مهاجرت تحصیلی سریلانکا

هزینه تحصیل در سریلانکا

هزینه تحصیل در سریلانکا

یکی از کشورهای واقع در جنوب شرق آسیا برای تحصیل به زبان انگلیسی کشور سریلانکا است و هزینه تحصیل در سریلانکا نیز مقرون به صرفه است. دانشجویان می توانند با هزینه کمتری نسبت به بسیاری از دانشگاه های واقع در آسیا در این کشور تحصیل کنند. سریلانکا کشوری در جنوب هند و اقیانوس هند است و سیستم آموزشی این کشور نیز همانند هندوستان که تحت استعمار انگلستان بوده تحت روند این کشور می باشد. هزینه تحصیل در سریلانکا برای دانشجویان داخل و خارجی تفاوت دارد و درصد کمی از دانشجویان بومی و شایسته می توانند به صورت رایگان در دانشگاه های سریلانکا تحصیل کنند. به طور کلی سریلانکا آنچنان کشور محبوبی برای تحصیل دانشجویان خارجی نیست اما هزینه کم تحصیل می تواند عامل جذب این دانشجویان باشد. همکاران ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در ادامه هزینه تحصیل در سریلانکا را بررسی کرده اند.

تحصیل در سریلانکا

داوطلبانی که به دنبال پذیرش در دانشگاه های سریلانکا هستند، لازم است ترکیب موضوعات مشخص شده توسط دانشکده های خاص را انتخاب کنند. آنها باید در آزمون عمومی قبول شوند و همچنین حداقل نمره را کسب کنند. تحصیلات دانشگاهی نیز رایگان است اما بسیار محدود است. این نکته قابل ذکر است، با این وجود کمتر از 12% (کمتر از 16.000 دانشجو) از افراد واجد شرایط پذیرش در دانشگاه های دولتی و از این تعداد تنها نیمی از فارغ التحصیلان هستند. پذیرش در سیستم دانشگاه براساس آزمون سطح پیشرفته GCE بسیار رقابتی انجام می شود. بنابراین، فقط دانش آموزان برتر منطقه شهری شانس تحصیلات عالی را دارند.

کودکان از مناطق دور افتاده می توانند با نمرات کمتری وارد این مکان شوند. در نتیجه بسیاری از دانشجویانی که پذیرفته نمی شوند، مجبور به یافتن سایر روشهای تحصیلات عالی می شوند. برخی از دانشجویان برای ادامه تحصیل به خارج از کشور می روند، برخی دیگر خود را در دانشگاه آزاد سریلانکا یا در چند موسسه اعطای مدارک مستقل دولتی ثبت نام می کنند یا به عنوان دانشجوی خارجی دانشگاه های سنتی یا موسسات خصوصی تحصیل می کنند.

در نمودار زیر میزان زمان لازم برای تحصیل در هر کدام از مقاطع عالی در سریلانکا قابل مشاهده هستند:

تحصیل در مقاطع عالی در سریلانکا

هزینه تحصیل در سریلانکا 2020

سریلانکا، یکی از باسوادترین کشورهای در حال توسعه است و تحصیلات را بسیار مورد توجه قرار می دهد. از این رو، کشور جزیره ای آسیای جنوبی علاوه بر ارائه آموزش ابتدایی و متوسطه رایگان، دانشگاه های دولتی خود را قادر می سازد تا تحصیلات رایگان را در مقطع کارشناسی به شهروندان خود ارائه دهند. برای دانشجویان بین المللی، شهریه در تمام دانشگاه های دولتی توسط کمیسیون اعتبار سنجی دانشگاهی سریلانکا تعیین می شود. در حال حاضر، برنامه های علوم انسانی، علوم اجتماعی، تجارت و حقوق در مقطع کارشناسی سالانه بین 3000$ تا 5000$ (دلار) در این دانشگاه ها هزینه می کنند.

برنامه های لیسانس در زمینه های علوم فیزیکی، علوم زیستی، محاسبات $6000 (دلار) در سال هزینه می کند. در همین حال، دانشگاه ها سالانه 8000$ تا 12.500$ (دلار) برای برنامه های مهندسی و پزشکی شهریه دریافت می کنند. همانطور که می بینید، تحصیلات دانشگاهی برای دانشجویان بین المللی نیز گران نیست.

دوره هزینه سالیانه به $ (دلار)
علوم، تجارت و حقوق 3.000 الی 5.000
علوم فیزیک و ریاضیات 6.000
مهندسی و پزشکی 12.500 الی 8.000

هزینه تحصیل در سریلانکا در دانشگاه های دولتی

تحصیلات عالی از طریق پیشرفت دانش و آموزش پرسنل ذی صلاح به پیشرفت اقتصادی کمک قابل توجهی می کند. این سیستم با بودجه دولتی، دانشجویانی را که لیاقت علمی بالایی از خود نشان می دهند، می توانند تحصیلات عالی را دنبال کنند. با این حال، بدیهی است که دولت به تنهایی نمی تواند همه دانشجویان واجد شرایط را که مایل به ورود به آموزش عالی و تحصیل در سریلانکا هستند، در خود جای دهد و بودجه را تأمین کند.

در حال حاضر، بودجه دولت بر اساس برآورد ارائه شده توسط خزانه داری عمومی توسط UGC تخصیص می یابد. UGC بودجه ای را بر اساس داده های تاریخی در بین دانشگاه ها تخصیص می دهد: تخصیص سال قبل همراه با درصد مشخصی دیگر در نظر گرفته می شود. دانشگاه ها به دلیل سختی در مقررات مالی در مورد استفاده از چنین وجوه انگیزه کافی برای درآمد زایی خود را ندارند. در سریلانکا همانند کشورهای دیگر، تحصیلات دانشگاهی با استفاده از معیارهایی مانند عملکرد، بودجه رقابتی، وام دانشجویی، بودجه اهدایی، هزینه واحد و بودجه مبتنی بر فرمول تأمین می شود. در این معیارها مزایا و همچنین معایبی وجود دارد.

هزینه تحصیل در سریلانکا در موسسات خصوصی

با پرداخت هزینه، افراد یا موسسات خصوصی خدمات درسی را برای موضوعات سطح پیشرفته GCE ارائه می دهند. این صنعت اکنون به حدی رشد کرده است که شهریه خصوصی یکی از پر درآمد ترین مشاغل در سریلانکا است. غیر از چند مقررات نامنظم که به عنوان مثال برگزاری کلاسهای شهریه در تعطیلات ماهانه ممنوع می شود، شهریه خصوصی عاری از مقررات رسمی است و تقریباً هیچ دخالتی از سوی دولت وجود ندارد.

برخی از نگرانی های مطرح شده عبارتند از اینکه آیا موسسات واجد شرایط هستند یا خیر. بعلاوه، هزینه ها غالبا مورد بحث دیگری هستند. در بیشتر موارد، این نگرانی ها مسلما بی دلیل نیستند. با این حال، مهم است که یک قدم به عقب برگردید و دانشگاه مورد نظر را بررسی کنید. برای تحصیل در بخش خصوص لازم است در دانشگاه های خصوصی مورد تایید GCE پذیرش شوید. هزینه تحصیل در سریلانکا در بخش خصوصی گران تر از بخش دولتی است و این هزینه حدود 30% الی 60% بیشتر است.

هزینه تحصیل در دانشگاه های سریلانکا

هزینه تحصیل در دانشگاه های سریلانکا

تاریخچه تحصیلات دانشگاهی در سریلانکا به تأسیس دانشگاه سیلان در کلمبو در سال 1942 با ادغام دو موسسه معتبر، یعنی کالج پزشکی سیلان و کالج دانشگاه سیلان بر می گردد. مقر این دانشگاه که در کلمبو بود، در سال 1952 به پرادنیا منتقل شد. با تاسیس دانشگاه دیگری به نام دانشگاه سیلان، در کلمبو در سال 1957، دو دانشگاه وجود داشت. با تأسیس دانشگاه های دیگر، سریلانکا اکنون دارای بیش از 15 دانشگاه است، از جمله دانشگاه آزاد و علاوه بر این، 11 موسسه تحصیلات تکمیلی وابسته به این دانشگاه ها وجود دارد.

همه این دانشگاه ها و موسسات تحت نظارت کمیسیون اعتبار سنجی دانشگاهی (UGC) فعالیت می کنند. دانشجویان مقطع کارشناسی از طریق یک آزمون مشترک، یعنی آزمون GCE (سطح پیشرفته) انجام می شود و در این دانشگاه ها پذیرفته می شوند. علاوه بر دانشگاه های فوق، سه دانشگاه های دیگر همانند دانشگاه دفاعی کوتلاولا و دانشگاه فن آوری حرفه ای (UNIVOTEC)، وجود دارند که تحت UGC نیستند. در لیست زیر می توانید هزینه متوسط سالانه برخی از دانشگاه های معتبر سریلانکا را مشاهده کنید.

  • دانشگاه کلمبو: 3000$ الی 12500$ (دلار)
  • دانشگاه پرادنیا: 2000$ الی 11000$ (دلار)
  • دانشگاه موراتوا: 3000$ الی 12000$ (دلار)
  • دانشگاه سری جایواردنپورا: 2500$ الی 10000$ (دلار)
  • دانشگاه ساباراگاموا: 3000$ الی 10000$ (دلار)
  • دانشگاه کلانیا: 1500$ الی 9000$ (دلار)
  • دانشگاه جنوب شرقی سریلانکا: 2000$ الی 12000$ (دلار)
  • دانشگاه روهونا: 3000$ الی 12500$ (دلار)

درباره هزینه تحصیل در سریلانکا

با توجه به هدف ملی توسعه سریلانکا به قطب دانش در منطقه جنوب آسیا، انتظار می رود سیستم دانشگاه ایالتی سریلانکا نقشی محوری در توسعه منابع انسانی کشور داشته باشد. حتی اگر دانشگاه های دولتی، از طریق آموزش رایگان، به موفقیت های بسیاری در این راستا دست یافته اند، حاکمیت بوروکراتیک و محدودیت های بودجه ای، توسعه بیشتر سیستم دانشگاه ملی دولتی را برای تأمین نیازهای روزافزون محدود کرده است. این امر دانشجویان داوطلب را مجبور به انتخاب گزینه های پیشنهادی از سوی دانشگاه های خصوصی داخلی و خارجی کرده است. همچنین این تصور وجود دارد که ساختار فعلی دانشگاه ایالتی از نظر هزینه مقرون به صرفه نیست و بنابراین باری از صندوق های ملی است.

سیستم دانشگاه دولتی در تولید فارغ التحصیلان با کیفیت قابل قبول بین المللی به طور قابل توجهی مقرون به صرفه است. تجزیه و تحلیل عمیق در مورد رشته علوم پزشکی تایید دارد که سیستم دانشگاه ایالتی سریلانکا قادر است، از نظر هزینه، در تولید فارغ التحصیلان پزشکی با دانشگاه های بین المللی رقابت کند. جهت کاهش میزان هزینه تحصیل در سریلانکا نیز اخذ بورسیه تحصیلی در سریلانکا در دسترس دانشجویان شایسته قرار دارد.

شهریه تحصیل در دانشگاه ساباراگاموا سریلانکا

دانشگاه ساباراگاموا سریلانکا (SUSL) با تاسیس در سال 1991، یک دانشگاه دولتی نسبتاً جوان در سریلانکا است. این مکان در دهکده Belihuloya منطقه Ratnapura واقع شده است. این دانشگاه بیش از 40 برنامه کارشناسی را از طریق 7 دانشکده ارائه می کند. در همین حال، یک دانشکده تحصیلات تکمیلی جداگانه 10 برنامه کارشناسی ارشد را علاوه بر چندین مدرک دانشگاهی PhD و تحصیلات تکمیلی ارائه می کند. تعداد کل ثبت نام کنندگان در اینجا بیش از 4200 نفر است. این دانشگاه نیز عضو ACU است و تفاهم نامه هایی را با دانشگاه های بین المللی مانند دانشگاه دورهام مستقر در انگلستان و دانشگاه گوتنبرگ مستقر در سوئد امضا کرده است. هزینه تحصیل در این دانشگاه نیز با توجه به رشته متغیر و حدود 4000$ الی 10000$ (دلار) در سال است.

جهت بررسی بیشتر هزینه های تحصیل و زندگی در سریلانکا به مقاله ارائه شده توسط مشاورین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت رجوع کنید. برای دریافت پاسخ سوالات خود نیز می توانید با ما ارتباط خود را برقرار کنید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.