مهاجرت به کشور جمهوری چک

درباره چک

درباره چک

برای کسانی که مایل به مهاجرت به کشور چک هستند لازم است که درباره چک اطلاعات بیشتری در خصوص انواع روش های مهاجرتی کسب نمایند. کشور چک به عنوان سرزمینی که در قلب اروپا واقع است یکی از امن ترین کشورهای جهان به شمار می آید. چک مهد زیبایی های تاریخی است. معماری ساختمان ها و چشم اندازهای زیبای پراگ پایتخت چک افراد از اقصی نقاط دنیا به چک می کشاند. روش های گوناگونی برای رفتن به چک وجود دارد. تحصیل در چک، کار در چک، سرمایه گذاری ازدواج و به دنیا آوردن فرزند از روش های مهاجرت و گرفتن اقامت در چک می باشد.

این مقاله که به وسیله وکلای مجرب و مشاورین تهیه و تنظیم شده است. سعی بر آن است که اطلاعات مربوط به دریافت اقامت کشور چک، به وسیله روش های ذکر شده را با شما در میان بگذاریم. جهت آشنایی افزون تر درباره چک، در گام اول باید گفت که این کشور در اروپا مرکزی می باشد. تیم ترجمه سفیران سروش سعادت قصد دارد در این مقاله، متقاضیان را با تمامی موارد در زمینه چک آشنا سازد.

 درباره کشور چک

لازم به ذکر است که بدانید این کشور در سال 1990 از چکسلواکی جدا شد. شهر پراگ، پایتخت این کشور می باشد. کشورهای آلمان، اتریش، لهستان و اسلواکی نیز در همسایگی چک قرار دارند. پایتخت جمهوری چک پراگ، از شهرهایی محسوب می شود که مقصد مهم توریست های اروپایی به حساب می آید. در کشور چک ادبیات و هنر بسیار پویا ست. اغلب آثار ادبی چک به بهار پراگ می پردازند. بهار پراگ اصطلاحا از نویسندگان به نام چکی بسیاری می توان نام برد.

 • فرانتز کافکا: از نویسندگان به نام که آثارش را به آلمانی می ‌نوشت. وی تمام عمر در پراگ زندگی می کرد.
 • واسلاو هاول: او نخستین رئیس ‌جمهوری چک که خود نمایشنامه ‌نویس مشهوری است.
 • داوید چرنی: مجسمه ‌ساز جوان چک است که کارهای او اغلب جنجالی است.
 • میلان کوندرا: نویسنده چک که از سال 1975 در فرانسه زندگی می ‌کند. از سال 1981 یک شهروند فرانسوی شده‌ است.
 • بهومیل هرابال: در زمره نویسندگانی که میلان کوندرا او را بهترین نویسنده معاصر چک خوانده ‌است.

معماری کشور چک

جمهوری چک، غنی از تاریخ و زیبایی های طبیعی است، و بسیاری از پارک های ملی شگفت انگیز، شهرهای کوچک و زیبا و قلعه های قرون وسطایی را در خود جای داده است. بیش از 2000 قلعه در جمهوری چک وجود دارد که این تعداد بیش از هر کشور دیگری در اروپا است. معروف ترین آنها عبارتند از: قلعه هلوبوکا، قلعه اورلیک، قلعه لدنیس و قلعه کارلشتین. جمهوری چک کشوری با معماری است. سبک ‌های رومانسک، گوتیک، رنسانس، باروک، سبک‌های کلاسیک، هنر نو، کوبیسم، کارکردگرایی و حتی معماری دوران کمونیستی در سراسر کشور در کنار یکدیگر قرار دارند. چک همچنین دارای بسیاری از سایت های میراث جهانی یونسکو است. کمتر از هزار مورد از این نوع سایت ها در کل دنیا وجود دارد که 14 مورد از آنها را در جمهوری چک خواهید یافت.

به غیر از مراکز تاریخی پراگ، Český Krumlov، Kutná Hora و Telč، این مکان‌ ها شامل ویلای کاربردی Tugendhat در برنو، باغ‌ های تاریخی و قلعه در Kroměříž یا زیارتگاه سنت جان نپوموک در Žďzavor است. جمهوری چک همچنین به خاطر شهرهای آبگرم خود که یک مقصد گردشگری بسیار محبوب هستند، شناخته شده است. به عنوان مثال، کارلووی واری و ماریانسکه لازنه به سابقه بسیار طولانی در شناخت و موفقیت بین المللی افتخار می کنند. جمهوری چک خانه تعدادی از علائم تجاری مشهور جهانی است. این محل مقر شرکت خودروسازی چک اشکودا است که در سال 1895 تاسیس شد و در ملادا بولسلاو مستقر است. خودروهای اشکودا در بیش از 100 کشور در سراسر جهان فروخته می شوند.

ادبیات و زبان چک

ادبیات چک مجموعه نوشتار به زبان چک است. قبل از سال 1918 هیچ کشور چکسلواکی مستقلی وجود نداشت و بوهم و موراویا مناطق چک زبان که با بخشی از سیلسیا، اکنون جمهوری چک را تشکیل می ‌دهند برای مدت طولانی استان‌ های امپراتوری روم مقدس و اتریش هابسبورگ بودند. به همین دلیل، تکامل زبان ادبی چک ها از نظر تاریخی با تلاش آنها برای حفظ هویت قومی مرتبط شد. با این حال، لاتین به عنوان زبان مذهبی ایالت بوهمی در سال 1097 تأسیس شد و خط آن برای زبان چکی پذیرفته شد. اولین متون حفظ شده در زبان چک، عمدتا سرودها، در اواخر قرن سیزدهم در دربار پادشاهان پریمیسلید بوهم نوشته شد.

قرن چهاردهم جریان مستمری از آثار ادبی چک را به ارمغان آورد که عمدتا از زندگی نامه قدیسان تشکیل شده بود. اولین اثر سکولار در این زبان، حماسه الکساندریس، زندگی اسکندر مقدونی بر اساس شعر لاتینی از نویسنده فرانسوی گوتیه دو شاتیون بود. از حدود سال 1350، ژانرهای نثر آغاز شد، در ابتدا شرح زندگی قدیسان و تواریخ و سپس نسخه هایی از داستان های رایج قرون وسطی. از اواخر قرن، گروهی از طنزهای منظوم و اشعار تعلیمی و تمثیل سیاسی قدمت دارد. ادبیات چک در قرن شانزدهم عمدتاً آموزشی و علمی بود که بازتاب اومانیسم رنسانس اروپایی بود. اسقف موراویایی یان بلاهوسلاو ترجمه اولیه عهد جدید را تکمیل کرد و فرهنگ‌نویس دانیل آدام از ولسلاوین واژگان چک اومانیست را غنی‌تر کرد، اما مهم‌ترین نقطه عطف آن دوره ترجمه دانشمندان Unitas Fratrum از کتاب مقدس به چکی بود. زبان این نسخه الگویی برای چک کلاسیک شد.

قوانین چک درباره ازدواج و تولد

اگر مهاجری که در کشور چک اقامت ندارد با یک شهروند چکی ازدواج کند می تواند با این ازدواج اقامت دایم این کشور را بعد از چندین سال زندگی با همسر چکی خود بدست بیاورد. سن ازدواج در کشور چک برخلاف خیلی از کشورها که 18 سال است، در این کشور 21 سال است و از جمله مدارک لازم برای ازدواج اثبات تمکن مالی زوج برای تامین هزینه های زوجه در کشور چک است. کشور چک کشور تک همسرها است و داشتن بیشتر از یک همسر در این کشور مجاز نمی باشد.

متولد شدن فرزندان در کشورهای مختلف یا از قانون خاک و یا خون تبعیت می کند. کشور چک هم ازین قاعده مستثنی نیست ولی از قانون خون تبعیت می کند. قانون خون به این شکل است که وقتی فرزندی در این کشور متولد می شود و پدر و مادر فرد از اتباع کشور چک نیستند نمی تواند پاسپورت این کشور را کسب کند و جز اتباع این کشور حساب نمی شود. برای کسب پاسپورت باید حتما پدر و مادر نوزاد از اتباع این کشور باشند.

اخذ اقامت جمهوری چک از طریق ازدواج

از جمله مواردی که می توان به وسیله آن به کشور چک مهاجرت کرد ازدواج می باشد. برای این منظور، بایستی فرد با شخصی که تابعیت کشور چک را داشته باشد ازدواج کند. ازدواج با فرد چکی دارای شرایطی ست.

شرایط ازدواج برای دریافت اقامت چک عبارتند از:

 • باید شخص، دارای پاسپورت جمهوری چک شده و اقامت این کشور را دریافت می ‌کند.
 • اگر فرد نیز فرزند داشته باشد، با ازدواج والدین خود می تواند پاسپورت چک را دریافت کند.
 • فرزند زمانی می تواند درخواست صدور ویزا برای خود را بنماید، که پاسپورت والدین ارسال شده باشد.
 • صدور پاسپورت پدر و مادر، بین 6 ماه تا یک سال به طول می انجامد.
 • در صورت مجرد بودن فرزندان متقاضی، و همچنین نرسیدن آنها به سن قانونی، والدین می توانند جهت صدور پاسپورت برای آنان اقدام نمایند.

قوانین آداب معاشرت در چک

مردم چک مردمی رسمی اند که آداب معاشرت برای آن ها در جایگاه ویژه ایی قرار دارد. این مردمان از صمیمیت زود هنگام فراری اند و ممکن است در برخورد اول خیلی جدی بنظر برسند. آن ها مایل اند در برخورد اول با یک دست دادن کوتاه و یک مکالمه رسمی با مخاطب صحبت کنند. آن ها زود صمیمی نمی شوند و از مخاطب قرار دادنشان با اسم کوچک هم خوشحال نمی شوند و این را به منزله توهین تلقی می کنند. همچنین از شما هم انتظار چنین کاری را ندارند مگر اینکه آن ها اجازه داده باشند که با آن ها صمیمی شوید.

این مردم زمانی که مهمانی می گیرند و یا به خانه های همدیگر می روند به رسم ادب یک هدیه کوچک مانند گل یا یک جعبه شکلات می خرند و باعث خوشحالی میزبان می شوند و این در آداب معاشرت نکته مهمی است. خریدن گل هم برای هدیه توصیه می شود منتها باید دانست گل لیلیوم برای مراسم ترحیم استفاده می شود و از خرید این گل پرهیز کرد. مردم چک به خرافات عدد 13 معتقدند و می گویند این عدد باعث بدشانسی می شود و تعداد گل‌ ها هم می تواند هر عدد به غیر از 13 باشد که نشانه بدشانسی است. درچک رسم عدد 13 درباره همه چیز حتی پلاک خانه ها هم رعایت می شود.

قوانین اجتماعی مردم چک

در فرهنگ این کشور اروپایی خانواده از اهمیت زیادی برخوردار است و محوریت زندگی بر مبناس خانواده است و این موضوع حتی بر زندگی اجتماعی هم ارجح است به صورتی که مسئولان دانشگاه ‌ها و کالج‌ ها در آخر هفته خوابگاه ‌ها را می‌ بندند تا دانشجویان وقت ‌شان را با خانواده خود صرف کنند. مردم چک به خصوص شهرهای کوچک و روستاها به انتقال مهارت و تجربه به صورت نسل اندر نسلی خیلی همت می گمارند.

اهمیت به نیاکان و اجداد در خانواده های چکی هم از اهمیت به سزایی برخوردار است و حتی بسیاری از خانه‌ ها به «خانه ‌های خانوادگی» شهرت دارند چراکه دو یا چند نسل از یک خانواده در آن زندگی کرده‌ اند. در این کشور کارها و مهارت های عملی مثل کشور خودمان به عهده مردها است. به عبارتی نان ‌آور خانواده مردها محسوب می شوند و زن ها کارهای خانه را به کارهای بیرونی ترجیح می دهند. بزرگ کردن فرزندان معمولا به عهده مادران است البته که دولت هم تا 4 سال برای هر کودک، به مادر حق زایمان سخاوتمندانه‌ای اختصاص داده است.

درباره چک و اخذ اقامت آن از طریق تحصیل

یکی دیگر از روش ‌های اخذ اقامت چک، تحصیل است. به این صورت که متقاضی می‌ تواند جهت ادامه تحصیل خود، به این کشور مهاجرت کند. لازم است مدارک و فرم درخواست خود را تکمیل نماید. فرد، تمامی مدارک و اسناد تکمیل شده خود را به دانشگاه مدنظر ارسال کرده و در صورت پذیرش به وسیله دانشگاه، ویزای تحصیلی چک را اخذ می نماید. مدت زمان انقضاء این ویزا 6 ماه می باشد. بدین ترتیب می توان جهت تمدید آن اقدامات ملزوم را انجام داد.

درباره چک و اخذ اقامت آن از طریق تحصیل

دانشگاه های برتر جهت جمهوری چک

جهت تحصیل در این کشور ابتدا می باید با دانشگاه ها آشنا شوید. تعدادی از دانشگاه های این کشور عبارتند از:

 • Technical University of Ostava
 • Charlos University
 • Berno University of technology
 • Czech technical
 • Masaryk University

هزینه دانشگاه ها در جمهوری چک به شرح زیر می باشد:

نوع دانشگاه و دورههزینه به یورو
تحصیل به زبان چکیرایگان
تحصیل در دانشگاه های غیر دولتی€1000 الی 4000€
تحصیل به زبان انگلیسی€9000
تحصیل در پزشکی و دندانپزشکی10000€ الی 12000€

درباره سرمایه گذاری و ثبت شرکت در چک

یکی دیگر از راه های اخذ اقامت در کشور چک، ثبت شرکت و سرمایه گذاری در آن می باشد. برای این منظور، شخص بایستی شرکتی در این کشور به ثبت رساند. درباره چک اطلاعاتی کسب کند تا بتواند اقامت آن را اخذ کند. برای اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری، میانگین مبلغ درنظر گرفته شده حدود 50000€ (یورو) می باشد.

لازم به ذکر است که بعد از گذشت 5 سال، متقاضی می تواند اقامت دائم را اخذ کند. میزان سرمایه‌ گذاری در اروپا و این کشور حدود 100000€ الی 150000€ (یورو) است. یکی از موارد مهم جهت ثبت شرکت در کشورها، ارائه گواهی عدم سوء پیشینه می‌باشد که مشخص کننده سوابق گذشته فرد است.

درباره چک و ویزاهای خاص

ویزا های ورزشی و درمانی نیز جزء ویزا های خاص می باشند. شایان ذکر است که جمهوری چک، جزء کشورهایی محسوب می‌ شود که ویزای شنگن را دارا است. این یکی دیگر از مزیت های جمهوری چک می باشد. همچنین ویزا های کوتاه مدت، مانند 90 روزه را دارد. ویزای 90 روزه قابل تمدید نمی باشند. اما ویزای بلند مدت را می ‌توان تمدید کرد.

به این منظور می توانید با تیم ما تماس حاصل فرمائید تا پاسخ همه سوالات و ابهامات را در این زمینه برطرف سازید. متقاضیان گرامی می توانند جهت افزایش دانش خود درباره چک و همچنین تمامی موارد مربوط برای مهاجرت به این کشور از مشاوره وکلای مجرب و کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت بهره گیرند.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *