مهاجرت کاری آلمان

کار در آلمان برای ایرانیان

کار در آلمان برای ایرانیان

بررسی شرایط کار در آلمان برای ایرانیان در سال 2019-2020 موضوعی می باشد که هر ساله ذهن زیادی از شهروندان ایرانی را به خود اختصاص داده است. کشور آلمان از جمله کشورهایی است که فرصت های کاری بسیاری در این کشور وجود دارد. شرایط کار برای افرادی که کشور آلمان به تخصص آنها احتیاج دارد بسیار مناسب تر است. از طرفی ایرانیان می­ توانند پس از یافتن شغل مورد نظر، خود و اعضای خانواده خود را تحت بیمه تأمین اجتماعی این کشور در آوردند. این مقاله توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت نگارش شده است. لذا از ایرانیانی که قصد مهاجرت کاری به کشور آلمان را دارند دعوت می­ نمائیم تا این مقاله را به دقت مطالعه نمایند.

کشور آلمان

کشور آلمان یکی از اعضای اتحادیه اروپا می ­باشد. این کشور دارای بالاترین رشد اقتصادی در اتحادیه اروپاست، از طرفی این کشور با کمبود نیروی کار و پیری جامعه روبرو است. واحد پولی این کشور یورو می ­باشد و با کشورهای ذیل هم مرز است:

 • فرانسه
 • اتریش
 • سوئیس
 • لوکزامبورگ
 • لهستان
 • جمهوری چک

برخی از کشورهای اروپایی که دارای اقتصاد ضعیفی هستند همانند پرتغال، ایتالیا و اسپانیا این کشور را جهت انجام کار انتخاب می­ کنند. ناگفته نماند کار در آلمان برای ایرانیان متخصص براحتی پیدا می ­شود، ایرانیان می­ توانند از این فرصت جهت دریافت اقامت دائم و تابعیت این کشور استفاده نمایند.

جستجوی کار در آلمان برای ایرانیان

جستجوی کار در کشور آلمان از طریق مراجعه به آگهی های استخدام و موسسه های کاریابی امکان پذیر است. در این کشور وب سایت هایی در این زمینه مشغول به فعالیت هستند. یکی از راه های جستجوی کار در آلمان از طریق سایت های کاریابی در کشور آلمان می ­باشد.

انواع سایت های کاریابی در آلمان عبارتند از:

سایت کاریابی مشخصات وب سایت
Academics.com یافتن شغل هایی در زمینه تحقیقات و آموزش عالی در کشور آلمان
Bundesagentur یافتن شغل در انواع زمینه های کاری و از جمله کارآموزی
Jobware یافتن شغل های مدیریتی در کشور آلمان
Staufenbiel جستجوی شغل برای فارغ التحصیلان رشته های مختلف و کارآموزی برای دانشجویان

همچنان انواع روزنامه های کاریابی در آلمان به طور کامل آگهی های استخدام و کاریابی را منتشر می کنند. از این جمله می توان به روزنامه های زیر اشاره کرد:

 • فرانکفورتر آلگماینه زایتونگ
 • روزنامه فرانکفوتر
 • روزنامه هندلسبلت
 • روزنامه زوددویچه تسایتونگ در مونیخ

شرایط کار در آلمان برای ایرانیان

کشور آلمان قطب اقتصادی اتحادیه اروپا است. این کشور با 80 میلیون جمعیت کمترین نرخ بیکاری در اتحادیه اروپا را دارد، همچنین بازار کار آلمان با کمبود نیروی متخصص روبرو است و از افراد دارای تخصص به خوبی استقبال می ­نماید. بنابراین این کشور دارای بهترین شرایط کار در آلمان برای ایرانیان می ­باشد. اولین اقدام جهت مهاجرت به این کشور از طریق کار دریافت ویزای جستجوی کار کشور آلمان می­ باشد. ایرانیان از طرق مختلف جهت جستجوی کار می­ توانند اقدام نمایند از جمله:

 • روزنامه
 • اینترنت
 • دفاتر کاریابی
 • شرکت
 • نمایشگاه های تخصصی

همچنین ایرانیان قبل از ورود به خاک این کشور می­ توانند با برخی از مراکز تماس حاصل نموده و از جذب نیروی کار در بعضی از شرکت ها مطلع شوند. یکی از ملزومات مهم کار در آلمان برای ایرانیان تسلط داشتن به زبان آلمانی در این کشور است. همچنان تسلط داشتن به زبان های دیگر کشورها نوعی امتیاز برای نیروهای کاری به حساب می­ آید، زیرا کشور آلمان یکی از بزرگترین کشورهای صادرکننده در جهان می­ باشد.

ویزای جستجوی کار آلمان

این ویزا که به مدت 6 ماه اعتبار دارد به افراد اجازه می ­دهد که به مدت 6 ماه در خاک کشور آلمان حضور داشته باشند و به جستجوی شغل مورد نظر خود بپردازند. پس از یافتن شغل بایستی اقدام به اخذ ویزای کار این کشور را نماید و شرایط ویزای کاری آلمان را بررسی کند. توجه داشته باشید افراد با داشتن ویزای جستجوی کار آلمان، پس از یافتن شغل مورد نظر خود اجازه کار را ندارد و این ویزا صرف برای یافتن کار برای فرد صادر شده است.

در صورتی که افراد قصد انجام کار در مشاغلی را دارند که احتیاج به تخصص خاص و یا تحصیلات زیادی ندارد، بایستی فرد درخواست اقامت عمومی با هدف استخدام عمومی در این کشور را دهند. همچنان ناگفته نماند افراد در صورتی واجد شرایط برای استخدام عمومی را خواهد داشت که موقعیت شغل مورد نظر توسط افراد اتحادیه اروپا درخواست نشده باشد.

افراد جهت درخواست مجوز کار در آلمان بایستی دارای مدرک حرفه ای و همچنین یک قرارداد کاری از سوی کارفرمایان آلمانی را در پرونده درخواست خود داشته باشند. پس از بررسی و تأیید پرونده به شخص مجوز کار در این کشور داده خواهد شد. مجوز فوق به مدت 1 سال دارای اعتبار است که در صورت ادامه همکاری با کارفرما قابل تمدید می­ باشد. همچنان این افراد پس از گذشت 5 سال و انجام کار در این کشور جهت تابعیت این کشور می ­توانند اقدام نمایند.

مجوز کار در آلمان برای ایرانیان

مجوز کار در آلمان برای ایرانیان

افرادی که توسط ویزای جستجوی کار به کشور آلمان سفر نموده اند، در صورتی که بتوانند در مدت 6 ماهی که اجازه ماندن در این کشور را دارند شغل مورد نظر خود را بیابند، دولت آلمان برای آنها ویزای کار کشور آلمان را صادر می­ نماید. پس از دریافت ویزای کار کشور آلمان به آنها کارت آبی که همان مجوز کار در این کشور می ­باشد تعلق می­ گیرد. کارت آبی دارای مزایای زیادی از جمله:

 • دریافت اقامت برای سایر اعضای خانواده
 • اجازه کار و تحصیل برای سایر افراد خانواده
 • اقدام جهت تابعیت کشور آلمان پس از 5 سال اقامت

الزامات ویزای کار در آلمان

برای دریافت ویزا الزاماتی وجود دارد. ویزای جستجوی کار آلمان نیز مستلزم شرایط و مدارک خاصی است. از جمله شرایط صدور ویزای جستجوی کار در آلمان عبارتند از:

 • دارا بودن مدارک تحصیلات دانشگاهی ازکشور آلمان و یا سایر کشورها
 • دارا بودن 5 سال سابقه کاری مرتبط با رشته مورد نظر
 • داشتن پشتوانه مالی در طول اقامت در آلمان
 • دارا بودن بیمه سلامت یا بیمه های مسافرتی و درمانی تا مدت زمان حضور در آلمان

حقوق و دستمزد در کشور آلمان

کشور آلمان از جمله کشورهایی است که دارای بالاترین حقوق و دستمزدها را برای کارکنان این کشور در نظر گرفته است. حقوق برای اکثر فارغ التحصیلان دانشگاهی از 30.000€ (یورو) در سال شروع می ­شود. حقوق دانشجویانی که در حین تحصیل به انجام کارهای پاره وقت می­ پردازند نیز از ساعتی 6€ (یورو) شروع و تا 15€ (یورو) متغیر است. توجه داشته باشید که دولت آلمان نسبت به حقوق افراد مالیات از آنها دریافت می ­کند. در برخی موارد ممکن است افراد بیش از 50% از حقوق خود را جهت مالیات به این کشور پرداخت نماید.

مهاجرت کاری به آلمان 

دولت آلمان شرایط متفاوتی را برای افراد با تابعیت های مختلف قرار داده است. شرایط کار برای افراد با ملیت های مختلف به صورت زیر دسته بندی شده اند:

 •  افرادی که عضو اتحادیه اروپا هستند.
 •  افرادی که عضو مناطق اقتصادی اروپا همانند سوئیس باشند.
 •  شهروندان کشورهای ثالث باشند که کشور ایران نیز دراین دسته قرار دارد.

ایرانیان در زمینه انواع راه ها و هزینه مهاجرت به آلمان ممکن است با مسائل و سوالات زیادی روبرو شوند از جمله:

 • آیا با دریافت ویزای کار می­توان به طور همزمان به اعضای خانواده خود به این کشور سفر نمود؟
 •  آیا فرزندانم اجازه تحصیل وحق برخورداری از امکانات این کشور را در طول این مدت دارند؟
 •  آیا حق رفت و آمد به ایران را پس از دریافت ویزای کار آلمان دارم؟

موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت پاسخگوی تمامی سوالات عزیزان می ­باشند. همچنان افراد می ­توانند جهت مشاوره وراهنمایی با کارشناسان این موسسه ارتباط برقرار نمایند. نظر به این که فرایند مهاجرت، فرایندی تخصصی و فنی است، اقدام در این مسیر مستلزم داشتن اطلاعات و دانش تخصصی در این زمینه است. در این خصوص می توانید از مشاوره های تخصصی ما برخوردار شوید.

9 دیدگاه برای “کار در آلمان برای ایرانیان

 1. v!da گفت:

  از موسسه و مطالب خوبتون ممنونم
  من فارغ التحصیل مهندسی کامپیوتر از دانشگاه سوره هستم و میخوام در رشته خودم کار کنم،کار در آلمان برای ایرانیان ایا امکانپذیر هست؟
  مرسی

 2. اصغرزاده گفت:

  کار در آلمان برای ایرانیان بیشتر در چه رشته هایی است؟

 3. یلدا گفت:

  مییشه حین اینکه با ویزای کار در المان اقامت داری با یک تبعه المانی ازدواج کنی ؟ اگر بله بعد از کدوم طریق اقامت زودتر حاصل میشه؟

 4. صابری گفت:

  من فکرکنم باتوجه به شرایط جوی اقتصاد ، بهترین ویزا کار در آلمانه

 5. طلایی پور گفت:

  آلمان به چه تخصص هایی نیاز دارد؟ میشه لیست این مشاغل رو بزارید؟

 6. طلایی پور گفت:

  آلمان دقیقا به چه تخصص هایی نیاز دارد؟ میشه لیست این مشاغل رو بزارید؟

 7. قراری گفت:

  لطفا درمورد رشته ها و مهارتهایی که در آلمان بازار کار خوبی دارن توضیح بدین.

 8. amir abbas گفت:

  بابت مطلب جالبتون در مورد کار در آلمان برای ایرانیان تشکر می کنم اگه امکانش هست در مورد ویزای کاری آلمان هم مطلب بذارید

 9. امیرحسین گفت:

  با تشکر از مقاله خیلی خوبتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *