آلمان

کار در آلمان برای ایرانیان

کار در آلمان برای ایرانیان

با توجه به تقاضای بسیار، ما در این مقاله به بررسی کار در آلمان برای ایرانیان می­ پردازیم. کشور آلمان از جمله کشورهایی است که فرصت های کاری بسیاری در این کشور وجود دارد. شرایط کار برای افرادی که کشور آلمان به تخصص آنها احتیاج دارد بسیار مناسبتر است.

از طرفی ایرانیان می­ توانند پس از یافتن شغل مورد نظر، خود و اعضای خانواده خود را تحت بیمه تأمین اجتماعی این کشور در آوردند. این مقاله توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت نگارش شده شده، از ایرانیانی که قصد مهاجرت کاری به کشور آلمان را دارند دعوت می­ نمائیم تا این مقاله را به دقت مطالعه نمایند.

جستجوی کار در آلمان

یکی از راههای جستجوی کار در آلمان از طریق سایت های کاریابی در کشور آلمان می ­باشد. انواع سایت های کاریابی در آلمان عبارتند از:

 •  Academics.com این سایت جهت یافتن شغل هایی در زمینه تحقیقات و آموزش عالی در کشور آلمان است.
 • Bundesagentur این سایت برای یافتن شغل در انواع زمینه های کاری و از جمله کارآموزی فعالیت می­ کند.
 • Jobware این سایت برای یافتن شغل های مدیریتی در کشور آلمان می­ باشد.
 • Staufenbiel این سایت جهت جستجوی شغل برای فارغ التحصیلان رشته های مختلف و کارآموزی برای دانشجویان است.

همچنان انواع روزنامه های کاریابی در آلمان عبارتند از فرانکفورتر آلگماینه زایتونگ – روزنامه فرانکفوتر – روزنامه هندلسبلت و روزنامه زوددویچه تسایتونگ در مونیخ از جمله روزنامه های کاریابی در این کشور می­ باشند. این روزنامه ها بصورت روزانه به چاپ می ­رسند.

شرایط کار پیدا کردن ایرانیان در آلمان

کشور آلمان قطب اقتصادی اتحادیه اروپا است. این کشور با 80 ملیون جمعیت کمترین نرخ بیکاری در اتحادیه اروپا را دارد، همچنین بازار کار آلمان با کمبود نیروی متخصص روبرو است و از افراد دارای تخصص به خوبی استقبال می ­نماید. بنابراین این کشور دارای بهترین شرایط کار در آلمان برای ایرانیان می ­باشد. اولین اقدام جهت مهاجرت به این کشور از طریق کار دریافت ویزای جستجوی کار کشور آلمان می­ باشد.

ایرانیان از طرق مختلف جهت جستجوی کار می­ توانند اقدام نمایند از جمله: روزنامه، اینترنت، دفاتر کاریابی، شرکت و یا نمایشگاه های تخصصی. همچنین ایرانیان قبل از ورود به خاک این کشور می­ توانند با برخی از مراکز تماس حاصل نموده و از جذب نیروی کار در بعضی از شرکت ها مطلع شوند.

یکی از ملزومات مهم کار در آلمان برای ایرانیان تسلط داشتن به زبان آلمانی در این کشور است. همچنان تسلط داشتن به زبان های دیگر کشورها نوعی امتیاز برای نیروهای کاری بحساب می­ آید، زیرا کشور آلمان یکی از بزرگترین کشورهای صادرکننده در جهان می­ باشد.

ویزای جستجوی کار آلمان

این ویزا که بمدت 6 ماه اعتبار دارد به افراد اجازه می ­دهد که بمدت شش ماه در خاک کشور آلمان حضور داشته باشند و به جستجوی شغل مورد نظر خود بپردازند. پس از یافتن شغل بایستی اقدام به اخذ ویزای کار این کشور را نماید. توجه داشته باشید افراد با داشتن ویزای جستجوی کار، پس از یافتن شغل مورد نظر خود اجازه کار را ندارد و این ویزا صرف برای یافتن کار برای فرد صادر شده است.

در صورتیکه افراد قصد انجام کار در مشاغلی را دارند که احتیاج به تخصص خاص و یا تحصیلات زیادی ندارد، بایستی فرد درخواست اقامت عمومی با هدف استخدام عمومی در این کشور را دهند. همچنان ناگفته نماند افراد در صورتی واجد شرایط برای استخدام عمومی را خواهد داشت که موقعیت شغل مورد نظر توسط افراد اتحادیه اروپا درخواست نشده باشد.

افراد جهت درخواست مجوز کار در آلمان بایستی دارای مدرک حرفه ایی و همچنین یک قرارداد کاری از سوی کارفرمایان آلمانی را در پرونده درخواست خود داشته باشند. پس از بررسی وتأیید پرونده به شخص مجوز کار در این کشور داده خواهد شد. مجوز فوق بمدت یکسال دارای اعتبار است که در صورت ادامه همکاری با کارفرما قابل تمدید می­ باشد. همچنان این افراد پس از گذشت 5 سال و انجام کار در این کشور جهت تابعیت این کشور می ­توانند اقدام نمایند.

کار در آلمان و دریافت مجوز کار یا کارت آبی

افرادی که توسط ویزای جستجوی کار به کشور آلمان سفر نموده اند، در صورتی که بتوانند در مدت شش ماهی که اجازه ماندن در این کشور را دارند شغل مورد نظر خود را بیابند، دولت آلمان برای آنها ویزای کار کشور آلمان را صادر می­ نماید.

پس از دریافت ویزای کار کشور آلمان به آنها کارت آبی که همان مجوز کار در این کشور می ­باشد تعلق می­ گیرد. کارت آبی دارای مزایای زیادی از جمله دریافت اقامت برای سایر اعضای خانواده(همسر و فرزندان زیر18 سال)- اجازه کار و تحصیل برای سایر افراد خانواده ودر نهایت پس از 5 سال اقامت در این کشور می ­توانند جهت تابعیت کشور آلمان اقدام نمایند.

کار در آلمان برای ایرانیان

کشور آلمان یکی از اعضای اتحادیه اروپا(شینگن) می ­باشد. این کشور دارای بالاترین رشد اقتصادی در اتحادیه اروپاست، از طرفی این کشور با کمبود نیروی کار و پیری جامعه روبرو است. واحد پولی این کشور یورو می ­باشد و با کشورهای فرانسه، اتریش، سوئیس، لوکزامبورگ، لهستان و جمهوری چک هم مرز است.

برخی از کشورهای اروپایی که دارای اقتصاد ضعیفی هستند همانند پرتغال، ایتالیا و اسپانیا این کشور را جهت انجام کار انتخاب می­ کنند. ناگفته نماند کار در آلمان برای ایرانیان متخصص براحتی پیدا می ­شود، ایرانیان می­ توانند از این فرصت جهت دریافت اقامت دائم و تابعیت این کشور استفاده نمایند.

الزامات ویزای کار درآلمان چیست؟

از جمله شرایط صدور ویزای جستجوی کار در آلمان عبارتند از:

 • دارا بودن مدارک تحصیلات دانشگاهی ازکشور آلمان و یا سایر کشورها
 • دارا بودن 5 سال سابقه کاری مرتبط با رشته مورد نظر
 • داشتن پشتوانه مالی در طول اقامت در آلمان
 • دارا بودن بیمه سلامت یا بیمه های مسافرتی و درمانی تا مدت زمان حضور در آلمان

حقوق و دستمزد در کشور آلمان چگونه است؟

کشور آلمان از جمله کشورهایی است که دارای بالاترین حقوق و دستمزدها را برای کارکنان این کشور در نظر گرفته است. حقوق برای اکثر فارغ التحصیلان دانشگاهی از 30000 یورو در سال شروع می­شود. حقوق دانشجویانی که در حین تحصیل به انجام کارهای پاره وقت می­ پردازند نیز از ساعتی 6 یورو شروع وتا 15 یورو متغیر است.

توجه داشته باشید که دولت آلمان نسبت به حقوق افراد مالیات از آنها دریافت می ­کند. در برخی موارد ممکن است افراد بیش از 50% از حقوق خود را جهت مالیات به این کشور پرداخت نماید.

کار در آلمان و مهاجرت کاری به آلمان 

دولت آلمان شرایط متفاوتی را برای افراد با تابعیت های مختلف قرار داده است. شرایط کار برای افراد با ملیت های مختلف به صورت زیر دسته بندی شده اند:

 1.  افرادی که عضو اتحادیه اروپا هستند.
 2.  افرادی که عضو مناطق اقتصادی اروپا همانند سوئیس باشند.
 3.  شهروندان کشورهای ثالث باشندکه کشور ایران نیز دراین دسته قرار دارد.

ایرانیان برای مهاجرت به کشور آلمان ممکن است با مسائل و سوالات زیادی روبرو شوند از جمله:

 1. آیا با دریافت ویزای کار می­توان به طور همزمان به اعضای خانواده خود به این کشور سفر نمود؟
 2.  آیا فرزندانم اجازه تحصیل وحق برخورداری از امکانات این کشور را در طول این مدت دارند؟
 3.  آیا حق رفت و آمد به ایران را پس از دریافت ویزای کار آلمان دارم؟

موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت پاسخگوی تمامی سوالات عزیزان می ­باشند. همچنان افراد می ­توانند جهت مشاوره وراهنمایی با کارشناسان این موسسه ارتباط برقرار نمایند.

9 دیدگاه برای “کار در آلمان برای ایرانیان

 1. v!da گفت:

  از موسسه و مطالب خوبتون ممنونم
  من فارغ التحصیل مهندسی کامپیوتر از دانشگاه سوره هستم و میخوام در رشته خودم کار کنم،کار در آلمان برای ایرانیان ایا امکانپذیر هست؟
  مرسی

 2. اصغرزاده گفت:

  کار در آلمان برای ایرانیان بیشتر در چه رشته هایی است؟

 3. یلدا گفت:

  مییشه حین اینکه با ویزای کار در المان اقامت داری با یک تبعه المانی ازدواج کنی ؟ اگر بله بعد از کدوم طریق اقامت زودتر حاصل میشه؟

 4. صابری گفت:

  من فکرکنم باتوجه به شرایط جوی اقتصاد ، بهترین ویزا کار در آلمانه

 5. طلایی پور گفت:

  آلمان به چه تخصص هایی نیاز دارد؟ میشه لیست این مشاغل رو بزارید؟

 6. طلایی پور گفت:

  آلمان دقیقا به چه تخصص هایی نیاز دارد؟ میشه لیست این مشاغل رو بزارید؟

 7. قراری گفت:

  لطفا درمورد رشته ها و مهارتهایی که در آلمان بازار کار خوبی دارن توضیح بدین.

 8. amir abbas گفت:

  بابت مطلب جالبتون در مورد کار در آلمان برای ایرانیان تشکر می کنم اگه امکانش هست در مورد ویزای کاری آلمان هم مطلب بذارید

 9. امیرحسین گفت:

  با تشکر از مقاله خیلی خوبتون

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *