اند و والدین متقاضی حداقل به مدت 5 سال از 10 سال قبل از تولد نوزاد در این کشور زندگی نموده باشند.

ازدواج و پناهندگی از دیگر راه های دریافت پاسپورت این کشور است که کارشناسان با تجربه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به هیچ عنوان مهاجرت از طریق پناهندگی را توصیه نمی نمایند. دوستان عزیز می توانند جهت آگاهی از اقامت از طریق کارآفرینی در بلژیک با این مجموعه موفق مشاوره نمایند.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *