مهاجرت تحصیلی ترکیه

تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه در سال های متوالی به صورت عام و در سال 2019-2020 مدنظر افراد زیادی در خصوص تحصیل در کشوری اروسیایی در دانشگاه های مورد تائید قرار گرفته است. با توجه به اینکه تعداد کثیری از مردم علاقمند به تحصیل در دانشگاه های معتبر دنیا می باشند و با وجود بسیاری از معتبرترین دانشگاه ها در کشور ترکیه جای تعجب نیست که تحصیل در ترکیه را برای ادامه زندگی خود انتخاب می کنند.پس با این شرایط اشنایی و آگاه سازی مردم از شرایط تحصیل در کشور ترکیه خالی از لطف نمی باشد، البته نکته قابل ذکر این است که تحصیل در ترکیه دارای شرایط خاص خود می باشد پس در ادامه مقاله به تفصیل به شرایط خاص تحصیل در ترکیه خواهیم پرداخت.

مزیت و ویژگی که مدارک دانشگاهی کشور ترکیه دارند این است که در تمام کشورها دارای اعتبار می باشد و دیگر مزیت و ویژگی که دانشگاه های تر کیه دارند این است که در این دانشگاه ها دروس علا رقم زبان ترکی به تمامی زبان های بین المللی از جمله انگلیسی، آلمانی و فرانسوی تدریس می شوند و نکته دیگر که مربوط به زبان تحصیل در کشور ترکیه است تخصصی بودن هر رشته با زبان مورد نظر خود است بدین صورت که زبان هر رشته وابسته به آن رشته مورد نظر می باشد تحصیل در هر رشته با زبان مخصوص آن انجام می شود.

شرایط تحصیل در ترکیه

دیگر شرط حائز اهمیت درباره تحصیل در ترکیه این است که حداقل مدرک لازم برای تحصیل در ترکیه داشتن مدرک دیپلم دبیرستان و آوردن نمره قبولی در ازمون ورودی دانشگاه های ترکیه می باشد که هر دانشگاه در این کشور یک آزمون جداگانه دارد و این آزمون ها دارای محدودیت سنی نمی باشند، پس بالتبع تحصیل در ترکیه هم محدودیت سنی ندارد و لازمه آن تنها مدرک دیپلم می باشد.

این کشور که در روابط بین الملل معروف به جمهوری ترکیه می باشد. در دو قاره آسیا و اروپا می باشد در صورتی که درصد بیشتری از خاک این کشور در منطقه غربی قاره آسیا می باشد از جمله همسایگان این کشور که در مجاورت مرزهای شرقی این کشور می باشند می توان به کشورهای ایران، گرجستان،ارمنستان و جمهوری آذربایجان اشاره نمود و قسمت کوچکتری از خاک این کشور در منطقه جنوب شرق اروپا می باشد.

همسایگان این کشور که در مجاورت مرزهای شمال غربی این کشور می باشند میتوان به کشورهای یونان و بلغارستان اشاره نمود، همانطور که ملاحظه می کنید. کشور ترکیه با وجود خطوط مرزی طولانی و پهناور بودن این کشور به علت قرار گرفتن در مناطق آبی فراون همسایگان زیادی ندارد بدین صورت که این کشور از ناحیه غربی خود با دریای مرمر و از ناحیه شمال خود با دریای سیاه و از ناحیه جنوب غربی خود با دریای مدیترانه دارار مرز آبی مشترک می باشد.

میزان مخارج و هزینه روزانه ترکیه

با توجه به اینکه خیر عظیمی از هم وطنان ما متقاضی تحصیل در ترکیه می باشند بدین جهت علاقمند هستند تا با هزینه ها و مخارج روزانه دراین کشور آشنا باشند تا با خیال آسوده تصمیم به تحصیل در ترکیه بگیرند نکته شایان ذکر در این مبحث این می باشد که هزینه زندگی در این کشور تفاوت چندانی با کشور خودمان ندارد وبه صورت تقریبی چیزی حدود 10 الی 15% بیشتر است که بصورت تقریبی هزینه و مخارج ماهیانه در این کشور بین 500 الی 620$ (دلار) در نظر گرفت.

هزینه احتیاجات اولیه و اجاره آپارتمان و حمل و نقل در ترکیه:

اقلام در بازار هزینه به Lira (لیر ترکیه) 
شیر (یک لیتر) 26.318
نان سفید 15.678
برنج (یک کیلو) 58.083
تخم مرغ (12 عدد) 58.938
پنیر محلی (یک کیلو) 171.128
سینه مرغ (یک کیلو) 139.697
گوشت قرمز (یک کیلو) 446.694
سیب (یک کیلو) 32.550
موز (یک کیلو) 64.499
پرتغال ( یک کیلو) 30.983
پیاز (یک کیلو) 16.217
آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر 1,372.80
آپارتمان یک خوابه خارج از مرکز شهر 870.39
آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر 2,351.98
آپارتمان سه خوابه خارج از مرکز شهر 1,462.91
بلیط یک طرفه 3.00
هزینه سوخت 25.90

هزینه تحصیل در ترکیه

به طور کلی دانشگاه ها در کشور ترکیه به 3 دسته دانشگاه دولتی، نیمه خصوصی و خصوصی تقسیم می شوند که از لحاظ پرداخت شهریه بدین صورت می باشند. تحصیل در دانشگاه دولتی کشور ترکیه مانند دانشگاه های کشور خودمان کاملا رایگان و مجانی می باشد. ولی تحصیل در دانشگاه های نیمه خصوصی این کشور دارای هزینه تقریبی بین 5000 الی 10000Liar (لیر ترکیه) برای یک سال تحصیل در تر کیه می باشد.

اما هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی این کشور که نسبت به دیگر دانشگاه های ترکیه هزینه هنگفت تری را دارد که البته میزان شهریه بسته به رشته تحصیلی شخص دانشجو است که بصورت تقریبی چیزی حدود 10000 الی 30000Liar (لیر ترکیه) می باشد که دانشجو بسته به رشته تحصیلی خود موظف است به صورت سالیانه پرداخت نماید و پرداخت این هزینه ها باید به روز و زمان مشخص مقرر پرداخت کرد.

هزینه تحصیل در ترکیه

معرفی برترین دانشگاه ها برای تحصیل در ترکیه

همانطور که از اسم دانشگاه استانبول مشخص است حدس زدن مکان این دانشگاه کار آسانی می باشد. استانبول که تنها شهر اروپایی ترکیه می باشد بی تردید بهترین شهر این کشور می باشد دانشگاه این شهر هم بی تردید جز برترین دانشگاه های این کشور می باشد این دانشگاه که به صورت دولتی اداره می شود و از لحاظ تعداد پردیس شامل 5 پردیس دانشگاهی و از لحاظ دانشکده شامل 17 دانشکده می باشد.

دانشگاه استانبول یکی از بزرگترین دانشگاه هاست که نام دانشکده های این دانشگاه ها عبارتند از:

 • حقوق
 • پزشکی استانبول
 • پزشکی کارهپاسا
 • داروسازی
 • دندانپزشکی
 • دامپزشکی
 • شیلات
 • مدیریت و کسب و کار
 • روزنامه نگاری
 • الاهیات و معارف
 • علوم اجتماعی
 • علوم ارتباطات
 • علوم سیاسی
 • روزنامه نگاری
 • فنی و مهندسی

جنگلداری و دانشکده آموزش و پرورش حسن علی یوسل که همگی این دانشکده ها زیر نظر مرکز دانشگاه استانبول اداره می شوند از جمله دیگر دانشگاه های معتبر این کشور می توان از دانشگاه های اتاتورک و آنکارا نام برد.

شروط لازمه برای بورسیه و تحصیل درترکیه

اولین شرط لازم برای تحصیل در ترکیه شرط شرکت در ازمون سراسری این کشور و کسب حد نصاب نمره قبولی در این آزمون می باشد. نام این آزمون (yos) می باشد. دومین شرط این است که فرد متقاضی تحصیل ترکیه باید دارای تمکن مالی باشد سومین شرط داشتن مدرک دال بر یادگیری زبان ترکی می باشد، البته اگر شخص متقاضی مسلط به زبان ترکی نباشد باید در کلاسهای زبان ترکی شرکت کند که کاملا رایگان می باشد شرط دیگر این است که متقاضیان مدرک کارشناسی باید فارغ التحصیل و یا دانش آموخته سال آخر باشد.

کسب بورسیه تحصیلی می تواند به شما کمک زیادی در زمینه تحصیل رایگان در ترکیه کند اما کسب بورسیه تحصیلی به خودی خود دارای شرایطی می باشد که عبارتند از:

مقطع حداکثر سن حداقل معدل در مقطع تحصیلی پیشین
کارشناسی 20 15
کارشناسی ارشد 26 14
دکتری 31 15

مقاطع تحصیلی در ترکیه

در مقطع کارشناسی میتوان حداکثر تا 4 سال به ادامه تحصیل ادامه داد البته این دوران در رشته پزشکی تا 5 سال و در رشته دندانپزشکی تا 6 سال قابل تمدید می باشد. در دوره کارشناسی ارشد باید نسبت به چگونگی آموزش قائل به تفکیک شد بدین صورت که در شکل تحصیلی آموزش محور متقاضی حد اکثر تا 2 سال میتواند به تحصیل بپردازد و درشکل تحصیلی پژوهش محور متقاضی حد اکثر میتواند تا 5 سال به تحصیل بپردازد. حداکثر مدتی که متقاضی تحصیل در مقطع دکتری میتواند به تحصیل در این کشور بپردازد 4 سال می باشد با این توضیح که بسته به نوع رشته قابل تمدید می باشد.

دوره زبان رایگان ترکی در ترکیه

وقتی فردی می خواهد وارد رشته های پزشکی و دندانپزشکی و یا داروسازی در کشور ترکیه شود باید در کالج های آمادگی آزمون YOS و یا SAT شرکت نماید که در این دوره ها و یا دوره های زبان آلمانی و انگلیسی به صورت رایگان به افراد زبان ترکیه ای یا TOMMAR ارائه می شود. یکی از انتخاب های مهم برای رشته های پزشکی کشور ترکیه قرار گرفته است و بسیاری از متقاضیان در این زمینه ترکیه را برای پزشکی انتخاب می کنند جهت کسب اطلاعات در زمینه تحصیل پزشکی در ترکیه و ویزای تحصیلی ترکیه به لینک مربوطه در همین سایت مراجعه کنید و دقیق ترین اطلاعات لازم را کسب نماید. و همچنین برای کسب اطلاعات دقیق مهاجرتی با راه های ارتباطی با کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت ارتباط گرفته و کسب اطلاعات کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *