مهاجرت به کشور آلمان

اخذ تابعیت آلمان از طریق پناهندگی

اخذ تابعیت آلمان از طریق پناهندگی

باتوجه به سیل بیشتر متقاضیان پناهندگی در المان متن این مقاله به اخذ تابعیت آلمان از طریق پناهندگی می پردازد. برای کسب اطلاعات در رابطه با این موضوع مقاله را بطور کامل مطالعه بفرمائید. همچنین برای دریافت مشاوره بیشتر با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس بگیرید.

یکی از روشهای مهاجرت به آلمان و اخذ تابعیت از این کشور، از طریق پناهندگی می باشد. هر ساله تعداد بیشماری از افراد که قصد مهاجرت برای داشتن زندگی بهتر و راحت تر دارند، وارد کشور آلمان می شوند. دولت کشور آلمان از حضور پناهجویان در این کشور ناراضی است و شرایط مناسبی را برای پناه جویان فراهم نکرده است.

و در این بین مهاجران و پناهجویان از قوانین و مقرراتی که برای متقاضیان در نظر گرفته شده، آگاه نیستند. فرد متقاضی با انجام دادن تمامی قوانین در نظر گرفته شده می تواند تابعیت آلمان را دریافت نماید. البته این مطالب جهت آگاهی شما بوده و به عنوان راه مناسب مهاجرت  توصیه نمی شود.

انواع پناهندگی در کشور آلمان

برای اخذ تابعیت آلمان از طریق پناهندگی، از 3 روش ممکن می توان اقدام کرد :

 1. پناهندگی مذهبی: متقاضیانی که می خواهند از روش مذهبی اقدام به اخذ تابعیت آلمان از طریق پناهندگی کنند باید بتوانند ثابت کنند، که دین خود را تغییر داده اند. و در صورت بازگشت به کشورشان، به آنها آسیب می رسد و مورد آزار و اذیت قرار خواهند گرفت. فرد متقاضی پس از اقدام به پناهندگی از این روش دیگر نمی تواند به کشور خود بازگردد. زیرا در صورت بازگشت ثابت می شود که گفته های فرد در رابطه با آزار و اذیت صحت نداشته است.
 2. پناهندگی سیاسی: متقاضیان باید ثابت کنند در کشور خود مورد آزار و اذیت جسمی و روحی قرار گرفته اند. مدت زمانی که لازم است صحت گفته فرد در رابطه با آزار و اذیت ثابت شود هفت ماه می باشد. بعد از قبول درخواست متقاضی، فرد تمامی حقوق شهروندی کشور آلمان از جمله خدمات اجتماعی و کار را دریافت می کند.
 3. پناهندگی اجتماعی: این نوع پناهندگی برای ایرانیان روش مناسبی نمی باشد. زیرا کشور ایران دارای امنیت است و اقتصاد آن در وضعیت نابسامانی نیست. در صورت درخواست پناهندگی از این روش، درخواست رد می شود.

قوانین پناهندگی در کشور آلمان

قوانین پناهندگی شامل موارد زیر می شود:

 1. یکی از راه های ورود شما متقاضیان به کشور آلمان، سفر به کشور یونان یا ایتالیا است.
 2. پرونده های موفق پناهندگی در سالهای اخیر بیشتر مربوط به المان بوده است. بیشتر پناهجویان از کشور های عراق، ترکیه، ایران، افغانستان می باشند.
 3. کشور آلمان شانزده ایالت دارد و پناهجویان بعد از ورود بین ایالت ها تقسیم می شوند، این پناهنده ها در کمپ های آن ایالت مستقر می شوند.
 4. متقاضی وقتی به کشور آلمان وارد شد، باید درخواستش را در اداره پلیس یا اداره کنترل مرزی ثبت کند. بعد از آن به کمپ منتقل شده و در آنجا تصمیم گرفته می شود که باید در کدام ایالت و کدام کمپ مستقر شود.
 5. برای اینکه مشخص شود فرد در کشور اروپایی دیگری درخواست پناهندگی نداده باشد، از او توسط پلیس اثر انگشت و عکس گرفته می شود.

سایر قوانین پناهندگی در آلمان 

 • فرد پناهنده باید علت خروج از کشورش را به اداره مهاجرت و پناهندگان توضیح دهد.
 • سپس بعد از آن مشخص می شود که برای فرد پرونده پناهندگی صادر شود یا خیر.
 • در طول اقامت فرد برای بررسی روند پرونده پناهندگی، گواهی نامه اقامت موقت صادر می شود.
 • بعد از صادر شدن اجازه اقامت، برای فرد بیمه اجتماعی هم صادر می شود.
 • پناهجو تا قبل از مشخص شدن وضعیت پناهندگی اش اجازه کار در کشور آلمان را ندارد.
 •  اگر بعد از گذشت چند سال درخواست پناهندگی متقاضی رد شود، فرد باید کشور آلمان را ترک نماید.
 •  اگر فردی که درخواست پناهندگی اش پذیرفته شده باشد به کشور خود برگردد، تا ده سال نمی تواند وارد اروپا شود.
 • ولی برای این فرد ویزا به هیچ کدام از کشور های اروپا صادر نمی شود.

محل اقامت پناهجویان در کشور آلمان

در حال حاضر شرایط مطلوبی برای اتباع ایرانی جهت اخذ تابعیت آلمان از طریق پناهندگی وجود ندارد. کمپ های پناهندگی دارای ساختمان های بزرگ، سالن غذاخوری، پزشک، پلیس و سالن خواب می باشد. پناهجویان باید تا مشخص شدن وضعیت درخواستشان در اتاق های کمپ بدون امکانات بهداشتی مناسب زندگی کنند. به همین خاطر اکثر پناهجویان در کمپ وضعیت خوبی ندارند.

محل اقامت پناهجویان در کمپ شامل سه مرحله می باشد :

 • مراکز پذیرش اولیه: پناهجویان باید در ابتدا شش ماه در این محل ها اقامت داشته باشند.
 • مراکز اقامت جمعی: بعد از گذراندن شش ماه ابتدایی پناهجویان به این مراکز منتقل می شوند.
 • محل اقامت غیر متمرکز.

شرایط پناهندگان در کشور آلمان

در شش ماه نخست بعد از ورود به آلمان در مراکزی که تحت حفاظت پلیس است و دارای سالن های خواب و غذاخوری و پزشک می باشد اقامت دارند. در روز سوم نوبت وعده های غذایی، لباس و وسایل بهداشتی به پناه جویان داده می شود. پس از گذشت این مدت هر پناهجو به شهری که برای او در نظر گرفته شده است منتقل می شود. محل های جدید در نظر گرفته شده ممکن است اتاق خصوصی، سربازخانه های قدیمی و یا یک تخت در اردوگاه باشد.

در هر ماه به پناهجویان مجرد حدود صد و چهل و سه یورو داده می شود، که باید با آن غذا، لباس و مایحتاج زندگی را تهیه کنند. مقدار پولی که برای کودکان در نظر گرفته می شود با توجه به سنشان مبلغ متفاوتی است. هزینه های آپارتمان و یا محل های خواب را دولت کشور آلمان پرداخت می کند. کسانی که درخواست پناهندگی شان مورد قبول دولت کشور آلمان باشد، می توانند محل زندگی خود را انتخاب کنند.

این افراد از برخی خدمات اجتماعی در صورت واجد شرایط شدن بهره مند می شوند. این خدمات شامل بیمه های درمانی، کمک مالی برای تحصیل و مستمری والدین و فرزند می باشد. اکنون اتباع برخی کشورهای جنگ زده و نا امن در اولویت اخذ تابعیت آلمان از طریق پناهندگی قرار دارند. 

شرایط اخذ تابعیت آلمان از طریق پناهندگی

در ابتدا فرد باید به اداره ای که مشخصات پناهجویان در ابتدا ورود ثبت می شود مراجعه کند. سپس به اداره امور مهاجران و پناهجویان مراجعه کرده و درخواست پناهندگی خود را اعلام کند. متقاضی باید توضیح دهد که به چه دلیل از کشور خود خارج شده و می خواهد در آلمان پناهنده شود.

دیگر نمی خواهد به کشور خود بازگردد، یا در صورت بازگشت به کشور خود ممکن است مورد آزار و اذیت قرار گیرد. تمامی موارد به صورت کتبی ثبت می شود، و افرادی که نمی توانند به زبان آلمانی صحبت کنند با کمک مترجم این مراحل را می گذرانند.

پناهندگانی که از کشور های عراق، سوریه، اریتره باشند، فقط یک فرم پر می کنند. آنها زودتر از دیگر پناهندگان به پرونده شان رسیدگی می شود و مدت زمان رسیدگی بین 2 تا 8 ماه است. رسیدگی به پرونده بقیه پناهجویان (اتباع ایرانی) ممکن است 2 سال یا حتی بیشتر طول بکشد.

افرادی که به طور رسمی حق اقامت دارند یا دلایلی که برای فرار از کشورشان داشتند مورد قبول اداره امور مهاجران باشد می توانند تا 3 سال در کشور آلمان اقامت داشته باشند. افرادی که دلایلشان مورد قبول واقع شده باشد بعد از گذراندن 3 سال اجازه اقامت دائم در آلمان را دارند. همچنین آنها می توانند پس از این اتفاق جهت اخذ تابعیت آلمان از طریق پناهندگی اقدام نمانید.

چه کسانی نمی توانند در کشور آلمان پناهنده شوند؟

کسی که از کشوری با امنیت بالا و دارای اقتصاد خوب مهاجرت کرده باشد درخواست پناهندگی اش پذیرفته نمی شود. بعد از رد شدن درخواست پناهجو نامه کتبی برای او به زبان مادری فرد ارسال می شود. مدت زمانی که فرد مهلت دارد تا کشور آلمان را ترک کند نیز ذکر می شود. وقتی درخواست پناهندگی فرد رد می شود 2 حالت رخ می دهد:

 1. فرد کشور را ترک کرده.
 2. فرد در برابر رای مقاومت می کند.

فردی که از کشوری با امکانات خوب آمده باشد و درخواست پناهندگی اش با عنوان ( دلایل به وضوح غیر قابل بررسی ) رد می شود. می تواند 1 هفته بعد از دریافت رای به دادگاه شکایت کند. اگر دادگاه رای اداره امور مهاجران و پناهجویان را تایید کند فرد متقاضی باید کشور آلمان را ترک کند.

اگر فردی کشور را ترک نکند و دولت به اجبار او را اخراج کند، فرد بعد از بازگشت به کشور خود در زمان تعیین شده اجازه سفر به کشور های اتحادیه اروپا را ندارد. ولی اگر فرد متقاضی خود اقدام به ترک کشور کند می بایست دلایل قنع کننده ای داشته باشد. بعضی از کشور ها هزینه بلیط شهروند کشور خود را برای بازگشتن به کشور پرداخت می کنند.

اخذ اطلاعات صحیح مهاجرتی 

بعد از مطالعه این مقاله اگر شما نیاز به مشاوره بیشتر دارید می بایست از قوانین پناهندگی در کشور آلمان و شرایط اخذ تابعیت از آلمان و دیگر موارد دارید آگاه باشید. شما می توانید با مشاورین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایید. هیچ گاه این راه برای یک مهاجر یک طرق قانونی به جساب نمی آید. ما به شما طرق مناسبی برای مهاجرت به این کشور با توجه به شرایط شما معرفی می کنیم.

Related Posts

5 دیدگاه برای “اخذ تابعیت آلمان از طریق پناهندگی

 1. خسرو شکوری گفت:

  تابعیت آلمان از طریق پناهندگی به چه کسانی اعطا می شود؟

 2. امیرحسین گفت:

  مقاله خیلی خوبی بود.
  مرسی

 3. قراری گفت:

  بسیار عالی و مفید.

 4. ali ram گفت:

  در مورد مطلب جالبتون در رابطه با موضوع اخذ تابعیت آلمان از طریق پناهندگی تشکر می کنم اگه امکانش هست در مورد ویزای تحصیلی آلمان هم مطلب بذارید

 5. یلدا گفت:

  من شوهرم هشت سال پیش رفته آلمان اما من هنوز نتونستم بهش ملحق بشم میشه راهکاری بهم معرفی کنید ؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *