مهاجرت به کشور رومانی

پناهندگی در رومانی

پناهندگی در رومانی

پناهندگی در رومانی

از راه هایی که در هیچ شرایطی پیشنهاد نمی گردد؛ می توان پناهندگی در رومانی را نام برد. بطور کلی پناهندگی دشواری و سختی های خاص خود را دارد. شرایط پناهندگی در رومانی در این مقاله مورد بحث می باشد.

در مقاله پناهندگی در رومانی به پاسخ سولات زیر پرداخته می شود:

 • شرایط پناهندگی در رومانی چیست؟
 • فرآیند پناهندگی در رومانی چگونه می باشد؟
 • چه امکاناتی برای پناهندگان در کشور رومانی وجود دارد؟

 

پناهجویی  در رومانی

 

افرادی که شهروند رومانی محسوب نمی شوند راه های زیادی برای ورود به این کشور دارند. عبور غیر قانونی از مرزها از کشورهای همسایه و عبور قانونی با ویزا از این راه ها می باشد. برای عبور قانونی با ویزا راه های مختلف وجود دارد.

برای آگاهی از این روش ها می توانید به دو مقاله زیر مراجعه نمایید.

مقاله «اقامت رومانی»

مقاله «مهاجرت به رومانی و راه های اخذ اقامت رومانی»

فرآیند پناهنگی در رومانی شامل مراحل گوناگونی می باشد. مدت زمان این فرآیند بین چند ماه تا چند سال متغیر می باشد.

 

مراحل فرآیند پناهندگی در رومانی

 

 • ارائه درخواست پناهندگی

برای تقاضای پناهندگی باید تقاضا بطور کتبی یا شفاهی به یکی از ارگان های مرتبط ارائه گردد. مسئولیت اخذ تقاضای پناهندگی با ارگان های زیر می باشد:

 • وزارت مهاجرت
 • پلیس مرزی
 • پلیس حقوقی
 • وزارت قضایی

این نقاضا باید نوشته و امضا گردد. همچنین باید حاوی عکس و اثر انگشت فرد متقاضی نیز باشد.

 

 • اجازه اقامت موقت در رومانی

پس از ارائه تقاضا، مقامات ذیربط مجوز اقامت موقت را برای متقاضی صادر می نمایند. با اخذ این مجوز پناهجو تا تاریخ درج شده در اقامت نامه می تواند در رومانی اقامت نماید. تمدید این مجوز بعد از انقضاء با درج مهر روی مجوز اولیه امکان پذیر می باشد.

 

روند پناهجویی

 

به منظور تقاضای پناه جویی دو مصاحبه برگزار می گردد.

مقامات مسئول در مصاحبه اول از فرد متقاضی درباره اطلاعات فردی و جزئیات سفر سوال می نمایند. این سوالات با هدف آگاهی از این می باشد؛ که متقاضی برای پناهندگی در کشور دیگری اقدام نموده است. در صورتی که فرد برای کشور دیگری نیز اقدام نموده باشد روند قانون دابلین به اجرا در می آید.

مقامات مسئول در مصاحبه دوم درباره دلایل متقاضی برای تقاضای پناهندگی سوال می نمایند. تمرکز سوالات این مرحله بیشتر در پیرامون وجود آزار و اذیت فرد در کشورش می باشد.

اخذ جواب اولیه در این مرحله 1 ماه زمان می برد.

چنانچه جواب منفی باشد؛ متقاضی برای تقاضای تجدید نظر 10 روز زمان خواهد داشت. در صورت رد شدن تقاضای تجدید نظر می توان برای دادگاه دوم اقدام نمود. در صورت منفی بودن پاسخ دادگاه دوم، متقاضی قادر به تقاضای اقامت تحمل به جای  پناهندگی می باشد.

اگر تمام تقاضاهای فرد رد شود؛ و مجوز اقامت صادر نگردد؛ ورود فرد 5 سال به رومانی ممنوع است. در این صورت فرد با قبول پیشنهاد بازگشت داوطلبانه این مدت را به 5/2 سال کاهش می دهد.

 

ویزای پناهندگی در رومانی

 

هم اکنون کلیه پناهجویان جعلی قادر به اخذ یک نوع ویزای محافطت می باشند. این ویزا به عنوان پناهنده یا ویزای محتفظت متمم قادر به اخذ می باشد. ثبت اطلاعات پناهجویان عراقی یکدست نمی باشد.

ویزا انواع مختلفی دارد که هرکدام از آنها دارای حقوق متفاوتی می باشد.

 

محافظت متتم

 

فرد با اخذ این ویزا نمی تواند داخل سایر کشورهای اتحادیه اروپا سفر نماید. همچنین امکان ورود به مزر کشوهای عضو شینگن را نخواهد داشت.

 

اجازه اقامت به عنوان پناهنده

با اخذ این ویزا متقاضی قادر به جا به جایی در سایر کشور های عضو اتحادیه اروپا می باشد. همچنین ورود به مرز های شینگن را ممکن می سازد.

 

خدمات اجتماعی برای پناهجویان

به پناهجویان در کشور رومانی کمک مالی می گردد. البته مبلغ این کمک مالی بسیار اندک می باشد.

 

میزان کمک های دریافتی

مبلغ کمک های مالی و موارد مصرف آن به شرح زیر می باشد:

 • غذا روزانه 10 لئو
 • سایر مایحتاج روزانه 6 لئو
 • برای لباس تابستانی 67 لئو
 • برای لباس زمستانی 100 یورو

 

مراکز پذیرش پناهجو

6 مرکزپذیرش پناهجو در این کشور جود دارد. 2 تا از این مراکز به شرح زیر می باشند:

 

 • Timisoara

 

این مرکز 300 نفر ظرفیت دارد. برای مرکز انتقال فوریتی 250 نفر و برای پناهندگی 50 نفر در نظرگرفته شده است. هر اتاق این کمپ دارای 10 تخت می باشند. این کمپ دارای بخش سر پوشیده نیز می باشد.

 

 • Stolnicu

 

این مرکز ظرفیت پذیرش 250 نفر را دارا می باشد. هم اکنون تعداد 45 نفر در این مرکز سکونت می نمایند. در این مرکز اتاق ها دارای 3 تخت 2 نفره می باشد. جمعا ظرفیت هر اتاق 6 نفر می باشد. بخش آشپزخانه اشتراکی می باشد. پناهجویان تنها در زمان خاصی و فقط در اتاق ملاقات می توانند ملاقاتی داشته باشند. پناهجویان امکان ملاقات در اتاق های اختصاصی خود را ندارند.

 

خدمات درمانی رومانی برای پناهندگان

 

از نظر تئوری پناهندگان با اخذ پناهندگی از این کشور ماند شهروند رومانی تلقی می گردند. بنابراین این افراد باید قادر به استفاده از خدمات پزشکی و درمانی و سایر خدمات باشند.

این در حالت تئوری امکان پذیر می باشد. زیرا اغلب این حقوق را نادیده می گیرند. اخذ این حقوق نیازمند درخواست و مطالبه می باشد. ان جی او (NGO) ها فعال در زمینه پناهندگی در این زمینه به پناهندگان کمک می نمایند.

 

رومانی دوبلین

 

کشور رومانی محل گذر اصلی پناهندگان نبوده است. از این رو تعداد پناهجویانی که براساس قانون دوبلین به این کشور بازگردانده می شوند اندک می باشد. این موارد در آینده قابل افزایش می باشد. اندک تعدادی از پناهجویان از کشورهایی به کشورهای دیگر دیپورت شده اند. این انتقالات به شرح زیر می باشد:

 • مجارستان به رومانی
 • از سوئد به رومانی
 • از رومانی به بلغارستان
 • از سوئیس به رومانی

 

پناهندگی در رومانی

 

یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا کشور رومانی می باشد. اما اینن کشور عضو کشورهای دارای ویزای شینگن نمی باشد. از همین رو مرز های بین این کشور و سایر کشورهای اتحادیه ارپا کنترل می گردند.

پس از توقف افراد آنها را به اولین و نزدیک ترین مرکز پذیرش دولتی منتقل می نمایند.

 

در صورتی که فرد تقاضا پناهندگی ننماید به علت عبور غیر قانونی جریمه می گردد. احتمال دیپورت و عودت نیز در این هنگام وجود دارد.حتی ممکن است فرد مورد پیگیری حقوقی قرار گیرد.

در این شرایط به زندان فرستاده می شوند. در اولین بار امکان به تعلیق درآمدن مجازات وجود دارد.در هر صورت فرد مجوز اقامت در این کشور را نخواهد داشت و بازداشت یا رپورت می گردد.

افراد دارای پناهندگی قادر به سفر به کشورهای اتحادیه اروپا می باشند. این امکان برای دارندگان ویزای محافظت متمم  وجود ندارد.

در حالت تئوری باید این افراد از همه امکانات بهره مند گردند اما در واقعیت این موارد رعایت نمی شود.

 

نتیجه گیری:

 

برای مهاجرت به کشور رومانی به موسسه سفیران سروش سعادت مراجعه نمایید. با رجوع به موسسه سفیران سروش سعادت از راه های قانونی و مطمئن برای سفر به رومانی اقدام نمایید.

5 دیدگاه برای “پناهندگی در رومانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *