مهاجرت به کشور انگلستان

اقامت انگلستان

اقامت انگلستان

این مقاله به بررسی آخرین قوانین در خصوص اقامت انگلستان در سال 2020 نگارش شده است تا پاسخگوی سوالاتی متقاضیان جهت مهاجرت به این کشور باشد. از آنجاییکه زبان رسمی این کشور انگلیسی است همواره یکی از بیشترین درخواست ها را برای مهاجرت به اروپا دارد. در حال حاضر شهروندان خارجی زیادی در این کشور در حال اقامت هستند. برنامه های متنوعی از انواع اقامت در این کشور برای ماندن و زندگی یک شهروند خارجی از سوی اداره مهاجرت انگلستان وضع گردیده که در این مقاله که توسط محققان و مشاوران موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت بررسی شده است.

انواع اقامت در انگلستان چگونه است و فرق اقامت های کوتاه مدت و بلند مدت چیست؟

آیا با اقامت در انگلستان می توان به سایر کشورهای اروپایی هم سفر نمود؟

بعد از چند سال اقامت در انگلیس می توان درخواست اقامت دائم نمود؟

آنچه اکثر متقاضیان از اقامت می دانند این است که در یک کشور دیگر شخصی را در حال زندگی ببینند. اما ما قصد داریم که با موشکافی این موضوع از انواع اقامت و شرایط و مدارک مورد نیاز این پروسه با شما عزیزان سخن بگوئیم. شما به عنوان یک شهروند خارجی برای اقامت در انگلستان نیاز به اجازه و ویزا دارید که در ادامه در مورد انواع ویزا بیشتر خواهید خواند.

اقامت انگلستان برای ایرانیان

قبل از اینکه به توضیح انواع برنامه های اقامتی در انگلستان بپردازیم باید بدانیم که بر اساس قانون یک شهروند ایرانی برای ورود به خاک انگلستان چه برای اقامت های کوتاه مدت ویا بلند مدت نیاز به اخذ ویزا درد. بر اساس قوانین برخی شهروندهای کشورهای خارجی می توانند برای اقامت های کوتاه مدت و سفر توریستی به انگلستان از دریافت ویزا معاف باشند و کشور ایران چنین شرایطی را ندارد. شهروندان ایرانی برای اقامت در انگلستان ابتدا بایستی یک ویزا برای ورود به این کشور دریافت نمایند. پس از آن بنا به نوع درخواستشان می توانند برای یکی از انواع اقامت در این کشور اقدام نمایند. در این سالها اقامت انگلیس از سوی شهروندان ایرانی بیشتر جهت تحصیل و سپس کار در این کشور درخواست شده است.

انواع ویزاهای انگلیس

به عنوان یک شهروند ایرانی می توان برای انواع ویزاهای انگلستان درخواست نمود. این ویزاها با اهداف متفاوت قابل درخواست است. ویزا و اقامت دو مقوله متفاوت است. برای دریافت اقامت ابتدا بایستی ویزا داشت. ویزا هم برای ورود به انگلیس می تواند جهت:

 • بازدید از اقوام و آشنایان و سفرهای کاری و بیزینسی و شرکت در دوره های آموزشی با ویزای توریستی
 • تحصیل در دوره های کوتاه مدت یا بلند مدت با ویزاهای تحصیلی
 • کار به عنوان نیروی کار ماهر، کارآفرین و یا فراغ التحصیلی انگلیسی با ویزای کاری
 • سرمایه گذاری در انگلستان با ویزای سرمایه گذاری
 • ازدواج با شهروند انگلیسی با ویزای ازدواج

انجام شود. که هر کدام از انواع این ویزا شما را پس از ورود به خاک انگلستان صاحب اقامت های گوناگونی می نماید. باید خاطر نشان نمود که برخی افراد با ویزای توریستی به دنبال اخذ پناهندگی در این کشور هستند. مقوله پناهندگی برای افرادی است که در کشورشان جانشان در خطر است و متاسفانه برخی افراد به اشتباه و برخی سودجویانه به شما پیشنهاد این امر را می دهند که بهتر است در مورد این موضوع حتما با یک وکیل و یا مشاور مهاجرتی مشورت نمائید.

انواع اقامت در انگلستان

نام نیمه جنوبی جزیره بریتانیا کبیر انگلستان می باشد، این کشور با مساحتی بالغ بر 243610 کیلومتر مربع یکی از 4 کشور تشکیل دهنده پادشاهی متحد بریتانیای کبیر و ایرلند شمالی می باشد. لندن مهمترین و بزرگترین شهر کشور انگلستان محسوب می شود که پایتخت کشور انگلستان نیز است. جمعیت کشور انگلستان بیش از 54 میلیون نفر است، شهروندان کشور انگلستان به زبان انگلیسی به مکالمه می پردازند. واحد پول رایج در این کشور پوند استرلینگ است. برای به دست آوردن اقامت انگلستان راه ها و طرق مختلفی وجود دارد که عبارتند از:

 • اقامت در انگلستان از طریق تحصیل در دانشگاه ها و موسسات آموزشی
 • اقامت در انگلستان از طریق کار
 • اقامت در انگلستان از طریق ازدواج با تبعه این کشور
 • اقامت در انگلستان از طریق سرمایه گذاری
 • اقامت در انگلستان از طریق پناهندگی

همانطور که در پاراگراف قبلی هم خواندید اقامت از طریق پناهندگی شامل حال افرادی است که به دلایل مشخص پناهندگی جانشان در کشورشان در خطر است. اما در مورد سایر اقامت ها بهتر است بدانید که این نوع اقامت برای شهروندان ایرانی زمانی قابل درخواست است که وارد خاک انگلستان شوند. متاسفانه عموم شهروندان ایرانی از اخذ ویزای توریستی انگلستان عاجزند و به دنبال راه های قاچاقی برای ورود به انگلستان هستند که به هیچ وجه توصیه نمی شود.

اقامت تحصیلی در انگلستان

در حال حاضر یکی از روش های رایج برای مهاجرت به کشور انگلستان تحصیل در دانشگاه ها و موسسات آموزشی این کشور می باشد. متقاضیانی که قصد دارند پس از فارغ التحصیلی در این کشور اقامت داشته باشند باید ویزای تحصیلی خود را به ویزای کار یا ویزای سرمایه گذاری تبدیل کرده و اقامت انگلستان را به دست آورند. برای تحصیل در دانشگاه های انگلستان قوانین و مقرراتی وضع شده است که رعایت آن برای تمامی افراد الزامی باشد. در اولین قدم لازم است فرد با ارسال مدارکی مانند: مدرک معتبر زبان انگلیسی، مدارک تحصیلی و ریز نمرات، اسکن از صفحه اول پاسپورت و گواهی تمکن مالی به دانشگاه مورد نظر پذیرش دانشگاه را به دست آورد. بعد از دریافت پذیرش از دانشگاه مورد نظر در کشور انگلستان فرد باید اقدامات لازم را در جهت اخذ ویزای تحصیلی انگلستان انجام دهد.

مدارک لازم ویزای تحصیلی انگلستان

برای دریافت ویزای تحصیلی لازم است مدارک زیر را تهیه کرده و به سفارتخانه کشور انگلستان ارائه نمایید:

 • دریافت فرم مربوطه و تکمیل آن
 • پرداخت هزینه های ویزای تحصیلی و ارائه رسید آن
 • ارائه گواهی اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظر
 • ارائه گواهی تمکن مالی (جهت اثبات توانایی فرد در پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی)
 • ارائه گواهی عدم سوء پیشینه تایید شده
 • بیمه مسافرتی
 • پاسپورت معتبر
 • عکس پاسپورتی با زمینه سفید
 • ارائه مدارک پزشکی تایید شده
 • آخرین مدرک تحصیلی
 • مدرک معتبر زبان انگلیسی TOEFL- IELTS

اقامت در انگلستان از طریق تحصیل یکی از بیشترین و رایج ترین برنامه هایی است که در سال های اخیر شهروندان ایرانی برای اقامت در انگلستان درخواست داده اند. این اقامت می تواند به صورت کوتاه مدت و شرکت در دوره های آموزشی با عنوان Short term visa درخواست گردد. اما اگر هدف اخذ اقامت بلند مدت باشد برای ویزاهای بلند مدت تحصیلی بایستی اقدام نمود. در مورد تحصیل در انگلستان نیز می توانید با مراجعه به لینک مشخص شده اطلاعات کاملی بدست آورید.

اقامت از طریق ویزای کاری در انگلستان

یکی دیگر از روش های به دست آوردن اقامت انگلیس مهاجرت کاری به این کشور می باشد، برای کار در کشور انگلستان لازم است فرد دارای دعوت نامه شغلی باشد. البته این در حالتی است که شما بخواهید به عنوان یک نیروی کار ماهر زیر نظر یک کارفرما یا کمپانی مشغول بکار شوید. عمومی ترین ویزای کار انگلستان Tier2 نام دارد. متقاضی پس از دریافت دعوت نامه شغلی باید ویزای کار انگلستان را دریافت نماید، اعتبار ویزا کار انگلستان 12 ماهه می باشد و متقاضی باید هر ساله اعتبار ویزا را تمدید کند. پس از گذشت 5 سال متقاضیان می توانند اقدامات لازم را در جهت اخذ اقامت انگلیس انجام دهند.

برای دریافت ویزای TIER 2 لازم است متقاضی مدارک زیر را ارائه نماید.

 • دریافت فرم ویزا کار و تکمیل آن
 • ارائه دعوت نامه شغلی دریافت شده
 • پاسپورت معتبر با حداقل 12 ماه اعتبار و 2 صفحه خالی
 • مدرک معتبر زبان
 • اصل و فتوکپی مدارک شناسایی
 • آخرین مدرک تحصیلی
 • ارائه سوابق و رزومه کاری
 • 2 قطعه عکس پاسپورتی
 • گواهی عدم سوء پیشینه تایید شده
 • ارائه گواهی تمکن مالی

در کنار این نوع ویزا انگلستان تایپ متعددی از ویزاهای کاری را داراست و شخص می تواند برای اخذ اقامت کاری به عنوان کارآفرین و یا خود اشتغال نیز اقدام نماید. همچنین ویزاهای کاری موقت انگلستان شامل حال افرادی می شود که بر اساس داشتن پیشنهاد کاری برای ویزای کاری موقت اقدام نمایند.

کار و اقامت انگلستان

اقامت انگلستان از طریق ازدواج

یکی از راه های آسان برای به دست آوردن اقامت انگلیس ازدواج با فردی با تابعیت این کشور می باشد، برای کسب اقامت از طریق ازدواج شرایطی وجود دارد. زوجین باید با ارائه مدارکی اثبات نمایند که حداقل به مدت 18 ماه با یکدیگر در ارتباط بوده اند و ازدواج آنها صرفا جهت اخذ اقامت انگلیس نیست. برای دریافت ویزا لازم است فرد با در دست داشتن مدارک ازدواج، مدارک شناسایی خود و همسر و مدارکی دال بر اثبات ازدواج به سفارتخانه کشور انگلستان در کشور خود مراجعه نماید. پس از موافقت با درخواست و اخذ ویزای ازدواج متقاضی می تواند وارد خاک انگلستان شود. پس از گذشت 3 سال از ازدواج و اقامت مستمر در کشور انگلستان متقاضی اقامت دائم و تابعیت انگلستان را دریافت می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با شرایط اخذ ویزا ازدواج انگلستان مقاله مهاجرت به انگلستان از طریق ازدواج را مطالعه کنید.

اقامت سرمایه گذاری در انگلستان

متقاضیانی که قصد سرمایه گذاری در کشور انگلستان را دارند باید دارای سرمایه ای بالغ بر £ 2 میلیون (پوند) باشند، لازم به ذکر است که هر چه میزان سرمایه شما بیشتر باشد در طول مدت کوتاه تری می توانید اقامت کشور انگلستان را به دست آورید. ویزا سرمایه گذاری انگلستان TIER 1 نام دارد که برای دریافت آن شرایطی وضع شده است.

 • فرد در کشور انگلستان دارای حساب بانکی باشد
 • سن متقاضی حداقل 18 سال باشد
 • متقاضی باید مدارکی برای اثبات سرمایه خود ارائه نماید
 • بودجه فرد در یک نهاد مالی سرمایه گذاری شده باشد

متقاضیانی که قصد سرمایه گذاری در این کشور را دارند باید مدرک معتبر زبان IELTS 4 را ارائه نمایند. همچنین فرد باید در مصاحبه اثبات نماید که قصد شروع فعالیت و ایجاد شغل در کشور انگلستان را دارد. اعتبار ویزای سرمایه گذاری برای مدت 3 سال و 4 ماه می باشد و پس از آن فرد باید اقدامات لازم را در جهت تمدید اعتبار ویزا انجام دهد، پس از گذشت 5 سال از اقدامات و شروع فعالیت موفق در کشور انگلستان فرد می تواند اقامت دائم این کشور را دریافت کند.

پناهندگی در انگلستان

یکی از راه های غیرقانونی برای مهاجرت به کشور انگلستان پناهندگی در این کشور می باشد که در این راه خطرات جانی و مالی زیادی پناهجو را تهدید می کند. در بیشتر مواقع ممکن است درخواست فرد برای پناهندگی در این کشور رد شود و پناهجو مجبور به ترک خاک انگلستان شود. اگر قصد مهاجرت به این کشور را دارید پیشنهاد می شود راه های قانونی برای مهاجرت به انگلستان را انتخاب کنید. شما می توانید با مطالعه قوانین پناهندگی انگلستان اطلاعات بیشتری در این رابطه به دست آورید.

اقامت دائم انگلستان

در آنچه که مطالعه فرمودید متوجه شدید که انگلستان برنامه های متفاوتی را برای اقامت یک فرد خارجی پیش بینی نموده است. به ترتسی شخص می تواند با یک اقامت کوتاه و یا بلندمدت ابتدا وارد انگلستان شود و در صورتی که به تعهدات خود جامع عمل بپوشاند پس از چند سال به اقامت دائم این کشور دست یابد. اقامت از طریق کار و پرداخت مالیات سبب اخذ اقامت دائم می شود. همچنین راه هایی از قبیل الحاق خانواده و زندگی در این کشور با شهروند انگلیسی نیز از برنامه های فوق العاده برای اخذ اقامت دائم و پاسپورت انگلستان در سریع ترین حالت ممکن یاد می شود. معمولا در اکثر برنامه های اقامتی فرد می تواند پس از 5 سال زندگی در این کشور درخواست اقامت دائم نماید.

تبدیل اقامت به تابعیت انگلستان

پس از آنکه شخص اقامت دائم را گرفت می تواند برای اخذ پاسپورت انگلیسی درخواست نماید. برای اخذ تابعیت بایستی فرد آزمون شهروندی بدهد و از یک مدت مشخصی بیشتر از خاک انگلستان خارج نبوده باشد. البته تفاوتی در حق و حقوق اولیه برای کسی که شهروند است و اقامت دائم ندارد آنچنان وجود ندارد. برای کسب اطلاعاات بیشتر با وکیل یا مشاور خو ارتباط بگیرید. در این مقاله سعی داشتیم اطلاعات مختصری در رابطه با روش های اقامت انگلیس در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. برای انتخاب بهترین راه برای مهاجرت به انگلستان با توجه به شرایط خود می توانید با مشاورین مجرب موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *