شرایط ترکیه

هزینه زندگی در ترکیه

هزینه زندگی در ترکیه

موضوع هزینه زندگی در ترکیه به دلیل نزدیکی به ایران بسیار مورد توجه قرار می گیرد. هزینه های زندگی در ترکیه با توجه به واحد پولی  صرفه است. ایرانیان زیادی این روزها به خصوص در سال های اخیر برای مهاجرت به این کشور اقدام می کنند. راه های مختلفی برای ورود به ترکیه وجود دارد اعم از خرید ملک، ثبت شرکت، تحصیل، کار و سرمایه گذاری و از آن جایی که کشور ترکیه با ایران، لغو روادید است. ورود به این کشور راحت تر صورت می گیرد. از آن جایی که فرهنگ این کشور به فرهنگ ایرانیان نزدیک است. از طرفی هم کشوری اوراسیایی محسوب می گردد. همچنین می تواند پلی برای ورود به اروپا شناخته شود.

ترکیه کشوری با میراث فرهنگی متنوع است که در چهارراه اروپا و آسیا واقع شده است. خانه با معماری زیبا، پارک های ملی خیره کننده و نقاط دیدنی بسیار، که این مکان های دیدنی بسیاری از مردمان کشورها را به خود جلب می کند. در حالی که معمولا صنعت گردشگری پر رونق ترکیه در سال های اخیر دچار رکود اقتصادی شده است. به دلیل آشفتگی سیاسی و عدم قطعیت روزافزون در منطقه، علائم بهبودی به چشم می خورد. هنوز هم نقش مهمی در اقتصاد ترکیه ایفا می کند. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در نظر دارد تا با تدوین مقاله پیش رو، به تصمیم گیری و انتخاب شما برای مهاجرت به این کشور کمک کند.

اقامت و هزینه زندگی در ترکیه

اقتصاد ترکیه با وجود موقعیت خود به عنوان یک کشور پیشرفته در حال توسعه، به دلیل بحران ارزی و بدهی اخیر با کندی شدید روبرو شده است. زیرا تلاش می کند گسترش سریع خود را حفظ کند. نرخ بیکاری برای 84 میلیون نفر در این کشور به 13.49% رسید. تنها بخش های تولیدی، ساختمانی و خدماتی از رشد آنها خبر دارند. صادرات برتر آن، وسایل نقلیه و ماشین آلات (از جمله رایانه ها) هستند.

پایتخت آنکارا و همچنین قطب اشتغال و روابط بین الملل این کشور در استانبول، نقاط اصلی تجارت ترکیه هستند. یک کارگر ساده در کارخانه ای که کار می کند، ماهی 700TL الی 800TL (لیر) دریافت می کند که با اضافه کاری به در ماه می رسد. از لحاظ درآمد، مردم ترکیه متوسط رو به بالا می باشند. در این کشور، خانه و ملک شخصی خیلی کم وجود دارد و 90% به صورت آپارتمان می باشد. اجاره خانه از 250 تا 400TL (لیر) در 1 ماه امکان پذیر است. خانه متوسط و خوب 600TL (لیر) و خانه لوکس 700TL (لیر) می باشد. به طور کلی تمامی هزینه ها برای هر کسی متفاوت است. بستگی به شخصیت فرد دارد.

هزینه های خرید ملک در کشور ترکیه بدین قرار است:

 • هر متر مربع برای خرید آپارتمان در مرکز شهر: TL6.538.14 (لیر)
 • هر متر مربع برای خرید آپارتمان در خارج از مرکز: 3550.30TL (لیر)

شاخص هزینه های مهم در ترکیه با ایران

برای خروج از ایران و ورود برای زندگی به این کشور، لازم است تا بسنجیم که در بحث میزان هزینه ها چه تفاوتی بین کشور ایران و ترکیه وجود دارد. ذیلا به بررسی برخی از نرخ های موجود می پردازیم:

 • قیمت مصرف کننده در ترکیه: 15.40% پایین تر از ایران
 • قیمت مصرفی از جمله اجاره در ترکیه: 28.02% پایین تر از ایران
 • قیمت اجاره در ترکیه: 59.13% پایین تر از ایران
 • قیمت رستوران ها در ترکیه: 15.08% پایین تر از ایران
 • قیمت مواد غذایی در ترکیه: 14.11% پایین تر از ایران
 • قدرت خرید محلی در ترکیه: 80.48% بیشتر از ایران

هزینه های اساسی مربوط به زندگی در این کشور را از طریق نمودار زیر بررسی بفرمائید:

شرح هزینه زندگی در کشور ترکیه

همان طور که گفتیم می توان از طریق تحصیل در ترکیه، سرمایه گذاری، خرید ملک، کار در ترکیه و ثبت شرکت برای مهاجرت به ترکیه اقدام کرد. البته که هزینه زندگی در هر شهری متفاوت است و بستگی به خود شخص نیز دارد. به طور کلی هزینه زندگی در ترکیه 14% بیشتر از هزینه زندگی در کشور ایران می باشد. به عبارت دیگر می توان گفت که هزینه زندگی در ترکیه بین 1500TL الی 2000TL (لیر) می باشد.

شرح هزینه سوپرمارکت و زندگی در ترکیه

هزینه های زندگی در کشور ترکیه به صورت ماهیانه شامل موارد زیر است:

موارد مصرفی هزینه ماهیانه به لیر
1 وعده غذا در رستوان عادی برای 1 نفر 25.00TL
1 فنجان کاپوچینو 12.14TL
1 لیتر شیر 5.13TL
1 قرص نان 0.38TL
1 کیلو برنج 9.95TL
12 عدد تخم مرغ 11.07TL
1 کیلو پنیر محلی 39.32TL
1 کیلو سینه مرغ 20.98TL
1 کیلو گوشت 63.69TL
1 کیلو سیب 5.53TL
1 کیلو موز 1.37TL
1 کیلو پرتغال 5.60TL
1کیلو گوجه فرنگی
5.14TL
1 کیلو پیاز 
3.01TL
1 کیلو سیب زمینی 
5.14TL
آب (بطری 1.5 لیتری) 2.11TL

بررسی حمل و نقل در ترکیه

هزینه های حمل و نقل در این کشور ترکیه بدین قرار است:

 • بلیط یک طرفه: 3.50TL (لیر)
 • یک لیتر بنزین: 6.67TL (لیر)
 • تاکسی: 5.00TL (لیر)

سایر هزینه های زندگی در ترکیه

سایر هزینه های مهم در کشور ترکیه

در این بخش به سایر هزینه های زندگی در این کشور اعم از هزینه های پوشاک، سینما و باشگاه بدن سازی پرداخته می شود:

پارامتر هزینه به لیر
یک ماه باشگاه بدنسازی 16195TL
یک ساعت اجاره زمین تنیس 9379TL
یک عدد صندلی برای سینما 2500TL
یک عدد شلوار مارک لویس 25150TL
یک عدد لباس تابستانی 18024TL
یک عدد کفش ورزشی نایک 43481TL
یک عدد کفش چرم مردانه 33695TL

برآورد شرایط تحصیل در ترکیه

دانشگاه ها و مراکز آموزشی در این کشور ترکیه اکنون افراد زیادی استقبال می کنند. اکثرا در همه دوره های تحصیلی پذیرش دانشجو دارند. هزینه تحصیل در این کشور به 2 صورت متفاوت است. یکی اینکه در چه رشته ای در حال تدریس باشید. یکی اینکه در کدام دانشگاه در حال درس خواندن هستید. 3 نوع دانشگاه در ترکیه وجود دارد که شامل موارد زیر می باشد:

 • دانشگاه های دولتی: به صورت رایگان
 • دانشگاه های خصوصی: در یک سال بین 10000TL الی 30000TL (لیر) هزینه می شود.
 • دانشگاه های نیمه خصوصی: این دانشگاه ها بین دانشگاه دولتی و خصوصی می باشد که هزینه هر 1 سال معادل 5000TL الی 10000TL (لیر) می باشد.

برای اطلاعات بیشتر در مورد هزینه زندگی در ترکیه این امکان را دارید که با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس بگیرید. با کارشناسان ارشد ما به صورت تلفنی و حضوری مشاوره شوید. کارشناسان ارشد ما شرایط شما را در نظر می گیرند. بهترین راه را به شما عزیزان پیشنهاد می دهند. از ابتدا پروسه تا آخر پروسه در کنار شما عزیزان خواهند بود.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.