مهاجرت کاری اتریش

کار در کشور اتریش

کار در کشور اتریش

مقاله ی نگارش شده به منظور راهنمایی شما عزیزان جهت کار در کشور اتریش است. کشور اتریش با نرخ بیکاری 6 درصد یکی از بهترین گزینه های ممکن برای کاریابی در قاره اروپاست. این کشور در حال حاضر یکی از ثروتمند ترین کشور های جهان است. اما بهتر است قبل از اقدام در مورد شرایط این نوع ویزا آگاه باشید. در ادامه این مقاله با تیم موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت همراه باشید.

اجازه کار در کشور اتریش

شهروندان کشورهای غیر اروپایی از سه طریق می توانند برای کسب اجازه ی کار در کشور اتریش اقدام کنند.

این راه ها عبارتند از ؛

  • مجوز کار محدود برای یک سال (Beschäftigungsbewilligung)
  • مجوز کار برای دو سال (Arbeitserlaubnis)
  • مجوز کار غیر محدود برای پنج سال (Befreiungsschein)

برای اینکه بتوان اجازه ی کار محدود در کشور اتریش را بدست آورد، باید مراحل مختلفی را طی کرد که بستگی به وضعیت شخص، برنامه های آینده و چندین فاکتور دیگر دارد. برای اینکه بتوانید ویزای کار دریافت کنید باید ابتدا برای یک ویزای کار محدود اقدام کنید. این ویزا به شما اجازه می دهد در یک مکان مشخص برای یک فرد یا شرکت مشخص کار کنید. این به آن معناست که اگر بخواهید محل کار خود را تغییر دهید باید مجدد برای اجازه ی کار اقدام کنید.

در صورتی که یک سال در کشور اتریش کار کنید می توانید برای اجازه ی کار بعدی خود اقدام کنید. به شما اجازه می دهد که برای دو سال دیگر در خاک این کشور فعالیت داشته باشید. این مجوز کار به شما این اجازه را نیز خواهد داد تا در صورت تمایل محل کار خود را نیز تغییر داده و شغل دیگری انتخاب کنید. شما بعد از دو سال مجددا می توانید برای تمدید اجازه ی کار خود اقدام کنید.

درخواست اجازه ی کار و پذیرفته شدن

بعد از اینکه 5 سال در کشور اتریش کار کنید می توانید برای ویزای کار نامحدود اقدام کنید. هیچ گونه محدودیت کاری نیز برای شما ایجاد نخواهد کرد. در صورتی که یک کارفرما برای استخدام شما اقدام کند، مراحل کسب اجازه ی کار برای شما سریع و آسان سپری خواهد شد.

درخواست اجازه ی کار و پذیرفته شدن در آن کار ساده ای نیست و نیازمند مدارک و مستندات زیادی است. چون باید به زبان آلمانی انجام شود بنابراین باید تسلط خود به زبان آلمانی را در مصاحبه های نشان دهید. دریافت اجازه ی کار در کشور اتریش، در حدود هفت هفته به طول می انجامد. پس از آن شما به عنوان نیروی کار باید اجازه ی اقامت خود را بدست آورید. از کشور مبدا خود مدارک سوء پیشینه ی قضایی، اصل و کپی مدارک شناسایی  و ترجمه آن ها به زبان آلمانی را ارائه دهید.

کار برای دانشجویان در کشور اتریش

دانشجویان رشته های مختلف تحصیلی در کشور اتریش در صورتی که از وضعیت تحصیلی مناسبی برخوردار هستند، آنها می توانند با در دست داشتن اجازه نامه ی کتبی از طرف دانشگاه، برای دریافت اجازه ی کار اقدام کنند. دانشجویان مقطع کارشناسی 10 ساعت، کارشناسی ارشد 20 ساعت و دانشجویان مقطع دکترا اجازه کار به مدت 30 ساعت در طول یک هفته را دارند و دستمزد آن ها نیز نباید از 450 یورو در ماه بیشتر شود.

دانشجویانی که از بورسیه تحصیلی استفاده می کنند، پس از اشتغال به کار باید موسسه ای که بورسیه تحصیلی در اختیار آن ها قرار داده است را مطلع کنند تا بورسیه آن ها قطع شود. تنها دانشجویانی می توانند به صورت همزمان از بورسیه تحصیلی استفاده کرده و مشغول کار باشند. آنها باید در مشاغل آموزشی، دانشگاهی یا در دوره های کارآموزی فعالیت کنند.

 

کارت قرمز- سفید قرمز

دولت اتریش در سال 2011 یک برنامه دقیق تر برای کارگران پذیرفته شده برای کار معرفی کرد. این کارت به عنوان ” کارگران جهان سوم” شناخته می شود. کارت قرمز- سفید- قرمز همانند اجازه ی کار در کشور اتریش است،که به مدت 12 ماه اعتبار قانونی دارد. این کارت به افراد خاصی تعلق می گیرد که در زمینه های زیر تخصص داشته باشند؛

  • کارگران فوق حرفه ای
  • کارگران ماهری که در شغل آن ها کمبود نیروی کار وجود دارد
  • سایر کارگران در مشاغل کلیدی
  • فارغ التحصیلان دانشگاه ها و موسسات علمی کشور اتریش
  • کارگران حرفه ای خود اشتغال

زمان کاری در کشور اتریش

زمانی کاری در کشور اتریش 8 ساعت در روز و 40 ساعت در طول یک هفته است. بر اساس توافق میان کارفرما و نیروی کار، این ساعت می تواند تا 38 ساعت در هفته کاهش یا به نهایتا 9 ساعت در روز افزایش یابد. در شرایط بسیار خاص و ویژه امکان کار 4 روزه نیز وجود دارد که در این صورت فرد باید در هر روز 10 ساعت کاری در محل کار خود حاضر شود. در اتریش کارهای شبانه نیز وجود دارد که افراد زیر 18 سال، زنان باردار و مادرانی که کودک شیرخواره دارند اجازه ی اشتغال به کارهای شبانه را نخواهند داشت.

میزان درآمد و پرداخت مالیات در کشور اتریش

میزان درآمد در کشور اتریش به صورت میانگین 32544 دلار در سال است. این میزان از متوسط میزان درآمد سالیانه جهان یعنی 30563 دلار بیشتر است. با این حال در میان جوامع فقیر و ثروتمند کشور اتریش تفاوت زیادی وجود دارد. به گونه ی که 20% بالایی جامعه ی اتریش 4 برابر 20 درصد پایین این جامعه درآمد دارند.

در رابطه با پرداخت مالیات نیز نرخ ثابتی وجود ندارد و هرچه درآمد شما بیشتر باشد، میزان مالیات شما نیز افزایش پیدا می کند. در جدول زیر میزان مالیات بر درآمد در کشور اتریش ارائه شده است. اگرچه یافتن کار در کشور اتریش پروسه ای زمان بر است. اما می توان گفت از آنجا که شرایط زندگی در اتریش یکی از بهترین موقعیت ها در جهان است، صبوری برای یافتن کار در این کشور می تواند تاثیر بسیار زیادی در آینده شما داشته باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید با مشاورین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایید.

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *